ZATEPLENÍ SOKLU základové desky pro dřevostavbu

Autor: Hedvika Prudilová
Datum: 02.09.2010 13:53
uživatel: 101158

Dobrý den,

mám dotaz:máme postavenu dřevostavbu.Do letošní zimy bych chtěl zateplit sokl základové desky a potřebuji poradit jak na to:

Stěny jsou cca 13cm předsazeny přes desku vodorovně.
Deska je udělána tak,že je v jílovitém podlaží,základová spára je 1,3m.Deska je nejdříve je podkladní,na které jsou nataveny asflatové pásy s hliníkovou fóliíí na radon.Pásy byly přetaženy přes desku cca 15-20cm.Po stavbě domečku jsem tyto pásy natavil směrem dolů a nařezal si pásy o šíři 0,5m,které jsem následně po celém obvodu natavil přes tuto izolaci ta,že teď mám svisle pás od kraje stěny směrem dolů,tzn.zakrývá to 20cm dvou desed /5 a 15cm/,jeden blok ztraceného bednění a kousek /5cm druhého bloku ztraceného bednění /blok má 25cm na výšku/.Při stavbě základové desky byly bloky dva,potom již zmiňované dvě desky.Teď jsem před tím problémem,jak to vše vyřešit s obkladem.Jakou sílu by jste mi doporučili extrudovaného polystyrénu,čím jej na asfaltový pás připevnit /nalepit/,jak jej kotvit /samozřejmě ne úplně všude je natavený asfaltový pás stejný....jsou tam minimální rozdíly,i u přesahů,které jsou rozšpachtlovány,ale není to všude naprosoto stejné....Domek má být 30cm nad úrovní upraveného terénu,v současnosti mám terén skrytý kolem domu tak,že mám vidět oba dva bloky ztraceného bednění.
Společně s tímto problémem bych chtěl vyřešit i odvodnění kolem domu a nějaký ten kačírek atd...jak jsekm někde viděl,ale vůbec nevím,jak se to dělá,jak hluboko,čím začít atd...budu strašně moc rád za každou radu...jen ještě připomenu,že zároveň s tímto chci řešit i dešťovou kanalizaci,která je řešena ze tří svodů z okapů....z těchto tří se musím napojit do kanalizace dešťové.Nevím zas jak hluboko musím jít s odpady,jak to skloubit s tou terénní úpravou kolem domu atd....
Je mi jasné,že mi tu možná někdo řekne,co to tu povídám ať si najmu firmu atd,...ale peníze jsou omezeny a já bych si to rád udělal sám...Ještě bych se chtěl zeptat,zda je důležité dělat to dvodnění kolem domu současně s tou dešťovou kanalizací nebo ne,nevím kam se ztrácáí ta voda z drenážek kolem domu.

Děkuji moc za rady na všechny moje problémy...

Budu se těši na Vaše odpovědi.

Prudil Tomáš.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 73   starší >>
Datum: 24.04.2011 16:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den,

zdravím Vás po delší době /po zimě/.V loni jsem zrwalizoval zateplenéí soklu zákldaové desky /8cm,resp.2cm(garáž/ XPS/ a teď jsou přede mnou terénní úpravy.

Jako první bych chtěl realizovat terasu.Na základě Vašich rad a připomínek určitě nebudu betonovat pasy a řešit to ztraceným bedněním,ale vše budu řešit zámkovou dlažbou,stejnou jaká bude zepředu domku.

Potřebuji ale te´d vědět následující /zasílám nákres/....

Je nutné abych udělal odvodnění kolem domu /za domem,kde je největší problém s vodou/ a kolem /popřípadě pod terasou/?

Nikde zatím řádné hadice s textilií nemám,udělal jsem dešťovku dle nákresu,nic víc...začíná na horním pravém rohu,dále vede z levého spodního rohu a spojuje se přesně v místě jak je to znázorněno na obrázku.

Myslíte,že je nutnost vše řešit tím odvodněním?Mám strach....nějaký soused tu mluvil něco o melioráčkách,tomu už vůbec nerozumí...podotýkám,že kolem domu chci mít cca 1m šířku zámkovou dlažbu.....

jak to vše vyřešit?musím něco dát pod tu zámkovou dlažbu /myslím tím to odvodnění?

Děkuji moc za odpověď...

jaká si myslíte,že je ideálně veliká terasa?

