Kachlová kamna svépomocí

Autor: Tomáš P.
Datum: 31.01.2006 17:56

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli nemá někdo zkušenosti se stavbou klasických kachlových kamen nebo pece svépomocí. Zajímali by mě nákresy, výpočty, názvy knih popřípadě nějaké odkazy na internetu. Nějaké informace mám, ale všechny jsou dost povrchní.
Hezký večer.
Tomáš

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 1950   starší >>
Datum: 05.03.2016 11:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108637
reakce na ...
Dobrý den, omlouvám se, že nepřispívám ničím do této diskuse. Chci poprosit o info, kde by se daly sehnat knihy: V. Pešek - Kamnářská technologie a Kamnářská technologie pro krbaře, V. Morávek - Kamnářství. Vyčerpal jsem všechny možnosti, jak knihovny, tak jsem psal i do učiliště Horní Bříza, ale bohužel. Rád bych zaplatil i ofocenou verzi. Děkuji. Melichar

Autor: Standa Červený
Datum: 11.03.2016 07:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103384
reakce na ...
Morávek je občas na Aukru, nebo koukněte na můjantikvariat či na skat. Když nepořídíte můžu vám to ofotit. Na ty další knihy bych se musel zeptat Vítka, zda je volně prodává. Nebo mu můžete o ně přímo napsat na jeho stránky. S.

Autor: roman melichar
Datum: 12.03.2016 16:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108637
reakce na ...
Děkuji za info, prosím , napište mi na adresu , rád bych se s Vámi domluvil.

Datum: 13.03.2016 16:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Udelal jsem si dvirka, kdyby se nekomu libila do sve realizace.

Autor: sup supec
Datum: 13.03.2016 19:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100319
reakce na ...
Paráda! To je litina? Nebylo by i foto z boku/zezadu a foto otevřených dvířek?

Datum: 13.03.2016 20:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano. Jsou litinova. Foto leda v utery, mam je doma. Klasika tesneni snurou, sklo take na tesneni, pritlacene pres packy. Smerem na kamna take drazka na tesneni + pritahovaci litinovy kruh . Jeste tam je drazka ze ktere jsem chtel delat trysky na pripadny oplach skla.

Autor: Vlado Gajdos
Datum: 13.03.2016 20:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109427
reakce na ...
Fotogalerie:
A jaka je cena/rozmery? p. Institoris vyraba kruhove z prackovych dvierok... ;)

Datum: 13.03.2016 22:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dvířka z pračky proč ne, Je to plech z Tatramatky, ale slyšel jsem jak to vypadá po pár letech provozu...
Cenu nelze u kusové záležitosti moc řešit, je to o desingu, litinová dvířka + upevnění by byla asi za 4000,-. Takže kdo hledá něco za 500,- ať to přeskočí.
Já chtěl prosklené...večer při tmě...jako západ slunce. :)
Rozměr když tak změřím přesně, myslím +- vnitřek po smrštění je průměr 240mm (přikládací otvor) a venek 330mm.

Datum: 14.03.2016 08:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A to je nějak vyřízlé (plasmou?)/frézované z plátu litiny, nebo jak je to mechanicky opracované?

Datum: 14.03.2016 15:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je to slévárenská technologie a pak strojní opracování odlitku, zbytek ruční práce. :)

Datum: 14.03.2016 22:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mam zaujem, mozete ma kontaktovat alebo poslite kontakt na seba. Dakujem.

Datum: 15.03.2016 19:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...

Datum: 15.03.2016 19:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Rozmer vnitrni +- 240 , venkovni 330

Autor: Jaroslav Suchánek
Datum: 11.03.2016 18:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101872
reakce na ...
Morávek je při vší úctě dneska přeci jenom zastaralá záležitost. Myslím, že 1. vydání vyšlo snad už za války.
Obě učebnice Peška a Koniga bylo možno zapůjčit v pražské Městské knihovně (v r. 2011, od té doby nevím).

Ale co se týče praktických informací, jednoznačně nejlepším zdrojem v českém jazyce je tato diskuse.
Pokud umíte německy (myslím umět opravdu dobře, nespoléhat na překladače), lze spoustu informací zjistit na webech rakouských a německých kamnářských cechovních organizací a výrobců Ortner, Schmid a Rath.
HTH :-)

Autor: Pepa Beneš
Datum: 12.03.2016 13:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122205
reakce na ...
Dobrý den pánové, kolega mi říkal, že tu kdysi viděl seznam literatury o kamnech, ale nikde ho nemohu najít. Nevíte náhodou o něm něco? Děkuji P.

Datum: 12.03.2016 17:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdrqavim,

Moravka mam preskenovaneho, mozem poskytnut.

Autor: Vašek Koláček
Datum: 24.01.2016 21:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100661
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
popraskaná glazura kachlů / nový kachlový sporák

je tohle tzv. háris dle normy ČSN 72 4710?

Autor: Jaroslav Suchánek
Datum: 24.01.2016 22:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101872
reakce na ...
Ty fotky nejsou ideální na posouzení. Chtělo by to ještě jednou za denního světla a bez blesku. Mě ve fabrice v Letovicích tvrdili, že vady musí být zřetelné ze vzdálenosti 1 metr, ne blíž. :-(
Každopádně, kdo je výrobcem kachlí?

