Má smysl výměna atm. plynového kotle za kondenzační?

Autor: Ondřej Potuzak
Datum: 08.02.2010 18:10

Dobrý den,
rád bych se zeptal na následující věc. Má smysl, abych vyměnil 3 roky starý plynový kotel Vaillant VUW 202 za kondenzační kotel VUW 236 od stejného výrobce? Můj dům je z roku 1920, po rekonstrukci, celý zateplen, nová dřevěná okna, nová zateplená střecha atd. V domě jsou radiátory, vytápěnou plochu odhaduji na 150m2. Za rok 2009 jsem spálil plyn za cca 37 tis. Kč, pro topení a ohřev TUV (jsme 4-členná rodina). Má cenu taková investice při deklarovaných úsporách 15-20%? Děkuji předem za názor! Ondřej

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 64   starší >>
Datum: 02.11.2014 23:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117782
reakce na ...
Dobrý večer.
Moc Vám asi s Vašim konkrétním případem nepomůžu, ale ráda bych připojila svůj dotaz a třeba někdo poradí i mi.
Máme zrekonstruován starší dům, ale zateplili jsme jej, vyměnili okna a nechali si kotel na tuhá paliva. Protopili jsme cca 30 tisíc ročně a když si vezmu tu práci, kterou máme s každoročním řezáním dřeva, jeho sklízením... říkala jsem si, jestli by nebyl lepší kotel plynový. Nakonec, když jsem se po nějakém poohlížela, na plynove-kotle-zdarma.cz jsem našla možnost získat kotel zdarma. Úspora by tam určitě nějaká byla. Teď jde o to, který kotel vybrat, aby byla účinnost co nejvyšší. Náš dům je, jak už jsem uvedla, zateplený a po výměně oken. Výměra vytápěné plochy 125 metrů čtverečních. Jak velký kotel tedy pořídit, aby vystačil na takovéto prostory?

Autor: Josef Vávra
Datum: 05.11.2014 13:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114474
reakce na ...
Právě zvažuji přechod k jinému dodavateli se svým odběrem 40 000 kWh/rok. Tuto firmu (kotle zdarma ) jsem poptával také a nabídka bez kotle byla na 50453 Kč/rok, tedy 1.26 Kč/kWh. Kotel by sice zdarma dali, ale jeho cenu by rozpočítali jako další navýšení. V podstatě klasická půjčka. S menším odběrem Vám kotel ani nekoupí celý, pouze platíte nižší částku.
Odcházím tedy k dodavateli s 3měsíční výpovědí, který mi prodá těch 40000 kWh za 49022 Kč, tedy 1.225 Kč/kWh.
Dle na tomto foru zveřejněných měření i dle měření dalších vychází účinnost atmosf. kotlů kolem 75%, účinnost kondenzačních kolem 95%. Nejlevnější KK se tedy vyplatí již od spotřeby cca 4 MWh ročně.
Za 10 let životnosti při spotřebě 4000 kWh/rok ušetřeno 10*4000*1,3*(1/0,75-1/0,95)= 15000 Kč. Kondenzační se sám zaplatí při spotřebě 8 MWh/rok 10*8000*1,3*(1/0,75-1/0,95)=30000Kč, tedy od tepelných ztrát přes 3 kW.

Autor: Karel Beránek
Datum: 05.11.2014 14:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101638
reakce na ...
Dobrý den,
moc díky za info. Vzhledem k tomu, že jsme dělali průzkum dodavatelů a u žádného jsme se nedostali na Vámi uváděných : 1.225 Kč/kWh, prosím, nebude-li Vám to proti mysli, který dodavatel poskytuje ta zajímavou cenu?

Díky za Vaši pomoc.
K.B.

Datum: 05.11.2014 14:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Právě vyřízená smlouva v Praze při přechodu od ppas.cz k mnd.cz. Jde o 4 patrovou vilu(10 domácností). Odběr 40 MWh/rok.
Nic lepšího s tříměs. výpovědí se mi nepodařilo najít. Ale třeba se pletu.

Datum: 05.11.2014 14:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nepletete se, opravdu lepší cena momentálně není. Bohemia energy má cenu 1,33 Kč. Fakt je, že při spotřebě 60 146 kWh se asi změna dodavatele nevyplatí i když každá koruna dobrá....

