Kachlová kamna svépomocí

Autor: Tomáš P.
Datum: 31.01.2006 17:56

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli nemá někdo zkušenosti se stavbou klasických kachlových kamen nebo pece svépomocí. Zajímali by mě nákresy, výpočty, názvy knih popřípadě nějaké odkazy na internetu. Nějaké informace mám, ale všechny jsou dost povrchní.
Hezký večer.
Tomáš

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 1923   starší >>
Datum: 17.02.2014 18:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103384
reakce na ...
pro kutila...

Autor: David Sedláček
Datum: 14.02.2014 22:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115788
reakce na ...
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda tu nebude někdo mít kontakt na p. Šímu. Kdyžtak můžete psát na

Děkuji

Autor: sup supec
Datum: 17.02.2014 10:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100319
reakce na ...
kontakt tu je, ale pochybuju, že budete úspěšný.

Autor: Mirek Sima
Normalni ctenare prosim, aby pripadne dotazy smerovali primo na adresu ""

Autor: Ivan Hanko
Datum: 25.01.2014 12:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114877
reakce na ...
zdravím všetkých, postavil som zatiaľ len jadro akumulačnej pece na drevo podľa príručky a rozpravy na tomto portáli a po druhom skúšobnom zakúrení, som na ňom našiel praskliny. praskliny sú nepravidelné, prechádzajúce cez špáry medzi tehlami, niekde vodorovne, niekde zvisle a miestami aj cez tehlu ktorá praskla. šírka prasklín je maximálne 1mm (väčšinou len tak že ju vidno) a necítiť že by cez ne nasávalo vzduch. tehly sú s rozmermi 24x9x4 cm ukladané na ležato a lepené lepidlom RATH universal super, kobka aj ťahy. ohnisko je dimenzované na max 15 kg dreva, s rozmerom 30x58x92cm z bokov vyvložkované tehlami s perodrážkou s hrúbkou 4cm samozrejme s dilatačnými medzerami. chcem sa spýtať, či existuje nejaká možnosť opravy.

Datum: 25.01.2014 22:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Foto by nebylo (pro představu, aby bylo poznat, kde to praská)? Popraskalo topeniště nebo i tahy? Mění se šíře prasklin s natopením kamen?

Datum: 30.01.2014 17:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
zdravím, hlavná a najznepokojujúcejšia prasklina je v rohu ohniska, kde sa pripája deliaca stena medzi pádom a ohniskom k bočnej stene kobky. po vychladnutí pece, tie praskliny ani nie je poriadne vidieť. sám som mal problém ich nájsť a to som o nich vedel. keď bola pec zohriata boli praskliny najviac 1mm hrubé. otvoril som pec a odstránil som všetky možné príčiny na ktoré som prišiel. jednou z nich bolo vyvložkovanie ohniska, ktoré síce bolo s dilatačnou medzerou, ale do tej medzery sa dostala malta a boli natesno. všetko som vybral poskracoval, tak že je tam medzera minimálne 1 cm na oboch stranách. zistil som, že problém robili aj dvierka svojou roztiažnosťou. podarilo sa mi odpíliť navarený L profil na ich vrchu, kde pravdepodobne tiež zatiekla malta do vybratí v šamote a tak dvíhali kobku na jednej strane. teraz je tam medzera minimálne 1 cm. momentálne čakám kým znovu zaklopená pec vyschne a v sobotu pokusne zakúrim. najskôr som myslel, že je zlý šamot a preto praská, ale ten istý šamot je použitý aj na vyvvložkovanie a nič mu nie je. pokiaľ sa nebudú praskliny rozťahovať rozmýšľal som, celé jadro zvonku omietnuť maltou universal super od RATHA, myslíte, že by to malo význam? ďakujem za váš čas. I.H.

Autor: František JJJJJ
Datum: 28.01.2014 22:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109439
reakce na ...
Zdravím.Kde sa stavba nachadza ?

Datum: 30.01.2014 17:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
zdravím, stavba je neďaleko Prievidze

Autor: František JJJJJ
Datum: 30.01.2014 20:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109439
reakce na ...
.....

Autor: Jano Hrach
Datum: 07.06.2013 10:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101026
reakce na ...
Viete od akej teploty sa môžu používať v ťahoch plné pálené tehly? Sú 10x lacnejšie ako šamot.

Autor: Jaroslav Suchánek
Datum: 07.06.2013 10:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101872
reakce na ...
Nepleť lidem hlavy, Jano!

Moc se neušetří - kvalita dnešních běžně prodávaných plných cihel je dost pofidérní a cihly z bouračky bych z mnoha jasných důvodů nepoužil.
Navíc stavba tahů ze šamotových plátků a desek tl. 4 cm jde mnohem rychleji než z cihel.
Já mám dost velká kamna a celková cena za šamot nebyla v poměru k ostatním položkám nijak významná - cca 10-15tisícKč.

