pasivní zisky

Autor: Petr Chalupný
Datum: 06.10.2013 21:03
uživatel: 100337

Fotogalerie:

ukázka pasivního topení - topení sluníčkem a človíčkem. dcerku odhaduji 25W :-))

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 139   starší >>
Datum: 19.10.2017 18:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den,

z pohledu solárních zisků proběhl docela zajímavý týden.

Celkem by mě zajímalo jak se daří hospodařit se solárními zisky ve stavbách s nadprůměrnou plochou jižního prosklení právě v tomto období.
Patříme mezi těmito stavbami spíše k podprůměru - v přízemí 6 m2, v patře ještě částečně stíněných 3,7 m2 prosklení - ke stínění nepoužíváme žádné žaluzie či rolety.
Část tepla odchází z přízemí do severní části podkroví a ohřívá se i chodba.
Dům byl z hlediska nabíjení teplem po 4, maximálně 5 dnech "Full" a v posledních dnech se začal trochu intenzivněji chladit.
V tomto období jsme také dosáhli rekordní interiérové teploty za uplynulé 3 roky provozu a to 24,6 °C při 56,5 % RV.

Autor: Jiří Vápeník
Datum: 23.10.2017 16:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101844
reakce na ...
Dobrý den,
máme k jihu cca 17m2 oken, v uvedeném týdnu se většinou dopoledne držela hustá mlha, odpoledne přišlo ke slovu automatické stínění, takže teplota zůstala kolem 23°C, vlhkost kolem 50%.
Možná jsme měli v posledních dnech nechat dům ještě trochu ohřát, vypadá to, že koncem října půjdou teploty dolů a sluníčka taky moc nebude

Autor: Roman Novák
Datum: 23.10.2017 20:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je problém, který se tu v různých obměnách opakuje.
nezávislé řízení topení
nezávislé řízení větrání
a k tomu třeba nezávisle řízené žaluzie atd....

Chybí centrální řízení, které by třeba v tomto případě dokázalo vyhodnotit, že je druhá polovina října a že při uvedené interierové vlhkosti není ani teplota +24 °C nekomfortní.

Pak se objevují berličky v podobě dálkového ovládání, učících se regulací, které regulaci řeší rádoby dokonale, ale realita je jinde

Z pohledu centrálního řízení jde o hloupé krabičky, které mohou občas pracovat proti sobě.

Datum: 23.10.2017 20:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
poznatky z mého pasivního domu.
topení ručně ovládané, stínění venkovní žaluzie ručně ovládané. jižní plocha skla 13,6m2, východ 1,7m2 ,západ 1,7m2
aktuálně zatím bez topení. minulý týden asi poslední akumulace VPC domu. v sobotu int. 25°C. nyní 24°C já v trenýrkách :-)...

PCH

Datum: 23.10.2017 22:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den pane Chalupný,

však taky hlava co to navrhla by měla předčit i ten nejlepší řídící systém.. :-)

Můžete aktualizovat spotřeby NT,VT? Případně další podrobnosti které zaznamenáváte?

Datum: 24.10.2017 13:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
:-)
samozřejmě je v plánu topení udělat na termostat. ale nějak mě to už 4 roky netlačí.
VN - 450, NN - 4390

Datum: 24.10.2017 18:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Zajímám se hlavně z důvodu srovnání jednotlivých technologií, konstrukcí a podobně.
Tak či onak se z toho jednoznačné závěry dělat nedají.
Po krátké necelé tříleté zkušenosti bych dnes už volil levnější technologii.

Pravděpodobně bych už nešel do poměrně drahé aktivní rekuperace a zrovna tak bych nevolil žádné klasické TČ. Obě varianty jsou dle mne u "dobře postavených" domů nenávratné.