Autor: Redakce KAMNARI.CZ
Datum: 25.01.2016 08:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100666
reakce na ...
Dobrý den, ano, toto je jednoznačně hárys (psáno někdy i háris, harrys apod.), tedy nikoli vada, ale vlastnost.

Autor: Vlastimil Bartoš
Datum: 26.01.2016 00:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121739
reakce na ...
Jak již bylo řečeno, na obrázcích je pravděpodobně harys, kdysi jsem kachle vyráběl a také některé glazury po čase popraskaly, je to rozlišným smrštěním glazury a střepu ne jen u kachlí, ale u veškeré glazované keramiky. Někteří kamnáři se snaží upravovat složení hmot pro výrobu kachlí tak, aby docílili glazur bez trhlinek. Je to ale běh na dlouhou trať a trhlinky jinak nejsou na škodu. I staré kachle desítky možná stovky let je obvykle mají a stále drží.

Autor: Peter Malatny
Datum: 22.01.2015 14:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118718
reakce na ...
No já bych se sám asi nepustil do stavby kamen či pece. Já jsem do baráku kupoval stavebnici krbových kamen http://www.haassohn-rukov.cz/cz/produkty-sluzby/vyrobni-program/krbove-sestavy/krbova-stavebnice-genf-ii-rainbow0601801430000.html a musím říct, že to nedalo moc práce a vypadá to skvěle. Popřemýšlejte a porovnejte si ceny jak stavebnice tak samostavby.

Datum: 17.02.2014 18:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
pro kutila...

Autor: David Sedláček
Datum: 14.02.2014 22:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115788
reakce na ...
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda tu nebude někdo mít kontakt na p. Šímu. Kdyžtak můžete psát na

Děkuji

Datum: 17.02.2014 10:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
kontakt tu je, ale pochybuju, že budete úspěšný.

Autor: Mirek Sima
Normalni ctenare prosim, aby pripadne dotazy smerovali primo na adresu ""

Autor: Ivan Hanko
Datum: 25.01.2014 12:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114877
reakce na ...
zdravím všetkých, postavil som zatiaľ len jadro akumulačnej pece na drevo podľa príručky a rozpravy na tomto portáli a po druhom skúšobnom zakúrení, som na ňom našiel praskliny. praskliny sú nepravidelné, prechádzajúce cez špáry medzi tehlami, niekde vodorovne, niekde zvisle a miestami aj cez tehlu ktorá praskla. šírka prasklín je maximálne 1mm (väčšinou len tak že ju vidno) a necítiť že by cez ne nasávalo vzduch. tehly sú s rozmermi 24x9x4 cm ukladané na ležato a lepené lepidlom RATH universal super, kobka aj ťahy. ohnisko je dimenzované na max 15 kg dreva, s rozmerom 30x58x92cm z bokov vyvložkované tehlami s perodrážkou s hrúbkou 4cm samozrejme s dilatačnými medzerami. chcem sa spýtať, či existuje nejaká možnosť opravy.

Datum: 25.01.2014 22:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Foto by nebylo (pro představu, aby bylo poznat, kde to praská)? Popraskalo topeniště nebo i tahy? Mění se šíře prasklin s natopením kamen?

Datum: 30.01.2014 17:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
zdravím, hlavná a najznepokojujúcejšia prasklina je v rohu ohniska, kde sa pripája deliaca stena medzi pádom a ohniskom k bočnej stene kobky. po vychladnutí pece, tie praskliny ani nie je poriadne vidieť. sám som mal problém ich nájsť a to som o nich vedel. keď bola pec zohriata boli praskliny najviac 1mm hrubé. otvoril som pec a odstránil som všetky možné príčiny na ktoré som prišiel. jednou z nich bolo vyvložkovanie ohniska, ktoré síce bolo s dilatačnou medzerou, ale do tej medzery sa dostala malta a boli natesno. všetko som vybral poskracoval, tak že je tam medzera minimálne 1 cm na oboch stranách. zistil som, že problém robili aj dvierka svojou roztiažnosťou. podarilo sa mi odpíliť navarený L profil na ich vrchu, kde pravdepodobne tiež zatiekla malta do vybratí v šamote a tak dvíhali kobku na jednej strane. teraz je tam medzera minimálne 1 cm. momentálne čakám kým znovu zaklopená pec vyschne a v sobotu pokusne zakúrim. najskôr som myslel, že je zlý šamot a preto praská, ale ten istý šamot je použitý aj na vyvvložkovanie a nič mu nie je. pokiaľ sa nebudú praskliny rozťahovať rozmýšľal som, celé jadro zvonku omietnuť maltou universal super od RATHA, myslíte, že by to malo význam? ďakujem za váš čas. I.H.

Autor: František JJJJJ
Datum: 28.01.2014 22:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109439
reakce na ...
Zdravím.Kde sa stavba nachadza ?

Datum: 30.01.2014 17:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
zdravím, stavba je neďaleko Prievidze

Autor: František JJJJJ
Datum: 30.01.2014 20:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109439
reakce na ...
.....

zobrazuji 1 - 30 z 1950   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czZákladové patky a pasy: Jak je vybudovat, jak jim rozumět?Technistone na Prague Design WeekBrnu chybí pozemky od jediné společnosti pro stavbu Žabovřeské