Problém u Kotle Nectra 3.23 FF

Autor: Josef Svoboda
Datum: 11.10.2006 21:14

Fotogalerie:

Jedná se o závadu u ohřevu TUV když má kotel topit do zásobníku TUV tak místo do zásobníku jde vetší část teplé vody do topení , pokud se provede dvakrát či třikrát přepnutí trojcestného ventilu tak se voda začne ohřívat v zásobníku a topení zůstává studené.
viz foto: vyndaný trojcestný ventil

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 61 - 90 z 183   starší >>
Datum: 10.12.2010 09:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102228
reakce na ...
ako viete,ze je trojcestny ventil OK? Podla popisu poruchy vam trojcestny ventil neprepne vodu do kurenia a tak sa voda prehreje a kotol vypne...
Doporucujem trojcestak rozobrat a vycistit.

Autor: Dana Moravcikova
Datum: 10.12.2010 10:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102912
reakce na ...
Trojcesťák sme vlani menili, pretože nám praskla umelá hmota, v ktorej je osadený. Rada by som sa spýtala, či sa dá ten komponenet rozobrať ešte viac, než len odpojiť čidlo naľavo a vymontovať celý plast.

Autor: Marek Vels
Datum: 10.12.2010 11:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
da sa pejkne rozobrat, pozrite sa na obrazok v dalsom pripsevku. Tam je rozobrany trojcestny ventil.
Na dalsej stranke je kompletny. Povolite skrutky, vytiahnete motorcek a precistite. Pripadne po vycisteni pripojte motorcek a prepinajte medzi kurenim a ohrevom vody. uvidite ci motorcek chodi.

Autor: Martin Hučín
Datum: 11.12.2010 04:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100488
reakce na ...
Ctěná paní Moravčíková Vámi popisovaná obtížnost skutečně hodně směřuje, poukazuje na problém s 3CV. Ještě mne napadá, zda náhodou nemáte na prostorovém termostatu nastaveno OFF - tedy vypnuté topení a kotel temperuje pouze by nezamrzla otopná voda v topném systému.
Mnoho zdaru M. Hučín

Autor: Jozef Šinka
Datum: 11.12.2010 21:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101094
reakce na ...
Ešte chcem reagovat na príspevok p. Hučína. Plynový kotol typ Nectra nemá protizámrzovú poistku a preto ho nemôže zapnuť / horák a ni čerpadlo úk / aj keď je vypnutý priestorový termostat. A ešte vyčistenie 3-cestného ventilu je dočasné čo sa týka funkčnosti. Je lepšie ho vymeniť. J,Š.

Autor: Marek Vels
Datum: 11.12.2010 22:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
.. on asi myslel na bytovom termostate. Kedze sa nekuri niekolko dni termostat temperuje na 7stupnov...
Ja som prvy vymenil po dvoch rokoch. Dalsi po roku a tento mam tri roky a len ho vycistim max. dva krat za rok . Clovek by mal vymenit radsej kotol nez trojcestak :)
Ked sa ho naucia citit a cistit sitka, usetria...

Datum: 11.12.2010 22:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Máte pravdu no záleží tiež na type termostatu a podľa dotazu p. Moravčíkovej predpokladám že teplota v priestore bytu neklesne pod 7°C.

Autor: Dana Moravcikova
Datum: 14.12.2010 10:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102912
reakce na ...
Páni, ďakujem Vám všetkým za pomoc, pravdu povediac - závadu sa nám podarilo odstrániť len na základe Vašich príspevkov. Trojcestný ventil bol síce Ok, ale doporučovali ste prečistenie, tak sme rozobrali a vyčistili okolo ventilu na všetky strany rad radom všetko , čo sa dalo a keď sme skončili, bolo struskou a nečistotami nahrubo pokryté celé dno 10 l vedra. Keď raz v budúcnosti budeme meniť kotol, určite dám namontovať sitko aj na rúru z okruhu, rovnako, ako ho máme na prívode studenej vody do kotla.
Ešte raz ďakujem a pozdravujem.

Autor: pavel vaník
Datum: 25.09.2010 10:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101532
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý deň,
mám 7 ročný turbo kotol Nectra 2.23 FF ( alebo 2.28 ?). Vlani na jeseň keď som prepol na kúrenie, kotol po chvíli prestal kúriť a začala svietiť červená kontrolka. Kotol som opakovane zresetoval a nakoniec som zavolal kúrenára. Ten vymenil trojcestný ventil, ale do rána sa situácia opakovala. Vymenil preto riadiacu dosku (?) a kotol fungoval celú zimu. Hovoril že toto sú zlé kotle a vravel niečo o expanzke. Teraz na jeseň sa situácia zopakovala. Opäť keď som prepol na kúrenie tak po pustení teplej vody kotol prestáva kúriť a svieti červená. Keď sa chceme osprchovať tak vypnem kúrenie, ktoré potom zapnem... V čom môže byť problém keď vlani bol vymenený nový 3cestný ventil a údajne aj nová doska?

