Možnosti připojení centrálního vysavače na rekuperaci

Autor: Petr Kolařík
Datum: 25.09.2013 10:59
uživatel: 104267

Dobrý den všem stavebníkům.
Momentálně řeším vývod výfuku centrálního vysavače z domu, ale bohužel moc možností už nemám. Vzhledem k tomu, že bude v domě i rekuperace, chtěl jsem požádat vás, zda někdo neřešil napojení výfuku z centrálního vysavače na rekuperační jednotku. Konkrétně mám Nilan 300 Top. Centrální vysavač bude ve stejné místnosti jako rekuperace.
Připadá mi zbytečné vypouštět vzduch z vysavače ven bez užitku. Možné znečištění potrubí asi nebude, horší to bude s fitry u rekuperace.
Poslední možnost by bylo vaužít alespoň možnost napojení na výfuk rekuperace. Tím pádem bych nemusel dělat ddalší díru do obvodové stěny domu.
Díky za nápady.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Luboš Xyz30.10.2017 14:02
Honza Kopřiva25.09.2013 14:17
Petr Kolařík25.09.2013 11:53
jaroslav Šalý25.09.2013 11:17

Datum: 30.10.2017 14:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117552
reakce na ...
bylo by možné napojit výfuk vysavače na odvětrání kanalizace DN 100 těsně pod komínkem na střeše. Buď přímo nebo s použitím nějakého sifonu.

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 25.09.2013 11:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100056
reakce na ...
do výfuku za rekuperaci ano, ale vysávat vždy za chodu jednotky. Před rekuperací se zasviní filtr.

Autor: Petr Kolařík
Datum: 25.09.2013 11:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104267
reakce na ...
Hmm... to je mi celkem jasné, vopačném případě by se znečištěný vzduch dostal opět do rekuperačky.
Spíše by mě ale zajímalo zda někdo má napojený centrální vysavač před rekuperačkou?

Ještě mě napadla jedna věc, když napojím výfuk centrálního vysavače na výfuk rekuperace, mělo by to znamenat že bych měl vysávat při maximálním výkonu rekuperace. Pokud totiž rekuperace udržuje nějaký přetlak, tak centrální vysavač bude dělat přímý opak. Vše pak bude otázkou jedotlivých výkonů rekuperace a vysavače.

Taky mě napadlo, že bych výfuk vysavače odvedl jen do garáže, která není vytápěná, čímž bych zaručil určitou temperaci garáže.

Tak jako tak si myslím že průtok vzduchu z vysavače bude tak velký, že zisk z rekuperačky bude malý. Na to jak velké množství vzduchu v krátkém čase vypustí přes rekuperaci, bude účinnost rekuperace asi mizivá? Nebo se pletu ?

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 25.09.2013 14:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
Pokud pán nemá nějaký nejjednodušší vysavač tak bych se nějakého zasvinění nebál. Že z výfuku vysavače letí vysáté svinstvo trubkou z domu je hodně rozšířený mýtus. Zkuste se podívat jakých filtrů o jaké účinosti používá třeba Elektrolux nebo Beam. U posledních modelů je dokonce možno osazení HEPA filtru na výfuk. Docela jsem si o tom dříve hodně zjišťoval informace a před lety byl dokonce jeden typ přímo vyráběný s výstupním kontaktem pro spouštění rekuperace v době vysávání.
O tomto řešení jsem taky uvažoval až se dostanu k dodělání všech potrubí v garáži a na půdě. Takže osobně bych se toho nebál.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czZačaly přípravné práce pro novostavbu na Václavském náměstíČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?