Nilan ECO

Autor: Jarinka Smjartanová
Datum: 17.02.2010 16:04

Chceme do našeho nového domu pouze větrání s rekuperací tepla. Máme zájem o něco levného, po hledání na internetu nás zaujala jednotka Nilan ECO. Chtěla bych se zeptat, zda taková jednotka je vhodná pro větrání domu 140m2.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 284   starší >>
Datum: 04.07.2017 18:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101702
reakce na ...
Vytáhnu staré téma a zeptám se:

Jednotka nám přestala fungovat. Dioda na ovladači nepřetržitě bliká, motory stojí a nelze to nijak vyřešit. Zkoušel jsem odpojení od napájení, reset, opticky tam není nic vidět.

Máme jí cca 6 let, takže kvalita stojí za starou bačkoru.

Nemá někdo alespoň seznam závad? Na Internetu jsem nenašel lautr nic a k jednotce ani nic nebylo.

Díky.

Autor: Radek Němec
Datum: 06.07.2017 13:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111856
reakce na ...
Jestliže jednotka bliká, řídící elektronika na něco reaguje. Neznám tuhle jednotku, ale za horší bych považoval,kdyby to nedělalo nic. Díval jsem se na net a našel jsem schéma a návod v němčině, blikání se resetuje podržením šipky dolu na 10 s. Pokud by to nepomohlo, obrátil bych se na servis. Obecně v těchto jednotkách nic není a tak se tam nic nemůže pokazit. Na výměnu může být ventilátor, nebo triviální řídící deska a jednotka musí šlapat dál. Pokud si troufáte, tak ke každému ventilátoru vede modrý a žlutý drát. Modrý je mínus a žlutý 0-10V. Proměřil bych, jestli deska dává signál. Hned by se vidělo. Pokud je ventilátor napájen, stačilo by i z obyčejné baterie AA připojit žlutý a modrý se správnou polaritou a ventilátor se roztočí. Stejně bych vyzkoušel druhý. Pokud není ještě nějaký fígl na reset desky, což nevylučuju, budete mít hned jasno. Jestliže něco běží 6 let každý den prakticky nonstop, považoval bych skoro za zázrak, že by se neobjevila nějaká závada. To myslím s ohledem na jakýkoliv dnešní výrobek.

Autor: Petr Marek
Datum: 09.07.2017 09:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

velmi děkuji za reakci a tip jak jednotku otestovat.
Byl jsem 3 dny mimo dům a před odjezdem jsem jednotku odpojil od napájení. Po příjezdu jsem ji chtěl opravit, ale nastala klasická situace...jednotka začala normálně fungovat, jako by žádný problém neměla. Uvidím, jak dlouho jí to vydrží, ale takové chování vypadá na problém s čidlem nebo "řídící jednotkou". Motory jsou evidentně vpořádku.

Jak jste psal, tak reset přidržením tlačítka jsem samozdřejmě zkusil, ale dioda blikala velmi rychle a nepřetržitě, ne jako u periodického upozornění na znečištěné filtry. Nedala si to vymluvit ani cca hodinovým odpojením od sítě. Až po 3denní pauze je najednou ok.

Ještě mě napadl problém se senzorem umístěným ve vaně na kondenzát. Jednotka si mohla myslet, že je plná vody a po vyschnutí je zase ok.

Docela mě zklamal přístup Nilanu, kdy na stránkách prakticky předstírají, že nikdy takovou jednotku nevyráběli. Žádná dokumentace, chybové stavy, nic. Naštěstí jsem dohledal aspoň zapojení motorů, stejně jako vy.

Autor: Radek Němec
Datum: 09.07.2017 13:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111856
reakce na ...
Tak to je dobře, že funguje. Jak už jsem napsal, neznám tuhle jednotku, ale čidlo v misce na kondenzát se mi nezdá. Podle mě vám vypadlo z výměníku, kde by mělo být zastrčené mezi lamelami.

Autor: Petr Marek
Datum: 09.07.2017 14:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Máte pravdu, v misce nic není. Je tam jenom čidlo na námrazu ve výměníku.
Jednotku jsem vyčistil a uvidím, jestli se závada znovu objeví.

