Kachlová kamna svépomocí

Autor: Tomáš P.
Datum: 31.01.2006 17:56

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli nemá někdo zkušenosti se stavbou klasických kachlových kamen nebo pece svépomocí. Zajímali by mě nákresy, výpočty, názvy knih popřípadě nějaké odkazy na internetu. Nějaké informace mám, ale všechny jsou dost povrchní.
Hezký večer.
Tomáš

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 1960   starší >>
Datum: 15.05.2016 10:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122619
reakce na ...
Zdravím všetkých,
obraciam sa na účastníkov tejto diskusie so žiadosťou o vlastné praktické postrehy k podobnému problému. Staviam svojpomocne celý dom od začiatku a počas výstavby som narazil na akumulačné pece (kamna) a odvtedy som rozhodnutý použiť pec ako kúrenie do svojho bungalovu. Mám prejdené diskusie či už túto, nemecké, rakúske, niekoľko kompletných algoritmov (výpočtov) v exceli, ale aj jednu doteraz nezodpovedanú otázku - POTREBNÁ VÝŠKA KOMÍNA! Mám bungalov, sklon strechy 25 stupňov, komín je trojvrstvá komínová stavebnica Tuma Therm (šamotová vložka, minerálna izolácia 3cm po celom obvode, keramzitová tvárnica), vnútorný priemer komína (vložky) je 200mm..., a teraz to nepríjemné - účinná výška komína: vzdialenosť od vrchu šamotovej vložky komína (je to zároveň aj najvyšší bod komína) po spodnú hranu zaústenia sopúcha do komína je 373cm... Vzdialenosť po hornú hranu je len 345cm... Sopúch je do komína zaústený pod uhlom 45 stupňov... Prešiel som už aj výpočty ťahu komína, ale ako aj tu raz bolo spomenuté, sú to presné výpočty s nepresnými číslami... Prakticky som počas zimného obdobia niekoľkokrát robil skúšku s fúkaním cigaretového dymu pri sopúchu, dym bol vždy vtiahnutý dovnútra, robil som aj "sviečkový test", tiež to dopadlo tak, že "mohlo by to fungovať" :). Chcel by som stavať akumulačnú pec s výkonom cca 5kW, prívod externého vzduchu mám už dávno zaliaty v základovej doske, kompletne odizolovaný. Stavba je v Leviciach, nadmorská výška 163m, okolo stavby je samá rovina na niekoľko kilometrov (polia, záhrady, mesto), zo strany prevažujúcich vetrov (severozápad) nemám žiadnu prekážku ani pri takom nízkom komíne (som krajná stavba pri záhradkárskej osade, kde sú len nižšie ovocné stromy a malé záhradné chatky), takže skoro ideálne podmienky, len tá výška komína mi nedá spávať, teda hlavne nemožnosť dopracovať sa k nejakému exaktnému výpočtu typu "ak bude výkon max. xx kW, tak ti to bude fungovať". Samozrejme uvažujem o predĺžení komína o 1m nerezovým izolovaným kusom (nerez-izolácia 3cm-nerez), ktoré sú v predaji, čím by som sa dostal "na dohľad" 5 metrovej účinnej výške..., ale neviem, aké sú s týmto skúsenosti, či to aspoň trochu plní deklarovaný účel. Každopádne by som chcel poprosiť o praktické skúsenosti s realizáciou ťažkej akumulačnej pece (bezroštové ohnisko) pri takejto výške komína, ak ich tu niekto má. Obávam sa, že takýto komín "neutiahne" dĺžku ťahov potrebných na schladenie spalín pri tejto konštrukcii a budem musieť stavať pec s roštovým ohniskom s teplotou v ohnisku cca 650 stupňov, čím by som sa pripravil o nejakú časť účinnosti pece. Čítal som v tejto diskusii aj postup s premostením ťahov, ak by náhodou neutiahlo celú pôvodnú dĺžku ťahov, ale príde mi to trochu nehospodárne - pred vylievaním poteru chcem presne vyrátať a vymurovať základ pod pec (sokel) tak, aby zodpovedal budúcej konštrukcii a všetko okolo bude podlahový polystyrén + betónový poter. Mimochodom pod pecou je 22cm hrubá základová platňa a pod ňou je vyliata pätka o objeme cca 1 m kubický betónu, takže únosnosť podkladu je v poriadku, stavba je rozostavaná 2.rok, žiadne nepravidelné sadanie stavby nepozorujem. Poprosím, ak má niekto skúsenosti s realizáciou za takýchto podmienok, alebo nejaký iný postreh k stavbe akumulačnej pece, ďakujem.

