Prosím o radu.

Autor: Alex Radovský
Datum: 07.11.2013 21:34
uživatel: 114621

Dobrý den, poprosil bych o radu. S manželkou se na jaře chystáme postavit malý domek. Jedná se o přízemní bungalov 8x11m. Zdivo se rozhodujeme Heluz 30 a 20 polystyrenu nebo VPC 24 a 20 polystyren. Do podlahy 20 polystyren a na strop 25-30 vata. Přípojku elektriky máme na pozemku, plyn je cca 3m od plotu. Otázka zní jít do vytápění KK nebo elektrikou?Do podlahy chceme podlahovku. Primární vytápění by měl být krb s výměníkem....

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 80   starší >>
Datum: 17.11.2013 03:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114474
reakce na ...
Mám postaveno přesně totéž co plánujete. Zvolen elektrokotel na získání sazby, ale nakonec se topí plynem za 60% nákladů. To je jako mít TČ s průměrným COP 1,7, ale bez počáteční investice a s obrovskou rezervou výkonu. Přípojka plynu vyšla i s revizí na 10 tisíc Kč, což je prkotina. Ta sazba se vyplatí od dvou ledniček a samozřejmě pouze pokud tam chcete bydlet.

Autor: Filip Mucha
Datum: 15.11.2013 19:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114473
reakce na ...
Dobrý den,

Pokud jste zastánce elektřiny, doporučil bych Vám topnou folii. Je to jiné teplo než z odporového kabelu. Můj názor je takový, že teplo je zdravější a ekonomičtější. Ohřev teplé vody bych řešil el. bojlerem ( v budoucnu ho můžete připojit na FVE, udělal bych přípravu pro FVE - husí krk ze střechy do místnosti, kde bude bojler ).
Dále je důležité zda použijete suchý nebo mokrý systém podlahy.

Autor: metball iGIN
Datum: 15.11.2013 20:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
PT FM,
takto formulovaný výrok již trestně stíhatelný není,
přesto je to PíErKvadrátovina jak Brno, Vídeň a MňauJork dohromady.

SFO

Autor: Jozef Homola
Datum: 15.11.2013 20:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Ten zázrak i ty bludy (u nás ještě květnatější) začínají u garážové firmy (NAOS) od které to kupují. Je to "impozantní firma" s 11 zaměstnanci dokonce má potíže i s AJ.
http://naos.en.ec21.com/company_info.jsp

Autor: Tomáš Tomáš
Datum: 08.11.2013 13:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100229
reakce na ...
Já bych dal elektrickou podlahovku (kabely PSV1) a tepelné čerpadlo 1-2ks na krb bych se asi vy...

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 08.11.2013 13:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, úplně jsem vás nepochopil, myslíte TČ s bojlerem pro ohřev TUV ? K el. podlahovce ho sotva připojíte. A co znamenají ty 1-2 ks ?

Autor: Tomáš Tomáš
Datum: 08.11.2013 18:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100229
reakce na ...
1-2ks nebo 2-3ks dle potřeby. Mám podkrovní dům a v něm jedno TČ vzduch vzduch 3,5kW a Vzduch voda na TUV, pro větší komfort by možná byla dobrý druhý vzduch vzduch manželce se ale klimatizace jako taková nelíbí a v obyváku jí nechce. Mám TZ cca 7kW a spotřebu za loňský rok 6300kWh +3m3 dřeva. Toho dřeva letos stopím asi méně neboť loni jsem do 17.11. topil dřevem což s klimou nemusím. Investičně by to tazatele přišlo na +- stovku s možností chladit v létě

Datum: 08.11.2013 18:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
TČ vzduch/vzduch mne hned nenapadlo, to ale znamená podle členitosti domu více kusů nebo rozvod pomocí VZT a né každému tento způsob vytápění pocitově vyhovuje, ale určitě je to jedna z možností, ale to už jsem v některé duskuzi řešili. U tazatele je ake problém, že nejsou známé TZ domu. Stejně tak lze místo klimatiazce na topení vzduchem pořídit levné čánské TČ na topení do teplovodní podlahovky.

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 08.11.2013 15:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100056
reakce na ...
když už TČ, tak pro ohřev vody.

