Nordline 9.5kW

Autor: Petr Donald
Datum: 27.12.2013 21:06
uživatel: 113628

Mé dotazy a postřehy k tomuto TČ

Mám toto TČ zapojeno asi jeden měsíc a za tu dobu jsem si všiml několika zákonitostí. Tyto bych tu chtěl postupně uvádět, aby to pomohlo komuš dalšímu. taktéž bych zde chtěl pokládat dotazy na zkušené uživatele.
Několik základních údajů.
TČ je zprovozněno v listopadu 2013.
TZ domu asi 5kw. Dům však ještě není 100% zatěsněný a zaizolovaný. Vytápěná plocha je 87m2. Jednopatrový bungalov. Stropy všude 2.5m.
Podlahové topení všude. Had je dlouhý 530m nasekaný na 9 okruhů. Bez radiatorů.
Nahřívám akučku 300l- řízeno termostatem v pokoji(základní regulace). Druhé oběhové čerpadlo wilo 25/7 pohání vodu mezi akučkou a TČ. To je postaveno venku na betonovém soklu. Není dělené.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 85   starší >>
Datum: 28.12.2013 09:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Též jsem se nad tím trochu pozastavil, protože TZ domu budou cca 4 kW a dle technických údajů tohoto TČ při A-7/W35 by mělo mít TČ výkon 4,9 kW, takže bych viděl přitápění elektrokotlem nejdříve až tak kolem - 10 st. C, a je možné, že nebude potřeba vůbec.

Datum: 28.12.2013 10:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
zřejmě jsem se špatně vyjádřil v složité úvaze. pardon za to.

Oběma odpovím.
Ta bivalence, je mi de facto na nic(krom kdyby se pokazilo TČ).
Proto bych ji nastavil na těch 5° v aku.

Byla by to pojistka proti zamrznutí aku a výměníku v případě, že bych nechal přes noc točit oběhovku TČ bez možnosti, aby TČ sepnulo v noci. Oběhovka by byla řízena zásuvkovým časovým spínačem. A kdyby venkovní ranní teplota, jak je tady někdy zvykem, padla níže než je noční teplota(Kolem půlnoci jsou třeba -2 a ráno v 7 je -9. V kolik to ale padne tak nízko nevím. Ovšem při -2 je v TČ furt Plus), tak by bivalence přihřívala vodu v aku třeba na těch 5-7°. Toto ale zase tak často nenastává. Průměrně 1xtýdně. Oběhovka může jet jen chvílemi. Ale pokud by se teplo z aku vybilo k nule, tak pak to celé zamrzne. Bivalence by to přihřála

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 28.12.2013 10:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Trochu je v tom chaos.Médium,které jde ven ,musí být namícháno proti zámrazu.

Datum: 28.12.2013 11:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
snad neříkám nepravdu. Ale voda v aku, a tudiž ta co je ohřívana od horkého chladiva, je čistá voda. Ta samá, co pak jde do PT. Nevím nic o tom, že by mi tam lili nemrzku. Napouštěli jsme čistě vodu z řádu(byl jsem taky u toho).
V aku není výměník pro TČ. Jen pro solar(ten zatím není zapojen) a taky pro předehřev vody

Datum: 28.12.2013 11:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud nemáte ve smlouvě,že při teplotách pod bodem mrazu,musíte být doma a v případě výpadku EE musíte točit klikou,okamžitě volejte montážní firmu,ať Vám to zapojí,tak jak to má být než příjdou mrazy.Při jakékoliv poruše čerpadla atd.,Vám to roztrhne kondenzátor,pokud tedy nemáte split.

Datum: 28.12.2013 12:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
aha? no to budu muset pořešit. ale až po novém roce, páč mají dovolené včil. Nikdo nebere tel.