Autor: Jiří Vondrouš
Datum: 28.12.2013 11:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100088
reakce na ...
Dobrý den,
měnil někdo v této jednotce filtry? Nějaký tip kde a co koupit? předem díky

Autor: Mir Pol
Datum: 21.12.2012 09:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100591
reakce na ...
Chci se zeptat majitele Nilan ECO, jak Vam funguje ochrana rozmrazovani u zakladni regulace(bez predehrevu). Resp me zajima v jakych intervalech dochazi k rozmrazovani. Nahodou (po zamrznuti vymeniku) jsem zjistil, ze ochrana nefunguje jak by mela - resp reaguje tak nejak nahodne.

Autor: David Šturc
Datum: 18.03.2011 13:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102343
reakce na ...
Zajímalo by mne, jak je to v současné době s motory v Nilan ECO. Na jejich stránkách je k této jednotce graf k motoru, z kterého - pokud jsem to správně pochopil - vyplývá, že odběr jednotky na minimum je pšes 100W. Je to tak? http://www.nilan.cz/images/logo2/grafeco.png

Autor: Petr Vorlíček
Datum: 18.03.2011 14:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100184
reakce na ...
Já tam tedy vidím 55W...Nevložil jste tam jiný dokument??

Datum: 18.03.2011 14:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To urcite ne - 100W ma tak mozna na max vykon, ktery pravdepodobne ani nevyuzijete. Nilan ECO vlastnim a mohu potvrdit, ze na prvni stupen odebira jednotak 7W a na druhy 13W (slovy: trinact watu). Na prvni ci druhy stupen je vetrani dostatecne v 95% pripadu. Nechapu ze nekomu vezme rekuperace za rok 500kW jak tu nekteri uvadi - me to vychazi na 60kW za topnou sezonu. To je v penezich pri "netopne" sazbe 280kc a pri primotopne 140kc.

Autor: David Šturc
Datum: 18.03.2011 14:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102343
reakce na ...
Zdravím, no dle grafu má jeden motor min.50W a jsou tam dva. Já jen, že se v minulosti řešilo, co jednotka to jiný motor, tak mne napadlo co tam dávají nyní. Chci si jednotku totiž již brzo koupit a 100W na min. by bylo fakt moc.

Autor: Pavel Jindra
Datum: 18.03.2011 21:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102831
reakce na ...
nemusíte mít obavy,v grafu je promítnuto pouze jedna hladina (točivého momentu),který je na běžné větrání nesmyslně vysoko.Mám větráky od jiné firmy ale velikostně stejné,max výkon jednoho 123W a při 3W (běžné větrání) nadělají stejnou práci jako běžný ventilátor CK 150B řízený triakem při 20W(s těmito jsem jel rok větrání 6 hod deně+ nárazové větrání,intenzivní,112kW za rok)

Autor: Pavel Šulc
Datum: 19.03.2011 01:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100252
reakce na ...
http://www.airforum.cz/viewtopic.php?f=18&t=54&p=421#p421

Autor: Jan Šulc
Datum: 28.01.2011 13:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100023
reakce na ...
Dobrý den, můžete mi prosím někdo vysvětlit, jak přesně funguje protimrazová ochrana u Nilan ECO? Díky.

Autor: Martin Šperl
Datum: 28.01.2011 21:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100046
reakce na ...
Pane Šulci, funguje stejně jako u většiny jednotek. Teplotní čidlo vyhodnotí teplotu, hrozí-li namrznutí, v prvním kroku sníží otáčky a v dalším jednotku zastaví. Jakmile teplota na čidle opět stoupne, jednotku spustí.

Datum: 28.01.2011 23:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Šperle, děkuji za odpověď. Asi budete vědět, kde je teplotní čidlo. Na odpadním vzduchu za rekuperátorem?

Datum: 28.01.2011 23:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přímo v rekuperátoru na výfuku.

Datum: 29.01.2011 09:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže pokud má jednotka účinnost 92%, bude zamrzat a tedy se odstavovat už při venkovních cca -3°C?

Datum: 29.01.2011 17:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Šulci, to je problém u všech jednotek s vyšší účinností. Čím uděláte účinnější výměník, tím Vám dříve bude namrzat. Taková věta ale může navodit dojem, že je lepší mít jednotku s měnší účinností. Není tomu tak.
..
Co se týče vlastního namrzání a hlavně efektivity protimrazových opatření, vždy záleží na místních podmínkách. Někde platí, že jsou průměrné teploty v zimě +2°C, jinde to mohou být teploty nižší a dní s odstavenou jednotkou tak bude více. Otázka také je, jak je řešena instalace v domě. Jednotka v teplé technické místnosti bude jinak namrzat než jednotka na studené půdě. Jinak bude namrzat jednotka s dobře izolovaným přívodním potrubím v délce 1m a jinak jednotka s izolací na hraně kondenzace v délce 10m. To jsou všechno vlivy, které určují i výslednou účinnost rekuperace (v důsledku i namrzání). Uváděné hodnoty výrobců jsou vždy za ideálních stavů a ani pro takové údaje nejsou zatím závazné postupy měření. Metodik, metod a norem je více.

