Litinová nebo plechová krbová vložka

Autor: Michal Dopita
Datum: 19.11.2007 20:24

Dobrý den, stavím rodinný dům - přízemí, podkroví a rozhoduji se nad koupí krbové vložky ocelové nebo plechové. Můj krbař mi neustále doporučuje plechovou krbovou vložku vyloženou šamotem o tloušťce plechu 3.5 mm od firmy KOBOK. Slyšel jsem toho na toto téma hodně a nevím se rozhodnout, protože je další skupina lidí, která uvádí, že litina je litina. Jedná se o krb s teplovzdušným rozvodem do horních pokojů s celodenním topením. Můžete mi prosím poradit, děkuji a přeju hezký den.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
jenda dibes07.11.2017 18:35
Michal Salek07.11.2017 17:07
Marek Vetešník06.11.2017 16:39
René Slovek05.11.2017 19:57
Michal Salek01.11.2017 13:19
Martin Voráček01.02.2017 18:16
Tom áš 28.01.2008 12:40
Jiří Vondrouš28.01.2008 06:31
Jan Temr27.01.2008 22:00
Libor Novák25.01.2008 18:54
Libor Novák23.01.2008 13:17
Jan Temr23.01.2008 08:23
Libor Martin23.01.2008 00:13
Libor Martin22.01.2008 23:56
Tom áš 14.12.2007 10:10
Jan Temr14.12.2007 08:54
Tom áš 13.12.2007 22:29
Jan Temr13.12.2007 08:59
Robert Hanus13.12.2007 08:40
Jan Temr13.12.2007 08:16
Jan Temr13.12.2007 08:08
Robert Hanus12.12.2007 20:06
Robert Hanus12.12.2007 20:04
Jan Temr12.12.2007 00:20
Milan Vrkoslav27.11.2007 17:00
Michal Dopita26.11.2007 21:02
Michal Dopita26.11.2007 20:59
Tom áš 26.11.2007 20:47
Ing. Michal Vokáč26.11.2007 16:14

Datum: 01.11.2017 13:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126389
reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Autor: René Slovek
Datum: 05.11.2017 19:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126421
reakce na ...

Autor: Marek Vetešník
Datum: 06.11.2017 16:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126431
reakce na ...

Autor: Michal Salek
Datum: 07.11.2017 17:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126389
reakce na ...

Autor: jenda dibes
Datum: 07.11.2017 18:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100322
reakce na ...
Proto jsem si nepořizoval krb , ale krbovky . Ty mužete jednoduše vyměnit za jiný typ bez stavebních uprav . Teprve ted až už mám 4 typ jsem po zkušenostech spokojen . Postupně zjistíte po čem koukat a zjistíte své priority

Autor: Martin Voráček
Datum: 01.02.2017 18:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119986
reakce na ...
Zdravim je to sice hodne stara diskoze, ale treba mi nekdo poradi, rozhoduju se jaky krb poridit a co je lepsi a cemu se pripadne vyvarovat, tak jestli by mohl nekdo poradit, urcite se hodne veci zmenilo a nejsem v tomto oboru moc zkuseny a rad si necham poradit, predem diky

Autor: Libor Martin
Datum: 22.01.2008 23:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Můžete mi tedy zde někdo, prosím, poradit jakou nejvhodnější a kvalitní vložku použít pro RD 130m2 s podlahovým vytápěním, rekuperací Nibe Fighter 600?

Rád bych:
- vložku s výměníkem na vzduch
- kvalitní litinovou vložku s šamotovým vnitřkem

Moc díky, nějak se už ztrácím, těch vložek je milion...

Autor: Robert Hanus
Datum: 12.12.2007 20:04 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dnes jsem měl hovor s krbařem, který mi naopak doporučoval litinovou vložku. Plechová - ocelová prý moc nevydrží, kroutí se dvířka a pak prý přestávají těsnit. Byl svědkem opravy kdy bylo nutné vložku zavařit kvůli utrženému sváru. Krb chci obezdívat lícovými cihlami a kladu velký důraz na životnost.
Ocelové vložky mají lepší design a šamotové topeniště i zakouřené má pro mě větší půvab než temná litina.
Také nevím do čeho tedy jít.

