Kotel Atmos C18S

Autor: Jan Kapic
Datum: 15.11.2013 22:22
uživatel: 111279

Dobrý den, mám trochu problém se zplynovacím kotlem ATMOS C18 S na uhlí a dřevo. Obecně mám problém dosáhnout na zpátečce teploty přes 60 stupňů. Termostaty mám nastavené u zpátečky na 65 a u oběhu na 70 stupňů. Přijde mi, že strašně dlouho topím, než mi začne jít voda do oběhu. Navíc vytápím kotlem i boiler, který mám zapojený ještě před termostaty. Někdy je ale trubka do boileru studená ještě i hodinu od zatopení. Při plném běhu je ale teplota na zpátečce jen zřídka na 60 stupních, spíše se pohybuje okolo 50. Přijde mi, že protopím poměrně hodně uhlí, ale účinek není takový - než se systém ohřeje, aby byly vařící radiátory, trvá to poměrně dlouho a vodu do oběhu začne kotel pouštět třeba až za hodinu od zatopení. Chtěl bych jen vědět, zda je to běžné nebo dělám něco špatně.
Díky za info

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jaroslav Dítě10.09.2017 18:52
Jaroslav Dítě09.09.2017 08:19
Pavel Knopf08.09.2017 22:27
Miroslav Žídek30.11.2014 15:26
David Rubeš23.11.2013 08:13
David Rubeš23.11.2013 08:07
georg pospíšil22.11.2013 21:31
georg pospíšil22.11.2013 21:29
David Rubeš22.11.2013 18:19
Martin Novotný22.11.2013 18:07
Martin Novotný22.11.2013 18:04
Pavel Žalud22.11.2013 17:18
David Rubeš22.11.2013 13:34
Martin Novotný22.11.2013 12:52
Martin Novotný22.11.2013 12:49
David Rubeš20.11.2013 20:35
Vašek Koláček20.11.2013 20:24
Martin Novotný20.11.2013 19:04
David Rubeš20.11.2013 13:15
Jan Kapic19.11.2013 21:09
Martin Novotný17.11.2013 21:49
David Rubeš16.11.2013 07:30

Datum: 08.09.2017 22:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125977
reakce na ...
Dobrý večer mám ten samí problém. můžu se zeptat jak jste to vyřešil?

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 09.09.2017 08:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Mohl by jste načrtnout jednoduché schéma zapojení kotle? Pak by sa dalo něco okomentovat.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 10.09.2017 18:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Pokud nedokážete vytvořit a odeslat schéma, tak popište zapojení kotle do otopné soustavy.
Má kotel malý a velký okruh se zařízením na regulaci vratné vody do kotle. Je na vedení k radiátorům nějaký směšovací ventil. Kde jsou umístěna čerpadla. Případně přiložte fotografie, z kterých by bylo zapojení zřejmé.

Autor: Miroslav Žídek
Datum: 30.11.2014 15:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114655
reakce na ...
Vlákno je sice starší, ale dovolím si pokračovat. Po loňském boji s topením v Atmosu c18s jsem na tom letos o něco lépe. Manželka je díky 12 h směnám častěji doma, kotel topí nepřetržitě (se stáložárem na noc) a barák nevychládá. Nemusím tedy denně zatápět, což se v tomto kotli nedá (i nemá). Problém je jen s množstvím popela - všude čtu, že Atmos stačí jednou týdně vyhrábnout jemný popel a vše je krásné a pohodlné (konec reklamy). Problém je, že jemný popel je v popelníku jen hodně zřídka, a protože musím hodně roštovat (ale jen opravdu opatrně - 1cm dolů a nahoru, aby se nevysypalo žhavé uhlí dolů), padá dolů i žhavé uhlí. Pokud totiž při spuštění ventilátoru kotel nezkontroluji a neotočím roštem, zastaví se zplynování a kotel má menší výkon. Stačí otočit ročtem (o zmiňovaný 1cm), a hned začne zplynovat (hučet). Moje teorie je, že jsou kanálky pro přívod sekundár. vzduchu ucpané a pootočení je uvolní. Jenže ať se snažím jak snažím, vybírám tak denně cca 2 kýble popela - převážně s většími kousky (cca 1cm) přehořelého uhlí (topím ořech 1). To se mi zdá docela dost. V tomto počasí přihládám cca 3x denně vždy vrchovatou násypku.

Zkoušel jsem experimentovat s vysouváním a zasouváním táhla primárního vzduchu. Při "optimálních" ~1 cm je problém udržet 65° do zpátečky. Po vysunutí na ~1,8cm je v baráku teplo, ale situace s popelem je jak popisuji. Táhlo sekundárního vzduchu (v manuálu označované jako kvalita spalování) nemám - kotel je vyroben před r 2003. Navíc se před a za roštem hromadí spousta popela, který musím opatrně vybírat ručně (odhrnout žhavé uhlí doprostřed a krkolomně lopatkou vybrat). Jinak není žhavé uhlí v celém prostoru násypky a kotel málo topí. Dá se s tím něco dělat, nebo je to vlastnost? Kotel čistím 1x týdně.
AN nemám, regulace je manuální duomixem.

