zhodnocení projektu RD

Autor: Milan Šles
Datum: 04.08.2014 20:21
uživatel: 115285

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5
Dobrý den,

jako pasivní navštěvovatel TZB-info prosím o zhodnocení návrhu RD.

Bude se jednat o přízemní dům bez podkroví (bungalov) 4+kk o zastavěné ploše do 150 m2.
Základy na pasech, izolace v podlaze EPS 20 cm. Izolace soklu 15 - 20 cm XPS.
Obvodové zdi: cihlovzduch 25cm (horlivě přemýšlím i o porobetonu, ale většina lidí mě od něj odrazuje)+ zateplení EPS 25 - 30 cm. Příčky 115 mm z VPC.
Stropy lehké, SDK podhledy. Zateplení minerální vata tloušťky 35 - 40 cm. Střecha jednoduchá sedlová bez valby, sklon 25°, klasický krov, krytina betonová taška.
Okna s trojskly, část oken fixních.
Zatím plánované vytápění TČ voda - vzduch. V tech místnosti bude komín pro případné připojení peletkového kotle v budoucnosti. Ohřev TUV též pomocí TČ.
Vytápění v dět. pokojích a v ložnici bych řešil nízkoteplotními deskovými radiátory, podlahové topení ve zbylých místnostech.
Větrání bude zajišťovat nějaká levnější pasivní rekuperační jednotka.

Má valný význam zdít první řadu třeba z porobetonu kvůli tepelnému mostu?
Mohl bych někoho poprosit o výpočet nebo slušný odhad tepelných ztrát?

To je vše, co jsem po 9 měsících studování na diskuzních fórech, z papírových materiálů a chození po výstavách vyplodil. Očekávám konstruktivní kritiku.

Děkuji

EDIT: Situace se pohnula. Dostal se mi na email zbytek projektu ke schválení. Koukám na to dva dny a hledám nedostatky.
Můžete mi prosím připomínkovat zbytek projektu??

Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 186   starší >>
Datum: 19.02.2016 21:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121711
reakce na ...
Dobry vecer muzu na Vas kontakt email dle topeni. Dekuji

Autor: petr Kocina
Datum: 23.02.2016 19:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121439
reakce na ...
krystepane k cemu potrebujete projekt ???
to si nedokazete spocitat sam jakou mate TZ a jakou roztec potrebujete??
nevim jaky dum s TZ budete stavet ale pokud to bude dum do 5kW a 200m2 tak tam dejte roztec 15cm a bude to v pohode. - z meho pohledu predimenzovane.

nepredpokladam,ze by jste nemel izolaci v podlaze !!!!

Datum: 11.08.2015 14:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím Vás,

rok se s rokem sešel a já stále hledám solidní informace na tzb. Vzhledem k tomu, že stavba RD už započala, tak jsem se rozhodl Vám poreferovat o průběhu.
Základovou desku mám hotovou. Na 2 šáry ztraceného bednění jsem přilepil bez kotvení perimetr tl. 120 mm, které mi vytvořilo šalung pro základovou desku. Ta je síly 13 - 14 cm. Na výšku podlahy bude dolepen zateplen sokl perimetrem 180 mm. Penetrace je provedena. V týdnu mě čeká nalepení protiradonové folie - Radonard AL S35 v jedné vrstvě. Ačkoliv jsem se někde dočetl, že v normě se lepenky s hliníkem nemají používat v jedné vrstvě, doufám, že to nebude problém.Nemám v plánu lepit druhou vrstvu. Radon mám střední jen díky vyšší propustnosti podloží. Navíc budu mít rekuperaci.
Deska mě vyšla na krásných 125 tis.
Zítra objednávám cihly - KMB Profiblok 240 Brus, KMB Profiblok 115 Brus, a jako ztužující příčku na které bude uložen věnec jsem kvůli zvukové izolaci použil 17,5 Heluz AKU. Budu zdít 12 šárů. Cena veškerého cihelného materiálu včetně malty lepidla dopravy, skládání palet - 88 tis.
Během roku jsem na stavbě pozměnil pár věcí. Zmenšil jsme okna v dětských pokojích, v ložnici, TM, koupelně. Zrušil jsem jedno okno v jídelně, a přidal jedno okno do spíže.
Nepoužiji VPC 115 na příčky. Upustil jsem i od 115 AKU na příčky. Místo klasického krovu použiji sbíjené vazníky. Do podlahy místo 20 cm polystyrenu narvu 24 cm. Na strop bude vaty 45 cm.
nebudu zdít štíty, ale nechám pobýt krajové vazníky OSB deskami.
Momentálně řeším výšku stavebních otorů od čisté podlahy pro okna v dětských pokojích a kuchyni. Můžete mi dát tip? Bude stačit stavební otvor výšky 2200 mm pro uložení HS portálu a francouzského okna tak, aby jimi prošel dvoumetrových chlap bez krčení??
Nejvetší starost mi stále dělá topení - vzhledem k tomu, že by měl být přiveden plyn, přichází v úvahu varianta s kondezačním kotlem k teplovodnímu podlahovému vytápění.

