Kotel na slámu pro RD

Autor: Martin Luk
Datum: 03.11.2010 22:23
uživatel: 102034

Uvažuji o vytápění RD obilnou(pšeničnou) slámou z vlastních zdrojů. O peletkování jsem sice krátce uvažoval, ale odradily mě počáteční náklady spojené s drcením a lisováním peletek.

Proto sháním jakékoliv informace o kotly na biomasu, potažmo na malé balíky slámy a dřevo. Nedá se říci, že by se internet hemžil mnoho informacemi o tomto způsobu vytápění. Což je pochopitelné vzhledem k omezené skupině zákazníků

Co jsem pochytil a dalo se to i očekávat, tak k takovémuto kotli je třeba akumulační nádrže, protože takovýto kotel lze pouze omezeně regulovat.

O výrobu kotle svépomocí se zatím nesnažím, protože navrhnout efektivní kotel na slámu, která má velké množství zplynovacích látek, nebude určitě žádná sranda.

Na českém internetu jsem všehovšudy našel dva výrobce kotlů na slámu pro rodinné domy, tedy žádný velký výběr. Možná by šel použít i nějaký kotel na dřevo s patřičně velkou komorou?

Proto prosím, pokud máte nějaký tip na kotel který by slámu, dřevo zvládl, přidejte svůj námět.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jan Rabin27.05.2014 18:52
Ivo Pavera26.01.2011 19:30
Martin Luk12.01.2011 20:32
Josef Růžička12.01.2011 10:07
Martin Luk11.01.2011 11:13
Josef Růžička11.01.2011 10:59
Radek Uchytil25.12.2010 22:10
Martin Luk21.12.2010 09:29
Štefan Hradiský21.12.2010 08:49
daniel gallik06.12.2010 23:22
Radek Uchytil05.11.2010 20:43
Martin Luk05.11.2010 14:10
Vladimír Křen05.11.2010 08:09
Radek Uchytil04.11.2010 20:40
Martin Luk04.11.2010 09:50
Vladimír Křen04.11.2010 09:05
Martin Luk04.11.2010 08:40
Vladimír Křen03.11.2010 22:50

Datum: 27.05.2014 18:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116606
reakce na ...
Dobry den,pokud shanite kotel na slamu,tak takovy kotel mam.Original tovarni vyroba ja ho montovat nebudu tak bych ho prodal a podal odbornějši vysvětleni.tel.604100787

Autor: Josef Růžička
Datum: 11.01.2011 10:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103463
reakce na ...
Také bych potřeboval nějaké informace ohledně kotlů na slámu, nemá jej už někdo nainstalován v RD?

Datum: 11.01.2011 11:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Co jsem zjistil.

Stejně jako je omezená množina lidí co by chtěli slámou topit tak ještě je více omezena množina dodavatelů kotlů na toto palivo.
Prakticky téměř nikdo nedodává kotle na slámu nebo alespoň nějaký univerzální kotel s velkou spalovací komorou jako na tomto obrázku: http://goo.gl/vUCVy

Kotel na obrázku je nějaký snad polský s názvem EkoWat.
Z principu mi přijde že je to prostě bedna s výměníkem. Není na tom ani ventilátor pro větší přívod vzduchu, který by se určitě hodil.

Tedy neměl by být problém si něco podobného postavit třeba z liaporu či něčeho podobného http://www.krby-kama.cz/1489/materialy/ Možná se zeptat nějakého šikovného kamnáře, případně kovo řemeslníka. Myslím, celkem výzva pro českého kutila.

Další varianta je steptrutnov, ale jak jsem psal tak cena není zrovna lidová a hodí se spíše pro větší objekty.

Autor: Josef Růžička
Datum: 12.01.2011 10:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103463
reakce na ...
Díky za info. Kotel se právě chystám vyrábět, ale potřeboval bych asponˇ řez kotlem, nebo nejlépe vidět ve skutečnosti.

Datum: 12.01.2011 20:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nevymýšlel bych nic složitého. Prostě jenom velkou spalovací komoru nad níž bude výměník jako na tom obrázu. Sláma chce hodně vzduchu aby nebyl dým, proto tu komoru o dost větší a případně s ventilátorem aby sláma žhnula a nedýmila jako když hoří na poli a tedy dala i více energie.

