Skladba SDK podhledu v panelovém domě

Autor: svata svata
Datum: 01.02.2015 23:29
uživatel: 118865

Dobrý den,
po dlouhém čtení nejrůznější diskuzí po internetu jsem stále nedospěl k nějaké přesvědčivé odpovědi na můj problém, poprosím vás tedy o názor ještě takhle konkrétně:

1) rekonstrujeme panelákový byt uprostřed bytového domu, tj. zhora i zespoda jsou další obývané byty, obvodová kce již sendvičová s nějakým zateplením. V rámci rekonstrukce především z estetických důvodů instalujeme SDK podhledy na přímé závěsy a jednoduchý rošt z CD. Dodatečně jsem mezi SDK a strop dal kamennou vatu Rockwool Rockmin 50mm, myslel jsem především z akustickýžch důvodů (chtěl jsem použít Isover AKu, ale nikde neměli skladem:-( V obytných místnostech jsem parozábranu nedával, váhám ale na jejím použití v koupelně? Vatu chci opět použít kvůli hluku, v tl. 8cm - strop v koupelně snižujeme více kvůli bodovkám. Má parozábrana smysl nebo se na to můžu vyprdnout?

2) pokud ano, jak ji napojit na nové stěny z porobetonu? Mám realizovat SDK strop před obložením obklady, nebo až po obložení? Obklady budou až ke stropu, pokud tam již bude strop, bude se muset poslední řada kachliček řezat, pokud by se dělal až dodatečně, tento problém by odpadl, nicméně zase nevím, jak bych napojil tu parozábranu na obklad?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
svata svata02.02.2015 09:10
Laďa Jaskva02.02.2015 08:43
svata svata02.02.2015 08:15
Laďa Jaskva02.02.2015 07:57
svata svata02.02.2015 07:32
Laďa Jaskva02.02.2015 00:34

Datum: 02.02.2015 08:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím,
OK, zkusím nejdřív udělat SDK. Obklady snad už máme vybrané, resp. rozměr 20x40 tj. zkusím to udělat 243cm od hrubé podlahy a snad to vyjde - 2cm podlaha (dlažba+lepidlo), 1cm rezerva na spáry a 12*20 nebo 6*40cm obklady.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 02.02.2015 08:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Jak vidím, tak Vy chcete obklady udělat přesně po strop. To je velmi obtížná záležitost. Jednak podlaha musí být naprosto vodorovná a celý obklad naprosto přesně nalepen. Každé , sebemenší vybočení z požadovaného rastru bude u styku se stropem problém. Zde bych zřejmě volil opačný postup a SDK podhled udělal až po obkladech. Ale stejně podle mě je jednodušší u stropu udělat přiznanou mezeru, která všechny nepřesnosti eliminuje.
S pozdravem Laďa

Datum: 02.02.2015 09:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Myslíte třeba 5 nebo 10cm? To jsem ještě neviděl, zajímavé, nedokážu si představit jak by to vypadalo...Doma u rodičů je obklad právě až ke stropu a celkem to vypadá rovnoměrně. Ono je problém, že sprchový kout kvůli spádu odpadu je o cca 20cm podezděný, tudíž ve sprchovém koutu moc místa na vynechání u stropu nezbývá. Když vezmu obklad ve sprcháči 220cm+20cm vyvýšení=240cm, stávající výška místnosti 260cm -10cm podhled, vycházelo by to opravdu na max 10cm mezeru.

Původně jsme chtěli udělat obklad jen po obložky dveří, ale zmíněný výškový skok obložení ve sprchovém koutu vypadá divně.

Datum: 02.02.2015 00:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den Zásadní omyl je Vaše použitá zavěšená konstrukce. Tím že to visí na stropech, toho hluku moc neodstraníte. Měl jste použít samonosný sádrokartonový podhled, kde je to celé zakotvené na obvodových stěnách. Tím nevznikají akustické mosty a tím pádem je akustický útlum nejlepší. Navíc, když použijete speciální desky, tak výsledek je velmi dobrý. Parozábrana se nutně musí použít v konstrukcích, kde je na obou stranách rozdílná teplota a vlhkost. Ve Vašem případě to asi nebude nutné. Nicméně, důležité věc je pořádné odvětrání koupelny a snížení vlhkosti na minimum ( čili na vlhkost , která je v celém bytě ). Musíte použít zelený sádrokarton.
S pozdravem Laďa

Datum: 02.02.2015 07:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za reakci. Přímé zavěšení jsme volili díky jednoduché konstrukci (dělal jsem to poprvé) a minimální výšce snížení stropu, i tak budeme s podlahou na 250cm. Na jedné straně jsem 3 cm od původního stropu, na druhé už 5,5 jak je to křivé...:-( Závěsy jsem ale podlepil stejně jako UD tou pěnovou páskou, tím jsem tomu asi moc nepomohl? Ale jak řikám, hlavním důvodem byla estetika. A potom tedy i snadnost vedení nové elektroinstalace. Zelený SDK do koupelny mám. Parozábranu do koupelny mohu mít od známého zbytek ze stavby, jen aby tam tedy nebyla zbytečná no.

A co Váš názor na pořadí instalace SDK vs. obkladů?

Datum: 02.02.2015 07:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Nejběžněji se nejdříve udělá SDK podhled a následně se obloží stěny. V drtivé většině případů se obklad ukončí pod stropem, podle toho jak vyjde celé obkladačka.
S pozdravem Laďa

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?Jak navrhovat, prodávat a instalovat řízené větrání a moderní vytápěníPraha 8 chce jednat s majitelem o budoucnosti chátrajícího Paláce Svět