Nordline 9.5kW

Autor: Petr Donald
Datum: 27.12.2013 21:06
uživatel: 113628

Mé dotazy a postřehy k tomuto TČ

Mám toto TČ zapojeno asi jeden měsíc a za tu dobu jsem si všiml několika zákonitostí. Tyto bych tu chtěl postupně uvádět, aby to pomohlo komuš dalšímu. taktéž bych zde chtěl pokládat dotazy na zkušené uživatele.
Několik základních údajů.
TČ je zprovozněno v listopadu 2013.
TZ domu asi 5kw. Dům však ještě není 100% zatěsněný a zaizolovaný. Vytápěná plocha je 87m2. Jednopatrový bungalov. Stropy všude 2.5m.
Podlahové topení všude. Had je dlouhý 530m nasekaný na 9 okruhů. Bez radiatorů.
Nahřívám akučku 300l- řízeno termostatem v pokoji(základní regulace). Druhé oběhové čerpadlo wilo 25/7 pohání vodu mezi akučkou a TČ. To je postaveno venku na betonovém soklu. Není dělené.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 61 - 85 z 85
Datum: 28.12.2013 17:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
jenomže teď mám ztrátu 10%. řešení přes výměník by mělo "gule".

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 28.12.2013 17:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100056
reakce na ...
Na čem máte tu ztrátu?

Datum: 28.12.2013 19:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
"
Datum: 28.12.2013 12:33 odpovědět upozornit redakci editovat blokovat uživatel: 113628
reakce na ...
no a to jsem nezapočetl cenu kapaliny. ta by stála kolik? 15k kč?

Je ale fakt, že sic horší cop, ale zase z těch 24kw/21dnů (dodatečná oprava ze 16kW-pardon)

Od 12.12, kdy jsem začal měřit noční spotřebu, do 23.12. rána, tedy za 11dnů jsem spotřeboval 24kW(teď jsem to spočítal). Tj. 2.18kw/den x 200 otopných dnů x cca 2.4kč/kw = cca 1050kč pro ČEZ.

V této době byla celková spotřeba domu 242kW, tedy 22kW/den. 2.18kw je tedy cca 10% ztráta.

Zajímalo by mne, jak by se procentuelně snížilo COP s nemrzkou?
"

už jsem to tu dnes rozepsal

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 28.12.2013 12:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Pokud se Vám roztrhne kondenzátor,obvykle se voda pak dostane všude,čili kompresor,výparník,atd.Nové Nosreti plus montáž.Stále tomu ale nevěřím,že by to firma takhle namontovala.

Autor: Marek Mračný
Datum: 28.12.2013 15:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108681
reakce na ...
Souhlas,oprava je možná ,ale velmi nakladná...Solidní firma toto by neměla takto provést.I když trubkový výměník je odolnější než deskový ,ale není spasitelný

Datum: 28.12.2013 11:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
proč se furt bráníte tomu, aby TČ běželo v noci? Pořád lepší, než-li dohřívat vodu elektrokotlem

Datum: 28.12.2013 12:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ten EK je zichr.
Obecně si myslím, že na ohřev venkvoní části vodou z aku stačí za noc pár desítek stupňů. Tyto stupně se dobíjejí bohužel v noci. Kdy je nižší cop. přes den teplota vyleze i o 10° a na slunku někdy až o 20°. TČ mám celý den na slunci.
Proč nevyužít vyšší venkovní teploty pro první nabití aku přes den?

Náklady na provedení opatření jsou nulové. Vše potřebné mám(krom toho termostatu). Ale jestliže za noc ztratím 2-4kW, a po opatření by to bylo 1-3, tak za otopnou seznou 200dnů si to vydělá na termostat a pak šetřím 500ročně.

Datum: 28.12.2013 12:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kolik si myslíte,že dáte do 300l energie?

Datum: 28.12.2013 12:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
no s vyšším cop méně než s nižším cop.

navíc pokud má teplota z aku třeba jen 10°, tak se mnohem snadněji ohřívá a jestli jsem tomu dnes porozuměl, tak tím se zvyšuje cop ještě více(než teplota z aku stoupne. COP pak z tohoto pohledu klesá).