Autor: Jan Temr
Datum: 13.12.2007 08:16 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,

kdybych si stavěl topidlo, zcela jistě by to nebyl krb. Ale dost možná by to byla kamna s kamnovou vložkou, což je topeniště na podobném principu jako je vložka krbová. Volil bych plášť litinový a žároviště šamotové. Robustní konstrukce z litiny je schopna bez následků dlouhodobě odolávat vysokým teplotám dosahovaným kamnovými topeništi i teplotám uvnitř dutiny uzavřeného (nikoli tedy teplovzdušného) topidla.

Pokud bych stavěl teplovzdušný krb (teploty uvnitř topidla jsou max 200-250°C), zcela jistě bych opět volil šamotové žároviště (vzhledem k účinnosti, délce hoření, kvalitním emisím), ale plášť bych s klidným svědomím použil jak litinový tak klidně i plechový. Samozřejmě s ohledem na výrobce - jakýkoli kamnářský výrobek původem z Polska, Itálie, bohužel i Slovenska, stále ještě z Česka a dále na východ, bych si netroufl pořídit, aniž bych měl možnost jej fyzicky vidět a alespoň laickým okem zhodnotit kvalitu svárů.

U známých německých, rakouských, belgických a švýcarských výrobků jednoznačně není důvod k obavám.

Datum: 13.12.2007 08:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Díky, za odpověď.
Máte konkrétní zkušenost se slovenským výrobcem KOBOK?
Tvar a konstrukce vložek se mi líbí. Jejich provedení neznám.
RH

Datum: 13.12.2007 08:59 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,

značku Kobok znám, ale zkušenosti s jejich výrobky nemám. Jde o krbové vložky velmi inspirované (kulantně řečeno) designem Sparthermu. Technika už je jednodušší (např. šamotové tvarovky nejsou zdaleka tak propracované), ale do jaké míry to ovlivňuje funkci nejsem bohužel schopen posoudit, stejně jako kvalitu zpracování.

Autor: Tom áš
Datum: 13.12.2007 22:29 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pane Temr italské vložky také ne? Co Inserto nebo Focolari od La-Nordica? Jsou to známé vložky a slyšel jsem většinou chválu. Jaký máte názor na tyto vložky.

Datum: 14.12.2007 08:54 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,

nerad bych hodnotil cokoli bez osobní zkušenosti, takže k těmto vložkám Vám toho mnoho neřeknu. Mám jen zkušenost s krbovými kamny firmy Nordica, která patřila vždy k těm nejkrásnějším. Italský design má prostě své kouzlo. Co se týče použitých materiálů a kvality jejich zpracování, patřila tato kamínka spíše k tomu jednoduššímu, co na trhu v té době (cca 5 let zpátky) bylo. Cenově ovšem nikoli.

Když se nyní dívám na zmíněné vložky (na fotografiích na Internetu), zdá se že Nordica zaznamenala jistý kvalitativní vzestup. Volil bych sice vždy jiné, než celolitinové topeniště, ale v rámci kategorie vypadá rozumně konstruovaná. Technický popis řešení vstupu a regulace vzduchu nemá dnes moc čím překvapit a divil bych se, kdyby to bylo jinak než u konkurence, takže zde nevidím problém. Co by mě při nákupu topeniště zajímalo jsou především tyto parametry:
1.) regulovatelnost - tedy rozsah výkonů; rozmezí, kde dokáže kvalitně spalovat; absolutní hodnoty výkonů (jmenovitý/maximální) toho o budoucí kvalitě vytápění mnoho neříkají
2.) účinnost - jde ruku v ruce se spotřebou, nároky na obsluhu (přikládání, vybírání popela) a emisemi
3.) spotřeba - je jednoduše spočítatelná z předchozích dvou údajů (často se zde také snadno pozná, o jak seriózního výrobce jde, když má vložka na spotřebu 3 kg/hod. výkon 12kW, odpovídá to 100% účinnosti, což je samozřejmě nesmysl)

Obecně se k italským a francouzským výrobkům v kamnařině stavíme trochu zdrženlivě vzhledem k tomu, že v těchto zemích nejsou nároky na vytápění (jeho kvalitu, spotřebu paliva, emise...) až tak vysoké jako např. v Rakousku, Německu nebo nyní i u nás. V jižních evropských státech se v našem oboru vždy dbalo spíše na efekt (tedy vnější design, velikost prosklení) než na kvalitu spalování. Pokud se toto mění, jsem tomu rád, nicméně mě i v budoucnu bude těžko někdo přesvědčovat ke koupi italské vložky místo německé, rakouské nebo i české.