Ještě jednou díky, K.B.

Autor: Jozef Homola
Datum: 05.11.2014 15:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Vaše měření si můžete leda tak strčit za klobouk.

Nekondenzující (vlevo) a kondenzující.

Platí pro Spojené Království (63 mil obyvatel) a taky pro některé země Commonwealthu (celkem 2,2 miliardy).

Datum: 05.11.2014 16:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je pobuřující srovnání, které však podporuje slova technika, který byl na kontrole našich stacionárních, klasických litinových kotlů a při mém dotazu na výměnu za kondenzační tvrdil, že to je blbost s daleko větší potřebou servisních úkolů a péče. Tvrdil též, že se pro klasické vytápění s radiátory nehodí a že se mám uklidnit.......

V době, kdy si každý může tvrdit co chce a navíc to může dokládat zkreslenými informacemi a údaji s podporou výzkumných a měřících stanicích v Bostonu, stát Massachusetts, je správná a pravdivá orientace velmi svízelná :o)

Datum: 05.11.2014 16:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
"Nic není tak pobuřující jak neobjektivní srovnání". Mám dostatek údajů ze světa naprosto nezpochybnitelných kdy se kondenzační kotel vyplatí. Předně se vyplatí, když dům má velkou spotřebu plynu a to od obvyklé hranice na západ od nás a to cca 20 tisíc kWh ročně. Nesmí se porovnávat ale nový kondenzační kotel se starým (vývojově) nekondenzačním. To je "faul". Rozhodující pro jakékoliv srování je účinnost sezonní. Toto kritérium se používá jak v GB, tak mnoha jiných zemí např. Kanada a Austrálie. Amerika (taky Japonsko) používá "AFUE" a to dává asi o 2 až 3% vyšší účinnost ale nezahrňuje tam některé jiné ztráty.

Datum: 05.11.2014 18:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Homolo sám jste si svých 75% ke spalnému změřil. totéž potvrdil pan Ondřej JJJ na dalších dvou atmosf. kotlích. Na všech mých starších atm. kotlích jsem byl v rozmezí 66-70%. Je to tedy zřejmým pravidlem. Atmosférický nad 75 běžně neexistuje. Vy máte těch 75 těsně po vyčištění.
Jaskva má kondenzační 95%. já z nich dostávám přes 96% i do radiátorů. Nevím co tady chcete pořád rozporovat. Topte si jak chcete, třeba parketama uprostřed obýváku. Sem na TZB info patří pouze pravdivé údaje. Prosím Vás o to stále. A to záměrně testuji 10 let staré kondenzáky abych měl jistotu, že těch 96% zvládnou kotle i bez přehnaného servisu.
Jestli chcete cokoli rozporovat, tak z toho svého kotle vyražte o 13% víc. Nepovede se Vám to, protože to prostě není možné. Pouze čtete moc dobrodružnou literaturu.

Datum: 05.11.2014 18:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6 obrázek č. 7
Poněkolikráte opakuji, že já jsem nic neměřil. Měřila "třetí strana". Na lístku po servisu jsou změřeny 3 údaje o účinnosti a to 95,2% (17:48), 94,6%% (17:56) a 92,7% (17:57) a zatím způsob měření nebudu komentovat, to si nechávám až si někdo pořádně naběhne "na vidle". Takže ještě jednou já jsem žádných 75% ze spalného tepla nenaměřil. P. Jaskva měl po najetí na parametry účinnost 104,2%. Když od toho odpčítám zhruba 11%, tak to bude 93,2%. Vy si můžete testovat co chcete a metodikou jakou se vám líbí ale porovnatelné to není. Ve světě se udává účinnost sezonní a přijde to i sem na to dám ruku do ohne. Již teď mohu dokladovat jak se udává Vaillant = Protherm= Glow Worm.
http://www.which.co.uk/home-and-garden/heating-water-and-electricity/reviews/boilers/
V odkaze je 283 kondenzačních kotlů. Stačí otevřít „FULL SPECIFICATION“ a kdo tam najde sezónní účinnost (SAP) větší než 92% má u mne láhev slivovice.
A další odkazy na Kanadu a jiné připojím také.