Datum: 07.11.2013 22:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, vše se odvíjí od toho, jaké budete mít tepelné ztráty domu, které neuvádíte. Záleží ještě na klimatickém pásmu, jaká budete mít okna a jejich celková plocha, zda budete mít rekuperaci. Obecně se dá říci, že do 3 kW TZ se dá el. podlahovka doporučit, při větších TZ domu už se začíná více vyplácet plyn s teplovodní podlahovkou, ke které mimochodem můžete připojit i elektrokotel a cokoli jiného, kdybyste v budoucnosti chtěli. S el. podlahovkou jste už napořád odkázáni na elektřinu. Navíc k čistě el. vytápění výměník nepřipojíte, ale pravděpodobně jste asi měli na mysli rozhodování mezi elektrokotlem a KK, zde pořád platí to s těmi tepelnými ztrátami. Jestli krb s výměníkem nebo jen bez výměníku a pro radost, záleží na tom jak často chcete v krbu topit a dělat si z obýváku kotelnu. Navíc u domu s malými TZ musíte dobře volit výkon krbu (aby do vzduchu šlo co nejméně výkonu) a neobejdete se bez pořádné AKU nádrže. Osobně bych do domu s malými TZ krb s výměníkem nedával, s komfortem to nemá nic společného, špatně se to reguluje a prodražuje to investici. Ale tím vás od toho neodrazuji, je to jen můj osobní názor. Na druhou stranu, jestli jste odhodláni pravidelně topit v krbu, tak se elektrokotle na nějaké to přitopení nebo občasné použití bát nemusíte ani při TZ větších jak 3 kW.

Datum: 08.11.2013 11:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Plně se ztotožňuji. A nový dům bez větrání, a proto nejlépe s rekuperací již si nedovedu vůbec představit. To by mělo být samozřejmostí. A navíc komfort.

Datum: 08.11.2013 12:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Předem děkuji za rozsáhlou odpověď. S domem se nejspíše na těch 3kW TZ nedostaneme a dle vaší odpovědi je zřejmé, že je lepší mít teplovodní podlahovku a v případě, že by došlo k drastickému zvýšení cen plynu, přejít na elektrokotel. Mě šlo v počátku o to zda-li se vyplatí investovat do přípojky plynu nebo připojit rovnou elektrokotel a vytápět s ním. Vím, že krb s výměníkem je spíše pro starost, ale beru to tak, že se při práci s dřevem trochu zahřeju a pak si užijeme i trochu té romantiky. Když by to bylo nad moje síly tak jej nechám jen jako občasný zdroj vytápění.

Datum: 08.11.2013 12:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
plynovou přípojku kvůli takovému výkonu bych vůbec nezvažoval.

Datum: 08.11.2013 13:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže mám od plynu upustit a vytápět elektřinou?Na pozemek půjdu výkopem s vodou takže jsem si myslel, že bych přibral i ten plyn.... jedná se cca o 3m od hranice pozemku... ještě, ale nevím jaké jsou cca náklady na plynovou přípojku...

Datum: 08.11.2013 13:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
jedna věc je cena přípojky, druhá čím vytápět - kotel pro takový malý výkon je problém.

Datum: 08.11.2013 13:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přesně tak, to je další věc, proč u takových TZ nemá cenu plyn připojovat. Vůbec zjišťuji, že nejsložitější rozhodování při volbě zdroje vytápění je při TZ mezi 3-4 kW, vytápění elektřinou začíná být nákladné, zavádět plyn se často nevyplatí, do toho problém s výkonem kotle, dobré tepelné čerpadlo má dlouhou návratnost, a teď babo raď, asi nejlépe zatím teplovodní vytápění s elektrokotlem, nebo toho levného číňana, i když vůbec nejsem jejich zastáncem.

Autor: Josef Musil
Datum: 12.11.2013 11:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100821
reakce na ...
Pří porovnání návratnosti TČ oproti elektrokotli nevychází zase tak špatně Spotřeba takového TČ je cca třikrát nižší, než elektrokotle.

Datum: 12.11.2013 12:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To ano, ale u dobrého a dražšího TČ, u levnějších číňanů vám to vyjde tak na poloviční spotřebu. Nyní už jen záleží na celkové sumě vzhledem k TZ domu, aby ta úspora měla smysluplnou návratnost. A to ani nemluvím o tom, když člověk vše pořizuje na hypotéku.

