Rodinný dům z čeho a proč?

Autor: Martin Šinkyřík
Datum: 16.05.2007 20:49

Zdravím všechny,
Předem musím říct že jsem přečetl dost článku a diskuzí ty se většinou zvrhnou ve výměnu názorů mezi několika lidmi a člověk z toho nic nepochytí.
Chtěl bych příští rok začít stavět svépomoci a co nejlevněji cca 2mil RD 4+1+garáž - cca 170m2 přízemní bungalow NED, PD asi při takove ceně neklapne, ale nevim z čeho.
Nebráním se porobetou (ytong) , cihle (porotherm), ani dřevostavbě. Už bych chtěl toto rozlousknout pomůže mi někdo??
První úvaha byla stavět z Ytongu 30 nebo porotermu 30 a zateplit to 20 polystyrenem.
Již delší dobu uvažuji o postavení dřevostavby. Bylo mi řečeno že takovýto dům se dá postavit až o 1/3 levněji než zděný.
Zde se nabízí tři systémy K-Kontrol , two by four a pak nějaký systém dřevěných panelů vyplněnych čedičovou vatou.
Mi osobně se z těchto tří zamlouval two by four , ale bavil jsem se s jedním známým který v takovém domě bydlel v americe a říkal že takovýto dům musel po 20 letech co stal prodat protože se mu do něj nastěhoval nejaký červotoč nebo nějaké takové svinstvo a nemohl se toho zbavit.
System K-Kontrol je pro mě novinkou a připadá mi to jako bydlet v polystyrenove boudě, ale třeba se mílým. Pokud má někdo s tímto systémem zkušenost podělte se.
Budu vděčný za každou zkušenost nebo radu jak na to ať už je to dům z cihel nebo dřevostavba. Případně za zkušenosti s takovouto stavbou a bydlením v ní.
Zčeho stavět a proč?
Diky moc za rady.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 41   starší >>
Datum: 06.10.2008 15:53 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Stojím před stejným problémem. z čeho jste nakonec stavěl?

Autor: Karolina Ventluková
Datum: 06.10.2008 16:02 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, podívejte se na naše "nové" webovky www.montservice.cz - je tam více o naší technologii.
Používáme buďto 60 hofatex UD nebo pro níkoenergetické domky 80 hofatex UD plus izolační trojskla s širším rámečkem
s pozdravem
KV

Datum: 11.08.2007 19:45 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
podívejte se na www.rd-chyska.cz Můžeme Vám postavit třeba jen hrubou stavbu dřevostavby rodinného domu. Zatepluje se Hofatexem, jinak místo sádrokartonu lze používat Fermacell, který je pružnější a má vyšší nosnost. Domy jsou diffuzně otevřené a dýchají. Navíc vzhledem k tlouštce stěn máte při stejné zastavěné ploše jako u zděného domu víc prostoru uvnitř :-). Rychlost a jednoduchost výstavby nemusím připomínat. Cena za m2 podlahové plochy domu na klíč se pohybuje 17 000Kč vč DPH u hrubé stavby jsme na 1/3 celkové ceny. Dům můžeme předat v jakékoliv fázi dokončenosti. Více info na tel 775 041 969

Autor: Martin Tesař
Datum: 14.08.2007 21:59 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Difúzně otevřenou konstrukci ano, "dýchací" dům - děkuji, nechci. Na straně interiéru chci vždy parozábranu nebo parobrzdu, ať ve formě dřevěného materiálu (OSB), fólie nebo ve formě "pořádného" zdiva s FDO větším než vata - např. tenký beton, VPC. Jinými slovy - difúzně otevřenou konstrukci můžete udělat i jinou skladbou než jaká je použita v dřevostavbách.

Dle mého názoru nejpádnější argument pro dřevo je jeho likvidovatelnost/recyklovatelnost a tudíž nejkratší ekologická stopa (pokud ovšem nedovážíte dřevo třeba ze Skandinávie nebo Kanady, pak je ona stopa pořádně dlouhá a argument se rázem stává protiargumentem).

