Pomoc! Probíjí nám barák!

Autor: František Strnad
Datum: 22.07.2012 11:14
uživatel: 108610

Prosím o pomoc! Při sprchování po dotknutí pákové baterie cítíme silné brnění.
Při odčerpávání vody z bazénu se mi také stalo, že když jsem lezl ven a dostal se jednou mokrou nohou na trávu, druhá noha ve vodě začala také brnět. Po nazutí gumové obuvi to zmizelo. Ale když jsem stál bosýma nohama na trávě a strčil ruku do bazénu, opět to brnělo. Ten kdo měl suchou obuv tento jev nezaznamenal. V bazénu bylo ponorné čerpadlo.
Prosím napište mi kde a jak mám zjistit závadu? Zřejmě se na kostru dostává 230V ale jak to mám zjistit?
Spěchá to! Děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Václav Kočárek09.08.2017 08:17
Rrrrr Rrrrr02.09.2013 11:17
Aleš Vencko13.08.2013 18:58
pavel Tomší25.07.2012 11:01
Laďa Jaskva25.07.2012 07:13
Miroslav Minárik24.07.2012 23:35
Miroslav Minárik24.07.2012 23:15
František Strnad24.07.2012 22:40
pavel Tomší24.07.2012 21:41
pavel Tomší24.07.2012 21:40
Miroslav Minárik24.07.2012 20:21
pavel Tomší24.07.2012 19:59
Miroslav Minárik23.07.2012 23:55
pavel Tomší23.07.2012 21:42
Laďa Jaskva23.07.2012 18:54
Miroslav Minárik23.07.2012 13:59
pavel Tomší23.07.2012 13:47
František Strnad23.07.2012 08:03
Miroslav Minárik22.07.2012 22:40
Laďa Jaskva22.07.2012 22:01
František Strnad22.07.2012 21:40
Miroslav Minárik22.07.2012 16:50
František Strnad22.07.2012 16:32
Miroslav Minárik22.07.2012 16:24
Jozef Homola22.07.2012 15:26
Miroslav Minárik22.07.2012 12:28

Datum: 09.08.2017 08:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125768
reakce na ...
Mě probíjí 3F elektroměr, na kostře zásuvky naměřím 230V proti zemi (kolík vadasky v hlíně). Jde o podružný, který jsem si pořídil sám (takže žádný ČEZ nebo PRE mi nepomůže). Projevuje se to tak, že se elektroměr stále točí, sice pomalu ale i přes to, že nic neodebírám (vývody odpojeny). PŘIZEMĚNÍ NEPOMOHLO. Co nevím, je to, jestli je elektroměr K.O. a mám ho vyhodit, NEBO mám shánět někoho, kdo mi ho správně nafázuje.

Autor: Aleš Vencko
Datum: 13.08.2013 18:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113847
reakce na ...
Dobrý den všem,
mám v přechodně najatém bytě v Chorvatsku podobný problém. Pokud má někdo např.záděru na prstech, cítí od tekoucí vody nebo od baterie, sprch.hadice (kovové) apod.nepříjemné brnění. Koupil jsem si digitální voltmetr a mezi vanovou baterií a vanou (nerez.krytkou přepadu vany) jsem naměřil 2 V. Vypnutí jednotlivých spotřebičů (bojler, lednice, pračka, klimatizace, lustry,...) nepomůže. Po shození všech jističů je ale napětí na vodovodní baterii nulové. Podle některých zdrojů je tu rozvod nulovaný, v zásuvce jsem tedy v připojené zásuvce mezi nulou a kolíkem nic nenaměřil. Zkusím pátrat dál. Přiznám se, že mi není jasné, zda střídavé 2 V mohou v daném prostředí napáchat nějaké škody např.na zdraví osob s nějakou vadou, těhotných žen, malých dětí, poškozeným zdravím apod.
Předem velice děkuji za rady.

