Reálná spotřeba TČ vzduch-voda

Autor: Marek Stuchlík
Datum: 06.12.2014 23:21
uživatel: 117829

Zdravím,
uvažuji o tepelném čerpadle vzduch-voda.
Jaké je reálná spotřeba kompresoru TČ vzduch-voda řekněme o výkonu 8kW při venkovní teplotě -10°C a teplotě otopné vody cca 45°C ?

Objekt rodinný domek stáří 10let cihlový přízemní z podkrovím tepelné ztráty 8kW a vytápěná plocha 140m2 .
Ústřední topení radiátory nově uděláno s kombinací s elektrokotel Ray 12kW. Moje průměrná spotřeba kotle za den je při -3°C 90kW . Abych vytopil dům rychleji při -5°C je potřeba cca 45-50°C voda.
Jde mě o to co bych si pomohl s čerpadlem za 200 tis.
Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 211   starší >>
Datum: 08.02.2016 21:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak trošku zas obnovím tuto diskuzi. Tak spotřeba na vytápění 130m2 dle elektroměru :
10/2015 - 400kWh
11/2015 - 600kWh
12/2015 - 1000kWh
01/2016 - 1400kWh
02/2016 - 856kWh
03/2016 - 825kWh
K tomu mám spotřebu domu 420kWh/měsíc.
Srovnání s elektrokotlem např. :
01/2015 byla 2600kWh jen topení
02/2015 byl též 2600kWh .
Spotřeba topení 2015 byla 14300kWh
Celkově jsem spokojen, nečekal jsem zázraky, že ušetřím polovinu s celkovou spotřebou. To bych musel mít invertor, který jsem nechtěl.

Autor: Josef Zapletal
Datum: 09.02.2016 00:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105248
reakce na ...
To vede na 10,5MWh za rok pro celý dům ( bez efektu výměny oken). Cena cca 23 tis za energie /rok v NTS při nejlevnějším dodavateli včetně paušálů. ( při malém jističi) Kolik myslíte, že Vám ušetří ta okna ? Tak 3000 ? ročně to není moc lákavé. A budete mít akorát problém s dosažením poměru 0,91, rozebral jsem to v samostatném tématu vedle.... Já být Vámi s těmi okny ještě počkám až bude jasné co vlastně přijde může se Vám totiž stát, že budete platit stejně jako s těmi starými.

Datum: 09.02.2016 10:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ty okna bych stejně musel měnit. Uvidíme s těmi tarifi. Všichni doufaj, že se to změní.

Datum: 26.11.2015 23:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud budete ohřívat TUV , topit jste doma 4 lidi. Budete mít spotřebu topení +TUV 7,5 MWh za rok (cca ) celkově za domácnost 10MWh. Při ceně okolo 2kč kWh budou Vaše náklady okolo 20 tisíc za energie + paušál za jistič - stačí Vám 20A.

To je tak reálné. V zásadě nedoporučuji jiné TČ vzduch/voda než invertor - rotační kompresor. Klasické ON /OFF TČ má proti invertorům výrazně nižší topný faktor ne papírově , ale reálně , protože ono si ztlumí výměník nenamrzá . Není nutno tak často odmrazovat a reálně spotřeba klesá. životnost rotačky je 100 000 hodin v topném režimu zhruba 20 let. Cena kompresorů nestoupá a stoupat nebude. Více vydrží jen země/voda , to je ovšem jiná liga jak cenou tak efektem. Nechci doporučovat žádnou firmu ,ale na Váš dům to lze pořídit pěkné TČ za cca 150 tisíc na klíč. Topí se 24 hodin denně na stálou teplotu bez nočních poklesů - je to nejlevnější , žádné blokování se nevyplatí , protože při náběhu TČ klesá topný faktor a rozdíl cen je minimální.

Datum: 26.11.2015 23:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na rotačák jsem taky koukal ale při mrazech jedou jak sirény. U ON/Off se alespoň nemění zvuk větráků a kompresoru. Slyšel jsem na You Tube pár dvouvrtulových invertorů a když jedou na plnej kotel tak to je fakt mazec. Toshiba, Mitsibishi atd. Mě ty invertory připadají jako předělaný klimatizace, malá rozteč lamel výměníku, namrzá to brutálně.....

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 27.11.2015 06:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
Kam vy na to chodíte... To máte osobní zkušenosti z různými TČ? Ve stejném domě?
Pokud budu používat noční útlum, mohu TČ odstavit již večer (podlahovka) a nechat ho celou noc vypnuté. Ráno ho není třeba zapínat. Zapnu ho někdy po poledni kdy jsou nejvyšší venkovní teploty (rozdíl může být i 10st). Po startu má naopak COP nejvyšší protože jednak je venku tepleji a jednak jede do ochlazené podlahovky. Navíc není třeba skoro vůbec odmrazovat. Bavím se o současných teplotách oscilujících kolem nuly.

