Elektrické podlahové vytápění - projekt

Autor: Martin Otradovský
Datum: 23.02.2012 09:25
uživatel: 108788

Dobrý den, mám dotaz ohledně zpracování projektu na elektrické podlahové topení. Mám spočítané tepelné ztráty objektu a určeno, že vytápění bude přímotopné elektrické. Nevím však, co vše specifikovat ve výkrese. Zda postačí jen vyšrafovat vytápěnou plochu a napsat ztrátu místnosti, nebo si spočítat i rozteče.
Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 76   starší >>
Datum: 12.03.2012 07:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
To Martin Ostradovský.
K původnímu dotazu asi tolik. Pro konečný úspěch topení je dobré "strategicky" se zamyslet nad způsobem kladení trubek v podlaze. Dám sem obrázek několik variant a to Vám napoví o co se jedná a co by výkres měl obsahovat a nenechat to libovůli montážní firmy.

Autor: Lumír Novák
Datum: 12.03.2012 07:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109128
reakce na ...
šalý se probral z agonie,zase budou šalenosti

Autor: Tomáš Hluštík
Datum: 11.03.2012 21:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109163
reakce na ...
Dobrý den.
Musel jsem na chvíli odskočit a vidím, že se to tu zvrtlo i k osobním útokům a diskuzi o finančních nákladech atd.
Původně jsem chtěl blíže vysvětlit názory některých přispěvatelů na obtížnou regulaci el. podlahového topení.
Myslel jsem, že všem zde je jasné, že vzduch místnosti nám ohřívá teplá podlaha a že velikost předaného tepla závisí na ploše a teplotě této podlahy. A teplota této podlahy se nikdy nemůže měnit skokem s okamžitou závislostí na změně energie dodané této podlaze a že této vlastnosti se právě využívá při regulaci výkonu zapínáním a vypínáním topných kabelů.
Doporučuji malý experiment.
Vezměte hrnec, to bude místnost, naplňte vodou, to bude vzduch, položte na el. vařič, to bude podlahovka.
Ponořte do vody teploměr a ruku na knoflík - budete regulátor, vždy buď zapnete na max. nebo vypnete.
Zkuste začít ohřívat vodu vždy půl minuty hřejte a půl minuty nechte vypnuté. Ve stejných intervalech zapisujte teploty a udělejte graf. Pochybuji, že při přiměřené velikosti hrnce zaznamenáte nějaké skokové změny teploty vody-tedy našeho vzduchu. A pak si zkuste při dosažení nějaké teploty regulovat zapínáním a vypínáním vařiče stálou hodnotu. Myslím, že to snadno zvládnete a žádné strašné cyklování tam nebude.
No a stejně myslím funguje i el. podlahovka

Autor: Jozef Homola
Datum: 11.03.2012 21:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano impulzní regulace dokáže zlepšit regulaci a když se bude brát signál od termočlánku poblíž topné trubky (nebo kabelu) , tak to bude ještě lepší. Ten příklad s tím hrncem není moc vhodný. Vodu nelze zaměňovat se vzduchem například pro toto. Zvednout teplotu betonu 1,2 m3 v podlaze o 1°C nějakého obýváku o 20 m2 potřebuje 2 520 000 J. Zvednout vzduch v tomtéž pokoji o 1°C potřebuje 65 000 J. Je to rozdíl 38 x.

Autor: Tomáš Hluštík
Datum: 11.03.2012 22:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109163
reakce na ...
Ale já jsem jen, zejména panu Šalému, chtěl demonstrovat, že i nespojitou regulací lze v rámci přesnosti měření spojitě a jednoduše regulovat teplotu.
Ten pokus byl jen k tomu.
Vždyť jen ta plotýnka má skutečný příkon jako třeba celá podlaha v tom 20m pokoji :o)

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 12.03.2012 06:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100056
reakce na ...
principielně souhlas, ale s tou podlahovkou to je jak píšu a k čemu se Vás snaží dostat i pan Homola,
Kdybych nezažil - byl jsem několikrát na návštěvě s takovým systémem - tak bych nepsal. Proto se snažím upozornit, že to není tak jednoduché jak se zdá. A protože mám vodní podlahovku tak mám srovnání

Autor: Vladimír Křen
Datum: 12.03.2012 08:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100035
reakce na ...
Tak jak je to popisované odpovídá to více charakteristice teplovodní podlahovky s el. kotlem než systémem s topnými kabely. Zásadní rozdíl mezi kabelem a topným hadem je v povrchové teplotě. U el. kabelu je teplota konstantní po celé délce, u topného hadu klesá se vzdáleností od vstupu. Další rozdíl je v povrchové teplotě topného hadu a topného kabelu. Vzhledem skoro bodovém průřezu topného kabelu je vlastně nutno pro stejný topný výkon dosáhnout vyšší povrchové teploty. Vždy je to limitováno použitelnou instalační délkou. Ve výsledku by povrchová teplota podlahy měla být u topného kabelu a u topného hadu stejná. Regulace pomocí pulzů vlasně délkou pulzu definuje topný výkon.

