Akumulační nádrž - Adex comfort dá někdo RADY? Děkuji

Autor: Milan Pacanda
Datum: 01.09.2010 17:47
uživatel: 101141

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Prosím o radu. Topenář mi zapojil tímto způsobem kotel Herkules 24 a dvě 1500 litrové akumulační nádrže, bojler 160 litrů a řídící jednotka Adex comfort 03K na pokojový bezdrátový termostat bez venkovního čidla. Více na schématu. Již jsem zatopil a trochu pochopil i funkci. Máme dvoupodlažní dům a v prvním podlaží jsou litinové radiátory a klasické potrubí a v podkroví jsou plechové deskáče a měděné potrubí. Soustava běží i na samotíž – tak jsme topili ještě minulou zimu. Jinak topíme hnědým uhlím nejmenší voříšek ledvice svrchu a kotel vydrží jet tak cca 7 hodin na téměř plný výkon.
Měl bych několik dotazů:
1) Mám si nechat dodělat smyčku z výstupní teplé vody z kotle do zpátečky, aby do kotle nešla příliš studená voda (trojcestný termostatický ventil)? Je to nutné a zlepší se tím něco? Dle manuálu by měla do kotle přicházet vratná voda optimálně 60°C.
(topenář mě přesvědčoval, že to v mém případě nevadí.)
2) Mám si nechat přidělat venkovní čidlo?
3) Je lepší nastavit na Adex comfort TMIN (minimální teplotu) třeba 20°C, aby se regulace vypínala nebo je lepší nechat třeba 25°C, aby stále běžela?
4) Ještě jsem nezkoušel, bude v tomhle zapojení fungovat dochlazení kotle řídící jednotkou? Symbol D
5) Na jakou teplotu mám v kotli topit a nahřát nádrže?
6) Samotíž musím otevřít ručně, prý je nějaký ventil, který při výpadku ele. energie se dokáže sám otevřít, protože do něho nejde napětí. Prosím o co jde?
Moc děkuji každému za radu. Dekuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Milan Pacanda20.09.2010 13:08
Josef Musil17.09.2010 10:10
Jaroslav Šeda17.09.2010 09:05
Josef Musil17.09.2010 07:58
Petr Kmínek16.09.2010 17:32
Milan Pacanda09.09.2010 08:09

Datum: 17.09.2010 09:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101432
reakce na ...
Dobrý den.
My máme akumulační nádrže cca 20 let , mají něco přes 8 kubíků
vody a jsou natápěny samostatným okruhem samotíží .
Kotel Dakon , natápím je běžně na 80°C a i když mrzne tak vydrží 2 dny. Druhý okruh je do radiátorů honěn oběhovým čerpadlem a teplota v místnosti hlídaná termostatem.
Aku nádrže mají patrony na možnost topení el. což je dobré na jaře. Aku nádrže, pro : nemusíte dusit kotel, proti: musí být na ně místo.

Autor: Josef Musil
Datum: 17.09.2010 10:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100821
reakce na ...
Přesně takto provozuje AKU nádrž můj kolega ve firmě na svém novém domě. Má sice "jen 900 l AKU nádrž s průtokovým ohřívačem TUV, nabíjení samotíží peletovým kotlem, topný okruh čerpado + prostorový termostat a na radiátorech termostatické ventily. Řekl bych, že je to nejlevnější řešení a velice spolehlivé. Při dostavbě domu finančně vykrvácel a tak zatím upustil od ekvitermu.