Pro kutilskou stavbu mě ještě napadlo použít nějakou teplovodní krbovou vložku, u níž by se říznulo dno a nastavili boky tak aby se patřičně zvětšil spalovací prostor, pak udělat dvířka(tvořící vlastně téměř celou jednu stranu), obložit vatou a oplechovat.

Říkám, mnoho zkušeností na internetu nehledejte. Tento zdroj tepla je určen pro velmi úzkou skupinu lidí. Hodně zdaru přeji.

Autor: Ivo Pavera
Datum: 26.01.2011 19:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103734
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Je vidět že dobrá reklama má cenu zlata. Tyto kotle jak vidíte lze pořídit i u nás. A jistě budete spokojeni tak jako já. Výkon zobrazeného kotle je 25 kW, vejdou se do něj 4 kostky slámy (40x40X80). Princip spalování je dvoukomorový zplyňovací. Kotel je zapojený bez akumulační nádoby protože je mohutně vyzděný šamotem, celkem bez vody váží 1800 kg. Šamot zde funguje tejně, jako ve starých známých stáložarných kamnech. Lze jej zapojit normalně na samotížku nebo s čerpadlem. Tzn. zapojite ho normalně na samotižku a topite bez ventilatoru, bez čerpadla bez elektřiny... Hoří v něm stejně dobře dřevní hmota (suchý pařez, staré palety, vysklená okna...).
Asi to nejduležitější pro Vás, dovozce si ten kotl cenil na 98000,- Kč bez DPH...

Jestli chcet kontakt tak mi napište na ať tu neděláme reklamu...

Autor: Štefan Hradiský
Datum: 21.12.2010 08:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101658
reakce na ...
A nenarazil jste na kotle AgroBrik s vykonovou radou zacinajici od 15kW?
http://www.palivove.brikety.info/automaticke-kotle.html
Jsou to automaticke kotle na spalovani jak drevene tak stebelnate biomasy.

Datum: 21.12.2010 09:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
a jste si jistý že v tomto kotli lze topit nezpracovanou slámou? ono pod pojmem stébelnatá biomasa se skrývájí spíš brikety ze stébelnatých plodin než cokoliv jiného.

Autor: Radek Uchytil
Datum: 25.12.2010 22:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102333
reakce na ...
Sláma musí být minimálně nařezaná, zásobník paliva musí mít konstrukci jako mají briketovací lisy z důvodu klenbování. Spalování není v uni hořáku problém, ovšem časté přikládání a prašnost není pro každého

Autor: daniel gallik
Datum: 06.12.2010 23:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102728
reakce na ...
dobrý den tak ako pokracujete s tým kotlom na slamu, lebo mne sa to nedari uz aspon 2 roky vyzera to ze najschodnejsia cesta bude asi samovýroba ten postup ohniste a nasledne výmennik sa mi paci nakolko je treba zabezpečit dokonale spalenie slamy a nasledne spaliny viesť cez výmenník, možno by sme niečo spoločnými silami zbastlili

Autor: Vladimír Křen
Datum: 03.11.2010 22:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100035
reakce na ...
Podívejte se na http://www.ecoprotect.com/cms/en/index.php?cat=28_Straw-nbsp~boilers . Je to dost drahý a výkonově od 40 kW.

Datum: 04.11.2010 08:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ano, ale je to opět cizina. Něco takovéhoto http://goo.gl/vUCVy by mi asi zcela stačilo. Cenu takového kotle vydím na max 30-35 tis.

Podle obrázku to vypadá konstrukčně jednoduše, spalovací komora a ochlazovací okruh. Tedy jednoduše, rozhodně jednodušeji než zplynovací kotle, které se v této cenové relaci pohybují.

Možná by tedy opravdu stačil nějaký obyčejný (nezplynovací) kotel na tuhá paliva s patřičně velkou spalovací komorou a spalinovým odtahem. Tedy asi kotel na dřevo, protože ty mívají komoru vetších rozměrů. Nějaký tip na takový kotel ?

