Plyn za 100, alebo cerpadlo?

Autor: Dusan Zatkovsky
Datum: 26.02.2014 13:16
uživatel: 114437

Dobry den,

pred nedavnom som tu riesil izolacie rodinneho domu (http://forum.tzb-info.cz/126673-navysenie-izolacie-u-developerskeho-projektu).
Momentalne s developerom finalizujem projekt a celkove nacenenie, ale stale nemam rozhodnuty zdroj tepla.

V kratkosti zhrniem - jedna sa o jednu polovicu dvojdomu, 100m bungalow, TZ 6-7kW, teplovodna podlahovka v celom dome (+ radiatory v spalnach - zatial som sa definitivne nerozhodol,
ci ich zrusit - vyuzitie vidim len v prechodnych obdobiach a budu tak ci tak napojene na nizkoteplotny okruh )).

Zo strachu pred vyvojom cien elektriny do buducnosti som az do dnes bol rozhodnuty pre plyn, ale developer mi nacenil vykurovanie plynom na 100.000+ Kc (KK, komin, pripojka, pausaly)
a pri tejto cene uz do toho taku chut ist nemam. Nestoji za uvahu pri takejto cene uz tepelne cerpadlo?

Mam teda nasledovne moznosti:

- elektrokotol (0 Kc)
- plyn (min. 100.000 Kc)
- TC (? Kc)

V predoslej diskusii bolo TC navrhovane ako alternativa jedine v pripade, ze bude vykurovat obe jednotky,
co v nasom pripade nie je moc pravdepodobne. Chvilu som sa snazil nejake informacie o TC nacerpat, ale moc daleko som sa nedostal.
TC za 250.000 neprichadza do uvahy, tych 100-150 tisic by som za to asi este dal. V diskusiach aj tu na tzb sa bohuzial cerpadla v tejto
cene netesia oblube a padaju rozne posmesky o cinskych smejdoch. Amater (ja) sa v tom nevyzna a manzelka ma tlaci do plynu, pretoze neveri ze sa v podobnej cene da TC poriesit.

Alternativne - pokial by sme nechali elektrokotol a po 2-3 rokoch situaciu prehodnotili, narazili by sme na problem, ze kotol a rozvody do podlahovky (+ zasobnik TUV) budu v kupelni v strede domu, takze by bol problem, ako sa dostat s trubkami
na zahradu. Myslite, ze sa na takuto eventualitu da nejak pripravit? Napr. zabetonovanim nejakych trubiek veducich von z domu uz pri stavbe zakladovej dosky? Viem, ze existuju plne integrovane vonkajsie jednotky, ale netusim, ake trubky sa pouzivaju a co vlastne v sebe nesu za medium. Pokial by TC vyzadovalo nejaku nadrz, mohla by nahradit povodny elektrokotol, mam tam miesto tak 60x60x200.

Dakujem za rady.

Dusan Zatkovsky

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 41 z 41
Datum: 26.02.2014 17:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100056
reakce na ...
za 250 tis, byste se musel vejít do TČ s ohřevem i TUV, věrtrání s rekuperací i klimatizací

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 26.02.2014 14:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, díval jsem se ještě na u původní diskusi, jen mne nyní trošku mate jedna věc, budete tedy celý dvojdomek vytápět jedním zdrojem a tedy pokrývat TZ 6-7 kW, nebo hledáte zdroj vytápění jen pro jednu polovinu (píšete bungalow 100 m2), která by tedy měla mít TZ kolem 3,5 kW ? Budete ten dům obývat tedy celý, nebo jen jednu polovinu ?

Datum: 26.02.2014 14:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry den,

budem vlastnit/obyvat/vykurovat len jednu polovicu. Priznam sa, ze v tych TZ mam bordel, pretoze z podkladov od developera (7kW) explicitne nevyplyva, ci sa jedna o celu budovu (200 m2), alebo len nasu polovicu (100 m2). Pokusim sa zistit viac, z doterajsich skusenosti mam ale obavu, ze nieco viac vydolujem.

