nabíjení akunadrze

Autor: petr kocum
Datum: 08.12.2012 22:01
uživatel: 111565

Nabíjím akunádrž krbovou vložkou a mám následující problém. Oběhové čerpadlo spíná termostat v jímce na krbu zhruba při 70 stupních a vypíná při zhruba 60 stupních. Když večer naložím do krbu palivo a ohřeju nádrž např. na 80 stupňů, po vyhasnutí krbu mi čerpadlo prohání vodu přes krb a tím mi jí chladí až dokud nedosáhne teploty 60 stupňů. Můžete mi poradit, jak to ošetřit ?
Napadl mě pouze nějaký spalinový termostat, ale obestavba vložky je už hotová, takže přístup ke komínu je dost problém.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pavel Žalud10.12.2012 11:58
petr kocum10.12.2012 09:38
Pavel Žalud10.12.2012 08:40
petr kocum10.12.2012 08:29
Jan Minařík09.12.2012 22:51
petr kocum09.12.2012 20:37
Jan Minařík09.12.2012 00:53

Datum: 10.12.2012 08:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110613
reakce na ...
Máte na krbové vložce možnost připojit ještě čidlo na výstup topné vody?
Pokud ano, použít lacinější solární regulátor, který zajistí, aby čerpadlo krbového systému nejelo pokud teplota aku je vyšší než teplota na krbové vložce. Jjnak je rozhodně lepší rovnou při instalaci použít automatickou regulaci hoření, která zároveň hlídá dobíjení aku a klapku přísunu vzduchu do krbové vložky.

Datum: 10.12.2012 09:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přímo na vložce to nabude už nic snadného.
Mohl bych použít například toto ? http://www.ozesolar.cz/index.php?page=eshop&eshoppage=detail&detail_id=1211 a připojit do série přes rozpínací kontakt ke stávajícímu termostatu ?

Autor: Pavel Žalud
Datum: 10.12.2012 11:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110613
reakce na ...
V podstatě by to šlo bez problémů zapojit do serie se stávajícím termostatem čidlo kolektoru dát na výstup s krbu a čidlo aku dolů do akumulačky, nebo pokud je přístup k odkouření s krbu tak použít spalinový termostat např:Termostat spalinový Termoventiler připojení k jednotce Laddomat 50-500°C [prislusenstvi]

Autor: Jan Minařík
Datum: 09.12.2012 00:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110102
reakce na ...
Jedině spalinový termostat, nebo nenabíjet AN úplně (tak že třeba dole zůstane voda o 50st). Nevím jak to máte zapojené, ale teď v mrazech bývá spotřeba z AN obvykle větší, takže za nějaký čas by stejně měl radiátorový okruh dodat do spodu AN nějakou studenější vodu a ta by se měla dostat do krbu a termostat by pak vypnul čerpadlo.

Datum: 09.12.2012 20:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nabíjet nádrž na 50 stupňů mi přijde škoda, když jsem schopný jí krbovou vložkou nabít na 80 stupňů za 6 hodin.
Studenější voda se mi na termostat dostane právě až když se celá nádrž vychladí přes vyhaslý krb.

Autor: Jan Minařík
Datum: 09.12.2012 22:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110102
reakce na ...
Myslel jsem to takto:
- dejme tomu že na začátku máte celou AN na 40.
- nabíjíte hned od začátku na 80 odshora (předpokládám že výstup vložky máte připojen na AN někde nahoře), dobré mít předehřev zpátečky krbu, aby vám výstupní teplota moc nekolísala, čerpadlo spínat nad 80.
- jakmile se na dolním teploměru začne zvedat teplota, přestanete přikládat - krb dohoří a těsně dole u dna zůstane ještě třeba 50st, takže čerpadlo po dohoření vypne.

Je to dost o tom naučit se to odhadnout, kdy přiložit naposled. Já to takhle dělám běžně, jakmile se začne na spodním teploměru zvedat teplota, naložím naposled a vím že to akorát vyjde. Někdy se stane že to přeženu, takže čerpadlo nevypne, ale mám termostat na 90st, takže jakmile naběhne čerpadlo radiátorů (teď se děje dost často), tak dospodu AN pustí studenou vodu z radiátorů, ta se nasaje do kotlového okruhu a termostat pak vypne kotlové čerpadlo.

Píšete "až když se celá nádrž vychladí přes vyhaslý krb." Přece pokud máte zpátečku krbu zespodu nádrže a radiátorový okruh také, tak se vám při prvním spuštění radiátorového čerpadla dostane dospodu AN studená a ta se hned nasaje i do krbu a tedy by měl termostat na krbu vypnout. Jedině, že by vám tam fungovala ještě samotíž a nádrž se vychlazovala přes krb samotížně - lze zabránit vložením zpětné klapky.

Pokud to chcete mít 100%, tak jedině spalinový termostat, asi by stačilo jen příložný na rouru do komína (nějakou revizní šachtu na obezdívce krbu nemáte?).

Datum: 10.12.2012 08:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Topím první sezonu, takže se to spíš teprve učím. Máme v domě podlahové topení a při topení krbem se podlahovka při současných teplotách spustí tak maximálně jednou za den, takže se mi stává, že večer natopím nádrž na 80 stupňů a ještě ráno, když vstávám, běží krbové čerpadlo a voda má 60 stupňů v krbu i v nádrži.
Termostat na krbu mi spíná při 70 stupních a vypíná při 60 stupních. Můžu ho bez obav přestavit na 80 a 70 ? Nebo zmenšit hysterezi ?
Samotížně se mi nádrž vychlazovala, když jsem jí natápěl elektrickou patronou a netopil v krbu. Zpětná klapka to opravdu vyřešila.
Revizní šachtu na obezdívce mám bohužel pouze ve spodní části krbu, kde je připijení vody. Kouřovod je dost nedostupný.
Neexistuje nějaký termostat, který porovnává rozdíl mezi dvěma čidly, s tím, že na první spíná a když je na druhém vyšší teplota, než na prvním tak rozpíná ?

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Diskusní fórum

Hledání v diskusích

E-mailový zpravodaj

Nejnovější články

Reklama

Vysoká účinnost, úspora paliva a nízké emise. To je jen krátký výčet vlastností revolučních kamen a kotlů LS KAMNA. Krbová kamna a kotle prvotřídní kvality vyráběná českou firmou ze Strakonic.
Výprodej vybraných modelů kamen HAAS+SOHN
Oblíbená krbová kamna do nízkoenergetických domů s výkonem 1,5 kW - 4,4 kW za 17.991 Kč včetně dopravy po celé ČR!
Svítit „za“ 12 místo 80 Watů? Proč ne?! LED osvětlení do kuchyně, chodby nebo obývacího pokoje na www.led-house.cz. LED pro domácnosti i komerční a průmyslové prostory skladem. Nevíte jak na LEDky? Navštivte nás!