Automatika SIT 537 ABC

Autor: Stanislav Šmejdíř
Datum: 25.07.2009 17:40

Zdravim, a zároveň prosím o pomoc. Už se mi podělala asi čtvrtá automatika a tady na diskusi jsem někde četl o jakési opravě. Mohl by se se mnou někdo podělit o postup opravy či ještě líp nejaké schéma zapojení DPS to by mi hodně pomohlo, alespoň bych věděl co a kde měřit. Předem dík. Nechci tady nějak odstrkovat z pole působnosti servisní techniky, ale myslím, že už jsem jim "nacpal" peněz víc než dost. A částka za ujeté km mě naposledy vyděsila natolik, že chci udělat pro sebe nějaké jiné řešení. Ta automatika vůbec neotevře přívod plynu, ale při tom piezo zapalování normálně funguje. Už si nevím rady. Ještě jednou děkuju za každou pomoc.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 47   starší >>
Příspěvky
Autor: Katka Nová
Datum: 22.11.2016 14:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104483
reakce na ...
Stando a Peter!
Krásná hádka, to jsem se pobavila!
:-) :-) :-)
Mějte se pěkně.
Katka

Autor: Bečvář Josef
Datum: 22.11.2016 19:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115204
reakce na ...
Vy jste se bavila já smutnil. Kam jsme to dotáhli - skoro 30 let po revoluci. Tohle, co popisujou kucí, nebylo to, proč jsme zvonili klíči na náměstích.

Autor: Standa Hammer
Datum: 23.11.2016 06:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118734
reakce na ...
Co má popis reality živnostničení co společného se zvoněním klíči?

Autor: Peter Hurák
Datum: 23.11.2016 09:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123884
reakce na ...
? Jozef?? Tiež myslím,ze takéto podnikanie sme si v roku 1989 nepredstavovali, mal to byť podnikateľský socializmus, aký zabrzdili Rusi v roku 1968. !!! ,toto je však zdieranie živnostníkov zo strany zbohatlíkov a korunovych privatizerov !!... 😑

Autor: Standa Hammer
Datum: 23.11.2016 10:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118734
reakce na ...
Tomu nerozumím. Jako živnostník mám to, co si sám zařídím. Daně zanedbatelné, pokud jsem trubka a nevidím si na špičku nosu tak odvody na sociální a zdravotní nízké, peněz co jsem v zaměstnání v životě neměl.... Jenom musím furt myslet na to, že to co někoho dělám, musí taky někdo zaplatit. Vždycky to musí někdo zaplatit. V tomto našem oboru se práce neshání, tady se odmítá. Tak o co jde?

Autor: Ondřej jjj
Datum: 23.11.2016 12:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Satndo: náhodou mě práce v květnu a červnu docela schází:) neustále vzpomínám na zimu a makani 12hod každý den:D

2becvar: Btw a já že se zvonilo klicema jenom proto aby pak pár lidí nahoře vybralo hodně peněz od lidí. Taková kuponova privatizace no to musela být paráda:) Jla jsem netušil že jste to nedělali proto aby pak hodně živnostníků žilo z pár korun a bylo neustále obvinovano že kradou:D

Autor: Peter Hurák
Datum: 23.11.2016 09:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123884
reakce na ...
😃 OK,Katka? 😉 Nech sa darí,ja sa nechcem hádať. ..😉

Autor: Peter Hurák
Datum: 21.11.2016 15:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123884
reakce na ...
Vymeniť kondenzátor M47/250V za nový, myslím ze je na pozicii C9, aj tak je tam tejto hodnoty sám, a bude to šlapať , pretože ked tento stratí kapacitu , nezopne Vam relatko ktoré spína zapalovanie-indukcnu VN cievku. .. :) A ak chcete schemu riadiacej jednotky, napiste do googla SIT 537 ABC, a tam su aj schemy, .. :)
A tuto pisuci kadejaký dealeri, nech sa preberu s tou bezpecnostou ! :) , ked si to uzivatel kotla opraví sám , a nekúpi novu riadiacu jednotku za 80€+ jej vymena za 50 €, ale iba vymení kondenzator za 0,50 centou, týn nikoho neohrozí, ani seba, ked tam vloží hodnotu suciastky akaá tam ma byť??:) , je to na jeho triku. Vsak,viem, dealeri prichadzate potom o biznis, co??!! :)) /Píšem o tomto probleme až teraz, pretože mi už po dvoch rokoch použivania vypadla už druhá táto riadica jednotka , cez tento víkend, .... a vyzera že aj v tej prvej ,bol tento problém so stratou kapacity daneho kondenzatora.. :)