Datum: 15.08.2007 07:12 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dýchající dům ne? Na straně interiéru samozřejmě parozábrana musí být, ať se jedná o dřevostavbu, beton (monolit) nebo cihlu. Systém je vždy stejný. Rozdí le v tom, že u cihly stavíte dům z cihel a ten zateplujete "navrh", zatímco sendvičová stěna již sama o sobě obsahuje požadované vrstvy.
naše domy na: www.rd-chyska.cz (prosím o schovívavost, stránky jsou v rekonstrukci)

Autor: Test Test
Datum: 29.06.2007 11:07 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Absolvoval jsem několik jednání s s prodejci různých montovaných systémů a proto si dovolím prohlásit, že tvrzení o tom, že montované "dřevostavby" jsou v našich podmínkách levnější než "klasické" domy je pouze marketingový blud jejich výrobců.
Hrubou stavbu klasicky postavíte za srovnatelné peníze, v případě zapojení vlastních pracovních sil levněji, nejvíce peněz ale stejně utratíte za "drobnosti" (podlahy, obklady, sanita, topení atd.) ať už je to "dřevo" nebo "nedřevo" stavba.

Datum: 11.08.2007 19:50 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
ano, máte pravdu, velký cenový rozdíl nmezi stavbou zděnného domu a montované dřevostavby není. A proč také, když kvalita bydlení v dřevostavbě je srovnatelná, ne-li lepší (záleží ovšem na technologii, pokud zateplujeme polystyrenem, jsme na tom všude stejně). Ale zamyslete se, kolik vlastně skutečně ušetříte stavbou svépomocí? Pokud nejste zaměstnáním stavař? Místo času, který můžete věnovat práci, kterou umíte dobře a která vám vydělává, trávíte čas něčím, co Vám nevydělává a ještě si ve spoustě věcí nejste jisti...Rozhodně to chce zvážit všechna pro a proti :-)
hodně štěstí

Autor: ikov labs
Datum: 11.08.2007 20:55 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
No jen takovy postreh--ono je to pekna predstava ale skutecnost je takova ze na stavbe stejne clovek musi dohlizet aby to provedeni bylo aspon slusne protoze remeslnici maji bez dohledu tendenci si praci zjednodusit bez ohledu na kvalitu nebo vas primo natahnout....Je to smutne ale je to tak--cest vyjimkam....Dalsi vec ze si v soucasne dobe firmy vzhledem k boomu stavebni cinnosti troufaji navrhnout za praci NEUVERITELNE castky s arogantnim usmevem.Sorry ale treba za zaklad desku(rozdil 60 cm vyskove na uhlopricku-bez vyztuh-na jilu) si rict 450000 v situaci kdy MALOOBCHODNE koupim s dani material za 200000 se mi vyplati na mesic zavrit kseft a udelat si to sam...Toto je jen moje uvaha..IKOV

Autor: Mar Sin
Datum: 14.08.2007 12:44 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
musim potvrdit jedine stavet svepomoci,firmu ani zanic, po zkusenostech kdy mi prijeli udelat protlak pod cestou na el. pripojku a diru vykopali o cca 3 m jinde nez mela byt i presto ze jsem informoval sefa firmy i mistra cele teto banalni akce + meli vse zakresleno v projektu jsem se opavdu musel zacit smat jak tupe hovada nekteri lidi jsou a to neni jediny pripad, kdy jednou jsem byl se znamym na stavbe a prisel za nim delnos ze nemuzou zmerit vzdalenost 50 metrů co jim ukazal ze maji kratke pasmo, to pasmo melo 10m, a jestli jsou takovy lide zamestnani ve firmach a stavi vam treba nedej boze dum no potes koste, at si tech 5% dph nechaj radeji zaplatim 19%

Autor: kocina petr
Datum: 14.08.2007 22:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
jako kdyby jste mi mluvil z duse :-)
za cca mesic mi Slavona prijede montovat okna,ILLBRUCK bude delat parobrzdy.jsem zvedav na ten jejich spolecny koncert.vsechno nafotim.