Kolik vlastně stojí kondenzátor? Výpadek proudu nastane tak jednou za 10let. Je korunově ospravedlnitelné, aby byl po dobu 10let horší cop? Navíc nikdy není výpadek delší než pár hodin. A po tu dobu může oběhovku tlačit třeba baterie z auta. TA má 36Ah při 12V. Tj. 432W= několik hodin oběhovky na nejnižším stupni.
Jasně že bych u toho výpadku musel být. Obecně ovšem pryč v mrazech nechodím. (zimní dovo či výlety). Noční výpadek jistě znamená riziko. Dalo by se klidně udělat poplašné zařízení na toto, které by mne vzbudilo, když by nebyl proud třeba 30min.

Datum: 28.12.2013 12:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Beru to jako vtip na silvestra.

Datum: 28.12.2013 12:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
no a to jsem nezapočetl cenu kapaliny. ta by stála kolik? 15k kč?

Je ale fakt, že sic horší cop, ale zase z těch 24kw/21dnů (dodatečná oprava ze 16kW-pardon)

Od 12.12, kdy jsem začal měřit noční spotřebu, do 23.12. rána, tedy za 11dnů jsem spotřeboval 24kW(teď jsem to spočítal). Tj. 2.18kw/den x 200 otopných dnů x cca 2.4kč/kw = cca 1050kč pro ČEZ.

V této době byla celková spotřeba domu 242kW, tedy 22kW/den. 2.18kw je tedy cca 10% ztráta.

Zajímalo by mne, jak by se procentuelně snížilo COP s nemrzkou?

Datum: 28.12.2013 12:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Co Vám jde do domu z tč? Voda nebo chladivo?

Datum: 28.12.2013 17:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
no řekl bych že voda

Autor: Martin Záruba
Datum: 02.02.2014 17:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102542
reakce na ...
COP se sníží jen trošku, protože stoupne kondenzační teplota. Ale nemusí to být naprosto nemrznoucí směs. I kdyby se udělala jen hustá kaše místo tvrdého ledu, kondenzátor to přežije. Naštěstí výměník trubka v trubce je poměrně odolný. Hlavně je skoro jisté, že se nedostane při zamrznutí voda do chladiva, jako to hrozí u deskových výměníků.

Datum: 28.12.2013 12:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jsou dvě možnosti.Dát do celeho systému nemrznoucí směs nebo mít primární okruh s nemrznoucí směsí přes výměník v AN,třeba ten solární,pokud tam není jiný.

Datum: 28.12.2013 12:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Hmm, to by možná šlo přes ten solární výměník. Je sice cca v 1/3 odspodu, ale bude záležet na jeho výkonu. Dalo by se taky udělat přepouštění, že jen v zimě by bylo TČ takto zajištěno a přes Jaro/podzim bych nemrzku vypustil na příští rok a přehodil vyntil na klasiku co mám teď. Tedy na dobu, kdy nehrozí tolik zamrznutí.

TČ je od aku asi 11m. Trochu více kapaliny než kdyby to byly 3m, ale i tak to zkusím firmě navrhnout jako možné řešení.

Vlastně na jaře bych kapalinu vypustil, přehodil ventil na klasiku, a na výměník v aku bych napojil ten solár.

Datum: 28.12.2013 13:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díval jsem se na tu Vaši AN.Přes co máte ten předehřev TUV?Můžete dát schéma zapojení?

Datum: 28.12.2013 13:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
aku mám od jiné firmy kvůli tomu solarvýměníku

Předehřev je z výměníku č.2 co je v akučce

Datum: 28.12.2013 13:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže tam je ještě jeden výměník pro ten solár?

