Sanace sklepních zdí

Autor: Jan Šrámek
Datum: 15.08.2008 09:57

Zdravím všechny, kteří mohou odborně poradit.

Řeším sanaci sklepní zdi. Podlaha sklepa je 120 cm pod úrovní dvora, zdi jsou aktuálně chemicky nainjektované, natřené minerální stěrkou Aquafin-1K a chystám se je nahodit sanační omítkou Schomburg Thermopal SR44. Zvenčí je vykopaná propast kolem domu až na základy, v plánu mám samozřejmě drenáž, trubky, štěrk, atd.

To co mi vrtá hlavou je jak naložit venkovní zdí tak, aby sanace měla smysl a aby vlhkost v řádu let ustoupila pryč. Pracovník, který mi dělal chemickou injektáž, radí, že mám zeď zarovnat běžnou omítkou, natřít bitumenovou stěrkou Combiflex C2 a na to dát nopovou folii nopy směrem od zdi do dvora (?!). Jiný odborník radí zeď jen zarovnat, nechat ji dýchat a dát na ni nopovou folii nopy směrem ke zdi.

Je důležité nechat zeď dýchat? K jaké variantě mám přistoupit?

Děkuji za všechny názory.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jan Šrámek02.09.2008 21:46
svaton tesko.cz02.09.2008 08:21
Jan Šrámek02.09.2008 00:25
svaton tesko.cz01.09.2008 23:21
Martin Šulák01.09.2008 21:17
petr kocina01.09.2008 13:04
petr kocina01.09.2008 13:02
Jan Šrámek31.08.2008 23:40
Jaroslav pav22.08.2008 10:33
Jan Šrámek22.08.2008 10:18
Jan Šrámek22.08.2008 08:16
Vladislav Škvařil15.08.2008 19:29
petr kocina15.08.2008 18:25
Jan Šrámek15.08.2008 15:00
Vladislav Škvařil15.08.2008 14:15

Datum: 31.08.2008 23:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ještě mi vrtá hlavou jedna věc.
Natáhnu drenážní trubky a zaústím je krásně do kanalizace. Co se stane, až se jednoho vlhkého dne ucpe městská kanalizace? Těmi trubkami vlastně vytvořím cestu pro vodu, která se jimi v tomto případě zpětně rozteče všude kolem baráku :-)

Autor: petr kocina
Datum: 01.09.2008 13:02 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
az se toto stane,tak uz vam to muze byt jedno.budete totiz v zatopove oblasti a vsechno z kanalu poleti ven a to vsude!

Datum: 01.09.2008 13:04 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
dodatek:
pak budete mit spise starost jak zachranit nabytek a nsledne vysusit zdivo.
ta kanalizace vas bude zajimat ze vseho nejmene.potece totiz vsude kolem.

Autor: Martin Šulák
Datum: 01.09.2008 21:17 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Můžete drenáže připojit přes zpětnou klapku. Reálnější scénář je přetížení kanalizace přívalovým deštěm.

Autor: svaton tesko.cz
Datum: 01.09.2008 23:21 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
mate v obci oddelenou destovou kanalizaci?

Datum: 02.09.2008 00:25 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
To nevim, ale nevypadá to. Pokud to jde nějak zjistit dle adresy, je to Majerova ulice v Plzni.

Autor: svaton tesko.cz
Datum: 02.09.2008 08:21 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
pokud ne tak se pripojenim drenazi do kanalizace nezabyvejte.

Datum: 02.09.2008 21:46 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Mohl byste tu větu vysvětlit? Mě se ji totiž nepodařilo pochopit, anebo ji chápu opačně než jste myslel.

Datum: 22.08.2008 08:16 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zeptám se tedy znovu.
Je u cihlového domu z roku 1929 důležité nechat venkovní sklepní zeď dýchat nebo ji mám ucpat stěrkou?

Autor: Jaroslav pav
Datum: 22.08.2008 10:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ty zdi máte chemicky zainjektované tak, aby Vám nešla vlhkost do přízemí, nebo tak, aby Vám nešla ani do sklepních zdí?

Potřebujete sklep opravdu tak nutně bez vlhkosti - suchý?

Pokud máte chemicky injektované tak, aby Vám nešla vlhkost do přízemí je zbytečné dávat na vnější stranu sklepní zdi omítku s izolací a stačí ta nopová fólie (nopy ke zdi)s drenáží. Pokud v tomto případě dáte izolaci na vnější stranu sklepní zdi, tak Vám zeď stejně dál zespodu potáhne vlhkost a jediná cesta, kudy bude moci ven, bude dovnitř.