Autor: Rrrrr Rrrrr
Datum: 02.09.2013 11:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 106438
reakce na ...
Ochrana nulováním je ta nejhorší, co může být. 2V nejsou nebezpečné. Od brnění by vám určitě pomohlo důkladné pospojování a uzemnění. Na vodovodu s plastovým přívodem do domu a kovovým rozvodem uvnitř, to může být nějaké indukované napětí na potrubí, jestliže vede el. vedení ve zdi souběžně s vodovodním potrubím.

Autor: Miroslav Minárik
Datum: 24.07.2012 23:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103672
reakce na ...
Pane Strnade, pokud k odčerpávání vody z bazénu používáte čerpadlo s třívodičovým jednofázovým přívodem, nebo máte kovové části bazénu spojené s nulovým vodičem, měl by teď být bazén v pořádku.
Pokud vím, tak kalová čerpadla dnes mají pouze 2 vodičový přívod, to by brnění způsobilo jen kdyby bylo porouchané, nebo by byl nulový vodič jeho zásuvky nějak spojený s kovovou částí bazénu.
Při poruše nulování, kterou jste popsal.

Datum: 24.07.2012 22:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak záhada je snad vyřešena. Elektrikář proměřoval 3 fáze a když sepnul bojler tak na jedné fázi kleslo napětí z 230 na 190V. A trochu se snížila svítivost všech zrovna rozsvícených světel.
Pak ho napadlo podívat se na sloup na pojistkovou skříň, tuším fejfarka se tomu říká.
A tam byl uhnilý nulák. Takže jsme to nahlásili ČEZu jako závadu na jejich přívodním vodiči a za hodinu tu byl jejich technik a opravil to. V té skříňce jsou 3 takové staré porcelánové šroubovací jako pojistky nebo co to je, taková historie co se dávno nevidí. Aspoň v baráku to nemáme.
Říkali nám, že nás to mohlo dávno zabít.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 25.07.2012 07:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. To jsem upřímně rád, že se to vyřešilo a že ten nulák aspoň trochu vedl. Kdyby tam byl naměřený vyšší pokles napětí, tak to by nebrnělo, ale zabíjelo. Zaplať pán Bůh, že to tak dopadlo
S pozdravem Laďa.

Datum: 22.07.2012 22:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Kdyby to brnění bylo způsobeno 230 V, tak by jste zde už snad ani nepsal. Takové brnění je totiž smrtelné. Nicméně, někde máte celkem zásadní chybu, kterou musí odhalit elektromontér, který dělá bytové rozvody přesně podle vyhlášky. Já bych to pouze typoval na rozdíl potenciálu na nulovém vodiči proti skutečné zemi. V první fázi bych odpojil od sítě to ponorné čerpadlo. Tam jde o život....
S pozdravem Laďa

Autor: pavel Tomší
Datum: 23.07.2012 13:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100583
reakce na ...
No neřekl bych že je smrtelné... 240 jsem koupil už hodněkrát a světe div se žiju. A budete se divit ale hrábnul jsem i na 3 fáze a skončilo to očouzenou pazourou. Ale dodnes tam mám takový dolíček. Každopádně jedna fáze je v poho a většina lidí to ustojí ale je jasné že sem tam někdo ne.....

Datum: 23.07.2012 13:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Asi jak kdy, ale když se vam podaři do jedne ruky uchopit nulu a do druhe fazi, pravděpodobně vas to zkrouti tak, že už to nepustíte a těžko ze sebe budete dostavat nějaký volání o pomoc. Může to být i při 230 V. Jak to bude, když přitom budete ve sprše, to nevím, to nemám vyzkoušené, ale ten proud přes vás bude podstatně větší. Řekl bych že už o tom nebudete vyprávět nic.