Plánuji cca 4x4m

Děkuji za Vaše náměty a rad.Tomáš Prudil

Autor: vaclav Tomek
Datum: 25.04.2011 07:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100747
reakce na ...
To,že nebudete dělat základy pod terasu je dobře .Nešetřete kamením i pod obruby.Není nic jednodušího ,pokud se domníváte,že by se nahoře mohla držet za barákem voda,aby jste tam hodil hadici(děrovanou) a zasypal kačírkem,nebo pod chodníčkem lepší drtí.Tu povedete k levemu spodnímu gajgru.Jestli jí zapojíte nebo ne ,je jedno ,stejně tam nic nepoteče.Vsákne se to po cestě .Bez geotextilie bude drenáž sloužit 100let,takže je na vás jestli jí tam dáte nebo ne.Na takto provedeném odvodnění vytvoříte kolem celé stavby obruby včetně terasy a jejích výška vám napoví ,jestli je potřeba dosypat zem ,nebo budete schopen zainvestovat do kameniva,které by vám tvořilo další drenáž.Myslím tedy víc jak mínus 30cm od vrchu dlažby. Volba frakce drceného kameniva je taky důležitá .Na ruční práci je lepší frakce 16/32.Větší makadam na lopatu moc nejde.

Datum: 25.04.2011 09:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den,

děkuji za odpově´d.Zasílám foto jak to vypadá.Ještě jsem se chtěl zeptat,zda mám dát nopovku /pokud to říkám dobře/ na XPS a jak mám vyřešit teď ten rozdíl,který je ještě pod XPS.Mám to normálně dosypat hlínou,tam kde bude tráva a kamenivem nebo drtí,tam kde budou nějaké zpevněné plochy?
Jde mi o to,zda mlže být XPS jen tak dohrnut hlínou nebo kamenivem,aniž by tam byla ta nopovka.pokud tam být musí,tak když bych jí tam dal teď,nedostala by se hlína či štěrk až do prostoru pod XPS,jestli mi rozumíte.Tak tu hadici tak provededu,děkuji.Ještě mi poraďte,prosím.Chci mít všude chodníčky,ne kačírek,takže tu hadici mám dát např.doprostřed chodníčku do hloubky x,nebo jakoby do hloubky x,ale ještě před tím chodníčkem.....chodníček chci o šířce 1m.Já jsem si říkal,že tu hadici s geotextilií použít z důvodu jílu,pokud to není problém,tak bych ji dal bez.Děkuji za info.Prudil.

Datum: 25.04.2011 09:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Když dáte drenáž podle obrázku ,který jste namaloval,tak půjde středem pod chodníčkem a nahoře kolem terasy.Tam bude zemina,tak tam geotex.určitě.Jestli se chcete vyhnout drenáž.kačírku ,tak hadici zasypte drtí 16/32.U xp budou všude chodníčky.Zem u XP by mohla dělat problem (mráz).Tam kde tedy nebude chodníček, tak u Xp kamení a pak zem.I ta nopovkaby se mohla přiložit jako předěl-kamení /zem.

Datum: 26.04.2011 09:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den,děkuji za odpověď.

Ještě bych se zeptal na záležitosti v nákresu ohledně nopovky a ohledně osazení pozice té drenáže.

Ta nopovka bude ukončena těsně pod zámkovkou?Nebo pod kačírkem?Jakou mezeru bych měl nechat mezi zámkovkou a stěnou domu?To znamená,že v podstatě když bych odhrábl písek u stěny domu,měl bych vidět ukončení nopovky?A jde mi ještě o to,zda ta nopovka má byý jen svisle na XPS,nebo jí dole nějak ohnoutsměrem od domu?Děkuji moc a omlouva za tolik otázek.Chci se do toho pustit a potřebuji mít naprosto jasno:Mám dešťovku již udělanou,tak napojení drenáže do dešťovky nevím zda zvládnu,ale pokud by mohla být vyspádovabná a nechaná volně v zemi,tak bych to tak udlěla.

Datum: 26.04.2011 15:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nopovku bych vynechal .Ta byla myšlená pokud by jste zvedal teren zeminou,tak pod XP dát kámen aby jí nezvedl mráz ,přiložit kus nopovky a pokračovat zeminou.
Dobré by bylo,kdyby jste měl obrubu 20cm od stěny domu a pak 80cm další.Těch 20-25cm u stěny by jste vyplnil oblázky.Stejně těsně u domu nechodíte.Ono to vyjde asi na stejno,jestli jste nepočítal s obrubníkama u stěny.Možná vám poradí někdo líp.Nemám patent...
Drenáž nenapojujte do dešťáku .Ještě by mohla dešťovka tect do drenáže.Protáhněte 3m pod dům,aby nekončila v chodníku.