Datum: 20.07.2010 11:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dle toho co popisujete jde o dvě možnosti nápravy. 1) rozdělat a vyčistit hydraulický blok 3CV, 2) tento blok (tedy myslím bez pohonu) pořídit nový.

Autor: Milan Posuch
Datum: 26.08.2010 22:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101037
reakce na ...
Dobrý deň
Prosím o radu.Mám kotol Elexia comfort s ohrevom TUV.Problém spočíva vtom že kotol zapaľuje ako sa chce jemu a nie mne.Nahadzuje poruchu č.60- teda Porucha zapaľovania horáku-detekcia plameňa bez plameňa.Svieti červená.Po reštarte niekedy naštartuje hneď, ale niekedy mu treba viac reštartov.Najnovšie začal sem tam vypínať aj počas ohrevu(keď tečie TUV keď ste práve v sprche vie to riadne na s.....). Pre zaujímavosť plyn pustí ale nezapáli.Skúšal som ho zapáliť plameňom a zapálil.Teda problém je vtom že iskru hádže kedy sa mu chce. Bol u mňa aj opravár ale nič nenašiel-teda on vzal len dosku a doma ju akože opravoval ale nič nenašiel.Niekedy funguje aj pár dní a potom zas nie.Tak skúste niečo poradiť.Som z okr. RS.

Datum: 27.08.2010 07:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vážený pane Posuch Vámi popisovaná závada by teroreticky mohla být způsobena zanesením spalinových cest, tedy primárního výměníku, to je ten který je nad hořákem, a dále sopouchem, to jest odkuřovací trubka od kotle do komínu. Dále pak také špinavé zapalovací elektrody, příp. hořák, je nutno očistit zlehka jemným ocelovým kartáčem a "přejet" i ionizační, detekovací, elektrodu. Snad to pomůže. Víte je vždycky lepší být přímo u toho a vidět co se děje, stalo. S pozdravem a přáním zdaru M. Hučín

Datum: 27.08.2010 08:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ďakujem za radu pozriem to a dám vedieť.
Problém je vtom že u nás v okr.Rim Sobota neviem nájsť servis na tieto kotle.

Datum: 27.08.2010 14:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý deň pán Hučín
Celé som to vyčistil a nič kotol nechcel naskočiť.Nakoniec asi na 10x naskočil a teraz zase zakaždým naskočí. Ono už podľa zvuku počuť kedy zapáli a kedy nie.Keď zapáli predtým niečo pukne ako nejaké relátko mám dojem že na plošáku ale neviem to presne určiť. Nemôže byť poruch niekde na doske riadenia? A kde by som ju zohnal? Najlepšie by bolo mať nejakú funkčnú na výmenu a ak to bude fungovať tak ju kúpiť. Pri čistení som zistil , že prepúšťa aj trojcestný ventil na mieste kde je koncák - čidlo spínania TUV-premeral som ho ten je OK.

Datum: 29.08.2010 15:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vážený pane Poluch, máte podezření na desku, no čistě teoreticky může být, ale napřed bych šel po plynovém elektroventilu. Může tam být "přilepená" membrána. Tedy pokud si troufnete, zavřít přívod plynu, vymontovat jej z kotle, rozdělat, opatrně uvolnit a příp. také prohlédnout proti světlu celistvost gumových membrán, vnitřních těsnění, ucpávek. Mnoho zdarů M. Hučín

Datum: 30.08.2010 15:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ešte dotaz k prepúšťaniu vody pri mikrospínači na túv. Môže to spôsobovať netesnosť osky v systéme úk alebo menšia pravdepodobnosť vetesnosť osky v systéme túv-vrchná časť.

Autor: Pavel Aschenbrenner
Datum: 07.02.2012 23:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108666
reakce na ...
Dobrý den,
som majitelom kotla Nectra Turbo s ohrevom TUV, uz cca 11 rokov...prepacte ten vyraz "je to kotol na "ko...". Servisak ako na beziacom pase, mrtne drahe opravy, ziadne nahradne dieli. Porad problem s 3 CV,....niekolkokrat meneny nakoniec som ho vyskrutkoval na polohy kurenie, odpojil a kupil boiler na 230V. Uz od zaciatku boli problemy, isiel do chyby po cca 1-5 min. chodu. V baraku "kosa". Zo zaciatku som tuto chybu s tym, ze isiel do chyby vyriesil predlzenim "vyfuku" plynov v exeterieru a to plastovou 50 cm dlhou rurou na kanalizaciu- super slapal.
Potom tie 3 CV.
Moja pani...., ze nieco bude, ja sa idem okupat...fajn. Ja sup z kupelne do spalne, pani do kupelne. Ja medzi tym v spalni cakam, .......po chvilke pani...krici nejde tepla voda, tak ja sup do zupana a "sexihratky" s 3CV, moja pani vo vane...caka. Po cca 10 min (prax) s cistenim 3CV, sa moze zena okupat...ja zajebane ruky a sup opat do vane. Nejde tepla voda zasa...tak sup k Nectre a je po peknych povinnostiach...az do noci u francuzkeho kotlika. Vseobecne je zname, ze francuzi lubia erotiku...no nie?