Jestli máte zeď nainjektovanou tak, aby Vám vlhkost nešla ani do sklepních zdí (těsně nad základem - základy asi injektované nemáte) a tyto potřebujete suché, pak omítněte a zaizolujte, tady bude celkem jedno jak ty nopy budou, protože fólie plní jen ochrannou úlohu. I v tomto případě by však mohla stačit nopovka a drenáž. Nopovka nepustí zemní vlhkost do zdi a drenáž nedovolí vystoupat vodě nad zainjektovanou část zdi.

Dokonalého sucha ve sklepě nejspíš stejně nedocílíte neboť pořád zůstává, hádám, neizolovaná podlaha a přechod základy stěna...

Autor: Vladislav Škvařil
Datum: 15.08.2008 19:29 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Mě vrtá hlavopu spíše postup,kterým se snažíte sanovat :
Po pozorném přečtení Vašeho postupu jsem zjistil, že doufáte,
že stěna v řádu let vyschne. Při prvotní odpovědi jsem měl
za to, že stěna je již suchá, když jste aplikoval izolační
stěrku Aquafin-1K. Mám neblahé tušení,že jste vlhkost ve stěně
navždy uvěznil a že k vysusení nemůže dojít.Jinak bitumenová
stěrka Combiflex C2 je izolační stěrka i proti tlakové vodě
a také nepropustí žádnou vlhkost ze stěny směrem ven.Ochrana
nopovou fólií není výrobcem doporučena(www.schomburg.cz).
Nevím, co bych dodal, ale mám dojem že po zdárném začátku
sanace ( vykopání propasti kolem domu), jste se nechal unést
jednoduchostí chemických injektáží atd. Nevím jestli ta chem.
injektáž měla nahradit chybějící vodorovnou izolaci.Pokud
ano a vzlínání zemní vlhkosti se zastavilo, je chyba, že jste
pod sanační omítku, která má schopnost odvést ze stěny nadbytečnou vlkost a odpařit ji do prostoru aplikoval izolační nátěr minerální stěrkou.Vysychání stěny je proces dlouhodobý
a jak správně pokládáte otázku - je důležité nechat zeď dýchat,
já jednoznačně tvrdím ANO.
Asi jsem Vás nepotěšil. S pozdravem V.Š.

Datum: 22.08.2008 10:18 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Použil jsem postup, který mi byl doporučen a raději už ho nehodlám komentovat, natož bourat již ztvrdlé vrstvy.

Při současném stavu tedy bude muset stačit, když bude zeď dýchat z jedné, tedy venkovní strany a proces schnutí bude trvat déle. Je tomu tak?

Autor: Vladislav Škvařil
Datum: 15.08.2008 14:15 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Nopová fólie se aplikuje spolu s drenážními trubkami - nopy
směrem ke stěně, fólie musí být vytažena nad terén a ukončena
lištou - součást systému. www.gutta.cz - guttabeta N - návody.
Je to tam naprosto jasně vysvětleno - včetně nákresu.
S pozdravem V.Š.

Datum: 15.08.2008 15:00 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Tudíž variantu s bitumenovou stěrkou vylučujete?

Datum: 15.08.2008 18:25 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
pokud by byla z venkovni strany i s nopovkou je to solidni reseni a casem to vyschne.
kluk mel cely sklep pod vodou a kdyz jsem dal jen nopovku pod uroven terenu cca do 1m,tak byl razem problem s vodou vyresen.steny ma ale samozrejme vlhke.sklep uz je ale bez vody :-)
vsechny chemicke sanacni omitky se mi neosvedcili pokud neni vyresena pricina a pokud je vyresena,pak uz jsou vsechny predrazeny sanacni omitky zbytecny.staci na to jen cas a odstraneni priciny.
i kdyz ji budete aplikovat a nebude vyresen problem,tak vam to casem spadne.jen s pozdejsi dobou oproti klasice.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Diskusní fórum

Hledání v diskusích

E-mailový zpravodaj

WebArchiv - stránky archivovány národní knihovnou ČR

Nejnovější články

Reklama

Vysoká účinnost, úspora paliva a nízké emise. To je jen krátký výčet vlastností revolučních kamen a kotlů LS KAMNA. Krbová kamna a kotle prvotřídní kvality vyráběná českou firmou ze Strakonic.
Nečekejte až na kamna našetříte!
V měsíci říjnu nabízíme krbová kamna na splátky BEZ navýšení. Např. Thorma Borgholm keramik za 6 x 2.311 Kč. Podmínkou je splacení v 6ti měsících.
www.krbova-kamna.com
Svítit „za“ 12 místo 80 Watů? Proč ne?! LED osvětlení do kuchyně, chodby nebo obývacího pokoje na www.led-house.cz. LED pro domácnosti i komerční a průmyslové prostory skladem. Nevíte jak na LEDky? Navštivte nás!