Licotherm - poradna

Autor: Jiří Trčka
Datum: 23.01.2012 17:23
uživatel: 108390

Dobrý den,

Rád bych založil toto vlákno pro všechny uživatele kotle
AM Licotherm, kteří potřebují poradit s nastavením optimálního výkonu kotle, s čištěním, či jakýmkoliv jiným problémem.

Jako soukromá osoba tímto kotlem topím v rodinném domě se ztrátou cca 18 kW.
Jako jednatel distribuční firmy těchto kotlů provádím osobně uvedení do provozu a následný servis.
Díky tomu, že mi během let prošlo rukama již několik set těchto kotlů, mohu poskytnout fundovanou radu která může pomoci k ideálnímu provozu tohoto kotle.

Cílem tohoto vlákna je vytvořit jakýsi list FAQ (často kladené dotazy), a umožnit tak uživatelům kotle bezproblémový provoz.

V každém dotazu prosím specifikujte, jakým způsobem máte zapojen kotel. Zda používáte 4-cestný ventil, regulaci adex, pokojový termostat, venkovní čidlo, atd...
Čím více informací poskytnete, tím lépe Vám mohu poradit.

Pokud jste uživatelem kotle Licotherm, a jste s kotlem spokojen, budu rád když přispějete do této diskuze třeba nastavením parametrů svého kotle.

S pozdravem,
Ing. Jiří Trčka, jednatel
JT POTOS s.r.o.
tel: 736 111 818

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 1541   starší >>
Datum: 15.01.2018 11:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126963
reakce na ...
Kotel Licotherm používám od 2009 bez větších problémů, letos jsem chtěl vyzkoušet černý ořech 2. Sice to tu na fóru moc lidi nechválili ale mě se s tím topí dobře, úměrně jsem změnil parametry (On z 10 na 6 a Rh ze 4 na 6) a jede to v podstatě normálně. Výměník je trochu víc od sazí, chtělo by to ještě doladit ale neprojevila se tvorba zpečenců nebo nespáleného paliva (jen minimálně). Neřešil jsem cenu, koupil jsem paletu drahého pytlovaného uhlí jen abych odzkoušel funkčnost, pokud by se v budoucnu naskytla možnost koupit větší množství volně loženého černého ořechu už bych se nebál do toho jít.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 15.01.2018 11:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Doufám že se pan Trčka k topení černým uhlím a kalům - viz níže - vyjádří.

Nicméně černý ořech jste skutečně bral jako drahý experiment?? Můžete srovnat ekonomiku provozu s hnědým o2?? Já zkoušel černouhelné kaly - jsou levnější než hnědý o2, ale nejsem přesvědčený že hořák Benekov - předpokládám že je to vlastně hořák Ling vše spálí a ekonomika bude lepší než u hnědého o2 ....

Datum: 15.01.2018 14:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Co se týče kalů, tak s těmi nemám osobní zkušenost.
Ing. Lyčka (výrobce hořáků LING) je však nedoporučuje.
Zdůvodňuje to vysokou prašností kalů a jejich spékavostí.
Prach se také snadno ventilátorem rozfouká po kotli, a neshoří jak by měl.

Datum: 15.01.2018 14:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Černé uhlí se pro spalování v automatických kotlích většinou necertifikuje, takže není uvedeno na štítku kotle jako vhodné palivo.
Je to tím, že když vezmu standardní ceny tohoto paliva, tak vzhledem k výhřevnosti vyjde dráž než uhlí hnědé. Výrobce musí platit ve zkušebně poměrně značnou sumu za každé zkoušené palivo, a jen málo lidí černým uhlím v automatech topí. Pravděpodobně se jim to tedy nevyplatí zkušebně platit.

Jinak ale v Licothermu černé uhlí spalovat lze.
Je třeba snížit podávání o cca 1/3 oproti uhlí hnědému, a přidat mírně vzduchu.
Přesně jak jste to udělal Vy.
Seženete-li černé uhlí O2 za dobrou cenu, není problém jej použít.

Autor: Michal Papírník
Datum: 28.12.2017 19:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126837
reakce na ...
Dobrý večer,
mám na vás dotaz ohledně kotle Licotherm AM 24 který vlastním, kotel je řízen 4 cestným ventilem spojený s termostatem, vše běží jak má akorát někdy se stane to, že kotel po dosahnutí požadované teploty
termostatem, který zavře tak se má kotel dotopit na nastavenou teplotu a pak naakumulovat, teplota je nastavena na 76 stupňů a vystoupí do 91 někdy 92 stupňů a pak vše krásně vytopí, ale někdy se vypne třeba v 63 stupních a naakumuluje se jen do 77 třeba, je to pokaždé jinak a pak když dá termostat pokyn k topení tak je ta teplota kotle nízká a kotel pracně a dlouho vytápí požadovanou teplotu, kotlovou teplotu mám zatím nízkou s důvodu absence bojleru, děkuji moc za odpověď a radu a přeji krásné Vánoce.