Autor: metball iGIN
Datum: 05.11.2014 19:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Ave PT JH,
to je marný boj,
stejně jako EU přesvědčit,
že je třeba BEZ VÝJIMEK PRACOVAT S HHV ("spalné" teplo).

Prostě Krbovčík či Šporhelťák
nepřistoupí na to,
že dřevo obsahuje 5-7% vodíku, kyslíku až 40%,

ALE ŽE
POLENO
BUDE MÍT
NA KILO DŘEVA
nejmíň 15 deka Wasrůvky...
a Myší Bobky se pod 5 deka nemaj šanci dostat ...

To CH4 je proti tomu úplná PAPAČKA...

Schola Brutus by SFO

PS?
Jj, jako obvykle,
KOndenzák je o KELVÍNOVĚ TEPLOTĚ
STUDENÉHO ZÁSOBNÍKU...
... a teplotně-tepelných,
tedy především
o GEOMETRICKÝCH DANOSTECH
SRÁŽNÍKU.

PPS:
Už se těším na inovaci
typu máme
"Srážník z EPPanu",
ušetřil nám 666‰ na hmotnosti kotlíku
a účinnost je už nepřekonatelných 166.6% >:) ...
... v porovnání s pálením plynu na "KOmíncích".
A ta adiabatická teplota na teplém zásobníku, když na komínku vidím žluto...,
no PROSTĚ ...

PPPS:
Práce s PROCENTY není žádná sranda.
Proto mne ale vůbec nevytáčí výroky některých TU I ONDE zasloužilých
třebas o účinnostech REKUPERACÍ, REGENERACÍ či HIC-Trubek, klimošek,...
plnotučňáků ...

Ono i jen prosté srovnání "s Carnotem"
a všem by spadli hračky do kanálu >:)

Jo, už se těším, jak MACHŘI
OMOTAJ KONDENZAČNÍ KOMÍN
VÝPARNÍKEM ODTUČŇÁKA,
srážníkem klimošky předehřejí příchozí CH4 (metan),
zajistí dosažení teploty plamene na punčošce 2 222 K,...
... to bude teprve VÉVAR!

A že tam budou mít schovanou bombu s acetylenem? No A?

iGoNY

Datum: 06.11.2014 14:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Homolo cituji: Na lístku po servisu jsou změřeny 3 údaje o účinnosti a to 95,2% (17:48), 94,6%% (17:56) a 92,7% (17:57) a zatím způsob měření nebudu komentovat, to si nechávám až si někdo pořádně naběhne "na vidle". Takže ještě jednou já jsem žádných 75% ze spalného tepla nenaměřil. P. Jaskva měl po najetí na parametry účinnost 104,2%. Když od toho odpčítám zhruba 11%, tak to bude 93,2%.

Zdroj: http://forum.tzb-info.cz/113789-ma-smysl-vymena-atm-plynoveho-kotle-za-kondenzacni/vsechny-prispevky#text53

Že Vy zapomínáte odečítat těch 11% i u toho svého kotle. Možná si to neuvědomujete, ale opravdu to tak je. 92 - 11 je 81% a dalších 6% je nasávání, které v měřícím protokolu nemůže být zohledněno. Speciálně pro Vás to počítám zjednodušeně.

Datum: 06.11.2014 17:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nehodlám se s vámi o ničem bavit (za ty urážky).

Prozradím jen, že vím co je v přístroji naprogramované (to proto, že čtu tu "závadnou literaturu") a ten výpočet v přístroji je pořádku.

Datum: 06.11.2014 18:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ale já také vím, že přístroj je v pořádku. Pan Stoklasa dokonce poskytl i vzorečky a vše souhlasí i s adiabatickými teplotami. Jen skutečná účinnost u atmosférických je o 11% nižší stejně tak jako u kondenzačních(k mé peněžence = spalnému teplu). Jen netuším, proč těch 11% zrovna u atmosférických Vy speciálně neodečítáte. Lžete tak všem. A nejspíš i záměrně.