Datum: 12.03.2012 10:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, platí ten průběh teplot pro vodní podlahovku. Tím spořádáním se sleduje několik věcí. Předně aby více výkonu bylo tam, kde má být a aby proudění vzduchu mělo nějaký chtěný charakter než nějaký náhodný.

Datum: 11.03.2012 18:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Hluštíku,když jaskva píše prostorový termostat,tak myslí v obytné místnosti ?

Datum: 11.03.2012 17:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Minulý týden je tu někdo pojmenoval na GT s.r.o.-gaučový teoretik,myslíte,že se mýlil?

Datum: 11.03.2012 17:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak co pane Hluštíku,dojdou argumenty,tak se do toho zamotávají.Mezi námi,co tomu rozumíme,jaký je rozdíl mezi vodou a drátem,když vypne HDO jak píše Homola

Datum: 11.03.2012 17:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vy jste to asi špatně pochopil,ta výtka patří p.šalému.jaskvovi a homolovi

Datum: 11.03.2012 17:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mohu naprosto přesně spočítat co se stane, když se vypnou dráty a když se vypne oběh vody v trubce světlosti asi 13 mm. Vliv na akumulované teplo v podlaze o ploše 20 m2 má 20 l vody v trubkách asi 1/20 toho co je v betonu. Tedy ovlivní to chod asi z 5-ti %. Kabely to ovlivní méně asi odhadem 3%, protože jsou tenčí ale mají zase po celé délce stejnou teplotu a o trochu vyšší teplotu jádra a u vody ke konci smyčky teplota klesá.

Datum: 11.03.2012 18:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vaše výpočty si strčte někam,viděl jsem vaše trojradiky,sám jste řekl že je velká koncentrace tepla na jednom místě,že to dělá kocoury a máte rozdíl mezi stropem a zemí 1 stupeň.To jste tenkrát musel mít v hodině fyziky průjem ,ne?Já jsem to měřil.

Datum: 11.03.2012 18:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nevím co to sem pletete. 3 Radiky mám proto aby velká koncentrace tepla nebyla a abych v budoucnu až takový kondenzační kotel bude jej mohl využít. Letos jsem při teplotách pod -22°C topil vodou 48 °C, teď to běží na 45°C a ještě to časem snížím až se oteplí. A ten průjem z fyziky byl několik let, byly tři fyziky a k tomu termomechanika, sdílení tepla, technika prostředí, kotle, kompresory a chladící zařízení a regulace lineární a impulsová. Foto diplomu můžu dodat za 10 minut.

Datum: 11.03.2012 18:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Právě proto,že máte ty diplomy Vám ty kidy každý žere i s navijákem.Já mám jen průmku,ale když při dnešní venkovní teplotě plus pět stupňů bych topil na 45 stupňů,tak při mínus 22 stupňů bych při teplotě 48 stupňů dům nevytopil.Toť vše.A z rozdílem jeden stupeň mezi stropem a zemi.Pane Homolo,já nežeru seno.

Datum: 11.03.2012 18:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Ono je takové chytré zařízení, kterému se říká pokojový termostat. Ten má nastavenou hysterezi 0,3°C a tak když je pokles o 0,3°C, tak zapíná a topí tolik až se to o 0,3°C zvýší, pak vypne. A když je -22°C, tak to topí skoro 24 hodin ze 24 hodin a když je u nás momentálně kolem nuly ta jenom 8 hodin ze 24 hodin. Prostě si to udělá takové přestávky třeba 40 50 minut a pak opět zapne . I toto je regulace a pokud jsou to kidy tak mne promiňte (ostatní).
Edit:
Ukázka teplot na tělese, a 05 m nad tělesem při otopné vodě 42°C

Datum: 11.03.2012 19:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já vím,pane kotel jede skoro 24 hodin a platíte 25000,- za plyn,jak jste uvedl minulý týden.Jdu pro to seno.Dobrou.

Autor: Pavel Kříž
Datum: 11.03.2012 19:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100055
reakce na ...
Dobrý den pane Nováku, Vy asi nechápete, jak funguje regulace vytápění s termostatem. Jinak si to nedovedu vysvětlit...