Datum: 04.11.2010 09:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Balíková sláma má výhřevnost cca 15,5 MJ/kg, dřevo skoro stejně 14,3 MJ/kg. M3 slámy váží 120 kg. M3 dřeva 400 kg. U spalování slámy je velký problém velký obsah chlorových sloučenin ve spalinách. Sláma se nedá skoro použít bez nějakého vhodného dávkovacího mechanismu nebo u kotle strávíte hodně času.

Datum: 04.11.2010 09:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Právě. Proto sháním kotel, kam se vejdou alespoň 2 balíky. Zatápění se slámou je asi hračka, sláma rychle vzplane, takže opakované zatápění je otázkou třeba i dvou minut. Se slámou bych přiložil i nějaké dřevo. A pokud bych takto zatopil ráno a dle potřeby i večer, tak by mi akumulační nádrž měla překlenout dobu kdy se netopí. Samosřejmně záleží na ztrátách objektu etc.

Na stránkách jednoho výrobce je uvedeno že dva balíky o celkové váze 39kg dodají teplo 92kWh což je akorát na ohřátí 2000l AN ze 40 na 85 stupňů.

Tedy výsledkem pro mě je to, že to chce buď velký kotel na alespoň dva balíky nebo kotel s dávkováním. Dávám přednost většímu kotli bez komplikovanějšího systému s dávkováním.

Stále tedy hledám řešení co mi dovolí pálit různorodou biomasu(dřevo, slámu) v její surové formě.

Také mě zajímá, jak je to s kouřem při řízeném spalování slámy. Vzniká hustý dým jako při volném spalování nebo je to proces čistší ?

Datum: 04.11.2010 20:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102292
reakce na ...
Hustého kouře se bát nemusíte ale specifický odér je přítomný. Prostě to má jiný smrádek než dřevo nebo uhlí. Vygooglil jsem tenhle kotel: http://www.steptrutnov.cz/vyrobni-program/kotle-na-biomasu/kotle-na_balikovou-slamu-50-190-kW.html

Datum: 05.11.2010 14:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ano, o tomto kotli jsem věděl, poptával jsem jeho cenu a ta se pohybuje u nejmensiho modelu kolem 140k. Jeho výkon při jednom přiložení denně je 11kW.

Datum: 05.11.2010 20:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102292
reakce na ...
Ještě mě napadlo použít obyčejný kotel jako výměník a spalovací komoru postavit vedle, nebo pod něj ze šamotových cihel.

Datum: 05.11.2010 08:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Běžná velikost spalovací komory (prostor na přikládání) pro kotel na dřevo o výkonu 30 kW je cca 125 l. Balíky slámy 39 kg potřebují prostor 320 l. To už je slušná bedna. Při spalování slámy v uzavřeném prostoru vzniká problém dopravy spalovacího vzduchu. Pokud hoří sláma volně tak zde vstupuje do spalování vzduch po celém povrchu. Tak že spalování slámy vyžaduje velké prostory, jiné rozložení vstupu vzduchu a protože je to "řídké" palivo a je nutno jeho spalování definovat do předem určeného prostoru bude požadovat vyšší stupeň předehřátí spalovacího vzduchu. To znamená aby to mělo smysl bez řízení spalovacího procesu je malá využitelnost v jiných kotlích než ve speciálech na tento provoz určených. To je taky důvod proč výrobci začínají na cca 40 kW. Na menších výkonech je to problematické ukočírovat celý proces spalování.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Diskusní fórum

Hledání v diskusích

E-mailový zpravodaj

Nejnovější články

Reklama

Vysoká účinnost, úspora paliva a nízké emise. To je jen krátký výčet vlastností revolučních kamen a kotlů LS KAMNA. Krbová kamna a kotle prvotřídní kvality vyráběná českou firmou ze Strakonic.
Nečekejte až na kamna našetříte!
V měsíci září nabízíme krbová kamna na splátky BEZ navýšení. Např. Thorma Borgholm keramik za 6 x 2.311 Kč. Podmínkou je splacení v 6ti měsících.
www.krbova-kamna.com
Svítit „za“ 12 místo 80 Watů? Proč ne?! LED osvětlení do kuchyně, chodby nebo obývacího pokoje na www.led-house.cz. LED pro domácnosti i komerční a průmyslové prostory skladem. Nevíte jak na LEDky? Navštivte nás!