Autor: Makadam Adam
Datum: 15.05.2016 16:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122379
reakce na ...
Založte si novú diskusiu, tu je strašne veľa príspevkov. Potom sem na ňu dajte odkaz. Do účinnej výšky komína sa ráta aj výška pece, teda od spodu ohniska po horný výfuk komína. Dokonca priestor v peci vytvára vyšší vztlak ako rovnako vysoký komín, lebo je tam vyššia teplota. Ťah komína má premôcť tlakové straty pri prúdení spalín v ťahoch a zákrutách. Ťahové straty priamo závisia od rýchlosti prúdenia spalín a nepriamo od prierezu ťahov.

Pri 8 metrovom komíne nesmie prekročiť dĺžka ťahov 12 metrov, počet pravých uhlov 13, prierez ťahov minimálne S = 25 . hmotnosť dávky dreva, pomer strán ťahov maximálne 1 : 2. Prepočítajte si to na Vašu výšku komína. Takže stačí spraviť vyššiu pec s vyústením hore a širšie kratšie ťahy, a bude to fungovať. V peciach sa niekedy robí bezpečnostné premostenie medzi 12 m a 10 m ťahov, ale to nepotrebujete.

V akom štádiu máte postavený dom? Ak máte iba základy, skúste si spraviť akumulačný dom a budete kúriť do akumulácie domu, bez ohľadu na počasie von. Ste v teplej a málo zalesnej oblasti? Koľko stojí drevo? Dnes sa oplatí viac investovať do izolácií a kúriť menej. Minimálne ekvivalent 20 cm polystyrénu, ekonomicky 30 - 40 cm. Aj keby bolo drevo zadarmo, jeho rúbanie je drina. V konštrukcii domu sa vyhnite drevu a všetkému čo môžu poškodiť huby a škodcovia. Spravte si kvalitný prístrešok na sušenie a zároveň uskladnenie dreva aspoň na 2 roky, tiež murovaný, žiadna drevená konštrukcia.

Autor: Peter Salaj
Datum: 17.05.2016 22:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122619
reakce na ...
Dík za reakcie. Hrubá stavba je postavená, teraz idem liať poter, takže nejaké stavebné úpravy už moc neprichádzajú do úvahy :). Vyzerá to, že s tým komínom to budem musieť risknúť, resp. poriadne otestovať v jednoplášťovom vyhotovení a až potom riešiť vonkajší plášť a úpravy. Čo sa týka tých ťahov stavaných na šírku (šírka väčšia ako výška prierezu ťahu), väčšia tepelnovýmenná plocha bude potom v smere zdola nahor, ak budú ťahy na sebe, tak akoby som kúril do ťahov - toto by malo podporovať lepšie prúdenie spalín v ťahoch? Alebo je tam iný princíp? Čo sa týka toho prepočtu z uvedenej 8m výšky komína a ďalších parametrov na moju výšku komína..., akosi mi nedochádza spôsob, akým by sa to malo počítať. Priama úmera v tomto prípade asi neprichádza do úvahy, tých parametrov je tam príliš mnoho, aby sa dali len tak "zrovnať" a prepočítavať na výšku komína. Čo sa akumulácie týka, tak v dome budú hlinené omietky v hrúbke 4cm, plánoval som to spolu s tou akumulačnou pecou, staviame to so ženou na "staré kolená", aby sme mali kde spomínať :), takže je to celé tak trochu v tradičnom duchu s minimálnou závislosťou na vonkajších energiách. Ešte jedna vec ma trochu trápi - pec bude zadnou stenou ohniska a začiatkom ťahov "obtočená" okolo 2 strán komína, čo bude takpovediac "hluché" sálanie (do izolácie komína). Toto budem musieť poriešiť, ale nakoľko stavba je jednopodlažná, tak nedá sa tam vybudovať nejaká varianta hypokaustu na prikurovanie izieb na poschodí... A zatiaľ ma nenapadá spôsob, ako to teplo dopraviť do izieb. Tepelné prieduchy nechcem určite, to nemusím stavať pec, zatiaľ najpravdepodobnejší je vodný výmenník, ale to sa zas nezaobídem bez čerpadielka. Sused mal voľakedy urobený jeden radiátor na princípe samospádu a celkom mu to fungovalo, ale to by som musel trubky viesť pod stropom, ktorý bude vysoký len 243cm... Proste stále mám nejakú zábavu :).

