Tepelné čerpadlo NordLine + teplovodní krb

Autor: Petr Krátký
Datum: 05.09.2013 16:07
uživatel: 114022

Fotogalerie:

Dobrý den,
jsme ve fázi projektu bungalovu a přemýšlíme jakým zpusobem řešit vytápění a ohřev TUV (aby nám na vše stačila tech. místnost). Mým favoritem je tepelné čerpadlo vzduch/voda NordLine pro svou cenu a i spokojenost přátel, ktere ho uz vlastni. Vytápění bych chtěl v celém domě teplovodní podlahovku. Manželka by chtěla krb ( je to jeji sen), kde bysme si občas přitápěli, nebo pomáhali čerpadlu v největších mrazech. Komín plánuji tak jako tak, protože člověk nikdy neví. Takže by mě zajímalo o kolik by se mi taková sestava s krbem prodražila. Příkládám první návrh půdorysu od našeho projektanta... Jedna ze zasadních změn tam je, že obvodová zeď bude 30 Keratherm + 20 EPS. Podlahu planuji zateplit cca 15 EPS a nad stropem jsem se ještě nezamýšlel. Děkuji za rady

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Martin Záruba12.04.2014 10:15
jaroslav Šalý05.09.2013 18:46
Jiří Kubíček05.09.2013 17:59
Petr Krátký05.09.2013 17:44
Petr Krátký05.09.2013 17:44
Jiří Kubíček05.09.2013 17:27

Datum: 05.09.2013 17:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
no topilo by se při největších mrazech, abych ulevil čerpadlu a o víkendech. Prodražení beru v tom smyslu, náklady na nějaký dostačující krb + další potřebné věci do celkového systému. Tak aku nádrž se pořizuje i k TČ ne? Jsem Laik, ale díval jsem se na system kde venku bylo tepelne cerpadlo a vevnitr domu jedna nadrz vody kterou ohrivalo cerpadlo a valilo podlahovkou a druha kde se dohrivalo pomoci patrony TUV ( bez krbu) tak počítám, že by tam musela být nějaká větší asi a systém na tom principu, že se tepelné čerpadlo bude samo zapínat a vypínát podle toho jestli využívám krb

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 05.09.2013 17:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, co myslíte tím, o kolik by se vám to prodražilo ? Ceny krbu jsou různé a též záleží na tom, jak moc v tomto krbu budete topit, zda jen svátečně nebo pravidelně. Jestli se bude jednat o nějaké pravidelnější topení, měl byste si hlavně nechat spočítat TZ domu a TZ jednotlivých místností a výkon krbu do vzduchu volit co nejmenší (tak kolem 1 kW). Co se týká výkonu do výměníku, záleží na TZ domu a též by vás pravděpodobně neminula instalace aku nádrže. Jestli se bude jednat jen o nějaké sváteční občasné přitopení, tak bych vůbec nějaký krb s výměníkem neřešil, pro takové účely je to zbytečně drahé a překombinované, šel bych do obyčejného krbu s výkonem maximálně do 4-5 kW odhadem.

Autor: Petr Krátký
Datum: 05.09.2013 17:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
no topilo by se při největších mrazech, abych ulevil čerpadlu a o víkendech. Prodražení beru v tom smyslu, náklady na nějaký dostačující krb + další potřebné věci do celkového systému. Tak aku nádrž se pořizuje i k TČ ne? Jsem Laik, ale díval jsem se na system kde venku bylo tepelne cerpadlo a vevnitr domu jedna nadrz vody kterou ohrivalo cerpadlo a valilo podlahovkou a druha kde se dohrivalo pomoci patrony TUV ( bez krbu) tak počítám, že by tam musela být nějaká větší asi a systém na tom principu, že se tepelné čerpadlo bude samo zapínat a vypínát podle toho jestli využívám krb

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 05.09.2013 17:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
V případě podlahovky žádnou aku nádrž u TČ mít nutně nemusíte a kdyby TČ bylo vybaveno inverterem, tak už vůbec né. Nejjednodužší, nejlevnější a též nákladově nejlevěnjší by bylo, kdyby jste TČ topil do podlahovky a ohříval TUV, krb použil jen na sálání. Neznám ale TZ vašeho domu a jak by na tyto TZ sedlo TČ Nordline, ale patří mezi nejlevnější na trhu a asi moc lidí tímto TČ ohřev TUV neřeší (při ohřevu TUV má toto TČ velice malou účinnost), i když alespoň mimo topné sezóny by se to hodilo. Takže by bylo hlavně dobré znát TZ domu a čím chcete ohřívat TUV. Podle mne ale v případě, ži si přitopíte někdy o víkendu a v nějakých velkých mrazech (jen několik dnů v roce), tak na to by vám stačil jen obyčejný krb bez výměníku. Osobně bych tedy použil jen obyčejný krb a k TČ napojil pouze zásobník TUV, aby TČ natápělo TUV se sušnou účinností alespoň mimo více mrazivé dny, zbytek by řešila el. patróna, jestli je tedy ve výbavě TČ.

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 05.09.2013 18:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100056
reakce na ...
Abyste využil teplo z krbu tak je vhodné použít i větrací jednotku pro teplovzdušné vytápění, Je vhodné vše vyřešit projekčně (právě třeba kvůli vhodnosti s ohřevem TUV a pod.)

Autor: Martin Záruba
Datum: 12.04.2014 10:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102542
reakce na ...
Fotogalerie:
Narazil jsem na Váš dotaz až teď, tak asi už máte problém vyřešený, ale třeba to pomůže někomu jinému. Kombinace tepelné čerpadlo, krb, ohřev TUV a podlahovka není problém. Nepotřebujete ani žádnou akumulační nádrž, všechny funkce zastane vhodný bojler. Na přiloženém obrázku vidíte, jak vše zapojit. Umí to ovládat také cirkulaci TUV a dva topné okruhy (podlahovka a radiátory). Oba okruhy mají samostatné ekvitermní křivky. Bojler slouží jak k ohřevu TUV (pomocí TČ i krbu), tak jako zásoba pro odmrazení a obsahuje topné těleso, které zajišťuje dotop nebo dohřev TUV. Vše ovládá řídící jednotka Rj2d.
Z ekonomického hlediska je použití krbu zajímavé, protože jej budete využívat především ve velkých mrazech, kdy má tepelné čerpadlo špatný topný faktor. Pro doplnění systému tepelného čerpadla potřebujete navíc (mimo krbu) jen oběhové čerpadlo C_KRB, termostatický směšovací ventil krbu a dochlazovací ventil krbu (není zakreslen). Doporučuje se přidat termostatický ventil TUV, abyste se neopařil pokud nahřejete bojler krbem na vysokou teplotu. Pokud je v bojleru dostatečně vysoká teplota, řídící jednotka nezapne TČ ale pustí jeho oběhové čerpadlo C_TCA, takže v bodě B TV1A dochází ke směšování horké vody z krbu a vlažné vody ze zpátečky podlahovky (podobný princip se používá v kombinaci elektrokotel a podlahovka). Tím je zajištěno, že do podlahovky nejde vysoká teplota vody.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czJak se staví srub svépomocíV Plzni začne třetí etapa přestavby hlavního vlakového nádražíZaostřeno na materiály – kvalita matrací závisí především na hustotě pěny