Autor: Marek Bednar
Datum: 11.08.2015 14:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Dobry den,
jakmile Vam dorazi palety s cihlama KM Beta, muzute je nafotit a zverejnit je tu? Kolega pred 3/4 rokem kupoval na doporuceni ze stavebnin presne tyto cihly a velke mnozstvi techto cihel melo pomerne velke trhliny na vnitrnim zebrovani.

Datum: 11.08.2015 16:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry den,

do 10 dni by mely cihly dorazit. Nafotim. Doufam, ze Vas kolega mel jen smulu, ze me totez nepotka. Kolega to reklamoval?

Autor: Marek Bednar
Datum: 11.08.2015 16:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Mel to na garaz a cihly nereklamoval. Osobne jsem videl v jakem stavu to mel, ale bohuzel si to nenafotil. Kdyby jste mel nahodou stejny problem, tak prosim o foto.

Datum: 11.08.2015 16:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Snad nebudu muset fotit a cihly dorazí v pořádku. V jiném případě fotím.

Datum: 07.09.2015 20:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Zasílám fotky cihel. Vnitřní žebrování bylo u většiny cihel lehce popraskané. Snad to nebude mít na funkci vliv. Nezdálo se mi, že by cihly měly být nějak křehčí nebo méně pevné. U řezání nepraskaly.

akt. 5.4.2016 pozdě ale přece
až dneš po hledná informací an tzb. jsem si všimnul, že se fotky kvůli velikosti neuložily

Autor: Ondřej Říha
Datum: 11.08.2015 16:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117871
reakce na ...
Nečetl jsem celý příběh Vašeho domu, ale asfaltový pás s kovovou vložkou v jedné vrstvě se nesmí použít jako protiradonová izolace - to jste navrhoval sám nebo projektant? Nejlépe se asfaltovým pásům s hliníkem jako protiradonce vyhnout úplně.
Stavební otvor 2200 mm je na hraně (rezerva cca 10 cm), lépe volit 2300 mm nebo nějaký rozměr do modulu zdiva.

Datum: 11.08.2015 16:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Četl jsem to v nějaké normě. Projektant navrhoval getex penefol 750 getex. Zdálo se mi to příliš složité. Hledal jsem alternativy. nakonec, když jsem se bavil se všemi, co kolem mě staví, tak mi bylo řečeno, že prostě zajet do stavebnin a nechat si poradit. Poradili mi Radonelast. Po přečtení tohoto článku, kde je též doporučena pás s hliníkovou vložkou, jsem to přestal řešit. http://www.svepomoci.cz/stavba-domu/hruba-stavba/3106-proc-se-meri-radon.html

Datum: 11.08.2015 16:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je to zakotvené v nějaké legislativě, že nelze použít pás s hliníkovou vložkou jako jedinou vrstvu?

Datum: 11.08.2015 16:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, je - ČSN 73 0601. A i kdyby nebylo, tak jde přeci o Vaše zdraví.
https://www.dek.cz/docs/technicke/tl_glastek-40-mineral.pdf
Spoléhat se občas na články na internetu je vstupenkou do problémů.