Autor: Valek Jan
Datum: 15.08.2007 09:46 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
takze nakonec pasky budete davat... Mel sem dojem, ze nekdy drive jste o nich neuvazoval, ale mozna se mylim. myslite, ze je velky problem ty pasky tam nedavat?

Datum: 18.08.2007 07:59 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
puvodne jsem to chtel resit jinak a uz to bylo probirano kdysi.
rozhodnul jsem se pro pasky,protoze je to schudnejsi cesta.samotnymu zapenovani bych moc neveril a uz je to problem i pri tech predsazenych oknech.
nechci riskovat pro par korun tesnost baraku.u tech oken je to skoro vzdy problem.stejne tak dvere.

Datum: 15.08.2007 07:18 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Tak v tomto případě máte naprostou pravdu!!
My stavíme základovou desku za 2100Kč vč. DPH za m2 :-)což je myslím cena adekvátní. Jelikož jsme malá rodinná firma, která doteď cca 9 let dodávala komplet stavby pro větší firmy, které nestíhali uspokojit své objednávky, fungujeme na základě doporučení a pro známé známých a pod, stavíme maximálně 6-7 domků ročně, což nám zajišťuje, že se každému můžeme - a musíme, jinak bychom nedostali další kšeft, nemáme na masivní reklamní kampaně :-) věnovat individuelně.
Jinak s průběžnou kontrolou stavby opět jen SOUHLASIM, už větší pozor si dávejte, pokud se rozhodnete najmout profesionální stavební dozor. Setkala jsem se již s ledacčím :-)
Mějte se a přeji hladký průběh stavby
Karolina Ventluková
realitní a finanční poradenství, výstavby montovaných rodinných domů systémem Hofatex
775 041 969

Autor: Jozef Homola
Datum: 11.08.2007 21:42 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Váš názor na svépomocnou stavbu u mne by neplatil. Stavěl jsem svépomocně a ušetřil cca 1 mil. Kč. Jako zaměstnanec státního podniku nemůžu ani hodinu pracovat více a tudíž si více vydělat, na to jsou zákony. A kdybych vymyslel třeba perpetum mobile, tak nedostanu ani o korunu více, ba co více mohl bych nabourat plán. Z toho plyne, že času na práci doma jsem měl dostatek a fyzička byla přímo žádoucí, ba dokonce se i ta pracovní doba nějak duševně dala alespoň částečně zneužít. Však ona ta stavba netrvá věčně. Kdo je trochu technicky a řemeslně zdatný ať se nebojí. Kvalita svépomocné stavby je neporovnatelná, pokud ji nedělá úplný laik. Pokud bych měl někomu radit ze své zkušenosti, tak nejhorší je ukočírovat to tak, aby člověk nespěchal, příliš se nenamáhal aby si zkrátka neublížil a aby netratila kvalita i kdyby stavba měla trvalt 3 roky.

Datum: 15.08.2007 07:20 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Samozřejmě, každý má jiné možnosti. Těžko si ale představím například Doktora z JIpky nebo programátora, jak si po odpolednech staví svépomocí dům - i člověk má své fyzické možnosti a omezení. Pokud vše zvládáte cihlu po cihle sami - pak jste dobrý, já si na to netroufla, hrubou stavbu s firmou a zbytek individuelně.

