Topení Viadrus U24

Autor: Martin Cába
Datum: 20.10.2009 21:18

Dobrý den.Mám nový kotel Viadrus U24 a tjako topení používám hnědé uhlí kostku.Kotel v pohodě roztopím a rodinný dům vyhřeji.Ale trápí mě,že se hrozně kouří z komína.Zkoušel jsem všechny dostupné klapky různě regulovat,ale bez úspěchu.Jestli máte někdo s tímto problémem zkušenosti,tak prosím o radu.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 100   starší >>
Datum: 11.02.2018 17:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127182
reakce na ...
Dobrý den,
jsem majitelem U24 už 4 zimu. Kotel jsme kupovali prarodičům. protože poslední slokov to z jejich režimem topení zvládl jen 4 a půl roku. Jeden dokonce měnila firma v záruce. Jinak jsem velkým příznivcem Slokovů!
Původní připojení. Etáž bez čerpadla a hlídání zpátečky. komín cca 5,5m. Přísun vzduchu do kotelny mizerný nebo žádný.
Viadrus U24 1.zima Hrůza! DEHET!!! + jako bonus 3x hořel komín!!. Kotel jsem koupil aby šílené návyky prapodičů vydržel aspoň ten materiál tedy litina. Měl jsem vyzi kotel přestavět na automat až přebuduji dům. Kotel jsem přestěhoval do nové kotelny. Připojil na 12m komín schidel 18mm průměr. Hlavně udělal přívod vzduchu do kotelny! 125mm KG Skrz obvodovku. Od této doby jsem z kotlem max. spokojen. Přes týden ho provozuji jako automat. V pátek po práci automat vypnu a kotel používám klasickým způsobem. Topím dřevo smrk uhlí hnědé kostku. I nějaký koks. I černé uhlí. Bez větších problému. Kotel z pravidla Vůbec přes víkend nevyhasínám!
DŮLEŽITÉ: Kotel i když je litina, ideálně osadit hlídáním zpátečky. Já 60°C. Kotel pro hoření potřebuje trvalý přísun kyslíku! Na 12m komíně jsem si měřil tah a měl jsem i 45Pa. Dokoupil jsem si regulátor tahu a super. Tím že kotel provozuji nonstop. Přes noc ho zavřu to samozřejmě způsobí zarosení přikládací komory někdy i drobný nárust dehtu. Ale ráno když kotel otevřu na spodních dveřích, vše se rozehřeje vyhoří a upadne. Komín je čistej. Kdysy sem si hrál s těmi terciálními vzduchy vepředu i vzadu. Teď mám vše zavřený. Malej popolník zabouchlej nadoraz a pohoda.
Nemám už žádný problém se zarůstáním přikládací klapky, atd.
S pozdravem Tulis

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 11.02.2018 18:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
O těchto základních podmínkách se zde psalo již několikrát a mělo by to být něco jako náboženství pro každého, kdo uvádí kotel do provozu. Přistup vzduchu, proměřený komín a upravené jeho parametry, provozní teplota kotle, včetně "ochrany zpátečky". Dnes řada výrobců při nedodržení těchto zásad neuznává záruku.

Autor: frantisek jansky
Datum: 02.03.2012 10:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109064
reakce na ...
Zdravim vas, ja pouzivam kotel Viadrus s podavacem je to moc dobry kotel s tim ze je ale zelezny a dost ztraci teplo. Slysel jsem od zname ktera si koupila kotel DEFRO ze je mocnespokojena, protoze sice vypada dobre ale je vyrobeny z velmi slabeho plechu a hodne rychle se neco pripaluje pri podavaci , jen nevim co presne . Jestli jde o cenu to zalozila ho firma prodavajici firma kotle DEFRO doradil ji to pan p LUKES cena je dost vysoka , za montaz a po druhe vyroba podle moji zname je dost hrozna , delany vse jako pred dvaceti lety. U me to montovala firma z Brna a jsem moc spokojeny. Zdravim F.