Datum: 12.08.2015 08:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Samozřejmě, že jsem nespoléhal. A hledal z více zdrojů. Soused vedle použil též pás s kovovou vložkou samostatně.
Trošku jste mně nahlodal.
Můžete mi někdo poradit nějaký pás v jedné vrstvě? Třetí kvartil souboru CA75 13 kBq/m3, plynopropustnost zemin vysoká, proto střední riziko.

Autor: František Rezek
Datum: 12.08.2015 08:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102553
reakce na ...
A co použít fatrafol?

http://www.fatrafol.cz/cz/izolacni-folie/zemni-hydroizolacni-system-folie/

Datum: 12.08.2015 10:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak to sousedovi přeji, aby s tím neměl do budoucna problémy.
V jedné vrstvě asi PVC nebo LDPE, u asfaltových to vychází hůře, tam obvykle min. 2 vrstvy.
Zkuste zavolat na DEK, jestli nemají nějaký AP pro střední radon v jedné vrstvě.

Tady http://stavba.tzb-info.cz/izolace-proti-vode-a-radonu/12090-uvod-do-navrhovani-a-provadeni-protiradonovych-opatreni máte proč co a jak, máte tam i vzoreček pro výpočet min. tl. izolace.

Datum: 12.08.2015 13:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Možná teď budu za úplné jelito, ale tuto izolaci Radonard Al S 40 nejde použít i když je spřažená nosná vložka Al se skelnou rohoží?

Sám výrobce píš tohle:

Použití:
Ve spodních stavbách
proti vlhkosti a vodě. Pás se navrhuje proti zemní
vlhkosti zpravidla v jedné vrstvě. Používá se také jako protiradonová
bariéra.

Datum: 12.08.2015 15:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No, co jsem koukal, tak všechny AP mají hliníkovou vložku s něčím spřaženy, zřejmě samostatná hliníková vložka je nedostatečná.
Co píše výrobce je jedna věc, reálná ochrana proti radonu věc druhá. Málokterý výrobce píše úplně všechno - buď neví nebo chce co nejvíce prodat.

Jestli je to pro Vás takový finanční problém, tak tam dejte jednu vrstvu toho Radonardu a zdraví neřešte, třeba budete mít štěstí, vložka se nepoškodí a nic se nestane.

EDIT:
Tady máte kalkulátor tloušťky izolací: http://www.geopro.cz/kalkulator-radonovych-izolaci/
Kdybyste namísto AP s AL koupil obyč. pás, byl byste na tom lépe, zkusmo jsem zadal některé údaje a vyšlo mi, že pro Vás stačí 1 vrstva AP.

Datum: 13.08.2015 07:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nakonec si to nelajznu. Zaslal jsme email projektantovi, ať se mi k tomu vyjádří, případně navrhne jiné schůdné řešení. Napíšu jeho návrh.

Datum: 13.08.2015 08:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dle konzultace s projektantem, pokud is dám pozor na poškození hliníkové vložky, tak není problém. Sám mi teď poradil použití třeba Foalbit AL S 40.

Datum: 13.08.2015 16:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V té kalkulaččce je taky navržen asfaltový pás s hliníkovou vložkou v jedné vrstvě.

Datum: 13.08.2015 17:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, protože je to kalkulátor výpočtu tloušťky izolace, nikoliv pokynů pro provádění protiradonové izolace.
Ty AP s Al vložkami jsou dobré, protože mají nízký součinitel difuze radonu. Ale už vidím, jak se na stavbě zabezpečuje, aby nebyly poškozeny...

Datum: 17.08.2015 19:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak už koukám po druhé vrstvě k té izolaci s Al vložkou. Bude to něco V60S35 nebo S40 G200. Je lepší dát pás s hliníkovou vložkou jako první nebo druhou vrstvu? Tato kombinace půjde pod nosné zdi.

Na zbytek plochy koupím modifikovaný SBS pás pro střední radon.

Autor: Pavel Lysak
Datum: 12.08.2015 11:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112796
reakce na ...
Pokud se nepletu, mi navrhl projektant a meric radonh jednu vrstvu klasicke ipy (S60). Na stredni riziko to pry staci.