Autor: Test Test
Datum: 13.08.2007 08:29 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
No, ono věnovat se práci, která mně vydělává je sice hezké, ale kromě kromě zanedbatelného promile lidí se statisícovými měsíčními příjmy si v zaměstnání nevyděláte tolik, kolik "ztratíte" na stavbě, stavěné na klíč. Je mi jasné, že jsou profese, kde je svépomocná stavba těžko slučitelná se zaměstnáním - lékaři, umělci, top manageři, majitelé velkých firem ap., ale to jsou skupiny, které na tomto fóru nebudou příliš zastoupeny...
Svépomocné stavění má spoustu výhod, jednou z nich je i to, že člověk může získat zkušenosti z oborů, o nichž neměl ani zdání a ne vždy je vzdělání v oboru výhodou. Před nedávnem jsem měl na návštěvě příbuzného - stavaře, který dělá na stavebním úřadě a když jsem ho po domě provázel, byl evidentně konsternován, protože o spoustě použitých materiálů, postupů či technologií do té doby vůbec netušil.

Datum: 13.08.2007 09:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ano to potvrzuji--a to ze to nezna clovek na urade tak nestve jako ze to neznaji ani projektanti s arch. a ing. tituly.Osobni skusenost ---konecna byla Porotherm a Ytong.Dale si zakazniku za 100000 projektu behej kolem toho sam.....

Datum: 14.08.2007 00:16 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
vyborny postreh.
jeste dodam,ze stavba s 19% dani vyjde nepomerne levneji a bez nervu oproti stavbe s 5% dani.
to je jen zminka pro ty, co si mysli,ze usetri na 5 % dani :-))))))))))))))))))))))

Datum: 15.08.2007 00:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
A jeste jeden--ono ta 5 procentni dan neni zadarmo--jak mi vysvetlil vodar---JA VAM NEMUZU PROLIT PRES UCETNICTVI MATERIAL BEZ RABATU nebo po mne skoci bernak!!!!Takze kdyz to vezmem do dusledku tak ja jako malozakaznik dokazu zaridit nakup s celkem slusnou slevou a 19 procentni dani a firma na to navali rabat(musi) a blahosklonne na to 5 procent....Vysledek?---ja koupim kubik betonu za 1600 s dani--firma doda za 2000 BEZ DANE!!!!Nehlede na to ze to musi byt fakturovano na urcitou firmu a kdyz se Vam nebude libit jejich prace tak mate smulu--material je na jejich jmeno --pripadne Vam to ODPRODAJI ovsem z tucnym ziskem...Samozrejme ze asi ne vsechno si clovek umi /muze udelat svepomoci ale je potreba se zamerit v pripade jednani s firmou na tyto veci jinak Vas muzou zle poskubat.....

Autor: Martin Tesař
Datum: 14.08.2007 22:27 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Souhlas s těmi lékaři apod, většina ostatních na stavbu na klíč prostě nevydělá (a to včetně "řadových" projektantů, vědců, o učitelích raději ani nemluvě). Vezměte si, že na dům za 2mio (při dnešním stavebním boomu za to na klíč snad ani nepostavíte, a to nepočítám pozemek) potřebujete úvěr minimálně 1mio, spíše 1.5mio. Pak platíte splátky minimálně 8k (spíš 10k) měsíčně. Tzn. potřebujete příjem min. 25k čistého, spíš 30k (beru rodinu se 2 dětmi, svobodní si málokdy staví dům "do foroty", na bydlení jim často stačí malý byt).
Jinak také beru práci typu svépomocná stavba ve svém případě jako odreagování od věčného čumění do počítače v zaměstnání. Největší neštěstí na stavbě by byl úraz hlavy, to by se pak na splátky úvěru těžko vydělávalo :-)).

Datum: 14.08.2007 23:12 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
to by se pak na splátky úvěru těžko vydělávalo :-)). - porad je tu moznost samostatne stojici RD prodat.prodavaji se velice dobre a urcite by na nem nikdo neprodelal.ze zbytku si koupit byt a jeste dovolenou na zotavenou z toho soku :-)))

Datum: 15.08.2007 07:23 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
:-)))))))

Autor: Jiri holub
Datum: 29.06.2007 07:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zajímalo by mě hlavně jak je to s těmi broukami apod.
80% nových baráku vyjma těch pokrokových bez podkroví má částečné vlastně dřevostavbu, takže tam se dá očuhnout všechno.