Datum: 14.12.2007 10:10 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Díky za odpověď, já koupil Inserto60 výkon mě stačil, upřednostňoval jsem proti Bef lepší regulaci sekundárního vzduchu, Bef má sekundární vzduch u slabších vložek Blanzek 520/600 trvale nastaven, možná to stačí ale já neměl s čím srovnávat a pocitově se mě zdálo Inserto lepší mělo již opláštění přídavné ventilátory a seříditelný seundární vzduch.Dále jsem si pocitově myslel že 113kg litiny je lepší než 82kg prý to ale není moc pravda, nevím. Insertu když zavřu oba vzduchy tak jej prakticky vypnu po přidání funguje okamžitě jako plynový kotel u trvale nastaveného sekundárního vzduchu toto určitě není možné.

Datum: 12.12.2007 00:20 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,

aktuální poznatky z techniky topidel dávají jednoznačně za pravdu Vašemu "krbaři". Pro dosažení vysoké účinnosti spalování je nutné (alespoň tak prozatím velí naše poznání) dosahovat co nejvyšších teplot v žárovišti. To je možné pouze za předpokladu, že bude toto vyloženo izolačním materiálem. Šamot má ale kromě své (omezené) schopnosti izolovat také další nepostradatelnou - akumulaci. Díky tomu je takové topeniště v dodávce výkonu značně rovnoměrnější, protože šamot díky akumulaci vyrovnává teplotní rázy, kterých je v topeništi na dřevo až až.

Na trhu existují velmi kvalitní výrobky pouze z litiny (především norský Jotul, z českých potom BeF). Jde o topeniště, která jsou na momentálním technologickém maximu litiny. Komfortem a účinností mohou ale jen stěží konkurovat topeništím s ocelovým nebo litinovým pláštěm a šamotovou spalovací komorou. (Pozn.: Srovnávat jednotlivá topeniště dle jejich účinnosti je velmi těžké vzhledem k tomu, že každý výrobce udává účinnost měřenou dle jiné - své - metodiky. Potom se lze setkat na českém trhu i s bláboly o 92% účinnosti jedné nejmenované krbové vložky.)

Pokud uvažujete o krbu jako o trvale provozovaném topidle, rozhodně nedoporučuji stavět jej jako teplovzdušný (alespoň ne čistě), ale jako (alespoň částečně) sálavý s (alespoň mírnou) akumulací. Jako ideální topidlo pro trvalý provoz se potom jeví kachlová akumulační kamna, která nabízejí bezkonkurenční komfort provozu (četnost přikládání, spotřeba, emise).

A ještě poznámku k životnosti šamotu. Stejně jako v případě jakéhokoli jiného materiálu platí i zde "není šamot jako šamot". Keramických hmot jsou dnes kvanta, nejde už o čistý šamot, ale spíše o moderní žárohmoty na jeho bázi. Za několik let praxe např. s krbovými vložkami Spartherm, které mají žároviště vždy "šamotové" nemáme na jeho funkci a životnost jedinou reklamaci. Samozřejmě, že šamotové plátky (skoro bych raději napsal plátečky) v běžné prodávaných krbových kamínkách nemohou vydržet nijak dlouho. Dbal bych proto na 1.) kvalitní důvěryhodné výrobce 2.) šamot od 4 cm tloušťky více.

Datum: 12.12.2007 20:06 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pane Temr,
máte zkušenosti s nějakým výrobcem ocelových krbových vložek?

Datum: 13.12.2007 08:08 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,

samozřejmě ano, jde především o kvalitní evropské výrobce jako je Spartherm a Bodart&Gonay. Renomovaných výrobců je ale samozřejmě více, např. Stüv, Rüegg, Brunner.

Samozřejmě je nutným předpokladem to, že ocelový plášť je před přímým stykem s plamenem chráněn šamotem. Vložku, která má prostor topeniště tvořen ocelovým plechem snad už dnes nikdo nevyrobí...tedy doufám...

Autor: Libor Martin
Datum: 23.01.2008 00:13 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Můžete mi, prosím, sdělit, kde se můžu na vámi zmíněné kvalitní vložky podívat? Na netu je toho strašně málo.

díky.