Datum: 18.05.2016 05:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
A) Akumulačná pec sa navrhuje vzhľadom na tepelné straty, akumuláciu, rozloženie domu a obslubu pece. Bolo by dobré kedy ste sem dal projekt.

B) Poschodie sa dá vykúriť rôzne:

1) Stavbou poschodovej pece, kedy sa nad ohniskom postavia zvislé ťahy siahajúce až na poschodie. Viď pripojený obrázok. Miesto pádu sa spraví vodorovný ťah zo zadnej časti ohniska do predného ťahu. Ak ťahy nedosahujú dostatočne vysoko na poschodie, vyššie sa postaví obstavba a bude fungovať ako kvalitný hypokaust. Obstavba hypokaustu musí byť z viac vodivého materiálu ako zbytok obstavby alebo mať väčšiu plochu, pretože naňho pôsobí menej sálania z jadra. Materiál a jeho plocha sa vypočíta pri návrhu pece.

2) Otvoreným schodiskom na otvorené poschodie z miestnosti kde je pec.

3. Teplovzdušná varianta pece. Horúci vzduch možno odoberať z obstavby a viesť potrubím, ventilátormi a klapkami riadenými počítačom. To asi nechcete.

Riešenia sa dajú kombinovať. Určite sa nájdu aj iné riešenia.

C) Prepočet na inú výšku komína:
Menšia výška komína znamená menší ťah, a ten dokáže potiahnúť menšie tlakové straty v peci. Tlakové straty spôsobujú ťahy a pravé uhly. Ich pomerným zmenšením sa zmanšia tlakové straty. Ťah komína sa dá zväčšiť vyššou teplotou spalín ústiacich do komína = menšia účinnosť pece. Ak nemožno trochu zmenšiť počet pravých uhlov alebo dĺžku ťahov, možno trochu zväčšiť ich prierez.

Napríklad: Účinná výška komína je 5 metrov. Dĺžka ťahov 5/8 x 12 m = 7,5 m. Počet pravých uhlov: 5/8 x 13 = 8. Pre spomínanú pec so svislými ťahmi a 45° pripojením na komín tých 8 pravých uhlov stačí, výška trojice zvislých ťahov je 3 x 2,3 m, vodorovný ťah nahrádzajúci pád rátam 0,5 m.

D) Dostatočný ťah komína

Jednoduchá komínová rúra pri výške niekoľko metrov má dobrý ťah pri veľkom výkone ohniska, povedzme nad 30 kW. Pri pripojení spotrebiča s malým výkonom spaliny prúdia pomaly, ochladia sa, komín má slabý ťah a kondenzuje v ňom voda a decht. Preto sa málo výkonné spotrebiče musia pripájať na izolovaný komín.

Zvislá pec má sama o sebe veľký vztlak a komín je menej podstatný. Nie je podstatná ani regulácia vztlaku dohrievaním komína. Príklad:
- vztlak zvislej pece je napríklad: Δp = h . Δρ . g = 3 m . 0,7 kg/m3 . 9,8 m/s2 = 20 Pa.
- vztlak zbytku komína pri 200 C: Δp = h . Δρ . g = 2 m . 0,45 kg/m3 . 9,8 m/s2 = 9 Pa
- spolu: Δp = 29 Pa
- vztlak zbytku komína pri 300 C: Δp = h . Δρ . g = 2 m . 0,6 kg/m3 . 9,8 m/s2 = 12 Pa
- prírastok vztlaku dohriatím komína o 100 C a znížením účinnosti o 10 %: Δp = 3 Pa

