Diskuse ke článku: Chování OSB desky opatřené požárním nástřikem za požáru

Autor článku: Ing. Magdalena Charvátová, doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., ČVUT Praha, UCEEB
Plné znění článku: Chování OSB desky opatřené požárním nástřikem za požáru
Anotace článku: Článek je zaměřen na zkoumání vlivu použitého protipožárního nástřiku na OSB deskách na požární odolnost celé konstrukce z lehkého dřevěného skeletu. Začátkem roku 2014 byly provedeny 2 požární zkoušky v požární zkušebně firmy PAVUS, a.s. ve Veselí nad Lužnicí, ve spolupráci s výrobcem OSB desek, s firmou KRONOSPAN CR, spol. s r.o. Obě zkoušky byly provedeny podle zkušební normy ČSN EN 1365-1. První zkouška byla provedena na nosné stěně, kde byla ze strany požáru použita jedna OSB deska s požárním nátěrem, ze strany nevystavené požáru byla umístěna OSB deska bez povrchové úpravy. U druhé zkoušky nosné stěny byly použity ze strany požáru dvě desky s požárním nástřikem pro zvýšení požární odolnosti konstrukce. Ze strany nevystavené požáru byla jedna OSB deska bez povrchové úpravy.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (2): Záver.Petr Novak01.07.2015 18:25
Re: Záver.Magdaléna Charvátová01.07.2015 11:24
Záver.Petr Novak30.06.2015 10:41

Autor: Petr Novak
Datum: 30.06.2015 10:41 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 101513
reakce na ...
No teda nevím, ale za tenhle závěr bych já na stejné škole dostal kouly. Kde je skutečný záver a zhodnocení? Napsat, že výsledek zkoušky je v tabulce 1 a pak jen na konci závěru je jen jedna věta, která něco zhodnocuje, je trochu málo ne? Čekal jsem nějaké zhodnocení proč, kdy, kde, jak apod. Alespoň pár vět.

A dále - mě osobně přijde jako dost velký příspěvek 2-plášťová stěna, když hodnota tch je dvojnásobná. 1.zk. tch = 23 minut, 2.zk. tch = 49 minut. To je přeci dost na to aby to mělo smysl, rozhodně to není jen "nebyl výrazně vyšší o proti předchozí zkoušce". Při požáru hraje důležitou roli každá minuta a zde je tšch minut dvakrát víc.

Předmět: Re: Záver.
Autor: Magdaléna Charvátová
Datum: 01.07.2015 11:24 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120126
reakce na ...
Vážený pane Nováku,

článek je informativní, zabývá se možností použití nového materiálu, který může sloužit ke zvýšení požární odolnosti u dřevostaveb. Pokud se chcete dozvědět více o zkoušce, výpočetních postupech a zhodnocení, odkazuji Vás na článek v časopise Stavebnictví (Kuklík, P. - Charvátová, M.: Příspěvek OSB desek s požárním nástřikem k požární odolnosti. Stavebnictví. 2015, roč. IX, č. 01-02).
Co se týká dosažení hodnoty tch, tak se samozřejmě u 2. zkoušky počítalo s dvojnásobnou hodnotou (viz Tab. 1 - tch - výpočet dle Eurokódu). V článku dochází ke srovnání příspěvku OSB desky k požární odolnosti konstrukce, ne k porovnání celkové požární odolnosti konstrukcí. Jde o to, že rozdíl mezi výpočtem a zkouškou je u 1. zkoušky 8 min (kde můžeme přisuzovat tuto hodnotu nátěru) a u 2. zkoušky je to 9,5 min, tzn. příspěvky jsou téměř totožné a ne dvojnásobné, i když v druhém případě jsou použity 2 desky a obě s nástřikem.

Předmět: Re (2): Záver.
Autor: Petr Novak
Datum: 01.07.2015 18:25 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 101513
reakce na ...
Vážená paní Carvátová,
děkuji za odpověď. Po třetím přečtení jsem to již pochopil tak jak píšete. Protože ale celý článek od nadpisu po konec je o porovnání jedna deska / dvě desky, je podle mého názoru, velmi málo zdůrazněné, že v závěru vyhodnocujete pouze výsledky zkouškou o proti výpočtem.
Jednoduše jsem, po přečtení článku, byl velmi zvědavý a očekával jsem hodnocení těchto dvou zkoušek a ne jen vybrané malé části z celého projektu a to mne zklamalo. Toť vše.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czNemovitosti a ochranná pásma: Pásma vznikající vydaným rozhodnutímVinyl – materiál pro podlahoviny. Jak se vyrábí a recykluje?Jak vybrat a správně instalovat filtraci k bazénuRekonstrukce okálu s použitím technologie Activ´Air®