Diskuse ke článku: Nový občanský zákoník I

Autor článku: Mgr. Pavel Doucha, Advokátní kancelář Šikola a partneři, člen konsorcia Frank Bold
Plné znění článku: Nový občanský zákoník I
Anotace článku: Nový občanský zákoník (NOZ) klade mnohem větší důraz na odpovědnost stran smlouvy, tedy umožňuje se ve smlouvě odchýlit od textu zákona a sjednat si řešení velké většiny otázek jinak. Až na výjimky bude stavba na pozemku prováděná po 1. lednu 2014 součástí tohoto pozemku.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: Skrytý vada projektové dokumentace
Autor: Miroslav Sázovský
Datum: 23.12.2013 10:10 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100205
reakce na ...
Zajímal by mě termín "Skrytá vada projektové dokumentace".

Jak objednatel může objevit skrytou vadu projektové dokumentace, když není odborník a specialista. Znamená to, že by si měl objednat nezávislé specialisty například na: TZB, stavební sklo, statiku, ...atd?

Tohle je klasický problém skoro na všech stavbách, který má tři úrovně:

1) Zhotovitel dodává i projektovou dokumentaci.

2) Zhotovitel dostane projektovou dokumentaci a ví, že je špatně udělána, ale pracuje podle ní, jelikož nikdo po něm nechce předělat projektovou dokumentaci, neb za ni objednatel již zaplatil.

3) Zhotovitel najde chyby v projektové dokumentaci a navrhne změny (například dodává okna a ví, že na rozměr 3,5 x 2,7 m je chybně navržené sklo 4/16/4 a tak ho změní, ale chyba v projektové dokumentaci se objeví na rámu), ale neudělá novou projektovou dokumentaci, jelikož za to není placený. Provede dílo, které pak bude vykazovat chybu, protože změnil jen část projektové dokumentace a vada díla je na části, kterou neměnil.

Dále by mě zajímalo, jak se bude postupovat, když bude chyba v projektové dokumentaci, ale zhotovitel vytvoří výrobní dokumentaci, která nebude shodná s projektovou dokumentací.

Jestli jsme to dobře pochopil, tak převzetí (odsouhlasení) projektové dokumentace, si vyžaduje obrovské znalosti, jelikož skrytou vadu projektové dokumentace lze odhalit jen za účasti specialistů a velkých praktiků, ale mám 5 let na odhalení chyby v projektové dokumentaci, za kterou si nese odpovědnost autor této dokumentace...

Ing. Miroslav Sázovský

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 

Aktuální články na ESTAV.czČernobílý interiér obývacího pokoje je vyladěn do posledního detailuPraha zapracuje do územního plánu podzemní železniční tratěNový bezbariérový práh EasystepOdborná porota vybrala vítěze „Soutěže o nejlepší projekt“ společnosti Wienerberger