Hluk z výtahové šachty

Autor: Michaela Šmídová
Datum: 17.07.2013 22:41
uživatel: 113715

Dobrý den,
rada bych Vás prostřednictvím tohoto portálu požádala o radu.
V našem domě byla před několika dny dokončena výměna výtahu. Můj družstevní byt se nachází ve druhém patře (ze šesti) panelového a chodbou a ložnicí sousedí s výtahovou šachtou. Jízda starého, téměř padesátiletého výtahu, byla absolutně nehlučná. Ovšem po instalaci nového výtahu slyšíme jízdu velice zřetelně (hukot a hlasité cvakaní, zřejmě jak výtah přejíždí spoje ve vodítkách) a hlavně v ranních hodinách nás velmi ruší. Pracovníci firmy Vaněrka, když jsme si jim stěžovali na hlučnost, nám řekli, že to je tím, že jsou nová vodítka přidělána do panelu. Ale to snad byla ta stará také, takže nechápu, proč teď je výtah tak hlučný??? Chtěla bych Vás požádat o radu jak mohu postupovat, aby došlo k nějaké nápravě, odhlučnění stěny apod, protože můj komfort bydlení se velice snížil.
Předem velmi děkuji za Vaší odpověď, s pozdravem Michaela Šmídová

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Michaela Šmídová19.07.2013 13:15
Václav Vaněk19.07.2013 09:17

Datum: 19.07.2013 13:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113715
reakce na ...
Vážený pane Vaňku,
děkuji za Vaší rychlou odpověď. Už jsem mluvila s hygienickou stanicí, přijdou proměřit hlučnost.
S pozdravem, Michaela Šmídová

Autor: Václav Vaněk
Datum: 19.07.2013 09:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100536
reakce na ...
Dobrý den paní Šmídová,

Problémy v panelových domech s přenosem hluku jsou známé a při provádění výměny výtahů (podstatné změny) je jim zapotřebí předcházet. Protože kdysi neplatily předpisy, které by zakazovaly, aby obytné místností jakkoli přiléhaly k výtahové šachtě tak problémy při provozu výtahů vznikaly hlavně v místech pod výtahovou strojovnou - tedy v posledním podlaží - v bytech, které nepřímo sousedily s podlahou strojovny. V době, kterou popisujete - výtah starý podle vás 50 let, byla praxe, že výtahový pohon býval umístěn na betonovém základu, který byl oddělen od vlastní podlahy pouze korkovou přepážkou o síle cca 30 mm. Někdy se stávalo, že korek byl zalit do podlahy při její konečné úpravě - pak zvukovou izolaci vůbec nezajistil. Nicméně na stav výtahu, který desítky let v domě jezdil, míním tím zvukové projevy výtahu si uživatelé zvykli. Řešil jsem i problémy velmi vysoké úrovně hluku, které však uživatelům nevadily, brali je už za dané.
Tedy já doporučuji před výměnou výtahu provést měření hlučnosti současného výtahu a to na kritických místech - již jsem popsal - horní část šachty a byty okolo, nicméně namátkou i v jiných podlažích, např. i v takovém, ve kterém vy bydlíte.
Při montáží nového výtahu, kdy by měla být vždy vyměněna stávající vodítka při nedodržení technologické kázně zřejmě u vás vznikly problémy - nové kotvy vodítek jsou často přivařovány k výztužím v panelech a tím vznikají zvukové mosty. Pak se při jízdě výtahu přenáší přes tytu mosty i vibrace a hluk, který tam nikdy nebyl. Pokud se k tomu přidruží ještě fakt, že nová vodítka nejsou správně namontována - tedy vyrovnána do svislice a jejich spoje nejsou dokonale hladké, pak k jevu, který popisujete často dochází.
Tedy moje rada je taková, že je to zapotřebí řešit s dodavatelskou firmou, která výtah instalovala. Možná, že Vám nezbude než si úroveň hluku ve vašem bytě nechat změřit. České předpisy jednoznačně určují hladiny, kterých může být dosaženo, pokud budou tyto limity překročeny, pak výtahová firma musí začít řešit nápravu.
Náprava jistě možná je.
Václav Vaněk

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czPraha 8 chce jednat s majitelem o budoucnosti chátrajícího Paláce SvětPokládka koberce na podložku. Jaké má výhody a jak připravit podklad?Vodu v nádržích znečišťuje fosfor a soli ze silnicPo katastrofě obnovená vesnice bere ohled na ekologii i místní obyvatele