Datum: 23.07.2012 18:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Vy jste čaroděj a máte svoje postupy na všechno. Jestli někde něco probíjí, tak je to nebezpečné. Plné napětí 230 V v jedné ruce a nulák v druhé ruce i takového machra jako jste Vy, naprosto spolehlivě paralizuje. Řekl bych, že byste se modlil, aby Vám někdo ten drát vytrhl z ruky. Ale předpokládám, že než to odříkáte po Buď vůle Tvá, tak bude po Vás.
S pozdravem Laďa

Datum: 23.07.2012 21:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano je to nebezpečné a nikde jsem nepsal že ne. Jen říkám že drtivá většina lidí to ustojí. A věřte že těch 240 jsem koupil hodněkrát a to i když to šlo přes tělo. Nevím proč ale moje reakce je že pustím. Měli jsme na škole kluka kterému jsme říkali Johny azbest a ten běžně sahal do zásuvky s tím že ho to šimrá. A jestli pamatujete vojenský telefon jak tluče tak tenhle frajer to držel a mohli jste točit klikou jak o život a on se jen tlemil. Jooo holt každý to má jinak. Takže nepřekrucovat co píšu jo...

Datum: 23.07.2012 23:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Tomší, nač to srovnání s polním telefonem, který do vás může dostat tak 2W. Při 240V by to nebylo ani 10mA
Řekněte rovnou, kolik ampér snese bez úhony vaše tělo.
Netvrďte ale, že to nevíte, jestli proudem přes vás to vyhodí 16A motorový jistič.

Datum: 24.07.2012 19:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Opravdu to nevím. Nikdy jsem to neměřil páč jsem neplánoval že budu hrabat na drát pod šťávou. A kvuli vám si opravdu další pecku s ampérmetrem v ruce dát nenechám.

Datum: 24.07.2012 20:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No právě. Pak ale vše, co jste napovídal o utržených úderech elektřinou jsou jen plky, protože nevíte nic, jen že vás to koplo a co se stane, když koupíte další ránu, nedokážete předpovědět.
Protože, jak říkám, nevíte nic.

Datum: 24.07.2012 21:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Co to plácáte? Přečtěte si o píšu a to pořádně. Opravdu nemám tušení co se stane až koupím další pecku. Copak jsem někde tvrdil že jsem věštec? Snažíte se mi něco podsunout. Já reagoval v tom smyslu že to nemusí hned každého složit a že drtivá většina lidí to v pohodě ustojí. Přečtěte si to než něco plácnete.

Datum: 24.07.2012 21:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A nikde jsem nepsal že to je srovnatelné s tím telefonem.

Datum: 24.07.2012 23:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Tomší, přečtěte si laskavě svoje příspěvky a původní dotaz pana Strnada.
Potom si to srovnejte v hlavě a pokuste se přijít na to, jestli mu ty vaše rady k něčemu byly.
240 V v domě nejspíš nemá, polní telefon taky ne a že by chtěl koupit nějakou pecku od elektriky, jako vy, že by se jen otřepal a provozoval dům ve stejném stavu, se nelze domnívat.
Čím jste mu tedy chtěl pomoci?
Nebo jste tady chtěl předvést, že jste skoro tak dobrej, jako ten váš "Asbest"?

Datum: 25.07.2012 11:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
On nemá v domě 240V Tak co tam má? Co to plácáte? Přečtěte si co jsem psal. Já reagoval na příspěvek úplně jiný a na to že 240 voltu každého hned nemusí skolit. Nikde jsem neradil tomu pánovi jak to má opravit a čím to je. Stále mi něco podsouváte a snažíte se to překroutit. A nikde neříkám že když někdo koupí pecku tak je DOBREJ. To je zase nějaká vaše hláška. Jen říkám že drtivou většinu lidí to nesloží a v pohodě to rozdejchaj. O tom to je od začátku můj přípsěvek do té doby než jste začal trapně rejpat úplně mimo mísu. Nevím o co vám vůbec jde. Nebo podle vás kolik procent lidí zásah 240 volty nepřežije? Na to mi odpovíte nebo plácnete něco zase uplně mimo?

