hlučný spínač

Autor: Milan Vičík
Datum: 28.12.2006 19:32

Bydlíme v RD postaveném na bázi dřeva s elektrickým vytápěním.
4x denně dojde k sepnutí mezi vysokým a nízkým tarifem. Zejména poslední večerní sepnutí je velmi nepříjemené, protože nás většinou vzbudí.

Dá se hlučnost nějak odstranit?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Tom áš 31.12.2006 01:22
Jarda Hic30.12.2006 23:57
Tom áš 30.12.2006 21:33
Jarda Hic30.12.2006 21:08
Tom áš 30.12.2006 19:31
Jarda Hic30.12.2006 01:29
Tom áš 29.12.2006 22:04
Jarda Hic29.12.2006 21:48
Milan Vičík29.12.2006 18:22
Tomáš Fuk29.12.2006 15:28
Milan Vičík29.12.2006 15:05
Tomáš Fuk29.12.2006 00:15

Datum: 29.12.2006 00:15 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Co tam máte za stykač?

Datum: 29.12.2006 15:05 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
mám stykač
MERLIN GERIN
MULTI 9
CT

Autor: Tomáš Fuk
Datum: 29.12.2006 15:28 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ten by měl být celkem solidní.
Máte ten rozvaděč se stykačem nějak krytý (dvířka) nebo otevřený?

Datum: 29.12.2006 18:22 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jak jsem psal. Je to dřevostavba (RD Rýmařov)a tak je rozvaděč v dutině mezi trámy a tepelnou izolací na stěně mezi chodbou a pokojem.
Rozvaděč je samozřejmě zakrytý.

Myslel jsem jestli je nějaká možnost na bezkontaktní spínání.

Autor: Jarda Hic
Datum: 29.12.2006 21:48 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Možnost bezkontaktního spínání tu samozřejmě je - dělají se polovodičová relé (solid state relay) i na DIN lištu - viz např. http://web2.automationdirect.com/adc/Overview/Catalog/Relays_-z-_Timers/Solid-State_Relays

Mají ovšem i nevýhody - na jejich ovládání musíte přidat např. zvonkové trafo (taky existuje na DIN lištu), na jeden modul máte jen jeden spínaný kontakt (elmech. relé mohou mít dva), hůře snášejí přetížení proudem i napětím, počítejte s kratší životností.

Autor: Tom áš
Datum: 29.12.2006 22:04 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Připojím se k dotazu budu mít v domečku přímotopy a elektrickou podlahovku výkony od cca 500W až 2500W jaké stykače nebo relátka by byla nejvhodnější. Jsou vůbec nutná když některé termostaty jsou až na 16A. Dále budu mít průtokový ohřívač 13,5kW jištění 3x20A Jde mi o to aby nebyl nějaký konflikt na hlavním jističi ten bude 3x32A. Děkuji.

Datum: 30.12.2006 01:29 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Připojení všech topidel přes relé není potřeba z hlediska funkce, ale pouze z důvodu plnění podmínek pro přiznání příslušného tarifu.

Doporučovat vhodný typ, to není moje parketa. Záleží na tom, jestli preferujete nízkou cenu, nebo solidní značku a nízkou hlučnost (na trhu jsou k dostání polské stykače - na tu značku si nevzpomínám - a ty jednak dost hlasitě cvakají, jednak dost vrčí, ale jsou za lidovku :-)
A pokud byste potřeboval absolutně tiché, tak ty polovodičové - ale připravte se na mastnou cenu. Moc jich u nás na trhu není, ale třeba Asea Brown Boveri není špatná volba
http://www.abb.com/Product/seitp329/ce0836f1853dece6c125711b005f0272.aspx

Vzhledem k Vašim plánovaným příkonům a jištění (a to tam určitě přibude sporák, myčka, pračka, rychlovarná konvice...) určitě uživíte omezovač proudové zátěže, co tu propaguje p. Smital.

Datum: 30.12.2006 19:31 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Díky za odpověď, budu tedy potřebovat relé na každý topný okruh? Nebo by stačilo jedno třífázové? Doufám že se mými dotazy dobře bavíte :-)))

Datum: 30.12.2006 21:08 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
:-))
Min. jedno relé na přímotopy, min. jedno relé na akumulační spotřebiče. Počet pólů jednoho relé podle toho, z kolika fází tu skupinu spotřebičů krmíte.
Samozřejmě, v případě použití omezovače proudové zátěže se to trochu zesložiťuje, bude potřeba zapojení pořádně promyslet včetně rozdělení do jednotlivých fází.

Datum: 30.12.2006 21:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Největší problém bude asi elektronicky řízený průtokáč Clage CBX, 13,5kW je docela dost.Byl ale v těžké slevě neměl jsem sílu ho tam nechat. No řekněte za 500,- to prostě nešlo:-)) Mám připravený přívod i na el. bojlér kdyby to dělalo neplechu. Průtokáč by byl jako záloha kdyby došla teplá voda. To by potom jistič 3*32A mohl stačit bez nějakých složitostí.

Datum: 30.12.2006 23:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
No to nešlo ho tam nechat.
Na druhou stranu 13,5 kW na průtokový ohřev TUV není nic moc, když má vstupní voda 5-10°C. Já bych si to zapojil tak, že v boileru bych to hřál na 45°C (to budou ztráty malé) a průtokáčem bych to dohříval na 50-55°C. To zvládne i nárazově velký průtok, a když dojde teplá voda v boileru, tak při malém průtoku bude teplá voda i potom.
Pro klid bych si tam ten odpojovač (nejspíš BMR HJ303) dal, měřil tím proud do průtokáče a odpojoval podlahové topení - tam se půlhodinka netopení nepozná.
Asi ale bude potřeba počítat s tím, že to bude cvakat, a nedávat si rozvaděč do ložnice :-)

Datum: 31.12.2006 01:22 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dík.:Tu kombinaci s bojlérem jsem měl také v hlavě ale nevěděl jsem jak to vyřešit. Teď jsem si to namaloval asi to půjde. Musím zítra kouknout na stavbu jestli to půjde předělat i prakticky. Uvažoval jsem i o předehřevu třebas i solárem, návratnost zatím ale nevidím. Hlavní jistič bych nechtěl zbytečně zatěžovat nějakým topením elektřinou, mám to spíš na doladění tepelné pohody. Plánuji topení TČ vzduch vzduch při větších mrazech bych si pomáhal krbovou vložkou.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czVodní elektrárnu staví již přes 45 let. Stavbu dokončí čínská firmaAirbnb omezí v Paříži pronájmy na 120 dní v roce pouze v bytech v centruCez zimu si dajte urobiť ponuku na zariadenia OZE a na jar máte energie takmer zadarmoMěsta s nejvíce znečištěným ovzduším na světě