Datum: 27.11.2015 12:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tenhle způsob jsme zkoušeli taky , provozně je to dražší , protože množství vody ve vzduchu stoupá s teplotou. A při plném výkonu se projeví ztráty frekv. měniče. navíc pro rotační kompresor je tento provoz nevhodný co se týče životnosti. Možná jen kdyby bylo nad 7°C pak by to mělo efekt. Zkuste si schválně změřit spotřebu v jednolivých režimech alespoň týden po sobě a udělejte si závěr sám. Tímto způsobem bude efektivnější provozovat ON/OFF systém - do podlahovky, taky jsem ho měl , ale měření jsem nedělal.

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 27.11.2015 12:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
Mám Scroll
Nemám frekvenční měnič. Nakonec proč bych ho měl mít pokud bych to chtěl provozovat ON/OFF.
Pokud mluvíte o konkrétním TČ, tak to je jiná...

Datum: 27.11.2015 12:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tenhle způsob jsme zkoušeli taky , provozně je to dražší , protože množství vody ve vzduchu stoupá s teplotou. A při plném výkonu se projeví ztráty frekv. měniče. navíc pro rotační kompresor je tento provoz nevhodný co se týče životnosti. Možná jen kdyby bylo nad 7°C pak by to mělo efekt. Zkuste si schválně změřit spotřebu v jednolivých režimech alespoň týden po sobě a udělejte si závěr sám. Tímto způsobem bude efektivnější provozovat ON/OFF systém - do podlahovky, taky jsem ho měl , ale měření jsem nedělal.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 27.11.2015 15:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
90% lidí má RD paskvily,kde si nemůže dovolit tak dlouho netopit při zachování komfortu při venkovní nule.
Pokud si pořídím tč a mám podlahovku,tak mi jaksi uniká smysl ještě více šetřit.

Autor: Michal Mojžíš
Datum: 27.11.2015 15:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116486
reakce na ...
Tak ono nejde jen o úspory, ale i o komfort. Obecně je podstatně příjemnější před spaním a na noc snížit teplotu.

Datum: 27.11.2015 16:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Za komfort nepovažuji spuštění tč po poledni.

Datum: 27.11.2015 19:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, mnoho rod. domků nemá tepelné ztráty kolem 5-6kW, ale podstatně víc kdy při nule netopit delší dobu je nemožné. Dotopení pak trvá nesmyslně dlouho. Já jedu prozatím 24 hodin stejnou teplotu až bude tepleji venku tak tona noc klidně ztlumím. Pak natopení je podstatně rychlejší.

Datum: 27.11.2015 19:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bych to viděl tak,že já mám např. paskvil s TZ do 4kw a musím topit stále.
K tomu Vašemu tč - jsem překvapen,že takový celkem výborný stroj šetří jen 50%,v těchto teplotách by to mělo být mnohem více.

Datum: 27.11.2015 19:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mnohem víc šetří když je alespoň 5°C nad nulou. Dnes jsem si odečetl spotřebu celé tech. místnosti a od včera 24 hodin natočilo 38kW. Teplota nastavena na 22,3°C . S Elektrokotlem to dělá 70kW. Tak pořád těch 50% . V mrazech to bude mnohem horší. Kamarád ten má Hotjet 150 ONE monoblok tak to s ním srovnávám. Podobný domek taky radiatory a ročně protopí 22tis. Když měl -10°C tak natočil 100kW deně. Tak říkal ať se na to taky připravím.

Datum: 27.11.2015 19:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Něco měříte špatně,není možné aby to mělo COP jen 1,6

Datum: 27.11.2015 20:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bych chtěl vidět co to je tohle za domek...
http://mujelektromer.cz/2
Ty musejí snad mít všude teplovodní podlahu, plastový okna, barák celej zateplenej a ztrátu 4kW :-) . Je zajímavý jak jim stačí nízký hodnoty výkonu a hned maj 23°C v baráku. Chápu je to invertor ale je to fakt o baráku hlavně. Ta spotřeba za měsíc je fakt směšná.

Datum: 27.11.2015 20:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Má foto i thermo panely.

Autor: Kamca Kamca
Datum: 27.11.2015 21:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111230
reakce na ...
Dům je komplet zateplen má plastová okna v největší místnosti podlahově topeni jinak radiátory.:-) Termické panely a FV panely v tuto roční dobu slouží pouze pro ohřev TUV.Čerpadlo jede nonstop bez vypínání nemám důvod nechat dům vychladnout.

Autor: Ferda Mravenec
Datum: 27.11.2015 22:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120598
reakce na ...
je to fakt o baráku hlavně. Ta spotřeba za měsíc je fakt směšná......

No bude to fakt o baráku, mi se ta spotřeba zdá na to že je to TČ dost velká. Na topení a ohřev TUV máme tak srovnatelnou spotřebu a to máme jen ty blbé provozně drahé přímotopy. Takže za mně celkem nic k divení, podle mne to žere trochu moc.