Autor: Petr Kmínek
Datum: 16.09.2010 17:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101420
reakce na ...
Dobrý den.
Mám kotel Viadrus U25(litina), Nádrže 2x500l(nedostatek místa) a elektrokotel, bez bojleru. Zapojeno na Adexu Comfort podle doporučení.
V mé konfiguraci je provoz úplné zklamání. Hlavně ukončení nabíjení nádrží a přechod na dochlazení kotle. Všechno se musí dělat ručně - a žena to nezvládá...
Mé odpovědi na základě zkušeností(prosím nenadávejte mi, učil jsem se sám. Topenáři(to je kapitola sama pro sebe) říkají- to jsem neviděl, s tím jsem se nesetkal apod. S ničím neporadí a vlastně často tomu ani nerozumí a dělají jedno naučené zapojení.
Na nádrže jsem se měl vyprdnout a koupit tepelné čerpadlo. Stálo by mně sice 2x tolik co rekonstrukce, ale byl bych bez starostí a bez lítání do kotelny. A to musím dodělat dálkové sledování teplot, abych nemusel každou chvíli lítat do sklepa, jestli už nemusím přiložit a jestli mi kotel nechladne a netáhne s sebou nádrže.

1. Já smyčku mám a má to vliv na problém sdochlazením kotle
2.Teorie říká ano, praxe - není poteba.
3.koukal jsem do manuálu a nejsem si jist, jestli regulace takto vypíná.
4.Symbol D funguje:-) (máte-li čidlo na výstupu z kotle). Obzvláště u mne je potřeba.
5. U mne, aby akumulace měla efekt musím topit na 90°C a to je ten problém. Pak je totiž problém s odstavením kotle. Nechal bych-li kotel postupně chladnout na bezpečných 65°C, tak mi takvychladí i nádrže.Opakovaně vyzkoušeno!! Natopená litina mi barák při 5°C vytopí barák alespoň 4 hodiny.
6. Někteří MaRáci tomu řikají zónový ventil a ovládalo by to spínané relátko.

Autor: Josef Musil
Datum: 17.09.2010 07:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100821
reakce na ...
Řekl bych, že nádrže jsou dobré pro provoz kotle i konfort topení. Problém je ADAX. Předevčírem jsem řešil podobný problém. Přechod z topení do topného okruhu na nabíjení a zpět.
Celé to musíme po předchozích topenářích překopat.
Nejlepší je samostatný nabíjecí okruh kotel nádrž (běží nám i instalace na samotž) a samostatný topný okruh nádrž radiátory buď jen s čerpadlem nebo s trojcesťákem a ekvitermní regulací.
ADEX jsme nikde zatím mi sami nedávali a po ohlasech ani nebudeme. Používáme jiné. Na Aedx jsme narazili, protože topenáři použili náš kotel.

Datum: 20.09.2010 13:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za odpovědí. jednu radu pro Vás pokud máte ten litinový kotel, pak ukuste topit shora. naložte ho uhlím a zapalte nahoře a nechte odhořívat. U nás topí děda a když kotel dusil, tak vydržel hořet 12 hodin v kuse ( Viadrus 6 článkový ) Nyní ho nedusí máme nádrže a to je rozdílné, ale doba se zkrátila na 7-8 hodin a přikládat nemusí. Pouze před zatopením naloží kotel a pak už pouze reguluje.

Datum: 09.09.2010 08:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jeden poznatek, po tom co dotopím v kotli ( topná voda nedosáhne teploty ke spuštění termostatu a čerpadla), vypínám regulaci a dávám dolu ventil na samotíž a do radiátorů samotížně vpouštím teplou vodu z kotle. Kdybych stáhl termostat a pustil vodu do nádrží, ochlazoval bych si je zbytečně, ale tímhle samotížným způsobem využiji teplo v kotli.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Diskusní fórum

Hledání v diskusích

E-mailový zpravodaj

WebArchiv - stránky archivovány národní knihovnou ČR

Nejnovější články

Reklama

Vysoká účinnost, úspora paliva a nízké emise. To je jen krátký výčet vlastností revolučních kamen a kotlů LS KAMNA. Krbová kamna a kotle prvotřídní kvality vyráběná českou firmou ze Strakonic.

Aktuální články na ESTAV.czSedmnáctý ročník Designbloku přinese téma Svobody na pražské VýstavištěDotace na tepelná čerpadla NIBETOP stavební společností roku 2014 je firma STRABAG, a. s.