Autor: Ondřej jjj
Datum: 22.11.2016 08:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
venku mrzne..

přijdu a řeknu dobrý den, máte vadnou elektroniku, asi odešel kondík, chcete ji hned za 2000 vyměnit nebo najdete někoho kdo kondík vám koupí a přepájí? Nenašel jsem nikoho kdo by peníze nedal ;-)

Autor: Peter Hurák
Datum: 22.11.2016 08:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123884
reakce na ...
...:) jaaaaj, Ondřej je jeden z tych plynových technikov, ..:) ale mne ako elektrotechnikovi sa už nechcelo volať plynového technika aby mi prišiel a vymenil za štvrtí rok už druhú riadiacu jednotku, ja takýto biznis-šmejd neznášam a nepodporujem, toto idte robiť do Poľska, tam je to bežné... :)
Preto tam kladú do tych plosných spojov také šmejdy súčiastky, aby to po dvoch rokoch vypadlo, a bude biznis. ... :) Alebo žeby z nevedomosti z elektrotechniky???... :)

Autor: Standa Hammer
Datum: 22.11.2016 09:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118734
reakce na ...
To je nehorázný blábol absolutně nezkušeného človíčka. Mluvte do věcí, které jste aspoň zkusil, prosím vás.

Já všecko všem opravuju, každému dám na vybranou: venku mrzne, jak praví Ondra, zavolám svému mágovi, jestli má čas, přes noc se to pokusit opravit. POKUSIT. Protože dnes je to kondík, zítra HIO deska s integráčem, který nutno objednat a to deset dní trvá...Stojí dvacku, ale venku mrzne. Já to na místě samozřejmě netuším co tomu je. Zítra to bude buď opravené nebo nová deska. Záruka na vyměněné díly, na nic jiného. Nemusí se to podařit. V tom případě riziko platíte pořád vy, jak moji tak i mágovu práci a cestu plus nový díl, práci a cestu. Oprava za pět set plus moje práce plus moje cesta, výměna cena nové desky plus práce plus cesta.

Všichni slyší jen tu nízkou cenu, nic jiného. Ani to, že venku mrzne neslyší. Ještě jim dám podepsat toto, co tady píšu. Automatika se opraví. Kotel je dlouhodobě neudržovaný, dopředu domácímu řeknu, že toto nebude dlouho trvat a má mě tam zase. Do protokolu napíšu všechny montážní závady plus jejich následky a zase podpis.

Za týden kotel zase nejede, tentokrát zase nějaký durch, ale samozřejmě jiný. Kecy takových chytrolínů, co tady předvádíte momentálně vy, začínají přesně v tomto okamžiku takto: - tolik peněz to stálo... Kotel má dvanáct let a ani jeden servis a oprava základní desky ho stála sedm set pade. Nebudu ani pokračovat, co jim řeknu, ale nic hezkého to není. Samozřejmě o takového vola ztrácím zájem. To není zákazník, ale prudič. A teď mě řekněte, vy chytrý elektrotechniku, proč by toto měl Ondra dobrovolně absolvovat? Já jsem starý četník, každého utahám při sporu na vařené nudli, ale Ondra ne.

Máme ale případy, zatím jen čtyři celkem, kdy se automatika nepodaří opravit. Je mi asi jasné, že ani netušíte, co zákazník začne vyvádět, když má platit. Takže tlápejte do té svojí domrvené kotlové elektrotechniky, kde jste schopen ještě tak vyměnit na něčí radu kondík. O tom zbytku nemáte ani ánung a ještě to vystavujete nám všem na obdiv.

Dále: když jste takový elektrotechnik a napadáte tady Ondru, jakto, že se vám elektronika co dva roky mastí jak píšete? Ty elektroniky zcela jistě pět až šest let jedou (ale mám je i deset let v provozu bez opravy) všude jinde bez problémů, až pak se kondík unaví. Kdy je to kondík, protože ve vaší deklarované jednoduchosti všeho asi netušíte, že se tam může podělat taky něco jinšího. A že nemáme skladem tisíce součástek a že na to nemáme ani čas, protože děláme 14 hodin denně a pak ještě papíry.

Že by kovářova kobyla byla nepodkována? Jak má váš kotel udělané pospojení a uzemnění mimo jiné? Co jiné vlivy jako třeba chycená mikrovlnka a další elektrikářské prasečinky u vás doma? Elektrotechnikovi odchází elektrotechnika - a tím se ještě chlubíte? Pojďte mi to předvést, budu vám dodávat tu elektroniku na opravení ale domácí dostane váš telefon. Pak uvidíme, jak dlouho vám vaše moudra vydrží.