Datum: 29.06.2007 00:30 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Bylo mi řečeno že takovýto dům se dá postavit až o 1/3 levněji než zděný - tomu bych moc neveril.nemam s drevostavbami zkusenosti a rozhodne bych si do toho svepomocne netroufnul.pokud by mi to stavela firma,tak se do tech 2mio nevejdete ani nahodou.
svepomocne to zvladnete za 1,5 mio.
ja jsem ted na castce 68O OOO se stresni krytinou.do tydne by mela byt z velke casti polozena.je to ale jedna z nejdrazsich krytin na trhu.pokud bych vzal BRAMAC usetril bych si nejmene 60 000kc.
jak zde rikali zdi jsou v rozpoctu v celku zanedbatelne,ale pokud se budete chovat takto zanedbatelne i k ostatnimu stavebnimu materialu,ve finale se vam to muze klidne prodrazit i o 500 000kc.
treba 10 YTONG ted stoji 48kc.videl jsem podobny material za 27kc a to uz je sakra rozdil.
20cm betonove tvarnice (dute) vyjdou nejlevneji a je s tim pohodova prace.hlavne jsem se chtel vyvarovat omitkam.pokud by jste si nechal nahodit pak cely RD vyjde vas to okolo 100 000kc pokud tedy sezenete nejakou partu zedniku.cena omitek je cca 120kc/m2.mozna,ze uz jsou ale drazsi.

Autor: sinkyrik martin
Datum: 29.06.2007 11:53 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
V cem si myslite ze je stavba drevene konstrukce slozitejsi nez stavba z cihel?
Co mate na te strese?
Nemate strach ze ytong ze ktereho mate obvodove zdi se bude pomalu zbavovat vlhkosti kdyz na nej date 20 cm polystyrenu?
Jak se chcete vyvarovat natazeni omitek?
Nedavno jsem se ptal jen tak mezi reci na nekoho kdo dela omitky a byl mi nabidnut clovek ktery dela za 70 kc/m2 coz se mi zda vcelku solidni cena.
Muj osobni nazor je takovy, pokud mi udela nejaky schopny projektant dobry projekt a vezmu si k ruce sikovneho tesare tak bych v tom nevidel zase tak velky problem postavit konstrkukci dreveneho domu.
Byl jsem se poptat v par firmach ktere delaji drevo stavby. Musim konstatovat ze opravdu o 1/3 levneji je blbost, stoji to uplne stejne penize jako zdeny barak.
Firmu na staveni domu ani nahodou vim jak se k tomu stavi kde se da tam to s prominutim ojebou vsak to nikdo nepozna a clovek plati ani nevi poradne za co.
Spoleham na sve vcelku pracovite ruce a ne uplne prazdnou hlavu, precetl jsem jiz par knih jak o stavbe zdenych tak drevenych domech tak doufam ze mi to k necemu bude.
Samozrejme ctu i zdejsi diskuse za ktere jsem velmi rad.

Jedno vim uplne jiste, jestli ten dum nekdy postavim tak jedine vlastnima rukama s pomoci par lidi.

Datum: 07.07.2007 19:10 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
nevim v cem,nemam s tim zkusenosti.
na strese je TONDACH romanska 12 - glazura.
na YTONG uz pújde rovnou lepidlo a na nej stuk.
vlhkosti se absolutne neobavam.rekuperace ji vyzene driv nez se nadeju.spis mam obavy ze sucheho vzduchu.
za 70kc to je vskutku zadarmo.

radeji vlastnima rukama a bez nervu.vyjde to o polovinu levneji nez s firmou a znicenymi nervy.