Datum: 08.11.2013 13:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, jestli chcete dřevo a občasnou romantiku, pořiďte jen krb bez výměníku s nějakým malým výkonem. Jinak jste to asi pochopil malino špatně, plyn bude asi vždy levnější než elektřina, takže je to naopak. Dát zatím elektrokotel a v případě potřeby vyměnit za plynový kotel (při malých TZ stačí nízkoteplotní), ale musíte mít k tomu udělanou tu přípojku a samozřejmě komín. Takže záleží na tom, jaká bude cena přípojky, to si nejdříve zjistěte a zda už nemáte komín hotový. Hlavně to chce spočítat ty tepelné ztráty domu, protože u TZ do 3 kW bych asi taky plyn vůbec nepřipojoval. Tady jde o to, že do určitých TZ se vám plyn vůbec nevyplatí, i když je levnější než lektřina, protože to znamená vyšší investice a horší tarif EE pro ostatní spotřebu EE. Nejdůležitější pro vás nyní je, než se pevně rozhodnete, zjistit si TZ domu.

Datum: 08.11.2013 19:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže v původním návrhu domu byla vypočtena TZ na 5120W, ale domeček jsme zmenšili a více zateplili takže počítám, že to bude někde mezi 4-5kW...

Autor: Pavel Žalud
Datum: 09.11.2013 08:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111997
reakce na ...
Ve vašem případě bych plyn nezaváděl znamená to dva poplatky. Dal bych teplovodní podlahovku ,zde nejste v budoucnu vázáni zdrojem a skusil bych TČ NORDline WWBC-9,5H-B/N, zatím s instalací jen dobré poznatky. Zde máte jistotu, že náklady oproti čistě el. budou na polovině a zároveň výhodná sazba za celý dům.

Datum: 09.11.2013 09:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bude záležet na tom, co vše chcete řešit. Jestli jenom vytápění, k tomu samozřejmě ohřev teplé vody (skoro stejná potřeba energie) - tady se dá TČ ušetřit, případně větrání (také s úsporou - i když ne takovou). Pro komfortní řešení automatického vytápění, větrání vašeho domu, ohřevu vody i s možností klimatizace je pak vhodný např. i FRIGOTECH KOMLET 3.
Komfort bohužel není "zadarmo".

Datum: 09.11.2013 11:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, když budu počítat, že vaše TZ jsou kolem 4,5 kW, pak vám náklady na topení a ohřev TUV pro 2 osoby při různých variantách vycházeji takto, investiční náklady bez podlahovky jsou hodně od oka, mohou se lišit, to jen pro představu:

a) elektrokotel s teplovodní podlahovkou (podobné by to bylo i u el. podlahovky + el. bojler) - spotřeba na topení a ohřev TUV cca 8 MWh, topení cca 16.000,-Kč, ohřev TUV cca 5.000,-Kč, paušální platba cca 5.000,-Kč, investice cca 30.000,-Kč

b) nějaké levné čínské TČ vzduch/voda (např. ten Nordline - zde ale vzhledem k vašim TZ a výkonu TČ bude asi potřeba i taktovací nádrž) - spotřeba cca 5 MWh, topení cca 9.000, TUV cca 3.000 (zde v zimě budete muset dohřívat elektřinou), paušál cca 5.000,-Kč, úspora oproti elektrokotli cca 9.000,-Kč, investice cca 60-80.000,-Kč i s aku nádrží, případně nádrží na ohřev TUV

c) nějaké lepší TČ vzduch/voda s inverterem - spotřeba cca 3,5 MWh, cca 7.000 topení, cca 2.000 TUV, cca 5.000 paušál, úspora oproti elektrokotli cca 12.000,-Kč, investice minimálně 150.000,-Kč, kdybyste chtěli i rekuperaci, můžete využít některý z kompaktů, ale bude to vyší cena

d) plynový KK - spotřeba cca 800 m3, cca 8.000 topení, 3.000 voda, celkové paušální platby cca 5000, což by byla úspora oproti elektrokotli cca 10.000,-Kč, ale nyní záleží na tom, jakou budete mít ostatní spotřebu EE, protože budete mít dražší silovou elektřinu, zde se to může v neprospěch plynu pohybovat kolem 4-6.000,-Kč za rok, když vezmu 5.000 jako průměr, pak by celková úspora při topení plynem byla cca 5.000,-Kč, investice se dost těžko odhaduje, záleží, zda už máte hotový komín a jaká bude cena přípojky. Též ceny kotlů se dost různí a vy potřebujete kotel s co nejmenším startovacím výkonem (mezi 1-2 kW), pak by taky záleželo, jak byste řešili plynem ohřev TUV, což při takto malých TZ taky není úplně jednoduché vyřešit a hlavně si nenechte nikým namluvit, že klidně můžete mít kotel i s větším startovacím výkonem. Ještě vzhledem k vašim TZ a různé ceně kotlů stojí za úvahu, zda by vám nestačil nízkoteplotní místo kondenzačního. Takže bych plyn úplně nezavrhoval, ale jen při rozumné investici, celkově tak do 50.000,-Kč, což asi nebude lehké a pravděpodobně od plynu odstoupíte.