Autor: Peter Hurák
Datum: 22.11.2016 10:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123884
reakce na ...
:-):-):-) Nejako sa to Vas pane Stando dotklo,co som pisal,Vy ste asi tiez servisny technik plynovych kotlov,ze ??? :-):-):-) Ja som sa len chcel podakovat na romto fore za radu a skusenost iba tym chlapom.....ktory pisali o strate kapacity kondenzatora cez ktory je napajana 48V cievka relatka, a nie vsevediacim ,murarom,ci kucharom,amaterom,ktorý si to nedokazu urobit ,by som ani taku opravu neodporucal !!!! ...je tam aj SMD osadenie! ..., to nech si zavolaju radsej Vas, servisnych servismanov,všechnovedov. :-).... Ale Vy na opravy nemate cas,staci vymenit celý blok,chapem. ...Dnes je to ozaj iba o biznise. :-)
Nech sa darí! A klidek. :-) :-)

Autor: Standa Hammer
Datum: 22.11.2016 11:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118734
reakce na ...
Já jsem elektrikář, plyn a vodu jsem si musel dodělat. Jak praxi, tak zkoušky, no nic moc. Bylo toho hodně, ale praxe je ještě mnohem jiná. Vy tady zmiňujete problematiku prej blbého kondíku, aniž si ale uvědomujete, že to zdaleka na vždy je jen blbý kondík. Protože VÁM je to přece od začátku jasné. A že toto servisák na místě nemá šanci poznat, jen si může myslet. Takových radilů mám deset denně.

Něco jiného je to takto zjednodušovat a něco jiného, ale úplně jiného, je to pak uplatňovat v praxi a hlavně: mít to zaplacené. My nejsme armáda spásy!
V reálu dělá servisáky spousta borců, co vůbec nemají elekrotechnické vzdělání a nemají tak co do toho zařízení ani strkat ruky. Po nich chcete co? Aby věděli co to je kondík a jak funguje?

Já nabízím rok co rok formou letáčků domek od domku přes léto preventivní kontroly a výměny podřadných součástek u automatik - přihlásí se dva lidi. Takže víte co říkal papoušek? NASRAT! Myslíte si, že se někdo z nás těch tisíců lajdáků, co se o svůj majetek nestarají, jako podělá a bude jim utírat zadničky, protože on je přeci zákazník? No nepodělá.

Není tomu tak dávno co ten, kdo se nepostaral o otop na zimu prostě zrmznul. Vy máte evidentní pocit, že jste na tom světě sám a všichni čekají, až jim zavoláte, že se vám neudržovaný a v rozporu s předpisy namontovaný kotel pokazil a honem se budou pouštět do hádek s domácím, co všechno mu má zaplatit z té bídy, co si vydělal tou opravou? Co myslíte, pochválí vás žena, když přinesete domů večer pět stovek za opravy nebo pět tisíc za výměny? Co myslíte, ocení to zákazník jako bonus nebo zkrotne jako želva a bude to považovat za automatiku?

Realita je taková, že dneska je nás doslova jen pár, nikomu se nechce ani dělat ani se učit, takže každý si vytvoří záhy svoji klientelu zákazníků, co si kotle hledí a těm to udržuje aby jim to jelo co nejdéle. Ten zbytek se ani nedovolá. Dělejte tak, abyste si ten kotel za pár let nemusel opravdu opravovat kompletně sám.

A kdo může za to, že naši i vaši důchodci žijí v celé chalupě sami jako nějací milionáři a hrozně naříkají, když se jim to sype před očima? Ten důchodce si neumí spočítat jedna a jedna? V Anglii má každá osaměle žijící bábi v bytě tři až čtyři nájemníky, jiank by to neutáhla. U nás máme důchodce, kteří v celém domku se všemi náklady žijí sami. Neumějí se chovat ekonomicky, tak vydírají s tím, že mají malý důchod? Důchodce je člověk s obrovskýma životníma zkušenostma. My se na ně nehrabeme, co všechno mají za fígle. Jen je nepodceňujte.