Autor: Jan Kapic
Datum: 19.11.2013 21:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111279
reakce na ...
Dobrý večer, schéma zapojení bohužel nemám, ale mám odbočku do boileru ještě před termostaty, takže dle mého názoru by potrubí do boileru mělo být horké po chvilce, co se kotel roztápí? Jinak bych se ještě zeptal, zda nastavení teplot u termostatu na zpátečce na 65 a na termostatu pro oběh na 70 je správné nebo zda byste doporučil teplotu snížit. Jen stále nechápu, když je kotel natopen na 90 stupňů, tak proč na zpátečce málokdy přeleze přes 60 stupňů. Je to ovlivněno termostatem? Přije mi ale divné ještě teplotu zvyšovat, to by mi pak kotel do topení pouštěl horkou vodu jen zřídka a protopil bych zbytečně mnoho uhlí.
Díky za info.

Autor: Martin Novotný
Datum: 17.11.2013 21:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111774
reakce na ...
Dobrý večer, omlouvám se předem že nemluvím k položené otázce. Mám dotaz ohledně tohoto typu kotle.
Jak je možné že tento kotel má zplynovaní i na uhlí jakým způsobem to je udělané. Myslel jsem že jde zplynovat jen dřevo. Ostatní výrobci mají jen dřevo zplynovací kotle proč nejdou do teto kombinace také?
Je přece výhoda dvou zdrojů suroviny na topení.
Děkuji za vysvětlení laikovi.

Autor: David Rubeš
Datum: 20.11.2013 13:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100339
reakce na ...
To je jednoduché-tak jako se suchou destilací pomocí primárního vzduchu vytváří dřevoplyn u dřeva,tak u uhlí se děje to samé.Navíc tento kotel C18S má specíální litinový otočný rošt s otvory pro sekundární dohořívání aby uhlí resp.popel šel vyroštovat do popelníku.U dřeva se popílek propadá dolů sám.U klasického dřevoplynového kotle uhlí můžete také přidat ale potřebujete nějaké síto na keramickou dýzu aby vám uhlí nepropadlo do popelníku.U uhlí samozřejmě dosahujete při zplyňování vyšších teplot a výkonů.

Datum: 20.11.2013 19:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji mnohokrát, vlastníte tento typ kotle?
Nevíte jak je to v číslech kolik kg se propálí (dřevo nebo uhlí) na ohřátí AN 1000l zavřené a za jak dlouho se natopí?
Kolikrát se musí přikládat ?
Prostě takové ty věci co u výrobce nevyčtete.
Koukal jsem že mají menší účinnost proti zplynovacímu na dřevo.
Děkuji

Autor: Vašek Koláček
Datum: 20.11.2013 20:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100661
reakce na ...
mám nově zplynovací Atmos AC35s, na černé uhlí, hnědé a dřevo. Natápím aku 4000lt, nabití nádrže trvá cca 7 hod při současném topení do domu. Topím černým okd ořechem, z komína nejde nic, popela málo-spáleno na jemný popílek.

4000lt natopím na jednu násypku cca 35 max 40kg černého. nechám rozhořet dřevo, pak na žhavé nasypu plnou násypku co se vleze. pak už jen občas kontrola, ani roštovat se nemusí.

S hnědým nemám zkušenost.

Datum: 22.11.2013 12:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za informace.

Datum: 20.11.2013 20:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer pane Novotný.Tento kotel nemám,mám čistokrevný dřevoplyn slovenský Attack DPX Profi.Tento kotel má kolega a když jsem se rozhodoval pro jaký dřevoplyn se rozhodnout byl ve výběru i kombík C18S.Když jsem ho na výstavě podrobil "rentgenu" a pak ho viděl i v akci,nevzal jsem ho.Podle mě se nejedná o čistokrevný zplyňovák,zaměřte se jak má tento kotel ale řešen přívod primáru i sekundáru.Je to spíš takový polozplyňovák a navíc řada topičů si stěžuje na vysoké teploty při hoření.U mého kotle se spaliny pohybují okolo 160°C a aku 800 litrů topím cca 4 hodiny ale mám kotel 15kW.Spotřebu vám nikdo neřekne ale počítejte že na 1kW=1m3 dřeva.