Takze "fachcime" na boiler a je klud.

Popisujete dalsiu zavadu s tym, ze obcas kotol "nabehne" a niekedy nez nieco "pukne - ci cvakne" ...nie. Nie je to v zakladovej doske, servisaci ked si nevedia rady to hovoria (moja skudennost). To co tam cvakne pred zapalenim je monostat...mimo ine (aj ine hodnoty meria ako napr. CO2 ai.) meria potrebny tah v komine (ked so tak da povedat), lebo to je iba rura ako u ciganov vystrecena cez mur. Ta ma opacny tah-do vnutra. Nie von - TO NIE JE KOMIN s prirodzenym tahom cca 12 Pa!!!!! Preto treba "turbo"-inak povedane odtahovy kominovy ventilator. Ten ma za ulohu merat potrebny kominovy tah. Kedze fuknete do hadicky ustami, budete pocut ten "POTREBNY" zvuk co popisujete. Kedze toto "cvaknutie" nepocujete kotol nevypise chybu, ale ako uchylak nahana vodu cez pikolo v kurenarskem okruhu do nemlatom.
Nakolko mu nehrozi roziko nebezpecenstva - nepojde do chyby. Nie je tah v komine, nespustim plyn a nasledne zapalovanie. O nic nejde. Nehrozi nebezpecenstvo poskodenia.
Asi takto, ....nad touto zavadou som spekuloval 3 roky zivota..hruza, kotol jednou ide jednou nejde, najme ked vonku je pod 0 st.C.
Je to logicke ta rura nema ziadny tah a ked sa ochladi tak uz vobec ziadny, naopak. tlaci studeny vzduch do vnutra. (preto Vam istotne pojde, ked bude tepleji...kuknite na princim normalnych kominov a kominove tahy su na to CSN a EN normy).

Takze nemame potrebny kominovy tah, ktory by 24 KW spotrebici zabezpecil potrebny odvod spalin. (tieto kotle s tymto vykonom potrebuju min. 20 Pa tah komina!!!!! To zabezpecuje to "blbe turbo" inak povedane odtahovy kominovy ventilator.
Nakolko tato chujovina je konstrukcie ako kliedka pre behanie skriecka dokola, musi zabezpecovat potrebne otacky a vykon. Hladajte tam CHYBU. Asi Vam ho servisak nikdy necistil. Ani mne nie.
Odporucam: vybrat von (3 skrutky, po odstraneni krytov hlavnej komory) - blbej plechovej dekel, ktory je nestabilny, zavity sa trhaju ai. .
Vycistit lopatky ventilatora - stacia aj male necistoty...ja som mal necistoty celkom po oskrabani kovovym kartacom a skrutkovacom (vhodnej velikosti), asi v mnoztve cca 2 centovej mince. Sup nazpat a zapnut...okamzite cvaknutie monostatu , iskra a ohen.
Mimochodom som na to dosiel tak, ze sa zaujimam o splynovaci kotol na drevo (plyn je drahy) a tieto kotle sa musia cistit..najma odtahovy ventilator!!!Potom som si uvedomil, ze mam doma obycajny ventilator (na leto) a ked sa mierne zadrbu lopatky je to na nic a nejde z toho prievan...staci handra ..otriet lopatky a je ako novy. Fuka vzduch.
U Nectry som stravil 10 let zivota a uz francuza nechcem. Je to logicke, kupte si kotol zo Sant Trope , kde je i v zime + 10 st C, alebo taliana, alebo spanela. To si mozete kupit kotol zo ZIMBABVE kde je teplo. Chce to Nemca, Slovaka ci Cecha, ale najlepsi je Sibirsky tyger, tam nastartuju auta i pri - 50 st.C !!!!
Vyhodte tu Nectru, lebo Vas "drbne"
Pozdravujem Pavel A.

Datum: 30.08.2010 15:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pri popise Vašej závady na plynovom kotli je vadná el. regulácia. AK chcete závadu odstrániť je nutné reguláciu opraviť alebo zakúpiť novú. Opravu el. dosiek prevádzam na plynové kotle Nectra a Elexia. Bližšie informácie na č.t. 0905808979.