Datum: 12.08.2015 12:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Spíš to stačí na nízké koncentrace radonu než na střední riziko (rozptyl koncentrací cca dvojnásobný pro střední riziko). Ale tazateli by to mohlo vyjít, protože je lehce nad nízkým radonovým rizikem.

Autor: Luděk Vích
Datum: 07.04.2016 10:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122373
reakce na ...
Dobrý den pane Šles,
narazil jsem na Váš příspěvěk.
Začínám plánovat stavbu RD a líbí se mi váš půdorys domu.
CHtěl jsem se zeptat, zda projekt Vám kreslil soukromý projektant
či je to tipový projekt s úpravami dle vašich přání.
Děkuji
Luděk Vích

Datum: 07.04.2016 19:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

nechal jsem se inspirovat RD Albert od Gservisu. Trošku jsme ho upravili. Pak mu dal papírovou podobu náš projektant.

Autor: fany fany
Datum: 09.09.2014 14:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100332
reakce na ...
Zpět k zadání tohoto vlákna.

Když to zjednoduším .... zateplení 20cm EPS v podlaze, stěny 25-30cm EPS a strop 35-40cm minerálná vata .... je to skoro to samé, co mám já. Snad kromě toho, že mám vnitřní zateplení a ve stěnách a nad stropem climatizer. Rozměrově o něco menší.

Uvádím to proto, aby pan Šles pochopil, jak se v uvedeném domě žije. V zimě (od 1.4.2013 do 31.3.2014), kdy je nutné topit, tak vypadá spotřeba takto:

1) obývák, kuchyně a jídelna ........ 803 kWh
2) ložnice a pokoj ....................... 229 kWh
3) koupelna, WC, chodba ............. 60 kWh
----------------------------------------------------
Topení celkem - 1.092 kWh

Ohřev TUV - 1.228 kWh

Pro úplnost dodávám, že máme malá krbová kamínka, ve kterých jsme, během uvedené zimy, topili celkem 5x. Proč tak málo, jsem tady kdysi psal také. Po zatopení se tam nedá vydržet a to ani tehdy, když zapnu vnitřní cirkulaci. Zatím jsem, bohužel, nesehnal kamínka s výkonem kolem 1 kW a tu kamufláž na bio-líh nechce manželka.

Proto znovu radím přehodnotit úvahu o topení v radiátorech, či podlahovce.

Datum: 18.11.2014 20:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer,

uplynula nějaká doba. Konečně mám projekt orazítkovaný, sehnaná všechna stanoviska a potřebné podpisy. Zítra jdu na stavební úřad žádat o ohlášku.

Přesto mám stále pochyby ohledně vytápění. Začínám ustupovat od TČ a stále více uvažuji nad čistě elektrickým vytápěním či malým peletovým kotlem v kombinaci s vodní podlahovkou. Vyplatí se nechat si udělat projekt vytápění? V jakých cenových relacích se cena za pohybuje?
Teď momentálně řeším, kam umístit rozvody vzduchotechniky a rekuperaci. Od podlahy po trámový strop je výška 2,75. V plánu je SDK podhled. Řeším, zda během stavby, je možné přidat jeden šár cihel nebo se mi to pod pohled vleze? Poté mám stejnou otázku, zda se vyplatí pořídit si projekt vzduchotechniky?

Autor: Jakub Mach
Datum: 18.11.2014 20:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113252
reakce na ...
pokud jste sám projektant VZT, tak se projekt nevyplatí pořizovat. Pokud ne, tak bez něj funkční VZT neuděláte. Ostatně to tak platí u všech věcí.

Datum: 24.11.2014 11:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
úplně s Vámi nesouhlasím. to je jako kdybyste řekl, že nikdo jiný než vyučený zedník, nepostaví dům

zobrazuji 1 - 30 z 186   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?Jak navrhovat, prodávat a instalovat řízené větrání a moderní vytápěníPraha 8 chce jednat s majitelem o budoucnosti chátrajícího Paláce Svět