Datum: 22.11.2013 12:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, děkuji za informace.
Po Attack DPX Profi koukám už delší dobu a také se mě zamlouvá.
AN natapíte zavřenou za 4hod nebo otevřenou do radiátoru či podlahovky? Co se týče spotřeby vím že je to diskutabilní ale zvážit to na váze než to naházím do kotle je aspoň trochu orientační.
C18S také se mě nezdá že dokáže spalovat uhlí i dřevo na 100% o proti Attack i když jen dřevo.
Prosím Vás, je možné vidět Attack u Vás v akci?
Pokud bydlíte někde poblíž.

Datum: 22.11.2013 13:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,samozřejmě kotel můžete vidět v ostrém režimu(jsem s Krušných hor-Litvínovsko).Akumulačku topím tak,že většinou ji mám vychlazenou okolo 35°C a po zátopu většinou většinu výkonu dodávám pro systém domu,kdy se dům vytopí na 23°C a po odstavení domovního čerpadla pokojovým termostatem pak kotel valí do akumulačky.Topím směsí bříza/smrk a na trysku kousek buku.Pokud počítám i zátop kotle,pak se doba kdy se průběžně topí do domu,nabíjí Dražický bojler 160 litrů na teplotu okolo 70°C a akumulačka na cca 85°C pod 6 hodin.Samotná aku pak okolo 4,5 hodiny.Pokud je ak nahřátá v celém obsahu,funguje mi i samotížka.

Datum: 22.11.2013 18:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za užitečné informace.
Já jsem od Havlíčkova Brodu, k Vám to mám docela daleko.
Pokusím se najít někoho blíže ale pokud nenajdu tak bych Vás rád kontaktoval prostřednictvím této diskuse.

Datum: 22.11.2013 18:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Samozejmě,není problém.Pokud budu vědět,rád poradím.Jinak obecně dřevoplyny makají ku spokojenosti zhruba všechny,když jedou na nominální výkon.U mého kotle rozhodovala výbava,regulace,provedení,parametry a celkově snadná údržba.U Atmose se mi nelíbil přísun vzduchu pro spalování,kdy výrobce udává,že primár je předehříván na vysokou teplotu.Pokud si kotel jejich řady DC-S prolezete,zjistíte,že tomu tak není a sekundár se v podstatě nedá regulovat.Vzduch je u Atmosu přiváděn vzadu a celkově se podle mě nejedná o zplyňovák.

Autor: georg pospíšil
Datum: 22.11.2013 21:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 107969
reakce na ...
Máte pravdu,i když tedy já si myslím že zplynuje úplně stejně jako Atmos jen na dřevo(mám možnost topit v obou) ale ta konstrukce je prostě žalostná.V zadním výměníku je voda jen z jedné strany,izolace zadní části kotle je hrozná.Z těchto důvodů budu,jinak nijak vadný kotel,měnit v létě za Atack. Měl jsem v plánu dotopit ještě veškeré uhlí které je ještě doma , ale topení jen uhlím není tak pohodové jak jsem si myslel.Muselo by se topit prokládané se dřevem,raději jej někomu přenechám....

Autor: georg pospíšil
Datum: 22.11.2013 21:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 107969
reakce na ...
Zapoměl jsem napsat že i s kotlem.

Datum: 23.11.2013 08:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Když jsem o tomto kotli uvažoval,tak tuším na Aquathermu na výstavě mi technik Atmosu vyloženě tvrdil,že u kotle C18S je velmi vhodné kombinovat uhlí se dřevem,naopak při spalování pouze kusového dřeva je lepší pořídit DC18S popř.verzi GS která je pouze na dřevo.Co jsem tak slyšel tak Atmosy se musí vyladit na příslušný komín a dobře seřídit,pak šlapou dobře.Nicméně mě od něj odradily ty vzduchy co se účastní spalování a vysoké teploty spalin.

Autor: Pavel Žalud
Datum: 22.11.2013 17:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111997
reakce na ...
Na stránkách kotle-attack.cz je instruktážní video k tomuto kotli.

Datum: 22.11.2013 18:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Toto video jsem už viděl o těch stránkách vím.
Ale na živo je na živo.
Pokud se nepletu prodáváte tyto kotle?
Nevíte jestli jsou někde kolem Havlíčkova Brodu, kde bych je mohl vidět v akci?
Děkuji

Datum: 23.11.2013 08:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na stránkách attack.sk si pro Českou republiku vyhledejte montážní firmy v kraji Vysočina a určitě najdete v okolí kotel v provozu montovaný pověřenou firmou výrobce.Stačí je jen kontaktovat.

Datum: 16.11.2013 07:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,zkuste vložit schéma zapojení.Podle popisu asi nemáte akumulačku.Jak máte řešen vstup vody do kotle?

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czPardubice v roce 2018 dokončí investorskou soutěž na areál TeslyDům v drsné přírodě kterému nevadí, když okolí zapadne sněhemVIDEO: Blower door test vám řekne, zda vaše dřevostavba vyhoví na vzduchotěsnostSchiedel UNI ADVANCED – komín s inovovanou keramickou vložkou