Zvislá pec s krátkym komínom vo vašom prípade má podobný vztlak ako 8 metrový komín.
Δp = h . Δρ . g = 8 m . 0,45 kg/m3 . 9,8 m/s2 = 36 Pa
Úbytok vzlaku je 29 Pa : 36 Pa = 0,8 -> pokles o 20 %.
Ťahy: 12 m . 0,8 = 10 m -> zvislé ťahy 3 x 3 m
Pravé uhly: 13 x 0,8 = 10

E) Dobre si zaizolujte dom. Bude vám stačiť trocha dreva na vykúrenie domu = menej práce okolo dreva. Skráti sa vykurovacie obdobie. Zmizne rosenie a plieseň za skriňami. Môžete mať lacný doplnkový vykurovací systém pomocou elektrický radiátorov.

F) Akumácia do hlinených omietok 1700 kg/m3 pri 200 m2 a 4 cm:
tepelná kapacita: 3,8 kWh/K
čas ohrevu: 30 minút

Autor: Jaroslav Suchánek
Datum: 15.05.2016 21:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101872
reakce na ...
Nechte si od odborné kominické firmy změřit tah komína.

Pokud byste si místo šamotového topeniště pořídil kamnovou vložku, např. Romotop KV 025 http://www.romotop.cz/krbove-vlozky-dynamic/kv-025-n01-kamnova-vlozka-s-dvojitym-prosklenim, která vyžaduje tah 12 Pa, budete vědět, jakoou máte rezervu na ztrátu v tazích.

Datum: 15.05.2016 22:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ťah komína sa všeobecne nedá zmerať, pretože závisí od
1) teploty spalín
2) tlakových strát = množstva spalín = výkonu spotrebiča
3) Vonkajšieho tlaku, napríklad pri vetre
Dá sa zmerať iba tlak pri konkrétnom spotrebiči a konkrétnej situácie, čo môžu byť dosť odlišné hodnoty.

Datum: 16.05.2016 00:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
http://vytapeni.tzb-info.cz/kominy-a-kourovody/12277-kominovy-tah-podstata-vyznam-a-mereni

Datum: 16.05.2016 07:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je tam to isté, ale s množstvom kecov.

Autor: Vlado Gajdos
Datum: 17.05.2016 14:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109427
reakce na ...
Zdravim,

neuvazovali ste nad finskou pecou? Jej dolne zaustenie do komina by Vam zvysilo ucinnu vysku komina...

Datum: 18.05.2016 05:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Máte k dispozícii príručku na stavbe fínskej pece? Pretože mám pocit že je to len reklamný ťah pre stavačou za peniaze.

Autor: roman melichar
Datum: 05.03.2016 11:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108637
reakce na ...
Dobrý den, omlouvám se, že nepřispívám ničím do této diskuse. Chci poprosit o info, kde by se daly sehnat knihy: V. Pešek - Kamnářská technologie a Kamnářská technologie pro krbaře, V. Morávek - Kamnářství. Vyčerpal jsem všechny možnosti, jak knihovny, tak jsem psal i do učiliště Horní Bříza, ale bohužel. Rád bych zaplatil i ofocenou verzi. Děkuji. Melichar

Autor: Standa Červený
Datum: 11.03.2016 07:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103384
reakce na ...
Morávek je občas na Aukru, nebo koukněte na můjantikvariat či na skat. Když nepořídíte můžu vám to ofotit. Na ty další knihy bych se musel zeptat Vítka, zda je volně prodává. Nebo mu můžete o ně přímo napsat na jeho stránky. S.

Autor: roman melichar
Datum: 12.03.2016 16:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108637
reakce na ...
Děkuji za info, prosím , napište mi na adresu , rád bych se s Vámi domluvil.

Datum: 13.03.2016 16:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Udelal jsem si dvirka, kdyby se nekomu libila do sve realizace.

Autor: sup supec
Datum: 13.03.2016 19:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100319
reakce na ...
Paráda! To je litina? Nebylo by i foto z boku/zezadu a foto otevřených dvířek?

Datum: 13.03.2016 20:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano. Jsou litinova. Foto leda v utery, mam je doma. Klasika tesneni snurou, sklo take na tesneni, pritlacene pres packy. Smerem na kamna take drazka na tesneni + pritahovaci litinovy kruh . Jeste tam je drazka ze ktere jsem chtel delat trysky na pripadny oplach skla.