Datum: 07.06.2013 10:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Akú hmotnosť má tvoja pec bez obstavby? Kde si kupoval šamot a za akú cenu? Ušetriť sa dá aj odlievaním šamotu. Dá sa vyrobiť zo šamotovej múčky? Je o polovicu lacnejšia ako šamot. Nie sú 4 cm steny príliš tenké?

Datum: 10.06.2013 20:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Hmotnost cca 2,2 tuny šamotu.
Šamot - asi 60% přímo z fabriky ŠAMO Proseč u Liberce = levnější=horší kvalita=malé náklady na dopravu, zbytek z velkoobchodu Krby/Turbo Mělník - výrobce Rájec-Jestřebí= vyšší kvalita+vyšší cena+vyšší náklady na dopravu.

Ale i tak je cena příznivá, nevím koho by napadlo cihly odlévat - to je nějaký slovenský folklór, či čo, nie?

Na tahy mi pláty 4cm připadají stavebně i tepelně tak akorát, mám podobnou koncepci tahů jako p. Benko (doufám, že se mu něco nepřihodilo, komunikovali jsme spolu off-list, ale od ledna 2012 se náhle přestal ozývat)!

Datum: 11.06.2013 13:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže máte šamot za nejakých 200 eur za tonu? Fúú, tak to sa oplatí z neho stavať.

Ako sa určuje šírka steny pre danú časť pece? Napríklad ohnisko a pád 18 cm, ťahy od 12 cm po 4 cm? Za hodinu sa prehreje šamot hrubý 10 cm, za 1,5 hodiny 13 cm.

O pánovi Benkovi viem iba to čo písal sem do diskusie. Má ešte nejaké zaujímavé informácie?

Datum: 12.06.2013 07:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zajeďte si pro šamot na Moravu, jestli ho máte na slovači tak drahý... Třeba mslz.cz - tam mají vše a za rozumné ceny (možná by se našla i šamotka nějaká blíže). Půjčte si nějaké větší auto a vezmete to třeba i najednou.

Datum: 12.06.2013 08:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ďakujem. O tom som už uvažoval. Za tie astronomické ceny čo sú u nás sa stavať neoplatí.

Datum: 13.06.2013 11:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pozerám že je to nejakých 400 km. Ak by som si prenajal nakladak tak by ma vyšla doprava 1000 eur a to je vela. Takže asi treba využiť nejakú prepravnú spoločnosť čo prepravuje naraz viac vecí jedným smerom. Viete o nejakej? Alebo neviete o nejakej fabrike na Slovensku, ktorá vyrába šamot? Nerobia ho v tehelniach?

Autor: Jozef Homola
Datum: 13.06.2013 17:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Když umíte používat vyhledávač, tak se šamotky dají najít i na Slovensku.
http://www.ziaromat.sk/ds/ziaromat/ziaromat.nsf/page/Vyrobny_program

Datum: 14.06.2013 08:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ďakujem.

Píšu tam že kachľový šamot vydrží rýchle zmeny teploty. Ktosi spomínal že pec by nemala často chladnúť, lebo to šamot nemá rád. Ako je to teda? Niekedy môže byť výhodnejšie aby mala pec vyšší výkon a vychladla slôr ako by bolo treba pri pravidelnom prikladaní dreva. Bežné kachliaky sa nahrejú a vychladnú veľakrát za rok a evidentne im to neškodí.

Ako zistím že majú kvalitný šamot? Aké typy kachliarskeho šamotu existujú?

Pozerám že tam nemajú cenník. Asi to bude drahé. U nás stojí šamot 1000 eur/m3.

Autor: Standa Červený
Datum: 14.06.2013 11:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kvalita žáruvzdorného materiálu se vyznačuje složením. Složení deklaruje dodavatel v technickém listě. Od složení se odvíjí vlastnosti materiálu.
Tak máte třeba šamot SI, SII, SM atd. Tabulku bych mohl vložit. Jen někteří výrobci mají své označení.
S.

Datum: 18.06.2013 13:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ďakujem. Môžete zverejniť akékoľvek informácie o zložení a ako ho zistiť, lebo o tom neviem nič.

Autor: Jurja Turianovič
Datum: 18.06.2013 23:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111742
reakce na ...
Hraško

neviem či si už objavil také niečo ako google.Ked máš pocit že o niečom nevieš nič / a je toho hodne/ tak sa vzdelávaj a googli...a drž sa hesla že "S ludmi sa rad a svojho rozumu sa drž".
Potom po čase sa všeličo naučíš. A hlavne ber s rezervou ludí ako Šíma a spol. ktorí si myslia že ich výtvor roztrhá niekomu žily a opovrhujú takými čo postavili už stovky pecí ako napr. Kuznecov.