Datum: 29.12.2017 10:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Pro radu potřebuji následující informace.

Jaký regulátor má kotel osazen? (LH-REG nebo RENES 01)
Renes vypadá takto: viz obrázek

Pokud má osazen LH-REG, máte u kotle doplňkový regulátor Adex Comfort? Obrázek viz strana 5 zde:
http://potos.cz/htm/navody/Navod%20CR11_A4.pdf

A pokud máte Adex Comfort, je tento regulátor spojen s kotlem kabelem?

Datum: 29.12.2017 11:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, ano mám Adex Comfort a kotel je s ním propojen kabelem, děkuji

Datum: 29.12.2017 12:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kotel reaguje na pokyn k topení od Adexu Comfort.
Ten se pro spuštění kotle rozhodne v případě, když na základě údajů od pokojového termostatu vyhodnotí teplotu topné vody jako nedostatečnou.

Kotel tedy netopí na teplotu, kterou si nastavíte na kotlové regulaci, ale na teplotu kterou mu určí Adex Comfort.
Ten vydá pokyn k topení jen tehdy, je-li to nezbytně nutné. Tím se udržuje kotlová teplota níže, a jsou menší ztráty.

Pokud se Vám zdá, že je nástup topení pomalý, máte 2 možnosti jak to vyřešit.

1) Zvedněte výkon kotle takto: ON = 10 // OFF = 30 // RH = 7

2) Kabel který spojuje adex s kotlem vyjměte. V adexu nechte svorky volné a v kotli je nahraďte klemou. (kusem drátu kterým pevně spojíte svory)
V tomto případě bude kotel topit na teplotu PT kterou mu nastavíte, a nebude řízen Adexem. Tak zajistíte okamžitou zásobu horké vody pro topení, ale za cenu zvýšených ztrát kotle do okolí.

Datum: 29.12.2017 13:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vyzkouším, děkuji moc za ochotu a radu.

Datum: 29.12.2017 11:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, ano mám Adex Comfort a kotel je s ním propojen kabelem, děkuji

reakce na ...
Dobrý večer,
mám na vás dotaz ohledně kotle Licotherm AM 24 který vlastním, kotel je řízen 4 cestným ventilem spojený s termostatem, vše běží jak má akorát někdy se stane to, že kotel po dosahnutí požadované teploty
termostatem, který zavře tak se má kotel dotopit na nastavenou teplotu a pak naakumulovat, teplota je nastavena na 76 stupňů a vystoupí do 91 někdy 92 stupňů a pak vše krásně vytopí, ale někdy se vypne třeba v 63 stupních a naakumuluje se jen do 77 třeba, je to pokaždé jinak a pak když dá termostat pokyn k topení tak je ta teplota kotle nízká a kotel pracně a dlouho vytápí požadovanou teplotu, kotlovou teplotu mám zatím nízkou s důvodu absence bojleru, děkuji moc za odpověď a radu a přeji krásné Vánoce.

reakce na ...
Dobrý večer,

reakce na ...
Dobrý večer,

Datum: 28.12.2017 19:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer,

Datum: 28.12.2017 19:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer,

Autor: Jiří Sohr
Datum: 25.12.2017 15:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111789
reakce na ...
Mám Licotherm Am 24 Bio.

Nastavené parametry:
Pt 84
On 7
Off 36
Ut 40
Uc 40
Rh 3
Hy3
Dt 3
Df 3
předpokládaný výkon dle vzorce On/Off * 60 je 11,7 kW
spotřeba je cca 60 kg peletek standard denně při okolních teplotě 0°C

Dotaz:

Potřebuji zvýšit výkon kotle na 17 kW, změním:
On 7
Off 25
ostatní parametry stejné.

Myslel jsem, že dojde ke zvýšení výkonu, ale pouze narostla spotřeba.
Je ještě nějaká vazba na Rh?

Spaluji větší množství paliva, ale přísun vzduch zůstal stejný, ve výsledku došlo ke zhoršení účinnosti.

Díky za radu.

Jiří Sohr

Datum: 25.12.2017 19:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Otáčky ventilátoru RH nastavte na 7, a ventilátor otevřete na polovinu. tj klapka na kolmo (2,5 škvíry)
Vzduch musí odpovídat množství přisunutého paliva.
Nedostatek vzduchu poznáte tak, že kotel začne více tvořit saze, případně dehet.
Vypočtený výkon je pouze orientační. Záleží na kvalitě paliva, atd...

