Akumulační nádrž - Adex comfort dá někdo RADY? Děkuji

Autor: Milan Pacanda
Datum: 01.09.2010 17:47
uživatel: 101141

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Prosím o radu. Topenář mi zapojil tímto způsobem kotel Herkules 24 a dvě 1500 litrové akumulační nádrže, bojler 160 litrů a řídící jednotka Adex comfort 03K na pokojový bezdrátový termostat bez venkovního čidla. Více na schématu. Již jsem zatopil a trochu pochopil i funkci. Máme dvoupodlažní dům a v prvním podlaží jsou litinové radiátory a klasické potrubí a v podkroví jsou plechové deskáče a měděné potrubí. Soustava běží i na samotíž – tak jsme topili ještě minulou zimu. Jinak topíme hnědým uhlím nejmenší voříšek ledvice svrchu a kotel vydrží jet tak cca 7 hodin na téměř plný výkon.
Měl bych několik dotazů:
1) Mám si nechat dodělat smyčku z výstupní teplé vody z kotle do zpátečky, aby do kotle nešla příliš studená voda (trojcestný termostatický ventil)? Je to nutné a zlepší se tím něco? Dle manuálu by měla do kotle přicházet vratná voda optimálně 60°C.
(topenář mě přesvědčoval, že to v mém případě nevadí.)
2) Mám si nechat přidělat venkovní čidlo?
3) Je lepší nastavit na Adex comfort TMIN (minimální teplotu) třeba 20°C, aby se regulace vypínala nebo je lepší nechat třeba 25°C, aby stále běžela?
4) Ještě jsem nezkoušel, bude v tomhle zapojení fungovat dochlazení kotle řídící jednotkou? Symbol D
5) Na jakou teplotu mám v kotli topit a nahřát nádrže?
6) Samotíž musím otevřít ručně, prý je nějaký ventil, který při výpadku ele. energie se dokáže sám otevřít, protože do něho nejde napětí. Prosím o co jde?
Moc děkuji každému za radu. Dekuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Milan Pacanda20.09.2010 13:08
Josef Musil17.09.2010 10:10
Jaroslav Šeda17.09.2010 09:05
Josef Musil17.09.2010 07:58
Petr Kmínek16.09.2010 17:32
Milan Pacanda09.09.2010 08:09

Datum: 17.09.2010 09:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101432
reakce na ...
Dobrý den.
My máme akumulační nádrže cca 20 let , mají něco přes 8 kubíků
vody a jsou natápěny samostatným okruhem samotíží .
Kotel Dakon , natápím je běžně na 80°C a i když mrzne tak vydrží 2 dny. Druhý okruh je do radiátorů honěn oběhovým čerpadlem a teplota v místnosti hlídaná termostatem.
Aku nádrže mají patrony na možnost topení el. což je dobré na jaře. Aku nádrže, pro : nemusíte dusit kotel, proti: musí být na ně místo.

Autor: Josef Musil
Datum: 17.09.2010 10:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100821
reakce na ...
Přesně takto provozuje AKU nádrž můj kolega ve firmě na svém novém domě. Má sice "jen 900 l AKU nádrž s průtokovým ohřívačem TUV, nabíjení samotíží peletovým kotlem, topný okruh čerpado + prostorový termostat a na radiátorech termostatické ventily. Řekl bych, že je to nejlevnější řešení a velice spolehlivé. Při dostavbě domu finančně vykrvácel a tak zatím upustil od ekvitermu.

Autor: Petr Kmínek
Datum: 16.09.2010 17:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101420
reakce na ...
Dobrý den.
Mám kotel Viadrus U25(litina), Nádrže 2x500l(nedostatek místa) a elektrokotel, bez bojleru. Zapojeno na Adexu Comfort podle doporučení.
V mé konfiguraci je provoz úplné zklamání. Hlavně ukončení nabíjení nádrží a přechod na dochlazení kotle. Všechno se musí dělat ručně - a žena to nezvládá...
Mé odpovědi na základě zkušeností(prosím nenadávejte mi, učil jsem se sám. Topenáři(to je kapitola sama pro sebe) říkají- to jsem neviděl, s tím jsem se nesetkal apod. S ničím neporadí a vlastně často tomu ani nerozumí a dělají jedno naučené zapojení.
Na nádrže jsem se měl vyprdnout a koupit tepelné čerpadlo. Stálo by mně sice 2x tolik co rekonstrukce, ale byl bych bez starostí a bez lítání do kotelny. A to musím dodělat dálkové sledování teplot, abych nemusel každou chvíli lítat do sklepa, jestli už nemusím přiložit a jestli mi kotel nechladne a netáhne s sebou nádrže.

1. Já smyčku mám a má to vliv na problém sdochlazením kotle
2.Teorie říká ano, praxe - není poteba.
3.koukal jsem do manuálu a nejsem si jist, jestli regulace takto vypíná.
4.Symbol D funguje:-) (máte-li čidlo na výstupu z kotle). Obzvláště u mne je potřeba.
5. U mne, aby akumulace měla efekt musím topit na 90°C a to je ten problém. Pak je totiž problém s odstavením kotle. Nechal bych-li kotel postupně chladnout na bezpečných 65°C, tak mi takvychladí i nádrže.Opakovaně vyzkoušeno!! Natopená litina mi barák při 5°C vytopí barák alespoň 4 hodiny.
6. Někteří MaRáci tomu řikají zónový ventil a ovládalo by to spínané relátko.

Autor: Josef Musil
Datum: 17.09.2010 07:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100821
reakce na ...
Řekl bych, že nádrže jsou dobré pro provoz kotle i konfort topení. Problém je ADAX. Předevčírem jsem řešil podobný problém. Přechod z topení do topného okruhu na nabíjení a zpět.
Celé to musíme po předchozích topenářích překopat.
Nejlepší je samostatný nabíjecí okruh kotel nádrž (běží nám i instalace na samotž) a samostatný topný okruh nádrž radiátory buď jen s čerpadlem nebo s trojcesťákem a ekvitermní regulací.
ADEX jsme nikde zatím mi sami nedávali a po ohlasech ani nebudeme. Používáme jiné. Na Aedx jsme narazili, protože topenáři použili náš kotel.

Datum: 20.09.2010 13:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za odpovědí. jednu radu pro Vás pokud máte ten litinový kotel, pak ukuste topit shora. naložte ho uhlím a zapalte nahoře a nechte odhořívat. U nás topí děda a když kotel dusil, tak vydržel hořet 12 hodin v kuse ( Viadrus 6 článkový ) Nyní ho nedusí máme nádrže a to je rozdílné, ale doba se zkrátila na 7-8 hodin a přikládat nemusí. Pouze před zatopením naloží kotel a pak už pouze reguluje.

Datum: 09.09.2010 08:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jeden poznatek, po tom co dotopím v kotli ( topná voda nedosáhne teploty ke spuštění termostatu a čerpadla), vypínám regulaci a dávám dolu ventil na samotíž a do radiátorů samotížně vpouštím teplou vodu z kotle. Kdybych stáhl termostat a pustil vodu do nádrží, ochlazoval bych si je zbytečně, ale tímhle samotížným způsobem využiji teplo v kotli.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Diskusní fórum

Hledání v diskusích

E-mailový zpravodaj

Nejnovější články

Reklama

krbova-kamna.com Kamna Thorma: Ještě větší sleva než jste doufali. Splátky Cetelem a doprava zdarma. Možnost instalace a stavby kamen na Ostravsku.