Datum: 06.11.2014 18:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Udělám výjimku a prozradím, že 11% odečítám ale to se musí pak odečítat i u kondenzačních. Nicméně účinnost kotlů a rozdíl ve výhřevnosti a spalném teplu jsou dvě rozdílné věci. U atmosférických kotlů se neudává účinnost ke spalnému teplu. Kupujete si u benzínové pumpy spalovací teplo? Udává se výkon nebo účinnost spalovacího motoru ke spalnému teplu? Osobně jsem měřil v rámci cviček na brzdě (dynamometru) 4 válcový motor.

Datum: 06.11.2014 19:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Konečně rozumná odpověď. Z přístroje dosažených 89.4% (včetně přerušovače tahu - nebudete mi snad tvrdit, že jej ucpáváte ), je reálných 80%. Předehřev nasávacího vzduchu v zimě je 37 m3/hod * 20 st = 250W. To je dalších 5% pro zajištění provozních podmínek při výkonu 5 kW. Jste tedy na 75% max. A to jste mi stále neodpověděl, co ten komín udělá v zimě, až "nastartuje kinetika plynů" Jaký průvan to bude doopravdy. Já si ty procenta opravdu nevymýšlím.
Pan Jaskva má na plný výkon 93%. Při běžně používaném polovičním výkonu má přes 95%. Potvrzuji to i svými zkušenostmi, běžně 96%. Poměr 75%/95% je 1.27. Nový atmosférický žere o 27% víc. I tak se to dá říct. O kolik% víc asi žere starý?

Datum: 06.11.2014 20:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Jste vedle jak ta jedle. Pan Jaskva neměřil při plném výkonu. A i kdyby měřil přístroj to nepozná, měří jenom procenta. O komínech se s vámi nebudu už vůbec bavit. Pěkný příspěvek na nějakém vláknu dal pan Sodomka. Vím bezpečně o čem mluví a že věci rozumí není nejmenších pochyb.
Ještě jeden obrázek toho vámi vychvalovaného NAOSu. Tam jsou činnosti na zkušebně po dvou hodinách ale v domácích podmínkách nikdy takové nebudou, protože na jmenovitých parametrech a ani předehřátém vzduchu nebudou pracovat a až se do toho zahrnou pohotovostní ztráty, tak to bude bída.
No a s tímto bych tuto pro mne jalovou diskusi ukončil.

Datum: 06.11.2014 21:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Homolo tato diskuze nebyla jalová. Pochopil jste svých 75% čerstvě po vyčištění a nyní ukazujete, že NAOS má opravdu 105/1.11=94.5%. A nedodržení provozních podmínek ohrožuje atmosférický kotel mnohem víc právě kvůli lambdě cca 4. Proto ta běžně zjištěná účinnost pod 70%.
Kdo chce, pochopí, že levný kondenzační kotel se velice rychle zaplatí sám svou účinností. Kdo nechce, platí dál typicky o čtvrtinu vyšší účet za plyn. 0.95/0.75=1.27

Stále zůstává otázka toho komínu. Když při 60/20 táhne 37 m3/hod, kolik táhne při 60/0 či 60/-10. To abychom byli v obraze jak moc ty ztráty ještě narostou.

Datum: 06.11.2014 21:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vy jste normální hlupák a to co počítate počítate blbě a nebudu to nijak dokazovat. Ty lístečky co mne naměřil technik si můžu leda strčit za klobouk, protože kotli chyběly 3 kryty, dveře podepřené kolkem dokořán a kotel za 12-14 minut chodu nebyl v ustáleném stavu. Garantuji vám, že lambda 4,4 v ustáleném stavu a za normálních podmínek nebude. Bude tak 2,2 až 2,4. Takže vzduch "protažený" komorou bude o hodnotu 1,2 větší než u KK. Při běžném výkonu 0,5 m3 plynu za hodinu to bude navíc (vůči kondenzáku) 0,5 x 10 x 1,2 = 6 m3 vzduchu a s vašimi 37 m3 se nechte vystřelit na měsíc.

Pořád si nabíháte na vidle a to proto, že o termomechanice, sdílení tepla a o kotlech nevíte vůbec nic ale myslíte si že ano. Jste už daleko horší než DKP a jednou vás administrátor odstřihne.