Autor: Yarin Zet
Datum: 12.08.2011 07:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100545
reakce na ...
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na hnědé uhlí kostku. Já kupoval dvě sezony ořech 1 a to mi hodně propadává roštem a do málého popelníku.
Jaké máte zkušenosti vy s kostkou a ořechem. Děkuji za váše odpovědi Yarin

Autor: Patrik Matys
Datum: 17.12.2010 19:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103062
reakce na ...
Dobry den, mohl by mi prosim nekdo poradit, předem děkuji . koupil jsem si U24 25kw a mam porad problemy s topenim , nejak se mi tam hromazdi spalinove plyny a kdyz zavru tak to blafne, take docela dehtuje . Hlavne kdyz to prepnu na odhorivani, tak se pak snizi teplota a nevyleze nad 60stupnu. pokut topim normalne bez odhorivani , tak to topi dobre. komin mam 6m 200mm prumer. kotel huci hodne ale pak se tam zacnou vzpouzet ty plyny, a pres ružici prikladacich dvirek to zacne blafat ven , docela z toho de strach :-). prosim za radu. jestli by to vyresil ten spalinovy ventilator nevim,proto bych chtel poradit at nekupuji neco, a pak by to bylo zbytecne. urcite to nebude levna zalezitost. jo a topim cernym uhlim OKD , teda jesli me nelakli dekuji

Autor: Ladislav Havel
Datum: 24.01.2010 08:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pročítal jsem ještě tuto diskusi a všiml jsem si skutečnosti, že nikdo z těch, co jim kotel špatně hoří a zkoušeli různé úpravy tahu komína včetně ventilátoru, se nazabývali přívodem vzduchu pro spalování. Tah komína, ať přirozený nebo umělý pomocí ventilátoru nebude nic platný, pokud nemáte dostaečný přívod spalovacího vzduchu. Kotel při spalování potřebuje dostatečné množství vzduchu. Při samotném měření tahu komína se může tah jevit jako vyhovující, ale kotel v provozu může mít v uzavřené místnosti vzduchu málo. Při roztápění, pokud kotel duje na plný výkon, mi někdy drnčí dveře u kotelny kolik vzduchu táhne kotel pod prahem.

Autor: Petr May
Datum: 24.01.2010 15:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobry den pane Havel,
No prave, a tady je ten pes zakopanej!!!!
Ze kotel nainstalovat si muze kazdej kdo se stim trochu vizna!
Jenom takovou instalaci clovek neprovadi na vlastni pest.
Pokud to dela firma tak je i povinna ten kotel nainstalovat tak aby jeho provadzka bila 100%.i vcetne vypoctu kominu a spravneho serizeni jak i vypocet privodu vzduchu do kotelne!!
Napr. 6 clankovej kotel ulozenen ve sklepe potrebuje 28 Pa minimalni tahkominu aby dobre spaloval.
Ale: podle vypoctu Kessa-Aladin potrebujete okno nebo otvor o rozmeru 2x2 m.aby bil zajistenej dostatecnej privod vzduchu pro spalovani.
Jeste dotaz?

Datum: 23.01.2010 22:13 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zdravím Vás všechny, asi jsem měl větší štěstí. Koupil jsem Hercules U 24 loni, ale nemůžu si ho vynachválit. Někdy topím zbytkem starého hnědého uhlí ořech 2, které mi zbylo z loňského topení ještě v oceloplechovém kotli. To se moc nehodí propadává roštem, ale vím, že to pro tento typ kotle není vhodné uhlí a víc ho nekoupím. Pokud topím černým ořechem 1 (Ostrava) nebo černým ruským Kuzbasem, kotel pěkně ševelí, vydrží hořet o poznání déle než s hnědým uhlím a spálím polovinu hnědého. Regulátor drží teplotu na nastavené mezi 70 až 80 st. Kouř jde z komína jen při roztápění, pak přehodím kouřovou klapku a z komína se téměř nekouří. Cena černé Ostravy (u nás 540 Kč za metrák) se mi zdála zpočátku vysoká, ale spálím ho o polovinu méně než hnědého, takže to bude přijatelné. Topím s čerpadlem se záložním zdrojem, výška komína asi 12 m. průměr asi 20 cm. Kotel čistím jednou za měsíc, spíš preventivně. Při topení černým uhlím na vytopeném kotli (80 st výst. vody) můžu krátce položit ruku na kouřovod nebo komínový nástavec, moc tepla do komína neutíká. Při topení hnědým ořechem bych se hned spálil, má dlouhý plamen a utíká do komína. Jediné, co mi na U24 vadí je malý popelník (vynáším 2 x za den) a to, že rošt je řídký a bordel občas padá po otevření dvířek na podlahu.