O šamote možeš začat napr. tu

http://people.tuke.sk/ladislav.lukac/texty/ziaruvzdorne%20mat.htm

Datum: 13.06.2013 11:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vůbec nemá cenu reagovat IMHO, je to troll, jako by si hrach na stěnu házel.

Autor: Jurja Turianovič
Datum: 13.06.2013 15:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111742
reakce na ...
diť jsem Vám to dávno říkal...a korunovanej...

Autor: Leoš Rožnovský
Datum: 12.06.2013 13:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112472
reakce na ...
Když už se diskutuje o těch cihlách, nevíte jaká je kvalita šamotových cihel z Velkých Opatovic? Kdysi jsem koupil kladenské šamotky (Zeolit), když soudím jen vizuální kvalitu tak dost špatná - hodně kusů prohnutých, deformovaných...

Autor: Standa Červený
Datum: 12.06.2013 17:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To už se zde řešilo, stačí si to najít a jsou u toho i fotky přímo jak se dělají...
Nikdy nemůžete srovnávat cihlu lisovanou nebo protlačovanou a už vůbec ne cihlu pálenou v peci kruhové s cihlou pálenou v tunelové peci.
Když se handrkujete o cenu cihel, tak si pro šamotku dojeďte do Polska... ze šamotového výmětu za 12,-, když v tom nebudete tavit surovinu, tak je vám jedno, že je to z bordelu a neudrží to v žáru tuny...
Samozřejmě není cihla jako cihla...do ohniště bych dal jen kvalitu....tzn. surovinu z čeho je cihla vyrobena, to už se odvíjí od značky, puncu co udává výrobce, norma, ostatní je už na vás co si připlatíte.
Je možná jedno, zada je to Silike, Zeolit či PD atd.
S.

Datum: 13.06.2013 07:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jen bych dodal,že v Opatovicích mají oboje - tažené, i lisované.
Tažené jsou na tom s přesností o hůř, ale mají zase větší výběr tvarů a tlouštěk.
Doufám, že nepletu terminologii - jako lisovanou beru třeba cihlu TSS, kterou běžně dodávají do stavebnin (C30, velmi přesná). Tažené beru jako jejich sortiment z ceníku "kamnářský šamot"

Datum: 07.06.2013 10:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Prečo by mali mať pálené tehly zlú kvalitu? Niekde si videl nejaký problém?

Datum: 10.06.2013 20:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ano, obyčejné pálené cihly se drobí a kvalita není dobrá, to je tak maximálně na obezdívku vany.
A ty dražší typy už jsou cenově srovnatelné se šamotem, nešetřil bych na tom.

Datum: 11.06.2013 13:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zaujímali by ma tehly. Tehly u nás stoja 160 eur/m3 = 90 eur/t, šamotové tvarovky 890 eur/m3 = 900 eur/t. Odkiaľ viete že hlinené pálené tehly sa drolia? Niekde ste to videl alebo čítal? Pri hmotnosti ťahov 2 ton a ohniska 0,5 tony, je úspora na ťahoch 2 250 eur - 630 eur = 1 600 eur. Ale možno nebude treba tak ťažké ťahy.

zobrazuji 1 - 30 z 1923   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Diskusní fórum

Hledání v diskusích

E-mailový zpravodaj

WebArchiv - stránky archivovány národní knihovnou ČR

Nejnovější články

Reklama

Vysoká účinnost, úspora paliva a nízké emise. To je jen krátký výčet vlastností revolučních kamen a kotlů LS KAMNA. Krbová kamna a kotle prvotřídní kvality vyráběná českou firmou ze Strakonic.
Ještě sháníte krbová kamna?
Slevy až 40 procent na kamna výrobců jako jsou ABX, HAAS+SOHN, Romotop, Nordica, Jotul a další. Nyní např. 6kW kamna Romotop Evora 03 se slevou 32 %!
www.krbova-kamna.com
Svítit „za“ 12 místo 80 Watů? Proč ne?! LED osvětlení do kuchyně, chodby nebo obývacího pokoje na www.led-house.cz. LED pro domácnosti i komerční a průmyslové prostory skladem. Nevíte jak na LEDky? Navštivte nás!

Aktuální články na ESTAV.czDecopaint - vzhled dřeva na vratech levnějiBytová výstavba v Olomouckém kraji letos mírně rosteTepelné čerpadlo AC Heating Convert AW s regulací, bojlerem nebo projektem ZDARMA