Datum: 12.05.2011 00:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,tak se konečně ke všemu chystám:ještě bych přeci jen měl pár dotazů:

prosím vás,bagrista mi řekl,že nopovku by bylo dobré tam mít,aby nedošlo k degradaci XPS,když se tam bude navážet suť atd....budeou všude chodníčky 1m kolem domu,tak jsem se chtěl zeptat,jaký na to je názor.
dále bych se chtěl zeptat,zda tedy tu drenážní hadici řešit,někdo mi zase říkal,proč to tam nemám,že jsou tam nějaké melioračky a že tam voda v zemi je,tak aby se to nedostalo k baráku,ale mám již deš%tovku hotovou
pak bych se chtěl zeptat v které fázi by jste dělali Mozaikputz či Marmolit,zda teď když ještě žádná terénní úprava není,nebo ža po tvorbě té zámkovky?U souseda jsem viděl mamolit a od sluníčka ho má úúplně zničený,na těch stranách kde mu svítí,tak to má úplně vyšosovaný,nevíte,kde se stala chyba?
Bude se mi tem Mozaikputz dobře nanášet,když tam budu mít chodníky a nad tím sokl 30cm?
Díky moc,jsem z toho už jelen.Díky všem co poradí.

Datum: 12.05.2011 06:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Minulou sobotu jsem dělal u chlapa,který si mezi obrubu a sokl potažený lepidlem naházel kačírek .Kolem dokola baráku .No jo ale ten už na mozaiku aní fasádu asi nemá,takže za dva až tři roky ten kačírek bude muset vyházet aby mozaiku udělal.
Bagristovi dejte tím XP do hlavy a porovnejte spolu jak a kde,došlo k degradaci.Drenáž?.A co se stane když se voda dostane k baráku.Samo,že za barákem ve svahu jste měl něco udělat ,aby jste případnou deštovu odvedl bokem (vpravo /vlevo).To ale musíte posoudit sám.Nikdo neví kolik tam toho teče.

Autor: Jozef Homola
Datum: 12.05.2011 07:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Takto nějak jsem zateplil sokl až po několika letech (asi 5), protože mne tam původní řemínkový obklad z břidlice opadával. Dokonce se mne to projevilo v grafu jako úspora plynu na topení.

Datum: 12.05.2011 09:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,děkuji za informaci....takže myslíte,že nopovka pro mě nemá žádný význam?jde o to,že chci mít ten 1m chodníčky od XPS a tím,že jsem cca 70cm pod domem,budu dost navážet a hutnit /stavbní suť/,tak mi jde o to,aby při hutnění nemohlo dojít k degradaci XPS.

takže tu drenážku tam určitě dám,je tam jíl,tak koupím raději tu s tou geotextilií a udělám to jak to máte v nákresu,dám ji tedy na prostředek chodníčku,tzn.cca 0,5m od domu,to by tedy mělo být v pořádku,ano?

nemusím ji napojovat někam do deš´tovky,ale vytáhnu ji cca 3m od hranice pozemku

Autor: Jozef Homola
Datum: 12.05.2011 10:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Jsem ve svahu a drenážní hadici jsem jen vyvedl nad terén. S nopovou folií Vám neporadím. Já jsem to tam nedával a vlastně jsem ani hluboko nešel. Teď jsem něco na heslo "nopová folie" objevil, tak si to zkuste taky něco vyhledat.

http://www.gutta-cr.cz/text/m_guttabetan.htm

Datum: 20.10.2010 11:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,tak jsem tu opět a mám na Vás /jak jinak-se mnou to už jiné nebude :-)/ několik dotazů.....

Tak garáž jsem udělal XPS 2cm a stěny kolem domu XPS 8cm dle rad odborníků tady,za což jsem rád a kterých si vážím.Na základě financí jsem se jen rozhodl pro lepidlo a tak ač to bylo pracnější a časově náročnější,myslím,že se to vcelku povedlo....nejsem te´d na místě,zašlu příště fotky,pokud budete chtít...