Datum: 24.01.2010 14:49 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobry den pane Havel,
jak je velkej vas kotel? kolik clanku?

Datum: 24.01.2010 19:01 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
4 články, 24 kW

Autor: Monika Jaklová
Datum: 22.02.2012 20:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108914
reakce na ...
Dobrý den,
již skoro týden máme kotel viadrus hercules u 24 a pořád řešíme otázku doby spalování.Že se kouří z komína,to by ani tak nevadilo oproti tomu,že nám naložený kotel vydrží slabé 2-4 hodiny,což znamená,že se nedá nikam cestovat,aniž by kotel vyhasl.Máme 4 čl.Nevíte jak na to?Bližší info ještě zašlu.Děkuji.

Autor: jindřich Kohout
Datum: 23.02.2012 12:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108929
reakce na ...
dobrej mám taky kotel viadrus,ale 32 kilovat,jsem naprosto spokojen ,ale topím tak že kotel naplním asi 10cm od vrchních dvířek nahoru dám třísky a zapálím za chvilu je na kotli 70 pak uzavřu spodní dvířka ,a našteluji řetízek u spodních dvířek a takto mi to vydrží cca 10hodin hořet aniž bych m usel chodit ke kotli.Na kotli je stále 70 stupnů

Datum: 23.02.2012 13:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mi máme myslim,že 25kw a topíme bez výhasu,jsem doma na mateřský,takže roztápět nemusíme.Máme to naštelovaný na 60,ale stejně to vydrží pokaždé jinak,takže někam odjet by byl rysk,že to vyhasne.A v mrazech by to mohlo zamrznout.Topíme dřevem,dřevěnými štěpkami (snažíme se je dělat ze suchého roští) a pak máme německé brykety (je to prý lisovanej černej uhelnej prach).Jednou se manžel raduje,že to za čtyři hodiny ještě nevyhořelo,jindy to vyhoří už za dvě.Jak máte nastavenou klapku do komína ke kotli nebo ke komínu?Přemýšlíme,že tam přidáme ještě jednu aby byl komín úplně uzavřen a kotel neměl takový tah.

Autor: jindřich Kohout
Datum: 23.02.2012 13:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108929
reakce na ...
mám klapku zavřenou,topím hnědým uhlím 2,u tohoto kotle musíte topit svrchu jak jsem popsal naložit a shora zapálit,nepřikládáte dokud to nevyhoří cca 10hodin potom musíte znovu kotel vyhrabat ,naložit a svrchu zapálit.Pakliže přikládáte tak bude te muset přikládat každý dve až tri hodiny jjnak stím nic neuděláte.jedině dokoupit nástavec na pelety nebo hnědý uhlí dvojku je k k tomu násypka ze šnekem a to vydrží cca 2-3dny hořet.Cena je cca 40tisíc najdete to na vyhledavači

Autor: Bohumil Knytl
Datum: 23.02.2012 16:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101447
reakce na ...
Pane Kohout, nemáte náhodou kotel U 26? Kotel U 24 je něco úplně jiného.

Datum: 23.02.2012 21:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
máte s U 24 nějaké zkušenosti.Jak topit,aby to hřálo a dlouho vydrželo hořet?

Datum: 24.02.2012 08:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
U 24
http://www.viadrus.cz/web/structure/80.html?do[loadData]=1&itemKey=cz_11

Dobrý den, kotel mám třetí sezonu a topím hnědé uhlí ledvice 1. Mám 100let starý barák, zdi v patře 30cm a izolace veškerá žádná. Laboroval jsem s tím celou první sezonu. Mám 4cestný ventil (kotlová smyčka a radiatorová sm.) stím, že na kotli při plusovém počasí na radiatory 40st. a kotel predepsanych min 60st. a ušetřím. Kotel hořel 4hod. pri 80st. také 4hod. Čtyř cestný ventil jsem odevřel na plno a doba stejná 4hod. (vždy plně naložen)
Ted topím takto: noc a dnešní počasí caa 8st. plně naložím a na kotel dám caa 45st. (řetízek nevyvěšuji) kotel se zapopelí a potupně prohoří až nahoru. vydrží 10hod.Doma 22st. Pres den přikládám po jednom belíku, když se udělá na hoře žhavo tek to ještě hodku vdrží a dává vetší teplo než když hoří plamenem. Pokud jsou mrazi - 15st. stejně přes noc, tak mám doma ráno 18st. ve dne jsem dával asi po 2 až3 hod. jeden belík.