Datum: 23.01.2008 08:23 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,

nebojte, na netu je toho naopak hromada, několik odkazů:

www.spartherm.com - oficiální dovozce do ČR je Kamnářství Bechyně.
www.brunner.de - oficiální dovozce do ČR je Kamnářství Rynda
www.semaco.net - oficiální dovozce do ČR Semaco - vložky Bodart&Gonay a Stüv
www.ruegg-cheminee.com - oficiální dovozce do ČR je Ardo keramika

Autor: Libor Novák
Datum: 23.01.2008 13:17 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Díky, a nevíte o nějakých webech i s cenami a podrobnými popisem jako třeba na www.astranet.cz? Na homepage jednotlivých výrobců jsou pouze obrázky už zabudovaných vložek bez dalších parametrů :-( A nejlépe v řeči jiné než EN :-)

Díky.
P.S. jakou vložku (typ a značku) by jste zvolil konkrétně Vy v mém případě, kdy mám jednopodlažní RD 130m2 ztráty cca 6kW, podlahové topení, Fighter 600P a rád bych vložku s výměníkem vzduchu.
Váš názor mi dost pomůže.

Autor: Libor Novák
Datum: 25.01.2008 18:54 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pane Temr, můžete mi, prosím, doporučit nějakou vložku (vložky), které by jste si vy osobně vybral do domu mého typu?

Mockrát děkuji za odpověď

Datum: 27.01.2008 22:00 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,

pro svůj dům plánuji stavbu akumulačních kamen v kombinaci s kvalitním teplovodním výměníkem, krb tedy není řešení, které bych si vybral (především vzhledem k účinnosti a tedy emisím a spotřebě).

Všichni výše uvedení výrobci jsou zcela jistě doporučeníhodní. Konkrétní model potom samozřejmě závisí na Vašich potřebách, tedy především tepelné ztrátě a prostorových možnostech i představách o designu. Univerzálně správně řešení neexistuje.

Autor: Ing. Michal Vokáč
Datum: 26.11.2007 16:14 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Osobně bych volil litinu. Je sice údajně náchylnější k přetopení a následně k prasknutí, ale pokud se dodrží některé nezbytné zásady při instalaci, je toto nebezpečí mizivé. Šamot nemá zase takovou životnost a je třeba ho po čase vyměnit, ale krb vypadá zase lépe než smutná šedá litina. Je to spíš otázka osobních preferencí.

Datum: 26.11.2007 20:47 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Původní dotaz byl ocelová nebo plechová, tak nevím kterou bych si vybral ale do pozinku bych asi nešel.

Datum: 26.11.2007 20:59 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Otázku jsme formuloval špatně, jednalo se o litinu nebo ocelovou vyloženou šamotem.

Datum: 26.11.2007 21:02 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Problém je v tom, že jak jsem již uvedl, krbař mi doporučuje stále ocelovou vyloženou šamotem a těch názorů je moc. Jedná se o tu skutečnost, že celou krbou vložku obložím kamenem a vzhledem k tomu, že je moje žena na mateřské bude topit celodenně. Z tohoto důvodu chci kvalitu a ne, abych to musel za několik let měnit.

Autor: Milan Vrkoslav
Datum: 27.11.2007 17:00 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, má zkušenost je praktická. Krb s krbovou vložkou s horkovzdušným rozvodem provozuji již 6 rokem. Mat. krbu je litina žena je také doma na mateřské. Jenom pro přesnost uvádím, že vždy byla zvyklá obsluhovat lokální topeniště, ale zvašte:
-vyžaduje neustálou obsluhu
-regulace je nepřesná
-musíte ho neustále krmit tzn. pravidelný donos paliva
-čištění v interieru
-dřevo suché tzn. 2 letou zásobu
Hezký den

Autor: Jiří Vondrouš
Datum: 28.01.2008 06:31 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
mam hodně podobné zkušenosti s litinou, nejvice mě štve ta regulace a neustálé obskakování, ale nevím jestli není chyba na mé straně. Máte prosím někdo zkušenost s TURBOFONTE??

Datum: 28.01.2008 12:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Mám Inserto 60 regulovatelný primární i sekundární vzduch a to tak že když je zavřu oba plamen zhasne. Naučil jsem se že do vyhřáté vložky stačí tvrdým dřevem přikládat cca 3x deně, jsem ale hračička přikládám častěji, mám vložku většinou naplněnou po strop, dřevo dosychá odhořívá odspod. Po zahřátí vložky uzavřu komínovou klapku, primární vzduch a řídím jen sekundárním, většinou jen ubírám, podle tahových podmínek. Ale i když nechám sekundární vzduch na plno nic moc se neděje.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?Jak navrhovat, prodávat a instalovat řízené větrání a moderní vytápění