Autor: Ladislav VARGA
Datum: 29.01.2011 17:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101136
reakce na ...
Dobrý večer, pán Šperl,

tzn., že ak budem mať Nilan ECO v "teplej" technickej miestnosti, čo mi odporúčate, aby som urobil, aby som zamedzil alebo čo najviac posunul jej zamŕzanie?

pozn.: pán Choutka dostal z Dantherm -u odpoveď, že napr. ich HCV 5 nebude mať problém so zamŕzaním do -6° C, pričom jej účinnosť je až 95%, čo ho značne favorizuje oproti Nilan -u ECO.

Datum: 29.01.2011 19:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Vargo, kupte si co chcete, favorizujte si také, co uznáte za vhodné. Když Vám někdo řekne, že voda v jeho rychlovarné konvici vaří již při 70°C za běžného tlaku, kupte si ji. Určitě ušetříte za elektřinu.
..
Jestliže nejste odborníkem, zkuste použít obyčejný selský rozum a sám si odpovědět, proč asi kondenzát (voda) v jednotce nemrzne. Někdy mi přijde, že trochu zapomínáme myslet.
..
a) kondenzát (voda) by musel mít změněné chemické složení. To se stává u jednotek pracujících v bazénech nebo průmyslových výrobách.
b) kondenzát se netvoří nebo se ho tvoří málo. To u deskových výměníků lze docílit jedině při špatné účinnosti.
c) přiváděný vzduch v do jednotky není tak studený v porovnání s venkovní teplotou. To může způsobovat, že se předehřeje někde ve vedení. Tím se ale snižuje účinnost, zejména v případě, že to je neřízený předehřev.
d) jednotka je nekvalitně izolovaná. Tím se opět snižuje účinnost, neboť se jednotky ohřívá prostupem přes plášť a tím zároveň uniká i teplo ven, opět ve finále nízká účinnost.
..
Jednoduše řečeno, nevím, jak byste si představoval technicky zařídit, aby voda při teplotách pod nulu nemrzla.

Datum: 29.01.2011 21:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pán Šperl,

priznám sa bez mučenia, že nerozumiem, ako presne funguje kondenzácia vody napr. na plastových oknách u nás v byte. Nie je mi jasné od čoho závisí rosný bod. Tzn., že nerozumiem ani, ako presne funguje rekuperačná jednotka. (Rozumiem, ako pracuje výmenník.)
To je dôvod, prečo kladiem tieto "jednoduché" otázky.
Na druhej strane však pracujem vo svete počítačov, tam je mi mnohé viac než jasné. A rád Vám s čímkoľvek z tejto oblasti pomôžem.

Podľa mňa som položil jednoduchú otázku pre odborníka s Vašou praxou. Očakával som niečo na spôsob - použi tento konkrétny "predohrievač".
Ak niekoho favorizujem, je to spoločnosť, ktorá mi zabezpečí službu, nie produkt.

Teda Vás poprosím (som si vedomý toho, že nie ste povinný odpovedať mi) ešte raz o priamu odpoveď na otázku "Čo mi odporúčate, aby som urobil, aby som čo najviac posunul zamŕzanie kondenzátu?" Alebo jednoduchšie: "Ktorý produkt od epo.cz ste mali na mysli v jednom z Vašich príspevkov (http://forum.tzb-info.cz/113960-nilan-eco?idtext=89#text89) v tomto vlákne?" Veľmi pekne ďakujem.