Tmavý kouř z komína signalizuje nedovřenou přepážku kouřového nástavce nebo nedostatek
terciálního vzduchu. Velké množství terciálního vzduchu má za následek vychlazování spalin a
tím snižování účinnosti kotle. Úplné uzavření růžice přikládacích dvířek u černého a hnědého uhlí
může mít rovněž za následek tmavý kouř z komína a dehtování kotle

Zadní růžici na přívod vzduchu jsem nastavil na 1 mm. mezeru (dříve 5mm.) ve dvířkách 2 až 2,5 otáčky

HNĚDÉ UHLÍ
Nejvhodnější palivem je hnědé uhlí o zrnitosti 20 - 40 mm.
Doba hoření při jmenovitém výkonu je 4 hodiny.
ČERNÉ UHLÍ
Nejvhodnější palivem je černé uhlí o zrnitosti 20 – 40 mm.
KOKS
Nejvhodnější palivem je koks o zrnitosti 20 – 40 mm.
DOPLŇKOVÉ PALIVO - DŘEVO
Při tomto topení není dosaženo jmenovitého výkonu.

Pokud se nepletu , tppíte dřevem ( to já nerad, šprajcuje se a co hodina u kotle) Kouskama prokládat uhlí ano.
Pro představu já minulou topnou sezonu 90 metráku
Promiňte chby jsem po noční a už mo to nepálí
mnoho uspěchů Jarda

Datum: 27.02.2012 22:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
máte určitě U 24?Odkud jste,jestli se můžu zeptat?Používáte čerpadlo?

Datum: 28.02.2012 01:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mám přesně takový kotel, na který jsem dal odkaz hned na hoře. Česká Lípa, Čerpadla mám dvě.
Zapojení najdete: Autor: Jaroslav Zeman Datum: 17.01.2010 18:44
To bylo dřív moje něž jsem zapoměl heslo

Datum: 01.03.2012 22:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
pane Havel máte U24?Mohl by jste nám přesně popsat co jak kde máte nastavené,otevřené nebo zavřené (redukce teploty,kouřovou klapku do komína,kulatý otvor ve dvířkách a ten samý ze zadu kotle,.....).Čím topíte (druh uhlí)?Děkuji Jaklová.

Autor: zdena dockalova
Datum: 12.02.2013 19:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112369
reakce na ...
topím také tak, ale sousedé si neustále ztěžují na dým a neskutečný smrad, že se prý nedá dýchat a co mi říká ekologie. Kotel mi při 6O-70 vydrží hořet až 8-10 hod, ale dlouho trvá než se uhlí rozhoří a v tom je právě problém. Myslím, že kdybych zatopila klasickým způsoben a nasypala uhlí svrchu na dřevo, tak to bude to samé

Autor: Ondřej Kos
Datum: 20.12.2009 11:11 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Popíšu vám jak mám kotel instalovaný já, třeba to někomu pomůže.

Komín: 10m, 16cm nerezová vložka.
Kouřový nástavec mám rovný, přímo do komína, plechový.

Nepoužívám čerpadlo, mám samotíž. Pokud bych čerpadlo instaloval, rozhodně bych instaloval co nejpomalejší. Ono to má pak tu výhodu, že kotel se krásně nahřeje a potom teprve začne proudit voda a čím je teplejší, tím proudí rychleji.

Dnes ráno bylo venku -15 stupňů, kotel přes noc vychladl na 30 stupňů. Pročistil jsem rošt, přiložil (ještě tam bylo žhavé), teplotu nastavil na 80. Po deseti minutách "hučení" kotle jsem měl na teploměru 80, dusivka se přivřela a radiátory byly horké. Z komína šel jenom mírný bílý opar, daleko menší než sousedovi, co má plynový kotel. Po přivření dusivky na něj můžu položit ruku, aniž bych se spálil...
Znovu ke kotli půjdu až po pěti až osmi hodinách.

Jak už jsem psal, topím černým uhlím.

Doufám, že to někomu pomůže...

Datum: 20.12.2009 11:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
upřesnění - "Po přivření dusivky na něj můžu položit ruku, aniž bych se spálil... " - myslím tím na kouřový nástavec...