Datum: 28.12.2013 14:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ano. momentálně nevyužitý a pokud bude mít dostatečný výkon, navrhnu firmě ať předělá to zapojení na okruh s nemrzkou

Datum: 28.12.2013 14:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To né že navrhnete,to musíte řešit.Já bych to nenazýval AN,protože pokud chcete mít doma 24 st.,tak v té nádobě je třeba mít aspoň 27st.A pokud chceme využít optimální využití tč,tak je neekonomické vyrábět otopnou vodu víc jak 45st. o tohoto druhu tč.Takže nádrž pojme při souvislém rozvrstvení kolem 6kwh energie.Jelikož já upřednostňuji jednoduchá řešení,takže bych se vykašlal na směšovací ventil,do systému bych dodal nemrznoucí směs,nádrž bych natápěl na teplotu vstupu do podlahy,podlahové čerpadlo bych nechal nonstop(musí být ale zpětná klapka ven).Tím nemusíte hlídat venkovní ohřev i za mrazivého počasí a zároveň se nebude ochlazovat otopná voda.Předehřev TUV bude těch 27st. plus dohřev EE za pár korun při vyšším COP.Druhá možnost dát primární okruh do solárního výměníku plus expans plus nemrznoucí směs.Ale ta nemr. směs tam musí být.

Autor: Marek Mračný
Datum: 28.12.2013 14:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108681
reakce na ...
Dobrý den
Třetí řešení a z dlouhodobého pohledu nejlepší nechat si udělat split.(vymontovat vyměnik z tč a strčit ho do budovy)

Datum: 28.12.2013 14:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kdyby to nosreti uměl,tak to asi dělá.Nebo má jiný důvod.

Autor: Marek Mračný
Datum: 28.12.2013 14:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108681
reakce na ...
můj nazor je ,že tak to ma téměř bez odborné prace.Asijský dodavatem dodá přednaplněné tč,oni ho posadí na konzoli nebo na obrubník po chladařské stránce fertig.Topenář dopojí zbytek... .Při dlouhodobém výpadku energie v mrazech Vás pošlou stejně pravděpodobně do háje (když zmrzne výměník).
Tento systém by měla firma povině plnit nemrznoucí směsí...

Autor: Martin Záruba
Datum: 02.02.2014 17:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102542
reakce na ...
Samozřejmě. Ale nejen to. Takto je skoro jisté, že Vám neuteče chladivo. Navíc nemáte u tohoto množství chladiva povinnost pravidelné revize chladivového okruhu. Pokud propojíte venkovní jednotku přímo do podlahovky nebo přímo do hada bojleru (rozumně velkého) nepotřebujete nic dělit, ani nepotřebujete moc nemrznoucí směsi, máte nejlepší možný topný faktor pro topení i ohřev TUV a aku můžete někomu darovat (jestli ji bude chtít). A těleso bojleru může fungovat i pro dotop. Jak to udělat, vidíte tady: http://www.ekovy.cz/topne-okruhy-tepelneho-cerpadla.htm

Datum: 02.02.2014 20:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
částečně k článku z odkazu....
nesouhlasím, že AN představuje tepelnou ztrátu v systému. Není tam výměník(mezi TČ a AN). A přirozené ochlazovaní AN přes izolaci nevadí. To teplo zůstane v technické místnosti(v domě).

předehřev vody čerpadlem je pouze v otopném období. V létě bude dobíjet AN černá hadice pod sklem(jednoduchý solar).
Pokud bych chtěl některé z těch správných řešení, tak by mě to stálo cca 10k navíc na regulaci+trojcestný ventil. Tato částka se mi bude vracet "100 let".

Navíc už mám AN(dala by se prodat se ztrátou). Nemám bojler s výměníkem. Měl jsem v plánu buď okc 160l, nebo okce160l. Plocha výměníku, mi bylo řečeno, že je nedostatečná. Rozdíl v ceně byl tuším okolo 2000kč(nutno přičíst).

Bohužel jsem možná udělal chybu při výběru systému. Ale nyní, když bych systém předělával, tak bych tu chybu(peněžní ztrátu) ještě prohloubil.

Než bude solár, mohu v mimootopnou dobu nahřívat vodu čerpadlem na 45° v AN. I kdyby byl cop 2, tak bude voda furt 2x levněji nahřáta než patronou přímo....