Jinak, spotřeba 60 kg denně je poměrně značná, opravdu spálíte 4 pytle peletek denně?
60 kg pelet odpovídá trojpatrovému nezateplenému domu.

Autor: Jiří Sohr
Datum: 25.12.2017 19:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111789
reakce na ...
Dobrý den.

Zkusím to. Spotřeba je normální. Dům 285 m2, tepelná ztráta 26 kW, topím na 23-24°C. Dům starší, nezateplen.

Sohr

Datum: 25.12.2017 22:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ok, na tak velký dům je to v normě.
Mám podobně velký, taktéž nezateplený dům, jen nové okna.
Osvědčilo se mi nastavení On 10 / OFF 30.

Autor: Jiří Štekr
Datum: 16.12.2017 09:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126760
reakce na ...
Mám kotel AM 24, 4-cestný ventil, regulaci adex, pokojový termostat. Během 2 dnů přestal kotel několikrát topit a displeji signalizoval poruchu HT. Podržením prostředního tlačítka jsem kotel nahodil do provozního stavu, ručním zapnutím šneku, jsem do hořáku dopravil palivo, poté zapnul ventilátor, kotel se rozhořel a přepnul jsem do automatického provozu. Za půl dne se porucha opakovala.

Předpokládám, že jde o havrijní stav překročení kotlové teploty, při které kotel vypne ventilátor a podavač a přejde do havarijního stavu. Prosím, proč k tomu dochází? jak mám poruchu odstranit aby se neopakoval?

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 16.12.2017 10:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
A jaká je/byla kotlová teplota ?? Možná je pouze zanesené sítko před čerpadlem a čerpadlo neodvede tep. energii včas z kotle a ten se přetopí ...;-)

Datum: 17.12.2017 09:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokuste se vysledovat při jaké teplotě kotel spadne do stavu HT.
Např. tak, že ručně zavřete ventil a počkáte až kotel dosáhne teploty kdy spadne do havárie. (ručně do kotle přiložte nějaké dřívka, nebo nechte kotel hořet v ručním režimu dokud se nepřetopí)

Pokud kotel přejde do stavu HT na 105°C, je problém v cirkulaci, a máte vadné některé z čerpadel, nebo ucpaná sítka na nich.

Pokud kotel přejde do stavu HT dříve, např při 90°C, máte vadný havarijní termostat.

V obou případech musíte kontaktovat svého topenáře, nebo se pokusit vyměnit vadné díly sám.
V případě potřeby můžeme zaslat sadu pro výměnu havarijního čidla. Cena je 490,- kč bez DPH a obsahuje jak termostat, tak hlavní kotlové čidlo a kabely pro připojení na řídící regulaci.

Datum: 18.12.2017 15:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji, kotel přejde do havarijního stavu při ca 95°C. Patrně bude špatný havarijní termostat, kontaktoval jsem topenáře pane Hrabě, který zítra nebo ve středu přijede závadu odstranit.
Někuji za rachlou reakci.
Jiří Štekr

Datum: 16.12.2017 09:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mám kotel AM 24, 4-cestný ventil, regulaci adex, pokojový termostat. Během 2 dnů přestal kotel několikrát topit a displeji signalizoval poruchu HT. Podržením prostředního tlačítka jsem kotel nahodil do provozního stavu, ručním zapnutím šneku, jsem do hořáku dopravil palivo, poté zapnul ventilátor, kotel se rozhořel a přepnul jsem do automatického provozu. Za půl dne se porucha opakovala.

Předpokládám, že jde o havrijní stav překročení kotlové teploty, při které kotel vypne ventilátor a podavač a přejde do havarijního stavu. Prosím, proč k tomu dochází? jak mám poruchu odstranit aby se neopakoval?

Autor: Zbyněk Trčka
Datum: 14.12.2017 18:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126751
reakce na ...
Dobrý den pane Trčka. chtěl jsem se zeptat,asi před 5ti lety jsme od Vás koupili AM24 a topíme uhlím ořech2 . Do teď spokojenost ,ale letos,zůstává nedohořelé uhlí.Nevím jestli je to kvalitou uhlí nebo je chyba jinde.Nastavení mam jak jste jíž dřív zde doporučoval děkuji Trčka

Datum: 15.12.2017 16:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Špatné spalovaní je pravděpodobně způsobeno nedostatečné vyčištěným kotlem. Pod roštem uvnitř kotle najdete na hořáku servisní otvor. Je přichycen čtyřmi šrouby. Otevřete jen a vyberte všechen prach. Dále zkontrolujte zadní sběrač kotle a kouřovod. Jakmile se upraví průchod vzduchu kotlem zlepší se spalovaní.