Datum: 22.07.2012 16:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Homolo, doufám, že jsem správně pochopil, že si tady z lidí dělá pan Strnad legraci. Zrovna tak se mohl myslících lidí ptát, co má dělat, když jezdí po dálnici s autem, kterému nefungují brzdy.
Jestli se mýlím, je mi pana Strnada upřímně líto a měla by být přezkoumána jeho způsobilost k jednoduchým úkonům, jako je vypnutí nebezpečného elektrospotřebiče.

Datum: 22.07.2012 16:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ale jaký spotřebič v koupelně mám vypnout, když tam žádný zapnutý nemám? Ani světlo nesvítí když je to ve dne.
U toho čerpadla na zahradě bych to chápal, to souhlasím, to se vypnout dá.

Datum: 22.07.2012 16:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Strnade, z toho, co píšete, se těžko dá vyvodit rozumná rada. Nepíšete, v jakých trubkách je vedena voda, z čeho je vana, nebo vanička sprchového koutu, jestli je správně provedené pospojování v koupelně, jak máte zapojené zařízení na ohřev vody, pokud je elektrické, jestli na kovový vodovod není někde něco, například ochranné nulování, nesprávně připojeno, jestli někde nechybí, nebo není porouchaná základní ochrana nulováním a mnoho dalších možností.
Jste li laik, asi to vlastními silami nespravíte a skutečně si budete muset někoho pozvat. Nemusí to být zrovna revizní technik, kdo může příčinu odhalit, měl by stačit i normální elektrikář, který dělá elektroinstalace.

Datum: 22.07.2012 21:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky.Vidím, že je to složitější. Elektrikář už je objednaný, jenom mu asi déle trvá než k nám dorazí.
Jinak sprchový kout je jednoduchý, bez vaničky, jenom vyspádovaný a vykachlíkovaný. Baterie je kovová na zdi. Jenom závěs, žádné zašupovací dveře.
Bojler je elektrický závěsný značky Dražice OKCE80. Několikrát jsme volali elektrikáře, protože se mu neustále přehříval termostat až se uškvařil. Už nám ho měnil 4x během dvou let. Je tedy možné, že při poslední návštěvě uvnitř něco špatně zapojil. Jenže to probíjení jsme zaznamenali později.
Zkoušel jsem měřákem měřit napětí mezi baterií a radiátorem a nic. Ani když jsem pustil vodu a namočil to tam.

Datum: 22.07.2012 22:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To napětí jste měřil v okamžiku, kdy bojler ohříval? Pokud v koupelně nemáte kovové předměty navzájem pospojované, jak předepisuje norma, může na nuláku vzniknout malý úbytek pár voltů, který si tam přivedete kovovým potrubím a ten při dotyku mokrou rukou dobře ucítíte.

Datum: 23.07.2012 08:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Neměřil, to mě nenapadlo. Ohřívá když jde nízký tarif, což je převážně v noci. Změřím to, díky za radu.
Ještě mám podezření, jestli se to nedostává odpadovým potrubím a vodičem se stává voda, která spojí bosou nohu a odpadní trubku. Máme totiž tlakovou kanalizaci a čerpadlo by také mohlo probíjet.

Autor: Jozef Homola
Datum: 22.07.2012 15:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Pozvěte si revizního technika a závada je zjištěna "nato tata". Nešetřit jde o život.

Datum: 22.07.2012 12:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To zase já, když uchopím do ruky fázový vodič, brní to taky, navíc mi to zkroutí ruku a nemůžu to pustit.
Co já mám dělat?

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czPokládka koberce na podložku. Jaké má výhody a jak připravit podklad?Vodu v nádržích znečišťuje fosfor a soli ze silnicPo katastrofě obnovená vesnice bere ohled na ekologii i místní obyvateleWC instalační prvky Nicol INEO pro mokrý i suchý proces zazdění