Datum: 11.03.2012 19:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Kříži,co nechápete?že pan Homola nemá kondenzační kotel,má nízkoteplotní,přes mrazy mu to jede skoro pořád,čili nejméně 25 kubíků včetně vody,dnes kolem 10-12 kubíků,okna nemá na jih a platí ročně 25000,-?A má rozdíl mezi stropem a zemí 1stupeň s třemi trojitými radiky?Taky nechápu.
Kašlete na to.Celé odpoledne tláchání o ničem.Jinak termostatům určitě rozumím.Nezlobte se ,ale nebudu to moc rozvádět,protože GT se do toho zapojí a je to v háji.Každý systém potřebuje jinou regulaci-dynamický,těžkopádný,podlahový,stěnový,tč.Elektriku lze nejlíp regulovat ,bez ztrát přehříváním,jak se stává u ekvitermu.Mějte se hezky L.N.

Datum: 11.03.2012 20:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane nepochopil jste, že kotel když jede 24 hodin, tak nežere 25 kubíků plynu. Dokázal by to ale to bychom mu museli zvýšit pořádně teplotu a stavba by ji musela chtít. Dneska počítám tak, že sežral kolem 7-8 kubíků včetně teplé vody ( u nás ještě leží sníh). Je to taková "potvora", že ani při stejné teplotě nastavené na displeji, kterou se snaží udržet s přesností 1°C, tak nespotřebuje stejně ale krokovým motorkem si v armatuře připouští tolik plynu, kolik k tomu potřebuje, protože se nevrací vzhledem k okolnostem stejně teplá zpátečka, prostě někdy je vzhledem k okolnostem více nebo méně vychlazená. Diagram spotřeby plynu můžu zveřejnit za posledních 10 let vedený kdykoliv i denostupně.

Datum: 11.03.2012 20:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
sem s ním

Autor: zdeněk svoboda
Datum: 11.03.2012 20:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108541
reakce na ...
deset roků vedete spotřebu plynu a to vám mám věřit že jste normální

opakované výpočty a propočty tomu nasvědčují že jste bl....

jaký je váš kalorický příjem ,když tak škudlíte pane Homolo

Datum: 11.03.2012 20:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Pane proč si nabíháte na vidle. Jiní můžu potvrdit a já to mohu dokladovat, že graf doplňuji a občas jej zveřejním. Nebudu jej nikomu nutit a mohu vysvětlit proč dochází k poklesu, protože dělám nějaké opatření a z toho důvodu aby to bylo objektivní jsem program termostatu 10 let neměnil. Důležitý je pokles měrné spotřeby na denostupeň. Ovšem Praha Karlov oznámil, že bez peněz už to nebude poskytovat, tak tam loňský rok není uzavřený. Ať se někdo směje nebo ne, správný gaučový odborník to dělá podobně.

Datum: 11.03.2012 21:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane,pokud někdo chce lhát,tak si to musí pamatovat.Dobrou

Datum: 11.03.2012 21:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A co faktury by Vás přesvědčily? Nechť mne někdo řekne jeden důvod, proč bych měl lhát.

Datum: 11.03.2012 17:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A mohl byste tedy napsat Váš názor na fungování regulace topným kabelem a teplovodní podlahovky? Názory na diskutéry jsme již četli, ale myslím, že ty moc nikoho nezajímají...

Datum: 11.03.2012 18:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je to dotaz na mne?

Datum: 11.03.2012 18:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ne pane Homolo, zajímá mně odpověď pana Nováka...

Datum: 11.03.2012 17:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
trochu jsem musel oprášit PC od vymlácené prázdné slámy,a tak to tu je,kecat o ničem,zmákli jsme Hluštíka,jdeme do dalšího,ale vysvětlení...

zobrazuji 1 - 30 z 76   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Diskusní fórum

Hledání v diskusích

E-mailový zpravodaj

WebArchiv - stránky archivovány národní knihovnou ČR

Nejnovější články

Reklama

Vysoká účinnost, úspora paliva a nízké emise. To je jen krátký výčet vlastností revolučních kamen a kotlů LS KAMNA. Krbová kamna a kotle prvotřídní kvality vyráběná českou firmou ze Strakonic.
Ještě sháníte krbová kamna?
Slevy až 40 procent na kamna výrobců jako jsou ABX, HAAS+SOHN, Romotop, Nordica, Jotul a další. Nyní např. 6kW kamna Romotop Evora 03 se slevou 32 %!
www.krbova-kamna.com
Svítit „za“ 12 místo 80 Watů? Proč ne?! LED osvětlení do kuchyně, chodby nebo obývacího pokoje na www.led-house.cz. LED pro domácnosti i komerční a průmyslové prostory skladem. Nevíte jak na LEDky? Navštivte nás!

Aktuální články na ESTAV.czUspořádání interiéru ovlivňuje biogeografii mikrobůGigaset uvádí chytrého hlídače domácnosti s ostrýma očimaErgonomie, věda o rozměrech a poměrech - lidské tělo