Jinak u nás je to podobné. V posledních dnech se výrazně ochladilo. Na udržení teploty ale stále stačí, když si sluneční paprsky alespoň krátce najdou cestu.
Na vybíjení naakumulovaného tepla bude muset ještě trochu přituhnout... :-)

Datum: 23.10.2017 20:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
double

Datum: 24.10.2017 08:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
stínění+topení+větrání mám řízené centrálně, řekl bych, že celkem rozumně, problém je spíš v tom, že komfortní pásmo teplot má každý trochu jiné, proto u mě max.23°C.
Samozřejmě platí, že když chce člověk co nejnižší náklady, je to za cenu většího rozptylu teplot v interiéru.
Řízení systému podle kalendáře taky není úplně to nejlepší- i na konci října může být ještě poměrně vysoká teplota a hodně slunce, ideální by bylo řízení podle aktuálních podmínek+ předpovědi počasí a to už tak jednoduché není, navíc předpovědi oblačnosti/mlhy/slunce pro konkrétní místo nejsou spolehlivé.

p.S. čím měříte sluneční záření?

Datum: 24.10.2017 11:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
S tím rozsahem komfortní teploty máte samozřejmě pravdu. Také si myslím, že měření teploty v interiéru budeme mít všichni s přesností plus mínus autobus. Já mám teploměr umístěn naproti nějvětší prosklené ploše přibližně 30cm od stěny. Osálané plochy sluncem jsou od něj vzdáleny i jen několik desítek centimetrů.

S měřením venkovních paramatrů jsem spokojen. Dodává je metestanice. Mám k dispozici okamžité hodnoty venkovní teploty, vlhkosti, slunečního záření i větru přes rozhraní RS232. Z metestanice je navíc k dispozici teplota a vlhkost interiéru v místě konzole.

Datum: 24.10.2017 12:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
měření teploty u hodně prosklené místnosti je trochu oříšek-já proto několikrát přesmisťoval termostat a nakonec jsem nasadil do obýváku teploměry dva- jeden je v ovládacím panelu k VZT na vnitřní stěně, druhý za vypínačem na obvodové jižní stěně a teploty pro potřeby stínění a spínání topení průměruju.
Čidlo solárního záření se mi nechtělo kupovat, vyrobil jsem podle návodu http://www.instesre.org/construction/pyranometer/pyranometer.htm
,jako AD převodník jsem připojil arduino, už mi teď zbývá "jenom" zprovoznit komunikaci přes MODBUS, abych data mohl posílat do loxone

Datum: 24.10.2017 18:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ačkoli jsem před lety začínal jako elektronik tak podobné konstrukce už z časových důvodů bohužel moc nedělám. Pravda je že je potřeba něco připlatit. Senzor solární radiace mě přišel asi na 4 tisíce o senzoru UV záření ani nemluvím.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 20.07.2014 09:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Sem se opět neohlášeně vnutil do sedmi pasívu tak jak přes zimu.Vnitřní teplota 25-27st.Šesti uživatelům to nevadí.Tak jak tvrdili v zimu ,že 18st. je ideální na spaní,tak samo tyto letní teploty jsou taky zdravé.Jeden ze sedmi otevřeně prohlásil,že to byly vyhozené peníze.Asi tak.

Autor: Jozef Homola
Datum: 20.07.2014 10:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Byl jsem taky v pasivu alespoň podle reklamy a už před vrcholem léta tam bylo na "zdechnutí". Krom jiného si takový uživatel neuvědomí co udělá nádrž se 750 l TUV ohřáté k 90-ti °C. Může ji mít zaizolovanou jak chce.

Autor: František Rezek
Datum: 20.07.2014 11:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102553
reakce na ...
Já nemám pasiv, vnitřní teplota 26st.S tou nádrží plně souhlasím.Loni jsem měl ve sklepě nádrž nahřátou na 80st (zaizolováno 20cm vaty) nebyl bazén. Letos to cpu do bazénu (30st) bez zakrytí..Ve sklepě je výrazně chladněji.

Datum: 20.07.2014 12:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud je ve sklepě, tak to je ten lepší případ ale pokud je to uprostřed domu a ten má "setsakramentsky" zaizolovanou podlahu a ostatní, tak to nedá ani odvézt zeminou ani pohltit akumulací a ani vyvětrat. Navíc nejde teplo ven jen přes izolaci ale přes všechny vývody a výčnělky včetně toho na čem stojí.