Mám teď ale dotazy:

1.nechal jsem nahoře pod hranou dle Vašich dobrých rad mezeru na vyplnění pěnou----poradíte jakou pěnu tam dát,nebo je to jedno?
2.myslíte,že je již pozdě letos na to,abych pokračoval v pracích na XPS:Pokud ne,jaký další postup mě čeká?Co na to musím natáhnout atd.....potřeboval bych v totmo moc poradit.
3.myslíte,že je hloupost dělat MosaikPutz /ten se mi dle Vašeho výběru líbí nejvíce/ ještě letos?Je jasné,žejde o ty teploty,ale to mlže být hodně stejně i na jaře až do května s mrazíkama,že pokud bych třeba ještě vychytal nějaké slušné počasí,zda by to za to stálo.ale potřebuji hlavně vědět,abych měl podklad dobře připraven,jak udělat přesné rohy atd....abych věděl,co vše na to budu potřebovat,čím ten XPS natáhnout atd..

Děkuji moc za Vaše odpovědi.

Tomáš Prudil

Autor: petr kocina
Datum: 21.10.2010 08:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100182
reakce na ...
tereni upravy uz asi nestihnete,tak pro zabraneni degradace XPS (UC zarenim) bych ho alespon natahnul lepidlem.
mezeru jsem vystrikal obycejnou PUR penou.stejne to mam schovany pod fasadou a v kacirku okolo domu.

Datum: 21.10.2010 19:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer,děkuji.....a pokud bych chtěl udělat ještě více,co bych ještě mohl udělat?Takže myslíte,že bych to měl vypěnit a celé natáhnout lepidlem?Jakoby to trošku porovnat?A to můžu tím stejným co jsem lepil XPS?A co přijde dál na tento podklad?Děkuji za odpovědi....chtěl bych letos udělat co nejvíce.

Tomáš Prudil.

Autor: petr kocina
Datum: 22.10.2010 01:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100182
reakce na ...
rozhodne to udelejte,treba stejnym lepidlem.perlinka netreba a rohy taky ne.
vypenit muzete taktez.

zbytek reseni bych nechal na jaro.

je to porad lepsi nez to na jare skrabat a ometat - degradaci XPS.

Datum: 23.10.2010 12:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
to petr kocina:

děkuji....to znamená,že na tento nelepený XPS přijde ještě po celé vrstvě lepidlo,na to perlinka a až poté MosaikPutz?

takže když to po celé vrtsvě natáhnu lepidlem a vypěním,tak by to mělo být letos vše?

Prosím o vysvětlení,co myslíte tím případným škrábáním a ometáním XPS,pokud bych to letos nenatáhnul lepidlem.

Dík.Tomáš Prudil.

Autor: svaton tesko.cz
Datum: 23.10.2010 13:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100030
reakce na ...
co jste koupil za ten XPS. vlozte foto

Datum: 23.10.2010 15:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Koupil jsem xps vroubkovaný 2cm na garáž a 8cm vroubkovaný xps na dům..

poradíte co dál?díky.TP.

Datum: 23.10.2010 16:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
natahnete to rovnou s perlinkou. nejka vrstva bez je naprosto zbytecna. nic to nevyresi a jsou to pouze vyhozene penize. predtim dukladne vypente tu sparu co vam vznikla mezi XPS a zakladaci listou. pekne na celou tloustku materialu. aplikator az na stenu a vytahovat . nechat poradne vytvrdnout a orezat. pote natahnout prvni vrstvu s perlinkou a po zaschnuti jeste druhou vrstvu. pokud nestihnete marmolit tak poradne napenetrovat sokratem 1:5 a klidne i dvakrat. pokud nestihnete marmolit letos tak pred realizaci jeste jednou penetrace.

Datum: 23.10.2010 16:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
to svaton tesko.děkuju moc za vyčerpávající odpově´d.foto Vám pošlu v týdbnu,aby jste viděli jak to vypadá a že se to snad podařilo.jen se chci ještě zeptat,doporučíte i tu perlinku jakou bych měl koupit?a to ji mám zase natáhnout na celou šířku těch 60cm XPS ikdyž pohledových bude 30cm?A natáhnout mlžu ormálně s tím lepidlem co jsem to dělal?Díky moc,pánové.

TP.

Datum: 23.10.2010 17:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
cely to natahovat neni potraba ale at je to aspon 10cm pod urovni terenu. perlinku nejakou 145g a lepsi

Datum: 23.10.2010 17:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
děkuju a lepidlo může být stejné?a mám te´d dělat ty rohy a nějaké lišty nebo něco?

Datum: 23.10.2010 17:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
nejdriv osadte rohy a pote uz rovnou perlinka se sterkou. pokud je to lepidlo urcene i ke sterkovani tak ho muzete pouzit.

Datum: 23.10.2010 17:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
podívám se někde na nějakou tu perlinku tedy...pokud máte tip,budu rád....to stejné ty rohy jaké vzít.děkuju moc....pustím se do toho v týdnu a pošlu fotky.

prosím o ty tipy...nikde jinde než v rohách to už nemusím někde něčím kotvit..

