Kolaudace s elektokotlem

Autor: Hana Bláhová
Datum: 09.02.2015 15:21
uživatel: 118884

Dobrý den,
neřešil jste někdo kolaudaci domu po roce 2013 s elektrokotlem aniž byste měli další zdroj tepla napojený na teplovodní okruh napři. krb s výměníkem? např. jen obyč krb nebo kamna? Prošli jste? A jak jste to při kolaudaci vysvětlili?
A ještě jeden dotaz, co jste zadali jako zdroj vytápění do projektu k získání stav.povolení?
Děkuji moc

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 39   starší >>
Datum: 03.09.2017 11:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125089
reakce na ...
Dobrý den,

řeším obdobný problém u dostavby RD. Stavba byla zahájena v roce 2009, kdy bylo vydáno i stavební povolení, resp. ohláška stavby. Byl též zpracován PENB, kde se kalkuluje s vytápěním plynem, který je tedy stále platný.

Přes léto jsem se nějak smířil s plynem, již mám elektriku rozvedenou a i připojenou s jističem 3x25A. Nicméně teď jsem názor změnil a zejména z důvodu pořizovacích nákladů, starostí (odkouření, revize), řešení další přípojky (plyn je doveden do kapličky na hranici pozemku) a taky jisté obavy z plynu v baráku, jsem skoro rozhodnut dát kotel elektrický. Plánován je 16 kW plyn, proto bych jako alternativu zvolil 18 kW elektrický Protherm (16 kW nedělají). Znamená to tedy pro mě nahlásit ČEZu požadavek na změnu tarifu a doplatit si za 3x32A jistič. Předpokládám, že každému je prd do toho, čím budu topit a doufám, že jediný problém by mohl nastat u kolaudace, kde bude asi vyžadován projekt o změnách, kde zřejmě budu muset zmínit vytápění elektřinou místo plynu. Nicméně i tak doufám, že mě nikdo nemůže nutit topit plynem, ale raději se ptám, zda může v extrémním případě nastat situace, že mi dům neprojde kolaudací, protože neplní normy pro vytápění (obnovitelnou energii) v souladu se zpracovaným PENB a budu muset buď instalovat tepelné čerpadlo, nebo plyn. Nebo je to tak, že já problém mít nebudu, ale pokud bych dům třeba dále prodával a musel se zpracovat nový PENB, může být problém? Otázkou také je, zda to v případě mého domu není jedno, protože byla stavba povolena ještě před rokem 2013? Děkuji.

Autor: Jozef Homola
Datum: 03.09.2017 11:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Především musíte požádat o tarif elektřiny na topení a dodavatel s tím musí souhlasit a musí mít pro Vás rezervovaný výkon v "ulici".
Zde stojí za zmínku událost co všechno se může stát. Někdy v roce 1980 u tchána přestala jít televize nebo se zmenšil obraz a žárovky výrazně stmavly pozdě večer. Situace trvala několik měsíců. Příčina? Kostel v ulici vybavily akumulačnými kamny a ty jak ve 22 hod seply nabíjení problém byl na světě.

Autor: Martin Jung
Datum: 03.09.2017 11:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je mi jasné, již to ověřuji. Spíše mi jde o záležitosti týkající se stavebního úřadu. V roce 2009 byla stavba ohlášena a zahájena. V projektu i doloženém PENB je plyn. Zajímalo by mě, zda je to problém, zejména s ohledem na to, že v době zahájení stavby (ohlášky) by nejspíš s elektřinou ještě problém nebyl (začalo se řešit až od roku 2013).

Moje představa je taková, že ke kolaudaci vypracuji projekt o změnách, kde zmíním posuny příček, změnu velikostí oken apod. a také vytápění. A nevím, zda to může vzhledem k výše uvedenému být problém či nikoliv. Díky.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 03.09.2017 13:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, to je zajímavý dotaz, protože PENB byl zpracováván ještě podle předešlé normy pro PENB, kde se neobnovitelná primární energie neřešila. Jde tedy o to, že když člověk zvolí jiný druh vytápění, a je to v době, kdy už platí nová pravidla pro PENB, zda stačí předělat ten starý průkaz nebo zda se musí udělat nový už podle nové normy, kde byste s elektrokotlem neprošel, nebo zda se na to nevykašlat a nechat to, tak, jak to je. Tohle asi budete muset zjistit na příslušném stavebním úřadu a ani bych se nedivil, kdyby na to měl každý SÚ jiný názor.

Ještě jen tak pro zajímavost, jak je ten dům veliký, že potřebujete 16 - 18 kW elektrokotel ? Jaké má tepelné ztráty ? Vytápění elektrokotlem při velkých TZ musí být dost nákladné.