Diky

Datum: 26.02.2014 14:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ty TZ jedné poloviny ještě ověřte, to je dost důležité při volbě zdroje vytápění. Nějak se mi ale nezdá, že by 7 kW měla jedna polovina dvojdomku o ploše 100 m2, v tom případě by to byl dost mizerně řešený zateplený domek a v první ředě by bylo dobré TZ snížit, a pak řešit zdroj vytápění. Ono ani těch 3,5 kW není žádný zázrak, ale už se to dá pochopit.

Datum: 26.02.2014 14:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Upravim, v podkladoch som nasiel:

Tepelné ztráty každého bytu 6 332 W

Jedna sa o cisla bez nami doobjednanych uprav (3-skla, 30cm strop [povodne 24], 15cm podlaha [povodne 10]) a nedokazem bohuzial garantovat, ze su spravne (lamal som ich od developera mesiac a mohol mi poslat kludne nejake kraviny).

Datum: 26.02.2014 14:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ty TZ jedné poloviny i bez toho vylepšení se mi zdají nějaké velké, ale nevím, jak velká byla započítaná intenzita větrání. Při vaší ploše a ještě po tom vylepší, byste podle mne neměl mít větší TZ jak 3,5 - 4 kW, ale chtělo by to ty TZ znovu spočítat, neznám vaše klimatické pásmo a tvar budovy atd. U malých TZ zase nastávají určité problémy s plynovým kotlem, podívejte se např. na tento můj příspěvek: http://forum.tzb-info.cz/126844-prosim-o-radu/vsechny-prispevky#text18 . Předběžně bych to ale viděl na nějaké to levnější TČ, i když se podle mne už za 150.000,-Kč dá sehnat kompletní instalace TČ vzduch/voda, jako je např. Panasonic nebo Toshiba.

Datum: 26.02.2014 15:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dakujem za rady. Uberem sa smerom, ze donutim developera spocitat TZ na nami navysene upravy a potom sa uvidi, co dalej.

Poprosim Vas este - k otazke "predpripravy trubiek" na eventualne pripojenie cerpadla v buducnosti - mate s tym nejake skusenosti?

Diky

Dusan

Datum: 26.02.2014 16:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Skusil som nabuchat par udajov do Hestie. Nerozumiem tomu teda nejak extra, takze som akurat navolil:

- podlaha 100m2, 30cm beton + 15cm polystyren
- strop 100m2, 1cm sadrokarton + 30cm mineralna izolacia
- strecha bez izolacie
- obvodove steny 90m2 (3x10x2.5, jedna stena je spolocna, tu ignorujem) - 30cm tehla + 12cm polystyren
- nahadzal som tam okna (4x2.3 m2 3-skla), dvere a francuzke okno

Vysledok bol 4.5 kW, co sa skutocne blizi Vasim odhadom. Kazdopadne to skusim este dat spocitat projektantom, nech mam istotu.

Pri tejto spotrebe a investiciach 100k za plyn a 150k za TC (zivotnost 15 rokov) mi vychadzaju podla tzb naklady na energie 38k vs 32k v prospech TC.

Datum: 26.02.2014 20:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ono je to při TZ kolem těch 4 kW vše na hranici blízko sebe a není to vůbec jednoduché se dobře rozhodnout.

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 27.02.2014 06:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100056
reakce na ...
Pokud dáte přednost i komfortu - vytápění, větrání, ohřev vody, klimatizace, tak máte vše v jednom

Datum: 26.02.2014 20:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
TČ neinstaluji a doma máme TČ země/voda, takže nám jde z venku je kolektor, to se chce zeptat u nějaké firmy.

<< novější   zobrazuji 31 - 41 z 41
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czO dotaci na výměnu kotle mohou žadatele připravit jejich chybyOchrana proti pronikání radonu do objektuJak jsme začínali: Pohled do 25 let historie firmy ISOTRA a.s.Kancelářská židle poi se dokonale se přizpůsobí vaší výšce i váze