Autor: Peter Hurák
Datum: 22.11.2016 11:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123884
reakce na ...
A este ma zarazia ta Vasa poznamka ze : Servisneho technika tykajuceho sa aj spotrebicov a zariadeni elektro,moze robit kadekto,bez elektrotechnickeho vzdelania??? To co tam mate u Vas za vyhlasky??!!!! Staru 50 -tku,ci ???? Lebo u nas ,ak nema ektrotechnik opravnenie podla vyhl.508/2009 ,nema co na elektrozariadeni podla osvedcenia na & 20 az 24 vobec co robit. ...
No,vidíte,rozumieme si ,:-) vidieť ze ste starsia dobra skola.
V podstate je nahovno,ten dnešný kapitalizmus,kde prevlada system - biznis musí ísť,a z obcana aj kožu zodrat.!!! :-)
Drzte sa, treba to zmenit! :-) Petrisko,NO

Autor: Standa Hammer
Datum: 22.11.2016 12:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118734
reakce na ...
Jo, spousta lidí, co tady dělá servisy na plynové kotle, má na to veškeré papíry ale nemají elektro vzdělání. Nechápu. Vyhláška je samozřejmě 50/78 Sb. Právě proto ale píšu, že takový nemá vůbec co na plynový kotel sahat.

To s tím sedíráním z kůže ale není pravda. Tak to vidí spousta lidí do chvíle, než musejí sami při vlastním podnikání poznat, že socialismus do podnikání nepatří.

Autor: Peter Hurák
Datum: 22.11.2016 10:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123884
reakce na ...
....p.Standa??? a este ? to som neopravoval plynovy kotol s tou chybnou elektronikou u mna,ale svokrovcom ktory maju uz 85 rokov! a dochodok slaby...., nakolko to bola uz druha chybna riadiaca jednotka za posledné 4 roky, a jej cena u nas je 80€ bez prace???! :-) ....ja nemam plynove kurenie,ja mam fotovoltiku. ...:-)

Autor: Peter Hurák
Datum: 22.11.2016 11:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123884
reakce na ...
...a ešte som zabudol, ci Vy tu uz z hladiska Vasej obrany vytahujete p.Standa nejake pospojovanie a zemnenie,co sa tyka silnoprudovej elektrotechniky ??? :-) no, v tejto oblasti som este viac doma,:-) mam &24, t.j. revizny technik elektro, a pridem Vam,ak potrbujete, po Vami opravenych elektrospotrebicoch ako servisnemu technikovi, na zaklade noriem 33 1600,33 1610, premerat aj toto, a mozeme premerat aj uzemnenie,ci izolacny stav,prechodovy odpor,aj to Vase pospojovanie, prudovu slucku,prudove chranice,atd.,prejde to vsetko??!:-):-)
Aaaa neviste stale na nete,preto potom nestihate sluzby,a musite robit 12 hodin denne, lebo ja hnup, robim 25 hodin denne... :-)

Zdraví Petrisko.

Autor: Marian Macejka
Datum: 28.11.2013 14:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113386
reakce na ...
Fotogalerie:
Přikládám schému.

Autor: Marian Macejka
Datum: 28.11.2013 13:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113386
reakce na ...
Přidám ještě menší pomůcku jak vyřešit nebo přesněji určit závadu pokud kotel nezapaluje, případně nepracuje správně.
Nebo pokud se Vám podařilo vyměnit kondenzátory, ale pořád kotel nepracuje tak jak má.
Přikládám schému kotle s odtahem do komína. Velká část kotlů má zapojení podobné, jedná se o princip.

Zapalovací jednotka SIT má v připojovacím prostoru dvoupinový konektor (na schémě označen J5) na tomto konektoru jsou vyvedeny bezpečnostní termostaty.
Spalinový, který se nachází na labyrintu, který vede do komína a havarijní, který je na vodním potrubí procházejícím spalovací komorou, obvykle nevratný termostat, to znamená, že je nutné ho ručně opět vrátit do provozního stavu. Termostaty jsou pouze kontakty, které jsou při správném fungování kotle vždy sepnuté.

Pokud tedy kotel z nějakého důvodu jiskří, ale nezapálí a přechází do poruchy, je vhodné změřit jestli jsou termostaty vpořádku.

Buď pokud kotel není v provozu konektor odpojit a ohmetrem změřit odpor.
Nebo za provozu kotle měřit střídavým voltmertem napětí na jednom nebo druhém termostatu. Na sepnutém, tedy termostat není v poruše bude napětí 0V. Ovšem pouze za předpokladu, že zapalovací jednotka právě dává povel k otevření plynového ventilu.

! Pokud zareagují bezpečnostní termostaty opakovaně, nebude závada v zapalovací jednotce !

Bezpečnostní termostaty jsou v zapalovací jednotce SIT zapojeny do série s relé, které spíná síťové napětí do cívky plynového ventilu.

Je taky vhodné změřit, jestli výše zmiňované relé má vpořádku kontakty. Tedy zapalovací jednotku vytáhnout z ventilu a střídavým voltmetrem změřit napětí na dvou krajních vývodech konektoru v zapalovací jednotce. (Na schémě J1:X5 a X6)

Pokud jsou bezpečnostní termostaty vpořádku a relé nemá poškozené kontakty tak v době kdy zapalovací jednotka jiskří, musí být na vývodech X5 a X6 střídavé napětí 230V.