Autor: Jiří Dudka
Datum: 28.11.2015 00:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103295
reakce na ...
Fotogalerie:
Na tomto odkazu je příliš mnoho švindlů viditelných na první pohled.
1. Primární okruh se vychlazuje ve vnitřní jednotce na teplotu nižší než je teplota vracečky topenářské vody. Čili první fyzikální nesmysl: médium studenější předává teplo médiu teplejšímu.
2. Výstupní výkon neodpovídá průtoku vody a rozdílu teplot. Je zde našvindlováno nejméně 11% navíc. Tomu potom odpovídají i zkreslené hodnoty COP.
3. Tepelné čerpadlo je ve stavu OFF, bivalence je ve stavu OFF a přesto je výstupní výkon tepelného čerpadla nenulový (5,9kW)
4. Oběhové čerpadlo je ve stavu OFF a přesto je průtok topné vody 564 l/h.

Datum: 28.11.2015 08:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Souhlas, je tam hodně prapodivných měření.

Datum: 28.11.2015 08:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Souhlas.Nikdo není dokonalý.

Bod první nemá vliv na měření.
Bod druhý - za půl hodiny sledování plus mínus OK.
Bod třetí a čtvrtý nemá vliv na měření.

Buďme rádi aspoň za takové měření,byť nedokonalé.
Nebo věřme (věřte) výrobcům s SCOP 4,62.

Autor: Jiří Dudka
Datum: 28.11.2015 09:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103295
reakce na ...
1. Přesnost měření teploty má zásadní vliv na výsledky měření a to zejména v případě, že se jedná o diferenciální měření. Pokud je chyba měření teploty v řádu jednotek stupňů, což je z uvedené prezentace prokazatelné a naměřená hodnota rozdílu teplot je ve stejném řádu, nelze očekávat výsledky měření, které by měly použitelnou vypovídací hodnotu. Naměřené hodnoty jsou zobrazeny sice na čtyři platné číslice ale jejich přesnost je s bídou na jednu platnou číslici.
2. V průběhu půlhodinového sledování jsem zaznamenal odchylky od +10% do +14%, což není OK zejména proto, že se jedná pouze odchylku výpočtu, nikoliv o odchylku měřené hodnoty.
3. a 4. Pokud prezentace není schopna zobrazit regulérně ani primitivní stavy binárních veličin, nelze očekávat správné zobrazení ani digitalizovaných analogových veličin, což je výrazně komplikovanější úkol.

Datum: 28.11.2015 09:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vy jste si vybral plusové hodnoty,já mínusové,čili průměr je fifty fifty.
Tím nepopírám ty triviální úpravy.
Jinak konkrétní případ neměřeného Acondu u p. Stuchlíka.V tomto počasí COP do 2 dle jeho poznatků je sakra málo.

Datum: 29.11.2015 18:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Souhlasím, chtěl bych vidět jak by se měl projevit např. COP3. Protože elektrokotel když ze začátku co sepnul přes termostat najel na 10kW a pak snižoval na nastavenou vodu 40°C. Toto mu trvalo 25 minut než dotopil z 30°C na 40°C bez aku nádrže samozřejmě při venkovní teplotě co zpomínám taky kolem nuly. Čerpadlu na to samé to trvá 45minut s tím že natápí navíc 300L aku to je jakobych měl navíc hromadu dalších radiátorů v baráku. Nevím teda přesně kolik :-). Je fakt že Acond a Hotjet jedou stejně co jsem mohl vidět na vlastní oči u kamaráda. Oba Sanyo scroll já s EVI vstřikem on bez něj.

Datum: 29.11.2015 18:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
U COP 3 spotřebujete třikrát méně energie,než s el. kotlem.
Zkuste jeden den topit kotlem a spotřeba bude určitě větší než uvádíte těch 70kwh.

Datum: 04.12.2015 19:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak jsem srovnal při 0°C/24 hod spotřeba kotle 80kW a TČ 37kW. Tj COP nějakých 2,16 .
Nakonec je to Sanyo Scroll EVI žádný Copelland. Čekal jsem trochu větší COP asi tak to co uvádějí.
Že by to šulili jako Hotjet??
Na druhou stranu topí to dobře, provedení OK. Pokud bude jak jsem psal poloviční úspora tak jsem spokojen.

Datum: 04.12.2015 20:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tři roky vyzývám tzn. plnotučné tč k online sledování.
Ještě nikdo hozenou rukavici nezvedl,jistě víte proč.

Autor: Franta Hladík
Datum: 04.12.2015 20:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108580
reakce na ...
To online měření myslíte tu frašku kterou se zde na fóru prezentuje p. Nový?
Pokud ano tak to jsem klidný.
Tolik nepřesností za ty tři roky co to sledují že to nemá cenu komentovat.
Hlavně že tam má vlastní reklamu.

zobrazuji 1 - 30 z 211   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?Jak navrhovat, prodávat a instalovat řízené větrání a moderní vytápění