Autor: Jirka z Nejdku KV
Datum: 20.12.2009 15:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
to se ale musí posoudit v globále...
jak je silný kotel, co vytápí, čím se topí...
jak to topí v teplejších dnech...

Datum: 20.12.2009 21:46 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Kotel je 3-článkový (18kW č.uhlí - používám, 12kW hn.uhlí).
Vytápím nezateplený přízemní RD 90m2.
Když je venku kolem 10st., topím na 60 (60 u samotíže=cca 40-50 s čerpadlem). Když mrzne, až praští, tak na 80-90 (něco jako 70 s čerpadlem), jinak něco mezi.
Ta samotíž má tu výhodu, že voda sice proudí pomaleji=menší výkon radiátorů, ale kotel je stále horký=lepší spalování. Myslím, že to samé by se dalo docílit s čerpadlem nějakým čtyřcestným ventilem, který by do potrubí pouštěl o něco menší teplotu, než je na kotli...

Datum: 28.12.2009 00:37 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pro autora Ondrej Koks,
Ono staci osadit cerpadlo termostatem kterej pri 55 stupnich vypne a pri 65 stupnu zase zapne.takovej termostat stoji 15 euro v nemecku a ja ho mam taky namontovanej a fachci to v pohode.

Datum: 28.12.2009 23:46 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jeste jedna dulezita informace ktera mozna pomuze nekomu:
Pri kotlech na tuha paliva se dava cerpadlo ne na vyvod z kotle, ale na spatecku aby voda byla do kotle tlacena a ne tahnuta protoze pri tahu se micha studena voda z teplou v poslednim clanku a pak nastava to nerovnomerne ochlazovani vody v kotlu.

Autor: Jaroslav Zeman
Datum: 16.01.2010 12:16 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, jak máte kotel nastaven. Mě vydrží hořet při 80st. hodinu a pul, při 60st. tři hodiny.
Mám 5 článků. Topení je celé nově uděláno včetně komínu schiedel, mám i 4cestný ventil, který se moc neosvěčil (teď ho mám pořád na plno) a čerpadla na zpátečce.

Datum: 17.01.2010 16:36 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobry den pane Zeman,
ten 4-cestny domichavac nedava smysl kdyz nemate zasobnik prebytecniho tepla ( aspon 1000 L ) a to z duvodu ze teplotu kotle a vistupni vody do radiatoru si muzete nastavit regulatorem tahu,takze ten domichavac je zbitecnej.Mate regulator tahu kominu?
ten vypocet se dela na plus 15 stupnu venku a kdyz taplota klesne nekde na 0 nebo nize tak je ten tah velkej a utika vam hodne tepla pez komin a potrebujete i vice paliva.

Ja mam 6-ti clankovej.
Nastaveni:
na prikladacich dvirkach: otevrit ruzici 4 otacky ( zodpovida 5 mm)
zadni ruzice take 4 otacky ( 5 mm)
Regzlator tahu nastavit na 60 stupnu.
retizek nastavit tak ze kdyz je doshnuta teplota 60 stupnu tak dusivka je pootevrena 3 mm ( coz zodpovida 2 otackam nastavovaciho sroubku na dusivce.)
Ale ja musim podotknout ze ja mam zasobnik 2000 l .

Autor: Jaroslav Zeman
Datum: 17.01.2010 18:44 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den, regulátor tahu komínu nemám. Nastavený kotel mám stejně jako vy akorád na přikládacích dvířkách mám 2 - 2.5 otáčky. Zkusím také 4 ot.
4cestný ventil jsem dával, když je venku teplo tak pustím do radiatoru menší teplotu a kotel aby nerosil a dobře spaloval dám caa 70st. s tím, že natopí a bude déle přivřená dusivka. To, ale nebyla moc pravda. Hořel stejně dlouho jako když byl 4cest. plně otevřen.
Já když dosáhnu na teplotu 60st. radiatory, byt vytopen na 22st. a naložím po dvířka vydrží 3 hodiny pak začne teplota klesat v kotli je žhavé uhlí a z už jsou vidět boční díry do spalovacího prostoru.

zobrazuji 1 - 30 z 100   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czKoupě nemovitosti zatížené exekucí: Jak postupovat, abyste minimalizovali rizikaPraha by měla zanést do Metropolitního plánu metro na ŽižkovPřihlaste svou firmu, školu nebo obec do soutěže Přeměna odpadů na zdrojeBarevnost okna dotažená k dokonalosti