Datum: 28.12.2013 13:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Měl jsem na mysli,kolik kwh energie,COP s tím nemá nic společného.

Datum: 28.12.2013 13:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
pokud to bude o 1kW za noc méně, tak je to cca 500kč/rok.

Jde o to, že já tu en.musím dodat tak jako tak na tu ochranu. Ale je rozdíl, jestli ji získám v noci, nebo přes den.
Ano, mohl bych každý večer přenastavit teplotu do Aku z těch 40° na 30°. Pak by se rozdíly v teplotních hladinách zachovaly a tím i stejná hodnota COP. -2a/30w vs +8a/40w. Ráno bych to zase přehodil na 40°. No a to já raději udělám to časové spínání, kdy mi to tu oběhovku protočí na pár minut co 30min.

Datum: 28.12.2013 12:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
elektrokotlem vždycky!!! spotřebujete více energie, než-li s TČ i s nižším COP !!!
šetříte blbě

Datum: 28.12.2013 13:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ale ten EK je pojistka proti zamrznutí. Nemyslím si, že při -2° se mi ochladí 300l nádoba z 40° na 5° tak, aby mi musela sepnou patrona. Ovšem pokud náhodou spadnou ranní teploty k -9°, jako se to za těch 21dní stalo 3x , tak mám pro tento případ EK(protože TČ nemá co probudit - sám to neumí, pokud ho vypnu když už mrzne. On to umí jen tehdy, pokud je venku třeba +7°, následně je vypnut, a když teplota klesne pod kritickou mez, tak se TČ obudí).
To potom hrozí, že se ta aku vybije rychle.

Autor: Michal Hany
Datum: 30.12.2013 11:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104019
reakce na ...
Podobne som to riešil aj ja, na svorky OČ som pripojil paralelne časový spínač, ktorý pretočil OČ vodu medzi tč a podlahov.(išiel som bez aku nádoby priamo do podlahovky) Nič sa tomu nestane.
Akurát pre istotu som do systému napustil nemrznúcu zmes neriadenú na -25 st., ak by náhodou vznikol problém aby nepotrhalo výmenník.

Datum: 30.12.2013 19:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
no pokud je nemrzka na -25, tak se nemusí protáčet OČ voda v systému přeci:)
Jenomže nalít nemzku do 400L systému stojí moc peněz. I kdybych tam nalil 100l, tak je to aspon 10000kč. To si raději koupím agregát..... Ten by mi napájel světlo a ledničku k tomu....

Autor: Pavel Žalud
Datum: 31.12.2013 07:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111997
reakce na ...
A není lepší než to řešit takto složitě udělat z jednotky split 5000,- navíc a neřeším zamrzání- výměník je v teple.Uspora el.

Datum: 31.12.2013 08:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
zdravím
Výměník by měl být v tomto případě do 3m od jednotky, jestli se nepletu. Někde jsem to tu četl na tzb.
V mém případě by mohl být až 10m.
Pokud bych ho měl ty 3m za stěnou, tak v pokoji.

Úspora by byla ta nemrzka(nemusel bych ji tam dávat). Co se týče elektřiny, tak to by bylo 2kw/noc = cca 5kč. 5000/5ke=1000 otopných mínusových nocí. = cca 5let.

K tomu ještě úsporara na lepším cop bez nemrzky.

Ještě se zeptám, není to nějak hlučné ten výměník? Bojím se, že se mi budou přenášet vybrace kompresoru do domu.
I teď slyším z podlahy nad trubkami, které vedou mezi Aku a TČ lehké "klepání" kompresoru. není to nepříjemné, a není to slyšet v celém domě. Ale přecijen, pokud by se to zesílilo, tak by to v tom domě celém slyšet být mohlo.
Děkuji

Datum: 31.12.2013 09:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vaše názory přispívají silvestrovké náladě.Takže agregát,když nebude EE,přes noc topit malým radiátorkem venek.A teď nám ještě osvětlete,když nastane např. skutečnost:Bude -15st.,letos už ne ,ale příští rok tato situace může nastat,sekne se Vám oběhové čerpadlo.Máte agregát,jste doma,hlídáte všechno,ale potvora oběhovka nejede,teplota klesá.Prosím Vás,jak jste připraven na tuto situaci?