Pokud napětí je přítomno, ale kotel i tak nezapálí (za předpokladu že zapalovací elektrody a přívodní vodiče k nim jsou vpořádku)
je problém v plynovém ventilu, který je vhodné vyměnit za nový.

Autor: Marian Macejka
Datum: 25.05.2013 17:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113386
reakce na ...
Zdravím, pokud by měl někdo zájem o opravu zapalovací automatiky SIT, můžu pomoct. Ve většině případů, pokud není poškozené nic jiné, se jedná o výměnu kondenzátorů, které jsou v automatice v podstatě zapojeny jako předřadné rezistory, snižují siťové napětí. Časem, když ztrácejí kapacitu se zvyšuje ekvivalentní seriový odpor kondenzátoru, čím se změní i napětí v obvodu, který napájí řídící obvod automatiky a zapalovací transformátor. Automatika pak částečně funguje, nebo přestane fungovat úplně. Po úspěšné výměně je třeba automatiku odzkoušet. Tedy po připojení napájecího napětí (pokud se jedná o automatiku pro turbo kotel po sepnutí manostatu) sepne plynový ventil a automatika začne zapalovat. Zapalování probíhá po určitý čas a čeká se na zpětnou vazbu od ionizační elektrody. Pokud je potvrzena přítomnost plamene, zapalování skončí a plynový ventil je nadále otevřen. Pokud není plamen přítomen, automatika přejde do poruchy a zavře plynový ventil. Je to trošku složitější, ale v principu automatika funguje takto. V případě zájmnu o opravu mně kontaktujte. 725 46 44 45

Autor: lukaš osina
Datum: 02.04.2013 18:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112950
reakce na ...
Fotogalerie:
muže to delat magnetka ventilu to že to neotvira plyn skuste změřit kontakty na plynovce jsou to dva krajni proti sobě nebo dva vnitřni proti sobě

Autor: Pavel Pavlo
Datum: 02.04.2013 18:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100426
reakce na ...
:-)) čeče,vy jste se probudil o dva roky později.Ste mě pobavil....:-))

Autor: pavel oščiatka
Datum: 21.04.2011 08:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104156
reakce na ...
múžu potvrdit, po měsíci provozu je vše v naprostém pořádku, automatika po opravě šlape a nová, co mi vyměnil servisák je v šuplíku pro strýčka příhodu. asi zbytečně. :)

Autor: pavel oščiatka
Datum: 21.04.2011 08:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104156
reakce na ...
múžu potvrdit, po měsíci provozu je vše v naprostém pořádku, automatika po opravě šlape a nová, co mi vyměnil servisák je v šuplíku pro strýčka příhodu. asi zbytečně. :)

Autor: Ján Orolín
Datum: 26.01.2011 22:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100358
reakce na ...
Osobne si myslím, že prepäťová ochrana vo Vašom prípade toho moc neporieši, jednoducho povedané komponenty a hlavne kondíky v používané v zapaľovacích automatikách sú dosť namáhané a výrobca týchto automatík to jednoducho nezvládol, lebo je to dosť častý problém nielen u kotlov Protherm, osobne mi to pripadá, aby to vydržalo na záruku a potom ....., budem sviňa, ale je to tak !!!

Autor: Jozef Tbi
Datum: 04.02.2010 16:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Tie automatiky viem poriešiť s úspešnosťou asi tak 70-80%

Autor: Paľo Bilas
Datum: 21.04.2011 08:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103531
reakce na ...
Skuste mi poslat kontakt, kamaratovi odisla 577 Dakujem

Autor: Jaroslav Belas
Datum: 17.11.2009 19:29 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
automatikaSIT 573 ABC horaky kotla zapne,ked zacne plyn horiet ventil hned vypne privod plynu ,toto sa stale opakuje do nekonecna

Autor: Karel Janásek
Datum: 26.07.2009 09:00 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pane Šmejdíř ozvu se Vám na e-mail,napište jej.

Autor: Stanislav Šmejdíř
Datum: 30.07.2009 08:50 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, muj e-mail : . Predem dekuji za kazdou radu, prepetovou ochranu jiz mam.

zobrazuji 1 - 30 z 47   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 

Aktuální články na ESTAV.czBrno vybuduje dva domovy pro seniory s pečovatelskou službou s 90 bytyJak se vyznat v průkazu energetické náročnosti budovyPojištění zahradního domkuM2C získal licenci a certifikaci na letecké činnosti bezpilotních dronů