Datum: 06.11.2014 23:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Homolo asi mi nebudete věřit, ale já se s Vámi opravdu nerad hádám. Bohužel mám pár věcí změřených a tudíž znám mnoho naprosto reálných odpovědí. Třeba že kryt kondenzáku je ochoten zvládnout díky netěsnostem pouhých 5 Pa. Ucpu - li totálně nasávání, kotel to nepozná. Proto ty Vaše řeči o nenasazených krytech a otevřených dveřích mohu brát leda tak s úsměvem. Už jste ty setiny Pa měřil? Kondenzační kotel se ustálí za 3 minuty a vychlazen po vypnutí je za 30 vteřin. A to mám extrémně malý průtok 360 l/hod v režimu 65/30. Vnitřní objem je 3.3 litru.
Argumentujete věcmi, které na účinnost nemají pozorovatelný vliv. Sněte si dál a vyhazujte si čtvrtinu platby za plyn navíc také dál. Jsou to Vaše peníze. Já si svoje hlídám a vyplácí se mi to až netušeně dobře. Kdo chce, pochopí.
PS: Napište to klidně adminovi. stejně tak prosím pana Stoklasu o zapojení do diskuze. Popis výpočetního mechanizmu měření spalin poskytl perfektní a věřím, že tahy komínů má zmáknuté také. A prosím učte se. Těch nesrovnalostí tvrdíte neuvěřitelně moc. Já fakta neohýbám a metodikou měření ani nemohu. I průměrný středoškolák by to totiž poznal(fluktuace, časové konstanty atd.)
Pokud si myslíte, že počítám něco špatně, navrhněte svůj výpočet. Pokud tomu nerozumíte, odpovídáte "nebudu to nijak dokazovat". To už o Vás také vím. To ale není řešení.

Datum: 06.11.2014 23:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Toto vykládejte takovému co seno žere.
"A tuto perlu odložím pro pozdější generace".

Kondenzační kotel se ustálí za 3 minuty a vychlazen po vypnutí je za 30 vteřin

Datum: 07.11.2014 00:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Když INŽENÝR Homola nepochopí, že té vody v trubce výměníku je 3.3 litru a při průtoku 0.1 l/s to trvá 33 vteřin a kotel je kompletně vychlazen zpátečkou (kapacita nerez oceli je proti vodě zanedbatelná), pak je to opravdu těžké.

Autor: Josef Ja
Datum: 02.09.2014 11:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117230
reakce na ...
Zdravím,
mám podobnou komplikaci, koupily jsme starší domek ted probíhá pomalu rekonstrukce (vyměnil jsem okna za 3 skla, zateplil jsem půlku spodku (stropy a v kuchyni i nová podlaha s 18cm PS)
Kotel mám z r. 95 - 24KTO tzn. turbo, někdy už mi "píská" čerpadlo a zvažuji jestli nekoupit nový a jestli má cenu investovat do kondenzačního, protopím cca 36 tis/rok., pokud bude úspora za rok jen 1000 nebo 1500,- tak se mi nevyplatí, protože každý rok musím zaplatit někoho kdo mi to vyčistí a pořádně seřídí.
Dá se přesně říci kolik se prakticky ušetří kondezačním kotlem oproti turbu?? Děkuji

Autor: Pavel Vyskočil
Datum: 08.11.2013 09:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114624
reakce na ...
Dobrý den,
rád bych se zeptal , jestli má smysl, abych vyměnil 3 roky starý plynový kotel Baxi Luna 3 Comfort za kondenzační kotel BAXI LUNA Duo-tec 1.24 od stejného výrobce? Můj dům je novostavba, celý zateplen, V domě jsou radiátory a podlahové vytápění, vytápěnou plochu odhaduji na 150m2. Za rok 2012 jsem spálil plyn za cca 38 tis. Kč, pro topení a ohřev TUV (jsme 4-členná rodina).Máme 200 l bojler OKCE 200 NTR/2,2kW Dražice s kombinovaným ohřevem. Má cenu taková investice při deklarovaných úsporách 15-20%? Děkuji předem za názor! Pavel.