Autor: Tomas Petko
Datum: 13.03.2010 10:43 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Chcem sa spytat, kde moze byt chyba. Kde kotol bezi (kuri) a pusti sa zimna voda, tak sa vypne. Po zastaveni vody v nom nieco trochu buchne a po chvilke sa kotol znova sam zapne a hreje dalej.
Kotol zavesny Nectra s prietokovym ohrevom TUV.
Vdaka

Autor: Marek vel
Datum: 13.03.2010 11:18 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
mal som tento problem ked mi vodari znizili tlak vody. Priskrtili mi ventil...
Kolisanie tlaku moze byt i zanesenim spomenuteho sitka. Dava sa na spatecku pod kotol, no niekdo tu pisal, ze sitko ma i na vystupe i vstupe kotla...

Datum: 16.03.2010 08:08 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
vo vašom prípade je zanesený sanitárny výmenníi zo strany vody úk.

Autor: Tomas Petko
Datum: 16.03.2010 08:22 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Prosim Vas, cim by ho bolo dobre vycistit? Opravar to uz pred casom spominal, ale hovoril ze pri cisteni je tu riziko poskodenia (prasknutia) a potom treba uz len kupit novy. Je to naozaj take riskantne? Kolko asi tak stoji nový?

Dakujem

Autor: Tomáš Vojvo
Datum: 13.03.2010 09:15 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Takže sitkom ani čerpadlom to neni.Bude to tým trojcestným ventilom alebo nejakým čidlom ????

Datum: 13.03.2010 10:17 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
nepoznam ten kotol.
ale ak sa prehreje, prevdepodobne nefunguje obeh.
Ak nejde ani prietokovy ohrev, je to divne. Ten sa predsa nema preco prehrievat...

Datum: 13.03.2010 11:21 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
mali ste pravdu , že nefunguje ten obeh.Čerpadlo sa nespína.Teraz len zistiť , že prečo sa nespína . či je vadné relé alebo nejaké čidlo.

Datum: 16.03.2010 08:06 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
je určite vadná silová doska ktorá riadi silové časti 230 V-

Datum: 20.07.2010 11:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
S největší pravděpodobností je čerpadlo zatuhlé, odšroubovat ucpávku a šroubovákem roztočit rotor čerp. nebo by také mohl být vadný sensor na okruhu otopné vody, tedy na výstupu primárního vyměníku.

Datum: 13.03.2010 11:09 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zistil som , že keď pripojím čerpadlo na priamo, tak všetko funguje ako má.Čiže z nejakého dôvodu za nezapne čerpadlo.Môže to byť nejaké relé alebo nejaké čidlo????

Datum: 13.03.2010 13:13 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
malo by tam byt cidlo, ktore zapina kurenie . V Nectre su dve. Jedno na kurenie, druhe na ohrev vody. Je to na principe plavaku. Ak sa pustite teplu vodu, mag. plavak vybehne hore a zopne ohrev. Ak pustite kurenie, zapne sa cerpadlo a plavak vyskoci a zopne ohrev. Lenze ak sa nezopne, nezapne ani ohrev. Vo Vasom pripade sa ohrev zapne a cerpadlo nejde.
Mozno keby tu niekto poznal ako je to vo Vasej Elexii...

Datum: 13.03.2010 13:36 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Mne ten plavak funguje dobre.Teraz som na priamo zapol čerpadlo a rozkurujem celý byt pokým nepríde opravár.Keď zapnem teplú vodu tak všetko funguje ako ma - ten plavačik prepne a ide teplá voda.

<< novější   zobrazuji 61 - 90 z 183   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Diskusní fórum

Hledání v diskusích

E-mailový zpravodaj

WebArchiv - stránky archivovány národní knihovnou ČR

Nejnovější články

Reklama

Vysoká účinnost, úspora paliva a nízké emise. To je jen krátký výčet vlastností revolučních kamen a kotlů LS KAMNA. Krbová kamna a kotle prvotřídní kvality vyráběná českou firmou ze Strakonic.
Ještě sháníte krbová kamna?
Slevy až 40 procent na kamna výrobců jako jsou ABX, HAAS+SOHN, Romotop, Nordica, Jotul a další. Nyní např. 6kW kamna Romotop Evora 03 se slevou 32 %!
www.krbova-kamna.com
Svítit „za“ 12 místo 80 Watů? Proč ne?! LED osvětlení do kuchyně, chodby nebo obývacího pokoje na www.led-house.cz. LED pro domácnosti i komerční a průmyslové prostory skladem. Nevíte jak na LEDky? Navštivte nás!

Aktuální články na ESTAV.czSetkání lídrů českého stavebnictví se neslo v duchu legislativních změnPivovar Děčín: Přidaná hodnota projektového managementuIzolace v příštích letech? Jen dobré vyhlídky