Autor: Petr Doleček
Datum: 04.12.2017 08:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126447
reakce na ...
Přeji hezký den pane Trčko,

chtěl jsem se Vás zeptat, proč můj kotel Licotherm Carbo2, topí tzn. běží ventilátor i šnek a jsou zaplá obě čerpadla i když je na kotli termostat vyp?
V místnosti kde termostat se nachází je už požadovaná teplota natopena, na kotli na displeji je termostat vyp a kotel pořád topí.
Chápu, že termostat posílá údaje do kotle v 10 min intervalu, že kotel topí ješte 10 min po té co vypne termostat ( mám to také tak nastaveno, že topení vypnout po 10 min), ale kotel topí třeba i 13 min, pak vypne šnek i ventilátor ale čerpadlo pořád běží a 4 cestný ventil se servomotorem je pořád otevřený a pouští např. 42 teplou vodu do radiatorů, pak vypne i čerpadlo zavírá se ventil, přechází na letní režim, vše stojí asi 2 min a pak zapne pokojový termostat a kotel opět začne topit, tohle se nepravidelně opakuje.

Děkuji za upřesnění proč se tohle tak děje? Co mám kde nastaveno špatně?

Děkuji moc za odpověď

Doleček

Datum: 04.12.2017 10:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nastaveno máte vše správně.
Kotel udržuje komfortní teplotu topné vody.
Pokud by kotel topit přestal, a voda v radiátorech by vychladla, klesla by Vám teplota v místnosti. Regulace se stará o to, aby teplota byla udržena bez kolísání.

Jednodušší systémy, na které jste pravděpodobně zvyklý z minula, zapínaly a vypínaly kotel podle toho za byla překročena teplota nastavená na termostatu. To způsobovalo kolísání teplot v radiátorech, potažmo v místnosti.

Regulace ADEX RENES 01, která řídí Váš kotel, však udržuje teplotu bez kolísání. Tepelná pohoda je tedy vyšší. Spotřeba paliva je přitom stejná jako u jednoduché regulace. (průměrná teplota je stejná u obou systémů, jen u toho našeho nekolísá)

Jinak čerpadlo topného okruhu vypne po uplynutí doběhu který si nastavujete v posledním kroku programování.
Pokud jej však nastavíte na méně než 11 minut, může se při dlouhém cyklu stát, že termostat dá pokyn k topení prakticky minutu po tom co se zastavilo čerpadlo. To se potom znovu rozjede.
Aby jste se tomuto vyhnul, nastavte doběh na nejméně 12 minut.

Datum: 04.12.2017 11:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji moc za informaci,
nastavím na 12 min a uvidím jestli nebude tak často čerpadlo spínat.

Přeji moc hekzý den a vánoční atmosféru :-)

Petr Doleček

Datum: 08.11.2017 10:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, vlastním kotel licotherm am 26 carbo 2., chtěl jsem se Vás zeptat na spotřebu uhlí v násypce, vytápím větší dům a na termostatu honeywell mám nastaveny dva teplotní stupně když nejsem doma temperaci na 18 stupňů a po 15 hodině na 21 stupnů.
Uhlí v násypce mi vydrží cca 7 dní, popelník vysypu jednou za 3-4 dny, myslíte si že spotřeba uhlí je v normě, nebo mám raději topit celý den na jednu teplotu kdy spotřeba by ještě klesla?
Dále jsem nastavil šnek na chod 5 sekund a prodleva 70 sekund, ventilátor 85%, když jsem přidal chod nebo ubral prodlevu, přišlo mi, že v popelníku sem tam jsou i kousky ještě neshořelého uhlí.
Dále jsem se chtěl zeptat, když mám na termostatu nastaveno 21 stupňů a teplota v místosti je už natopena, na termostatu pořád svítí plamínek(topení) a kotel pořád běží a není schopný natopit např na 22 aby vypnul, přijde mi, že po natopení pouští malo teplé vody do raditorů.
Poslední dotaz:čtyřcestný ventil ESBE, mám nad kotelnou koupelnu a říkám si když ho ručně otevřu např. na 1/3 teplá voda se mi automaticky tlačí do radiatoru v koupelně i bez zaplého čerpadla, takže pořád mám teplé radiatory, mohu nechat ESBE takto nastavený a bude pak sám otevirat na vyšší teplotu jak ja mu nastavím ručně?

Děkuji moc za odpovědi a omlouvám se za tak rozsahlé texty.

S pozdravem

Petr Doleček

zobrazuji 1 - 30 z 1541   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czPokládka koberce na podložku. Jaké má výhody a jak připravit podklad?Vodu v nádržích znečišťuje fosfor a soli ze silnicPo katastrofě obnovená vesnice bere ohled na ekologii i místní obyvateleWC instalační prvky Nicol INEO pro mokrý i suchý proces zazdění