Systém nyní provozuju tak, a osvědčuje se mi to, že nabíjím AN na 27°(teploměr uprostřed AN). V domě ráno mám 23.4° a vypíná se při 25°(v průběhu dne). Podlaha je celý den "teplá". Nastavil jsem teplotní rozdíl start-stop na 3°. TČ a PT zapnu ráno klidně ještě za venkovních chladů. Kašlu na lepší COP. Je to už i tak za směšný peníz to topení, tak nebudu škudlit doslova koruny/24h.
V noci netopím a neruším noční klid.

Je třeba vyřešit problém s nemrzkou. Zatím to ve mě zraje. Tuto zimu to ještě nechám tak. Opisuju denně rozdíl na elektroměru večer-ráno. Pak to posčítám, vynásobím, poměřím s případnou nákladností.

Trojcestný ventýl nemá cenu asi řešit. Máte pravdu, že nabíjet AN na vyšší teplotu proto, abych zamezil cyklování, nemá smysl. Teď, jak je +-do 7°, tak to sepne cca co hodinu(než se nabijí a vybíjí ty 3°). Voda z AN když už má jen 25°, tak se strašně pomalu ochlazuje o vnitřek. A tudiš dlouho trvá, než se to TČ zapne.
Když byly mrazy, tak jsem musel zvýšit požadavek na teplotu v AN. Aby TČ zbytečně nestálo. 27° voda už nestihala ohřát dům. Večer vylezla až na 29°(po celodenní dřině). Uvnitř jsme ale večer svých 25° měli.
Uvidím, jak to bude fungovat až přijde přechodné období. Ráno nebudu vědět, jestli to mám zapnout. Jestli se to oplatí a neohřeje se dům přes okna.... Ono totiž trvá, než se vše zahřeje a ohřeje(nízkouteplotou).

Datum: 28.12.2013 17:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
to bych měl ovšem vybrace v domě,ne?
Navíc výměník má být do 3m od TČ. A to bych ho měl v pokoji. Na Jižní straně jsou všechny místnosti obyvací. Na Jižní stranu jsem nechal dát TČ z toho důvodu, že když svítí slunce, tak je tato strana teplejší než Severní. Pokud by to mělo mít vliv jen na lepší odmražování kondenzátu, tak se to vyplatí.

Datum: 28.12.2013 18:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takhle detailně jste měl uvažovat před instalací.Umístění na jih,pořízení daleko větší AN,kondenzátor vnořený přímo do vody atd.Pak by jste stejně zjistil,že poměr investic a úspory je na nic.Vy hlavně musíte ochránit svou instalaci,pokud chcete ušetřit.Máte to špatně.Žít v klidu,že se s číňanem při silných mrazech nic nestane,to chce hodně odvahy.Takže,jak jsem psal,je třeba do mrazů zvolit řešení.

Datum: 28.12.2013 19:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
větší AN bych do technické místnosti asi dal, ale už nic jiného. Těch 300l s izolací je docela macek.

Jinač my probírali hodně variant. tak nějak se to ustálilo ty názory na tomto řešení.

Datum: 28.12.2013 20:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ale vždyť to není špatné řešení,já mám topení na přímo a zpátečka mi předehřívá bojler na pokojovou teplotu a hlavní bojlér mi dohřívá EE.Ty dvě kilowaty na ohřev vody jsou ztráty velké AN.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 28.12.2013 14:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Ještě ekonomičtější je nenahřívat TUV ve stejné nádrži s vodou do podlahovky, ale přepínat přes trojcestný ventil ohřev podlahovky (zde by pak ani nebyla možná potřeba aku nádrž, i když TČ má větší výkon než TZ domu, muselo by se to dobře spočítat) a ohřev TUV v zásobníku jen na TUV.

Datum: 28.12.2013 17:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
tento návrh byl taky v úvaze. Jenže OKC 160 s výměníkem má tento výměník malý a prý by mi nestačil.

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 28.12.2013 15:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100056
reakce na ...
tím se na výkonu a COP opět dostáváte níž a to může být i o cca 5%

<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 85   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czNa průměrný nový byt vydělává Pražan 11,5 rokuJak se bydlí v typovém domě?FOTOGALERIE: Inspirativní ohlédnutí za For arch 2016