Autor: tilda nm
Datum: 08.11.2013 11:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108343
reakce na ...
Dobry den, v skratke:
-cela situacia sa odvija od tepelnych strat Vasho objektu / je mozne ze Vas kotol Luna Comfort 1.24 je pre Vas zatepleny objekt prilis silny (10,6-26,3kW)
-15-20perc. je iba teoreticka uspora, realna bude mensia
Tato tema tu uz bola preberana viackrat, skuste pohladat starsie prispevky, napr. tu:
http://forum.tzb-info.cz/125192-jaky-kondenzacni-kotel-po-zatepleni-domu

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 08.11.2013 12:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Já jen dodám, že v případě novostavby o 150 m2 bych viděl TZ domu orientačně kolem 6-7 kW (tedy jestli se nejedná o nějaký NED a taky záleží, zda je to bungalow nebo patrový, u patrového to může být i 5 kW), takže nynější kotel je určitě předimenzovaný, většinu topné sezóny je potřeba výkon 2-3 kW, startovací výkon nynějšího kotle je u 10 kW, což znamená cyklování, ztráta účinnosti, zkrácení životnosti kotle. Na druhou stranu, s úsporou 15 - 20% s novým kotlem bych též nepočítal, reálně s poloviční a kotel asi moc prodejný nebude. Osobně bych ho dále používal, dokud bude fungovat a vyměnil ho až potom.

Autor: tilda nm
Datum: 08.11.2013 12:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108343
reakce na ...
p. Kubicek, teraz som si vsimol, ze p. Vyskocil zadal aj vysku rocnych platieb a tie nie su nizke - cca 127€/mesiac (nehovoriac o spotrebe elektriny na dohrev TUV). To by odpovedalo vyssej TZ objektu.

Datum: 08.11.2013 12:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zrovna jsem na to taky přišel, viz. další příspěvek. Ale tady něco nesedí, protože 10 kW je na takovou novostavbu hodně. Buď se hodně větrá, nebo je velká spotřeba TUV, nebo se třeba ohřívá ještě bazén :-)

Datum: 08.11.2013 13:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vážení zkušení přátelé, dovolím se Vás zeptat na Váš názor a na doporučení: Měl bych koupit dům, který má celkovou plochu 210 m2 s objemem 596 m3. PLocha oken a balkonových dveří je 24 m2, okna mají cosi co má hodnotu 1,3.

Dům je průměrně zateplený 10 cm vaty Rockwool, na betonových tvárnicích, s provětrávanou fasádou tvořenou dřevěným obložením.
Vytápění domu bude muset být realizováno EE, stejně jako ohřev TUV elektrickým boilerem, který už tam je a má 200 l. V domě by měly bydlet 4 dospělé osoby, respektive 1 chlap a tři ženy :o)
Zatím jsou navržené přímotopy. Rozvod topení teplou vodou provedený není.

Neumím odhadnout kolik bude stát ročně vytápění a ohřev TUV, kromě toho bude domácnost vybavena standardně - pračkou, sušičkou, myčkou, skloker. deskou a troubou, TV, tolinkovačem .

Náklady na EE budou podstatným zatížením našeho rozpočtu.
Prosím, lze se někam obrátit, kdo mně řekne, mohu náklady na výpočet i uhradit, odhad kolik bude pravděpodobně stát spotřebovaná elektřina ? Sazba d45 ČEZ.

Děkuji za Vaše i kritické názory.

Datum: 08.11.2013 14:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, to se spočítat dá, ale předem vám řeknu, že to nebude nic hezkého. Chce to ale vědět veškeré podklady pro výpočet TZ. Máte k domu alespoň Průkaz energetické náročnosti budovy ? Jinak pro orientační výpočet TZ potřebuji vědět plochu a složení všech ochlazovaných konstrukcí, klimatické pásmo, zda budete mít rekuperaci, vytápěnou užitnou plochu a půdorysné rozměry domu. Přímotopy do takového domu bych okamžitě zavrhl. Už jen, když vezmu plochu domu, že máte asi dvojskla a jen 10 cm izolace na betonových tvárnicích (ostatní izolace neznám), tak TZ podle mne budou minimálně 10 kW, spíše ještě větší.

zobrazuji 1 - 30 z 64   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czSprávný čas pro modernizaci podkrovíDejte si pozor na pověry a mýty o plastových oknechPostavte si dům a stavebniny BigMat vám vrátí až 50 000 Kč