Autor: Jiri Přibyl
Datum: 24.07.2014 00:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100296
reakce na ...
750 litru v tech. mistnosti, teplota vody ted 80. Teplota mistnosti 26. Ostatni mistnosti letos do max 25. Nevim kde delam chybu...reklamni pasiv

Autor: Vítězslav Kolek
Datum: 20.07.2014 14:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105249
reakce na ...
Bydlím v domě rodičů, který není pasiv a máme tu 27st. Tak vlastně moc nechápu kam směřujete..?

Datum: 20.07.2014 16:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Chtěl jsem naznačit, že domy klasické masivní konstrukce zasazené do terénu a se sklepem mají kde v létě rozptylovat přebytky tepla a tím stabilizovat do určité míry komfort. Zvednout teplotu sklepa a přilehlého okolí (které má i v létě 8 až 11°C) byť o 1°C se nedá udělat snadno. Což se tedy projevuje příznivě na komfortu zbytku domu.

Autor: Vítězslav Kolek
Datum: 24.07.2014 09:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105249
reakce na ...
To ano, já směřoval jinam..a to tam, že teplo bude v domě takové, jaké si tam pustíte. Pokud bude někdo větrat okny a venku bude 32st, tak nemůže očekávat v baráku 24st. A větrat je třeba. Prostě že to není problém pasivu a není to ani tak problém izolace. Podobné je to s velkými prosklenými plochami, střešníma oknama atd.

Váš případ je také pravda, ovšem kdo má takovou stavbu zase v zimě vytápět? Nebo mít pořád studenou podlahu a zdi.. To už je podle mě lepší vydržet pár tropických dní v roce, případně v tom období klimatizovat.

Vadila mi ta kritika pasivních domů, úplně mimo mísu..co my víme jestli uživatelé těch domů nemají otevřené celý den francouzské okno na terasu atd..

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 24.07.2014 10:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Ono ani tak nezáleží jak je barák zateplený , jakou má akumulaci a pod., ale zejména na způsobu užívání baráku.
Já zdaleka nemám NED, ale celý týden nejsem doma. Žaluzie zatažené, celý týden nikdo neotevře dveře, okna, rekuperaci mám vypnutou a přijedu domů a je tam stejně 25°C. Jakmile se začne barák užívat ( dveře, okna, vaření, pobyt dvou osob ) tak za pár hodin vyleze teplota na 26 °C. A to je už pěkně horko. Chce to klimatizaci a nevěřím, že v PD to není stejné. Zde musím naprosto souhlasit s panem Švarcem, že je zajímavé, jak to uživatelé ( majitelé ) krásně definují +18 °C je ideálních v zimě a +26 °C v létě.. Možná je to nadsazené, ale tak nějak to plus mínus je.
S pozdravem Laďa

Autor: Michal Mojžíš
Datum: 24.07.2014 10:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116486
reakce na ...
"zdaleka nemám NED"

No jestli on nebude problém právě v tom. ;-)
Navíc z tepelného hlediska jsou lepší rolety.

Datum: 24.07.2014 10:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. To jste na omylu milý pane a navíc jste zřejmě nepochopil, co jsem napsal. Ale to je fuk. Že venkovní žaluzie, nebo rolety, či jednoduše stín omezí solární zisky je cekem všeobecné známé. Já na jih mám pouze jedno okno a to je většinu dne zastíněno.
S pozdravem Laďa

Datum: 24.07.2014 10:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na omylu s čím?
S pochopením jsem, myslím, neměl vetší problémy (prestože je ráno ;-)) ).
Nicméně:
1) Žaluzie brání pouze prostupu přímého slunečního světla, ale již nikoliv (resp. zcela zanedbatelně) prostupu tepla. Narozdíl od rolet.
2) Fuk to právě není. Asi nebudete rozporovat, že zavřený, zatemněný a neobývaný NED/PD (nejlépe s vyšší akumulací) vydrží "čerstvý" déle, než "obyč" dům.