Datum: 23.10.2010 19:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
pokud jste to prilepil dobre tak kotvit neni treba. navic bude prilepena jeste penou a prihrnuta zeminou. rohy pouzivame plastove s perlinkou a perlinku vertex R130

Datum: 11.11.2010 16:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6 obrázek č. 7
Dobrý den všem,hlavně svatoň tesko a spol,který mi radí....Jak jsem slíbil,posílám fotografie,jak jsem vše udělal.Snad se budou líbit a snad jsem nic nespletl...všude jsou osazeny rohy s perlinkou a perlinka natažena rovnou s lepidlem uprostřed vrstvy.Rohy jsou uděláíny všude dle vodováhy,odstup XPS od stěny také,mělo by to býrt vše jakžtakž "v lajně"....XPS drží dostatečně na asfaltu,enkotvil jsem nikde.Použil jsem cemenotvé lepidlo a dělalo se mi s ním docela dobře.

Mám/jako vždy :-)/ dotaz:

je třeba dělat ještě jednu vrstvu stěrky?

je vhodné dělat ještě letos Mozaikputz?Nejraději bych to udělal,ale nelze spoléhat na počasí,jsem ríád,že jsem zvládl toto.

Děkuji všem za odpovědi.Tomáš Prudil.

Datum: 11.11.2010 16:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
vypada to hezky. vrstva sterky by mela byt tak 4-6mm. pokud tam je a mate to dostatecne rovne tak jiz neni druha vrstva treba. udajne bude jeste hezky tak by se to v nekterych dnech dalo zvladnout. koupit ji muzete a kdyz se zadari tak to natahnete a kdyz ne tak to zustane na jaro.

Datum: 11.11.2010 16:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
pro svatoň tesko......děkuji za pochvalu,to potěší....

zeptám se ještě jinak:je možné tu druhou vrstvu udělat jen tak,že bych to prostě jen tak srovnal,kde bych viděl menší rozdíly?snažil jsem se opravdu dost a jsou minimální,ale že by to nebyla celoplošná vrstva,ale jen takové doladění na pár místech?Takové fleky,které bych dostěrkoval do roviny,to by také šlo?

Ještě k tomu Mosaikputzu:máte nějaký tip nebo něco na co bych neměl zapomenout?a čím je to ideální natahovat?

Díky moc....

Datum: 11.11.2010 17:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
to je snad rychlejsi to natahnout cely znovu. je to tak tri pytle a tri hodinky prace. ta druha vrstvy jiz jde velice rychle. tip memam zalezi na tom co se vam bude libit. poradne napenetrovat. a to ikdyz to nebudete delat letos a pred aplikaci znovu. mozaika se roztira nerezovym hladitkem.

Datum: 11.11.2010 17:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrá,děkuji.Takže já to nebudu hrotit,natáhnu to v kludi ještě jednou celý,o víkendu má být teplo a někdy v týdnu to napenetruju a nechám to letos být,mosaikpuzt udělám v klid na jaře až.

Ještě /asi úplně zbytečná otázka/-

někde jsem XPS podkládal na spodní straně soklu....je všude pod tím lepidlo,lepil jsem víc než míň,ale je možné,že někde to není úplně s hranou XPS s tou spodní,ale s tím nic snad dělat nemusím,tam bude dohrnutá zemina a to by snad mělo být dostatečný.

svaton tesko . musím ještě letos dořešit to odvodnění a deš´tovku jak jsem se kdysi zmi%noval,tak pokud Vám to nebude vadit,pošlu nákres a poprosím o radu.Psal jsem Vám kdysi skrz terasu,tak to popíšu a nakreslím,musím to udělat,stojí mi teď voda za barákem a v zimě to nebude lepší.....zároveň s tím chci vyřešit i tu terasu a přípravu na chodníčky atd...

děkuji moc,zašlu vše večer.

zobrazuji 1 - 30 z 73   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Diskusní fórum

Hledání v diskusích

E-mailový zpravodaj

Nejnovější články

Reklama

krbova-kamna.com Kamna Thorma: Ještě větší sleva než jste doufali. Splátky Cetelem a doprava zdarma. Možnost instalace a stavby kamen na Ostravsku.
Vysoká účinnost, úspora paliva a nízké emise. To je jen krátký výčet vlastností revolučních kamen a kotlů LS KAMNA. Krbová kamna a kotle prvotřídní kvality vyráběná českou firmou ze Strakonic.