Autor: Brasz Brasz
Datum: 29.06.2007 12:34 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dřevostavba stavěná "klasicky" asi opravdu o moc levnější není. Levnější jsou takové ty systémy, kdy vám v továrně podle typového projektu vyrobí téměř hotovej barák, přivezou ho kamionem a za dva tejdny smontujou.

Omítky mi zrovna dělají, cena je (kolem Prahy) zhruba 240 Kč/m2. S ytongem si moc člověk nepomůže. Místo omítek se stěny natahujou lepidlem s perlinkou a cenově to vyjde skoro stejně jako klasické omítky. Nevím jak 'omítají' betonové tvárnice, ale pokud se dává jenom štuk, vyjde to tak na polovinu než klasická omítka.

Datum: 07.07.2007 19:15 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
tak tedy nevim.z pytle lepidla udelam i vice jak 10m2 steny a z pytle stuku okolo 20-30m2.cena je do 300kc.ve vasem pripade to vyjde 10x vice.to nehovorim o pracnosti.

co mate porad s YTONGem a na nem perlinku???rohy jeste pochopim,ale steny??? perlinka stoji 15kc/m2.drobny v rozpoctu.

Autor: Brasz Brasz
Datum: 28.06.2007 17:03 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
No já mám postaveno z cihel 24 P+D a budu lepit 20 cm polystyrenu.
Ale jestli chcete opravdu poradit, nevěnujte neúměrně moc času výběru materiálu zdí. Jestli to bude ytong, porotherm, beton nebo dřevo je celkem fuk, pokud to bude dobře narvžené a provedené.
Já to furt řešil předloni a nějak mi nedošlo, že cena všech zdí na baráku je sotva poloviční, než cena střechy. A podobnej poměr je i u tepelnejch ztrát, o výskytu poruch a problémů nemluvě. Stejně je to s oknama a topením a dalšíma věcma.

Chápu že je těžký řešit věci tak daleko dopředu, ale opravdu se to vyplatí. Hodně štěstí

Autor: Honza Ringo
Datum: 28.06.2007 20:59 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Naprosto souhlasím s Brasz Braszem. Ty obvodové zdi jsou v rámci celkové stavby opravdu "detail" tedy co se týká nákladů a času. Taky mám postaveno z cihel 24 P+D a už i zatepleno 25 cm polystyrenu. To postavení zdí bylo (pokud nepočítám technologickou přestávku na vyschnutí stropu) rychlejší než např jejich zateplení. Nenosné slabší příčky mám z YTONGU, ale zrovna jsem měl nějakou mizernou křivou várku a tak zdění příček šlo pomaleji než ty obvodové zdi přestože ten Ytong je větší. Garáž jsem měl z betonových tvárnic-obdoba BST jen trošku větší rozměry, ale zase to šlo s nimi pomaleji protože byly těžké na manipulaci a usazení. Do rozhodování bych spíš přidal to kdo vám bude dům stavět-jestli máte dobré zedníky tak nemá smysl dřevostavba a obráceně. Já osobně bych na základě předchozích zkušeností stavěl znovu už jen z těch cihel.

zobrazuji 1 - 30 z 41   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Diskusní fórum

Hledání v diskusích

E-mailový zpravodaj

Nejnovější články

Reklama

Vysoká účinnost, úspora paliva a nízké emise. To je jen krátký výčet vlastností revolučních kamen a kotlů LS KAMNA. Krbová kamna a kotle prvotřídní kvality vyráběná českou firmou ze Strakonic.
Výprodej vybraných modelů kamen HAAS+SOHN
Oblíbená krbová kamna do nízkoenergetických domů s výkonem 1,5 kW - 4,4 kW za 17.991 Kč včetně dopravy po celé ČR!
Svítit „za“ 12 místo 80 Watů? Proč ne?! LED osvětlení do kuchyně, chodby nebo obývacího pokoje na www.led-house.cz. LED pro domácnosti i komerční a průmyslové prostory skladem. Nevíte jak na LEDky? Navštivte nás!