Jak zakončit střechu ve štítu

Autor: Jan Smíšek
Datum: 22.08.2011 11:32
uživatel: 100944

Fotogalerie:

Prosím o radu jak nejvhodněji zakončit konstrukci střechy ve štítu.
Popis konsturkce: Krov vazníkový, štít vyzděný (cihla 24cm)zarovnaný nahoře vrstvičkou betonu (7cm). První vazník stojí těsně u štítu. Štít bude později zateplen cca 25cm EPS.

Latě 60x40 jdou přes kontralatě na vazníku přes štít. Na štítu jsou ještě podepřeny rovněž kontralatí našroubovanou do štítu a 50cm přesahují přes štít. EPS zvenčí na štítu bude mít tloušťku 25cm, tedy zbývá 25cm přesah. Jak nejlépe tento přesah zakončit? Podbít? Oplechovat? Jsou potřeba krajové tašky? (betonová krytina) Kde zakončit kontaktní střešní fólii - na úrovni štítu, nebo až v přesahu?
Děkuji za rady.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Slávek Slávek06.12.2017 00:07
Jan Smíšek22.11.2011 12:58
LUKÁŠ DROBNÝ19.11.2011 20:48
Jan Smíšek23.08.2011 15:16
Jiri Přibyl23.08.2011 11:30
Laďa Jaskva23.08.2011 07:32
Jan Smíšek23.08.2011 07:29
Bohuslav Vintr23.08.2011 07:07

Datum: 19.11.2011 20:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100454
reakce na ...
Dobrý den pane Smíšku,
někde jsem četl, že se latě mohou přesunout přes
okraj poslední krokve max. o 40 cm bez podložení proti ohybu.
V případě většího přesazení latí než o 40 cm se již musí dělat
pomocné podpěrné ztužení (konstrukce).
Jak jste tedy nakonec tuto záležitost vyřešil.

Děkuji za odpověď

Datum: 22.11.2011 12:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
Nevybavím teď z hlavy, kolik přesně cm to nakonec vyšlo, ale bylo to kolem 40cm. Tam, kde končí střecha dole v rozích a přesah byl výrazněji delší (70cm?) jsem přidal ještě vždy navíc jednu lať mezi normální laťování. Jsou to 40*60. Po zimě dám vědět..

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 23.08.2011 07:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100268
reakce na ...
Na toto se sice neptáte a Vám už moje odpověď nepomůže, ale pro další čtenáře:
Zásadní chyba tepelně-technická je, že nebude propojena tepelná izolace mezi a pod krokvemi s tepelnou izolací stěny. Poslední horní vrstvou stěny mělo být EPS min. stejné tloušťky, jako je vnější izolace stěny. Spíše však více, aby zasahovala dostatečně i pod krokev v závislosti na tom jak bude provedena tepelná izolace šikmin.
P.s. předpokládám, že alespoň část podkroví bude využita k bydlení a tedy bude zateplena.

Datum: 23.08.2011 07:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nebude obýváno, - původně to měl být bungalov, jen se ukázalo, že za stejnou cenu krovu může nahoře vzniknout prostor 2,2m vysoký, 4m široký a 16m dlouhý, tak jsem toho využil jako rezervy, se kterou však nepočítám - ani finance by nebyly. Bude to půdička na sezóní věci. Přerušení tepelného mostu jsem chtěl původně udělat zasypáním cihel perlitem nad druhým věncem, ale ustoupil jsem od toho po přečtení případu, kdy perlit natáhl vodu a v zimě v důsledku toho rozpraskal cihly. Holt tam mám most. EPS zvenku na štítu bude de-facto kvůli fasádě.
Jinak opravdu stojím o nápady k zakončení krovu. Nevím si s tím moc rady a kvapem se to blíží.

Autor: Jiri Přibyl
Datum: 23.08.2011 11:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100296
reakce na ...
Mam obytne podkrovy, klasicky krov a ve finale to bude bez presahu. Ale je to celkem podobna konstrukce. Folii jsem prehnul pres late a pribil sponkovackou, na to prislo oplechovani. Pod oplechovani prijde eps 30cm. V podkrovy bude izolace lezet na klestinach, tepelny most od stitove steny jsem prerusil pasem z penoskla. Mezi izolaci mezi krokvemi a stenou je vlozen eps v sile fasady jak tady bylo zminovano. Fotka by asi rekla vic..

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 23.08.2011 07:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. No, podle té kontaktní difuzní fólie to vypadá na zateplení pod krytinou. Na druhé straně nakreslené vazníky zase naznačují, že pravděpodobně bude spíše zavěšený SDK strop s vodorovnou izolací v oblasti spodní pásnice. Takže tepelný most bude z vnitřní strany ( z půdního protoru ) přez štítovou stěnu do interiéru. To by se dalo dodatečně vylepšit nalepením EPS stejné tloušťky z vnitřní strany , nebo namontování nějakého minerálu. Ta izolace se ale musí dotýkat izolace stropu a být vysoká aspoň 100 cm. I tak budou 4 body, kde to ošetřit nepůjde a to jsou styky stěn, stropu a štítu - prostě ty čtyři horní kouty.
Co se týká zakončení difuzní fóli, tak tam je to celkem jedno. Důležité je, aby byla ukončena na přístupném místě a co nejlépe přisponkována k těm latím. Jinak vítr z těch konců za jednu zimu udělá cucky. Ukončení střechy oplechováním nebo koncovými taškami je funkčně stejné. Tašky jsou pohodlnější, rychlejší a řekl bych dražší. Jinak musíte zařezat latě až jak to vyjde. Ten podhled je možno řešit obkladem ( dřevo, Cetris, plast.palubky a pod. ). Já jsem po 20 letech strhl dřevo, dal Cetris 10 mm, nalepil 3 cm EPS a udělal to stejné, jako je fasáda. Už to mám do smrti. Aspoň doufám.
S pozdravem Laďa

Datum: 23.08.2011 15:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuju, doufal jsem, že se ozvete.

Autor: Slávek Slávek
Datum: 06.12.2017 00:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118839
reakce na ...
Dobrý den,
mohu poprosit o radu jak vyřešit stejný detail? Zatím mám vyzděný odschodkovaný štít porotherm 30 a na fasádu přijde 20cm polystyren.
Venkovní trám nebyl použit, protože by se údajně v izolaci kroutil a mohl vlhnout. Přesah střechy má držet lať, která bude přišroubovaná na štítu.
Chci vyřešit tepelný most na horní straně štítové zdi. Bylo mi doporučeno zbytek štítu vyzdít ytongem, že je teleně izolační. Nějak se mi toto nezdá. Nejraději bych schody štítu ukončil polystyrenem, ale nebylo by do čeho ukotvit lať.
Není nějaké lepší řešení?
Děkuji

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czZačaly přípravné práce pro novostavbu na Václavském náměstíČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?