Datum: 13.03.2016 20:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
A jaka je cena/rozmery? p. Institoris vyraba kruhove z prackovych dvierok... ;)

Datum: 13.03.2016 22:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dvířka z pračky proč ne, Je to plech z Tatramatky, ale slyšel jsem jak to vypadá po pár letech provozu...
Cenu nelze u kusové záležitosti moc řešit, je to o desingu, litinová dvířka + upevnění by byla asi za 4000,-. Takže kdo hledá něco za 500,- ať to přeskočí.
Já chtěl prosklené...večer při tmě...jako západ slunce. :)
Rozměr když tak změřím přesně, myslím +- vnitřek po smrštění je průměr 240mm (přikládací otvor) a venek 330mm.

Autor: sup supec
Datum: 14.03.2016 08:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100319
reakce na ...
A to je nějak vyřízlé (plasmou?)/frézované z plátu litiny, nebo jak je to mechanicky opracované?

Datum: 14.03.2016 15:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je to slévárenská technologie a pak strojní opracování odlitku, zbytek ruční práce. :)

Datum: 14.03.2016 22:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mam zaujem, mozete ma kontaktovat alebo poslite kontakt na seba. Dakujem.

Datum: 15.03.2016 19:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...

Datum: 15.03.2016 19:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Rozmer vnitrni +- 240 , venkovni 330

Datum: 11.03.2016 18:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Morávek je při vší úctě dneska přeci jenom zastaralá záležitost. Myslím, že 1. vydání vyšlo snad už za války.
Obě učebnice Peška a Koniga bylo možno zapůjčit v pražské Městské knihovně (v r. 2011, od té doby nevím).

Ale co se týče praktických informací, jednoznačně nejlepším zdrojem v českém jazyce je tato diskuse.
Pokud umíte německy (myslím umět opravdu dobře, nespoléhat na překladače), lze spoustu informací zjistit na webech rakouských a německých kamnářských cechovních organizací a výrobců Ortner, Schmid a Rath.
HTH :-)

Autor: Pepa Beneš
Datum: 12.03.2016 13:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122205
reakce na ...
Dobrý den pánové, kolega mi říkal, že tu kdysi viděl seznam literatury o kamnech, ale nikde ho nemohu najít. Nevíte náhodou o něm něco? Děkuji P.

Datum: 12.03.2016 17:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdrqavim,

Moravka mam preskenovaneho, mozem poskytnut.

Autor: Vašek Koláček
Datum: 24.01.2016 21:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100661
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
popraskaná glazura kachlů / nový kachlový sporák

je tohle tzv. háris dle normy ČSN 72 4710?

Datum: 24.01.2016 22:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ty fotky nejsou ideální na posouzení. Chtělo by to ještě jednou za denního světla a bez blesku. Mě ve fabrice v Letovicích tvrdili, že vady musí být zřetelné ze vzdálenosti 1 metr, ne blíž. :-(
Každopádně, kdo je výrobcem kachlí?

Autor: Redakce KAMNARI.CZ
Datum: 25.01.2016 08:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100666
reakce na ...
Dobrý den, ano, toto je jednoznačně hárys (psáno někdy i háris, harrys apod.), tedy nikoli vada, ale vlastnost.

Autor: Vlastimil Bartoš
Datum: 26.01.2016 00:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121739
reakce na ...
Jak již bylo řečeno, na obrázcích je pravděpodobně harys, kdysi jsem kachle vyráběl a také některé glazury po čase popraskaly, je to rozlišným smrštěním glazury a střepu ne jen u kachlí, ale u veškeré glazované keramiky. Někteří kamnáři se snaží upravovat složení hmot pro výrobu kachlí tak, aby docílili glazur bez trhlinek. Je to ale běh na dlouhou trať a trhlinky jinak nejsou na škodu. I staré kachle desítky možná stovky let je obvykle mají a stále drží.

zobrazuji 1 - 30 z 1960   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czV Krumlově má vzniknout moderní terminál za desítky milionů korunBrno schválilo dalších 13 smluv na byty rodinám v nouziBeton, kterým si posvítíte