Datum: 30.01.2011 02:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Vargo, přesnou definici rosného bodu velmi snadno ve světě internetu naleznete. V příkladu s okny, oroseným půllitrem a dalšími je to teplota, kdy ve vzduchu obsažená vodní pára mění skupenství z plynu na kapalinu, je z ní voda. V půllitru máme studený nápoj a vzdušná pára v těsné blízkosti na jeho povrchu kondenzuje. Stejné je to na okně v zimě, kdy je studené a vzdušná pára na jeho povrchu opět kondenzuje. Ke stejnému jevu jako na okně, dochází na desce výměníku. Z jedné strany proudí studený venkovní vzduch a ze druhé strany teplý vnitřní odpadní vzduch. Tenká vrstva desky ve výměníku se orosí stejně jako to okno. Když si představíte staré okno "jednosklo", tak nejen, že na něm kondenzovala vzdušná pára, ale zároveň na okně namrzla a mráz "kreslil" na okna. Dnešní dvojskla výrazně zlepšují izolaci mezi vnitřní a vnější stranou oken. Cílem je vnitřní vzduch a venkovní od sebe oddělit s minimálním prostupem tepla při zachování dalších vlastností okna. Vnitřní teplota okna již pod bod mrazu neklesá a tak nemůže mráz již nic na okno "nakreslit". Boj je pouze se možnou kondenzací na oknech, ta vznikne jedině tak, že povrchová teplota poklesne pod hodnotu rosného bodu. K tomuto poklesu může dojít z více důvodů a to teď nechme stranou. V případě výměníku jde o to, aby docházelo k maximálnímu "úniku" tepla z odpadního vzduchu do čerstvého přívodního. Kdybych to měl přirovnat k oknu, tak místo superizolačního trojskla napneme do okenního rámu například ultratenkou potravinářskou fólii. A jsme u toho, čím větší účinnost, čím bude oddělující stěna vodivější a tenčí, logicky dojde ke kondenzaci a následnému promrazení celého výměníku. Mráz si bude "kreslit" po deskách výměníku. Celé to zmrzne. Protimrazová ochrana tomu musí zabránit včas právě proto, že stěny výměníku jsou tenké a celý by se mohl snadno poničit. Výměník samozřejmě začne namrzat postupně dle typu a konstrukce, protimrazová ochrana ho přesto musí vyřadit včas a celý, i když by jeho část ještě mohla dál fungovat.
..
Elektrický předehřev vzduchu se musí spočítat dle požadovaných průtoků, musí se nadimenzovat potrubí, musí se vyřešit doběhy a filtrace, my to řešíme paralelní větví, není to zkrátka jen tak. Lze použít více typů ohřívačů.

Datum: 30.01.2011 10:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý deň,

včera som si čítal definíciu rosného bodu na Slovenskej Wikipedii. Absolútne nedostatočné. Po Vašom vyčerpávajúcom vysvetlení som dnes pozrel aj tú českú.
Ďakujem za veľmi zrozumiteľné vysvetlenie mojej prvej otázky. Už rozumiem, kde a prečo vzniká kondenzát vo výmenníku. :)

Datum: 18.01.2011 15:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Prosim o informaci, kde jste zakoupili rekuperaci Nilan ECO? Da se nekde koupit za lepsi cenu, nez je ta cenikova? Za jak dlouho Vam byla dodana? Dekuji.

Autor: Ľubomír Mičko
Datum: 21.06.2011 19:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100176
reakce na ...
Zistili ste niečo nové s tou cenou pre nás na SK?

Datum: 21.06.2011 19:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zistili ste niečo nové s tou cenou pre nás na SK?

Autor: Jarka Černá
Datum: 21.06.2011 20:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100025
reakce na ...
Pridávam sa k otázke, výber rekuperačnej jednotky sa u nás už stáva aktuálnou témou. Ďakujeme.

Autor: Pavel Šulc
Datum: 21.06.2011 22:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100252
reakce na ...
Jestli dotaz adresujete panu Šperlovi, zkuste http://www.airforum.cz/viewtopic.php?f=18&t=54&sid=f61b14b0e1d4da4505716cd3669834b7

Datum: 23.09.2011 20:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jarka, už ste vybrali RJ?
Momentálne je v NILAN akcia,
http://www.nilan.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=88&Itemid=1

chcel by sa niekto pridať a mať zľavu 15.000,-Kč na RJ?

Ak som to dobre pochopil, tak by nás vyšla
"Nilan ECO s regulací xCC" za 27.000.-Kč bez DPH

Hľadám niekoho zo Slovenska. Prosím ohláste sa čo najskôr na miesacky/zavinac/.gmail.com

zobrazuji 1 - 30 z 284   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czPraha 8 chce jednat s majitelem o budoucnosti chátrajícího Paláce SvětPokládka koberce na podložku. Jaké má výhody a jak připravit podklad?Vodu v nádržích znečišťuje fosfor a soli ze silnicPo katastrofě obnovená vesnice bere ohled na ekologii i místní obyvatele