Průchod komína lehkým stropem OSB na půdu - utěsnění

Autor: Jan Tomášek
Datum: 23.03.2014 16:37
uživatel: 115618

Dobrý den,

řešil jste někdo z Vás podobný problém, jakým způsobem utěsnit komín procházející domem v úrovni vodorovného stropu, tvořen OSB deskami jako parobrzda a vzduchotěsná část (..dále nevytápěná půda a střecha)?
Mám 1 komorový Schiedel Schiedel absolut.
Má někdo zkušenost s těsnícím setem? (Těsnící set ABS-S 1220 kolmý 21101220)
Dá se použít na tuto interiérovou část? Je skutečně vzduchotěsný? Pokud by se řešil jiný způsob jak daleko od komínu musí končit OSB desky a čím se vyplní prostor mezi OSB a komínem?

Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Marcel Marcel30.03.2017 21:01
Jiří Špaček30.03.2017 12:11
Petr Kolařík26.06.2014 11:01
Vítězslav Kolek17.04.2014 19:51
Petr Vorlíček16.04.2014 16:42
Petr Kolařík16.04.2014 15:53

Datum: 30.03.2017 21:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122355
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý deň,
prestup rovnakého komínu cez OSB som sa rozhodol vyriešiť tak že som na komín v mieste prestupu nalepil "límec" z materiálu:
http://www.kachliar.sk/shop/?14,izolacna-platna-silca-4cm-hrubka-na-stavby-krbov
Celé som to zatiahol do lepidla a spoj na osb riešil takouto páskou
http://www.izotes.sk/stavebne_pasky/utesnenie_voda/fliesflex

Autor: Vítězslav Kolek
Datum: 17.04.2014 19:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105249
reakce na ...
Já to bohužel řešil v době, kdy se ještě ten oficiální těsnící set neprodával, resp nikde jsem ho u Schiedelu nenašel a odepsali mi také, že nic takového nemají, to je 2 roky nazpět. Takže to mám tak, že je parozábrana nalepena jak butylem, tak Hasoft páskou(zelená dražší) na komín a je to přeomítáno lepidlem..Také mám Absolut(ale s druhou komorou pro přívod ext. vzduchu). Zatím ale nebydlím a netopil jsem kamny, takže nevím jaká teplota v onom místě bude. Kolem komína mám díru a přístup seshora a v případě že to bude nevyhovující, vytáhnu vatu z díry a zkusím provést upgrade :) Určitě bych to dnes řešil systémovým prvkem, který by měl splňovat požárně technické řešení. Předpokládám ale při použití 2-3kW kamen, ta teplota tam nebude žádná vysoká a podle mě se nic dít nebude. Otázkou pak je jak by se na to dívala pojišťovna v případě požáru. Asi by to neprošlo(parozábrana je hořlavá, páska taky) a tímpádem to dle norem na komínu nemá co dělat. Selský rozum mi říká, že ten oheň se tam přes tvárnici s izolací a keramickou vložku nemá jak dostat..no ale tak to je..Jinak komín je zaomítán a jelikož jsem při blowerdoor testu cítil jak přes lepidlo táhne, nanesl jsem ještě cementovou tekutou hydroizolaci..Pokud budu dělat ještě blower door po zabydlení, uvidím o kolik se to zlepšilo, nicméně i tak jsem měl 0,09..

Autor: Petr Kolařík
Datum: 16.04.2014 15:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104267
reakce na ...
Já jsem to vyřešil tak, že jsem kolem komína OSB desku vyřezal a nahradil jí cetris deskou. Mezeru mezi nerezovým komínem a cetrisem jsem přelepil airstop páskou.
Je to levné a snad i funkční. Blowerdoor test jsem zatím ale nedělal.

Autor: Petr Vorlíček
Datum: 16.04.2014 16:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100184
reakce na ...
Zdravím, já to udělal podobně, jen jsem cetris nahradil deskou na obestavbu krbů. Ta má certifikát jako tepelná izolace s vysokou teplotní odolností, kterou lze použít v kontaktu se zdrojem tepla, jako je komín či krbová vložka. Nevím, zda takový papír má i cetris, asi těžko, když obsahuje potenciálně hořlavý materiál...
Těsnicí sada by ale asi byla lepší, Airstop páska při zahřátí "teče" a ujede po lepidle jak po másle...

Autor: Petr Kolařík
Datum: 26.06.2014 11:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104267
reakce na ...
Ano, Vaše řešení je opravdu lepší. Ty desky na obestavbu krbu mě nenapadly. No až budu stavět příště už budu mít tip na lepší řešení.
Mám komín kerastar, který má keramickou vložku, pak tepelnou izolaci a plášť. Snad s tou cetris deskou nebude problém.

Autor: Jiří Špaček
Datum: 30.03.2017 12:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121222
reakce na ...
Mám též Schiedel Kerastar, který prochází OSB deskou. Použil jsem parotěsný prostup hořlavou konstrukcí z nějakého skla, konkrétně GPK-317-300 (http://www.dobrekominy.cz/21-parotesne-prostupy-nerezovych-kominu), který mě vyšel na nějakých 2500.
Mělo by to být dle předpisů (odstup 5cm , ale stejně ten nerez při topení tolik nehřeje že by od toho OSB deska chytla) a pásku OSB-prostup na to nalepím bez obav že by tekla.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czZačaly přípravné práce pro novostavbu na Václavském náměstíČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?