Datum: 24.07.2014 13:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Já tedy nevím co jste z toho pochopil, ale ještě jednou. V baráku je nějaká teplota, která se skoro nemění, když není používaný. Jakmile se tam začnou pohybovat osoby a svou přítomností tam rvát nějaké teplené zisky ( jakékoliv ), tak teplota za pár hodin stoupne. Pasiv - nepasiv, NED - neNED atd. Akorát to zbrzdí akumulace. Ale po týdnu pařáků je to fuk. Potom už teplota všude jenom stoupá a stoupá a stoupá a ....
S pozdravem Laďa

Datum: 24.07.2014 13:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ale to je přece jasné a zcela logické.
Nikdo nikdy netvrdil opak.
Stejně tak je ale nezpochybnitelné, že dobře koncipovaný NED/PD vydrží chladnější déle. Jestli to bude v řádu dnů, nebo týdnů, pak záleží i na dalších věcech.
Přítomnost osob se sice bude na zvyšování teploty podílet, může se ale na druhé straně zase eliminovat nočním větráním.

Datum: 24.07.2014 13:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
PS: On taky není NED jako NED (PD jako PD). Stejného zateplení domu mohu dosáhnout s meteriály, které se budou diametrálně odlišovat, pokud jde o fázový posun. Což se pak naplno projeví právě v létě.

Autor: Petr Vorlíček
Datum: 25.07.2014 14:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100184
reakce na ...
Mojžíš je sice mocný, ale nemá pravdu.
Jak dlouho vydrží pasiv "chladný" v horkém počasí jasně determinuje tepelná kapacita vnitřních stavebních prvků, které brzdí nárůst teploty svou akumulací. Jakmile pohltí určité (konečné) množství energie, je šlus, a může tam být 27 jako nic.
V klasickém domě je ohřívání dáno bilancí dvou jevů, ohřevu zvenčí a chlazení zdí a podlah z podloží domu (které má násobnou kapacitu než jakýkoli dům). Snadno se tak stane, že v parném horku bude v pasivu pařák a ve vesnickém stavení dvaadvacítka.
Tvrzení, že pasiv vždy vydrží chladnější déle není pravdivé, a už vůbec ne nezpochybnitelné...

Pan Jaskva napsal věc, kterou si stále hodně lidí plně neuvědomuje - když je venku vedro, a v domě hospodaří čtyři tepelné zdroje s desítkou el. spotřebičů, je ta akumulace skoro egál. Když budete chtít zabránit tomu, aby pasiv neměl nějaké dva tři týdny v roce teplotu "na hraně", musí mít dům aktivní chlazení, když ho nemá ve formě ztrát do podloží ve formě pasivního chlazení, jako pan Homola. On si to chlazení také ale celou zimu draze platí...

Datum: 25.07.2014 15:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano to souhlasí pane, mám chlazení z podloží. Dům má i boční styk se zeminou uprostřed baráku. Jestli to draze zaplatím, tak to při spotřebě 1800 m3 plynu včetně TUV a s ohledem na výpočtovou oblast kolem -17°C nepovažuji za tragické a to i s ohledem, že "stavební strategie" se volila v roce 1997, kdy kubík plynu byl za 3,7 Kč. Jinak s vámi souhlasím. Možná ani dnes bych to neřešil jinak. To jest například jsem nedal okna na jih záměrně. Cením si mimořádně letní pohody. Pro informaci ostatních je venku ve stínu 30,1°C a ve vnitřku 23,8°C.

Autor: Marek Bednar
Datum: 25.07.2014 15:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Dobry den,
prave mam na rtutovem teplomeru v interieru 22,5°C. Dnes je pomerne ,,chladny,, den, ale jsou dny, kdy se opravdu neda v noci spat (vysoka teplota + vysoka vlhkost). V novem dome pocitam s klimatizaci automaticky

zobrazuji 1 - 30 z 139   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czZačaly přípravné práce pro novostavbu na Václavském náměstíČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?