e) pak je tu ještě možnost s el. podlahovkou v kombinaci s TČ vzduch/vzduch, ale zde by byly lepší kvůli rovnoměrnému vytápění rozvody VZT nebo dle potřeby různě přitápět el. podlahovkou, což ve větších mrazech budete muset v celém domě, zde záleží na kvalitě TČ, investice 30-60.000,-Kč (bez podlahovky), né každému vytápění teplovzduchem vyhovuje, náklady na vytápění se těžko odhadují, záleží na kvalitě a účinnosti TČ a kolik byste museli přitápět podlahovkou, rozmezí by se mělo pohybovat mezi 7-10.000,-Kč, ohřev TUV v el. bojleru cca 5.000,-Kč

Takže máte o čem přemýšlet, být to osobně na mě, dal bych teplovodní podlahovku a k tomu zatím elektrokotel (časem nějaké TČ, klidně i to vzduch/vzduch), nebo rovnou TČ, ale asi bych zatím zvolil nějaké z levnějších, i když s menší účinností a kvalitou. Při vašich TZ rozhodování vůbec není jednoduché. Krb jsem vůbec nebral v úvahu, ten bych bral jen pro radost a na pomoc případnému elektrokotli v největších mrazech, krb s výměníkem bych vůbec nedával, vše by to jen komplikovalo u domu vašeho typu.

Datum: 09.11.2013 15:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Kubíček, děkuji za vyčerpávající odpověď... mám teď nad čím přemýšlet, ale asi to nechám na té teplovodní podlahovce s elektrokotlem, později pak nějaké to TČ. Investice do plynu by se zřejmě nevrátila a pokud ano tak za dost dlouho. Jenom mě trochu překvapila ta paušální platba 5.000,-Kč....

Datum: 09.11.2013 18:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
U tarofů D45d a D56d záleží na hlavním jističi, ale obecně jsou u těchto tarifů dražší paušální platby. Nejsem elektrikář, ale myslím, že budete potřebovat buď jistič 3x20A nebo 3x25A (měsíční platba cca 350 nebo 420 Kč). Zde máte kalkulačku pro výpočet proudové hodnoty jističe: http://www.cez.cz/cs/co-delat-kdyz/technicke-zalezitosti/pro-stavebniky/proudova-hodnota-jistice.html .

Datum: 09.11.2013 19:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mám 3x20A, jaký kotel by byl pro náš dům vhodný... nemám vůbec představu jaký pro teplovodní podlahovku a ohřev vody použít a s jakým výkonem... příp. jaký bude mít odběr, abych se do těch 3x20A vešel...

Datum: 09.11.2013 19:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moc rád bych vám v tomto poradil, ale nejsem elektrikář ani znalec elektrokotlů a nechci vám psát nějaké blbosti. Co jsem se však díval na webu, líbil by se mi pro váš dům např. tento kotel: http://www.gas.cz/product/product:3344/ . Thermona Therm 9EL, výkon 1-9 kW, možnost ohřevu TUV do zásobníku, když nebudete chtít el. bojler, minimální požadavek na hlavní jistič 3x16A.

Datum: 09.11.2013 20:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vypadá dobře a i s tím jističem bych se vešel... :) díky.

Autor: Pavel Žalud
Datum: 09.11.2013 20:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111997
reakce na ...
Pokud v budoucnu uvažujete s TČ, nebylo by lepší osadit rovnou akumulační nádrž s průtokovým ohřevem TUV a topnou el. patronou.Máte dvě věci jednou ranou přípravu TUV a topení, odpadne elktrokotel.

Datum: 09.11.2013 20:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Máte nějaký tip na takovou nádrž...?

zobrazuji 1 - 30 z 80   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czČernobílý interiér obývacího pokoje je vyladěn do posledního detailuPraha zapracuje do územního plánu podzemní železniční tratěNový bezbariérový práh EasystepOdborná porota vybrala vítěze „Soutěže o nejlepší projekt“ společnosti Wienerberger