Datum: 31.12.2013 15:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
nevím, rozdělám oheň asi u TČ.... ještě mě napadlo, co kdyby mě trefil v tom mraze šlak, jestli bych neměl mít na zahradě heliport....
Máme, mráz, máme výpadek, máme kousnutou oběhovku... Co když by ještě letěl meteorit? Budu si mnout ruce, že se mi nepotrhá TČ a on v tom největším mraze do něho zasáhne kosmický kámen. Co pak?

No když už je ta silvestrovská nálada tady.... :)

Autor: Pavel Žalud
Datum: 31.12.2013 09:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111997
reakce na ...
Výměnik osadit na gumuvou podložku a žádné vibrace nesleduji. Vylepší se chod čerpadla a nemusím honit oběhovku a ztrácet teplo.

Datum: 31.12.2013 09:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
U splitu jde do chalupy jedna 6 a jedna 12 trubka.U vody dvě roury.

Datum: 27.12.2013 21:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Také jsem si všiml, že teploměr na akučce, jenž je cca uprostřed, ukazuje cca o 3° méně, než je na lcd IN(parametr 6 mám na "0").
Přestože jsou venku 2°(měřeno teploměrem za oknem), tak po nabití akučky na 36°(měřeno na teploměru na akučce) se s TČ vypne oběhovka. Ta v době kdy byl parametr 6 nastaven na "1", a tudiž se TČ vypínalo už při 30°(teploměr na aku), běžela pořád.

Datum: 28.12.2013 09:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
myslíte kterou oběhovku? jedna pro podlahovku, druhá pro TČ. Pro podlahovku trvale, pro TČ při nadnulových teplotách při chodu TČ, při podnulových teplotách trvale (zabránění zamrznutí)

Datum: 28.12.2013 10:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
vypne se oběhovka TČ. Ta podlahova nemůže jet vkuse, neboť bychom doma měli za chvíli 30°. (nevhodný směšovák mám). Zřejmě by bohatě stačilo,kdyby byla možnost pouštět do PT 25°. Možná 27° při nižších teplotách.

"Pro podlahovku trvale, pro TČ při nadnulových teplotách při chodu TČ, při podnulových teplotách trvale (zabránění zamrznutí)"
To je mi jasné. Ale oběhovka TČ běží vkuse i když jsou nějaké stupně nad nulou. Nevím přesně kolik. Ale zdá se mi, že i když byly ty tři čtyři stupně. Pokud je venku -1 - -2°, tak v tč je pořád tepleji a vodu by stačilo protočit jen časovým spínačem. Aku by se mohla vybíjet až k "nule" a TČ by nejelo v noci s horším COP.

Datum: 27.12.2013 21:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Například jsem si všiml, že změnou parametru 6 z hodnoty 1 na 0 se změní teploměr, který se bere v úvahu při nastavení cílové teploty v parametru 1. Buď je to tedy teploměr IN ,nebo teploměr OUT. Ty jsou umístěny ve venkovní skříni zřejmě těsně před vstupem/výsptupem pancéřových hadic do/z TČ. To má zásadní vliv na chování TČ. Pokud je parametr na "1", tak TČ často spíná dohřev této vracečky. Vždy jak poklesne teplota o 5° na OUT, tak TČ sepne a dohřeje ji. Jenže to je několikrát do hodiny. Tato teplota, bůhví proč, klesá velmi rychle. Když jsem dal "0", tak se bere v potaz teplota IN a ta je, jak se zdá, stabiliní a klesá velmi pozvolna nejméně 8h. Přitom teplota IN klesne klidně i na 25°(OUT 44°). To by už dávno TČ při "1" nahřálo z 25° na tu, která je pod paramtrem 1. U mne to je 44°( v aku mám 40.5 uprostřed).

<< novější   zobrazuji 61 - 85 z 85
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czČernobílý interiér obývacího pokoje je vyladěn do posledního detailuPraha zapracuje do územního plánu podzemní železniční tratěNový bezbariérový práh EasystepOdborná porota vybrala vítěze „Soutěže o nejlepší projekt“ společnosti Wienerberger