Datum: 03.09.2017 18:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No mě by hlavně zajímalo, zda se PENB vůbec musí předělávat, protože podle toho, co jsem hledal, ke kolaudaci není potřeba. Pak by ale nebylo problém i dnes nechat si spočítat PENB tak, aby to vyšlo a dům získal povolení a pak tam dát vytápění, jaké člověk chce. Můj plán je to neřešit. Dám tam elektrokotel a dám ho do projektu o změnách a budu doufat, že nic chtít nebudou.

Podle původního PENB je kalkulováno s plynovým kotlem 16 kW. Proto jsem říkal, že bych tam dal 18 kW. Zda je skutečně potřeba, nevím. Spíše si myslím, že ne. Protože oproti projektu bude lepší izolace v podlaze, střeše i zateplení, se kterým se vůbec nepočítalo.

Datum: 03.09.2017 18:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To si spíše myslím, že tam někdo automaticky napsal kotel o takovém výkonu a nějaké TZ domu vůbec neřešil. Jsem si téměř jist, ale neznám podrobnosti o vašem domě, že by vám stačil kotel o podstatně menším výkonu. To lze ale lehce ověřit podle PENB. Když sem ofotíte z protokolu tabulku s ochlazovanými konstrukcemi, jejich plochami a izolačními vlastnostmi, doplníte, kde dům stojí, jaká je světlá výška a čistá vytápěná plocha, a jaké byly provedeny změny v zateplení, případně, zda dům nebude mít rekuperaci, reálné TZ domu vám obratem sdělím. Že by byl potřeba pro novostavbu 16 kW kotel, o tom dost silně pochybuji, tak silné kotle se používaly v dávných časech.

Datum: 03.09.2017 18:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
myslím, že už jsem s Vámi PENB konzultoval v jiném tématu zde asi před čtvrt rokem. To bylo v době, kdy jsem řešil koupi a právě chtěl instalovat elektrokotel. Pak jsem se smířil s plynem, ale teď, když dochází na lámání chleba, bych přeci jen raději, z výše uvedených důvodů, elektřinu. Dům je z Ytongu 37,5, zateplení počítám 10 cm polystyrén. Možná dám 10 cm na jiždní stěnu (mám přislíben polystyrén zbylý po zateplení jiné nemovitosti) a na zbytek stěn 12 cm nebo 14 cm. Podlaha byla mizerná, podařilo se mi ji přizděním oken zvednout na 7+5 cm PZ 200 (7 cm + styrodeska). Vytápěná plocha v přízemí cca 70 m2, v podroví zhruba 85 m2. Zateplení střechy 20 cm vatou + parotěsná folie s odrazovou vložkou.

Datum: 03.09.2017 19:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A k jakým TZ jsme dospěli ? Je toho tolik, že si to už nepamatuji. Určitě ale TZ nebudou tak velké, aby byl nutný kotel o výkonu 16 kW, podle mne TZ přes 6 kW asi nebyly ?

Datum: 03.09.2017 20:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Našel jsem zde: http://forum.tzb-info.cz/138476-plyn-nebo-elektrina-v-konkretnim-dome?idtext=1#text99

Počítal jste okolo 5,5-5,9. Je to cca 15. příspěvek odspodu.

S tím, že už teď mohu říci, že byla instalována okna s trojsklem a skladba podlahy zvýšena o cca 6 cm izolace (místo 6 cm na 7+5 PZ200 + Styrodeska)

zateplení stropu by mělo vycházet na cca 20 cm. Možná tam dokážu dát o něco víc.

Děkuji.

Datum: 03.09.2017 21:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Už jsem to před tím taky našel. Nechápu proto, proč pořizujete 16 kW kotel, bohatě vám bude stačit kotel o výkonu 8-10 kW s nějakou šikovnou modulací. Navíc TZ kolem 5,5 kW nejsou zrovna moc na vytápění pouze elektrokotlem z nákladového hlediska malé.

Datum: 03.09.2017 22:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No asi v porovnani s dnesnimi nizkoenergetickymi domy ne, nicmene pokud na plynu sice rocne usetrim par tisic, ale jeho porizeni bude stat ctyrnasobek, jsou nutne dalsi servisni naklady plus prijdu o levnejsi elektrinu 20 hodindenne, tak se mi to uz zda vyrovnanejsi. Jak jsem psal, vychazel jsem z informace, ze se kalkuluje plynovy kotel 16kw. 12kw by opravdu nejspise stacilo, idealne v kombinaci s automatickou regulaci kotle.

Autor: Jan Minařík
Datum: 04.09.2017 07:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110102
reakce na ...
Při TZ kolem 5,5kW bude pán ročně platit elektřinu za celou domácnost kolem 40k Kč.

Datum: 04.09.2017 10:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, však ano, s tím souhlasím, když bude vše řešeno pouze elektřinou bez dalšího zdroje, tak při 3-4 osobách v domě to bude celkem kolem těch 40 tis., ale to já osobně nepovažuji za nějak dobrou částku a časem to bude stoupat.

Datum: 04.09.2017 10:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tato částka mi připadá únosná. Totéž teď platím v bytě 3+1. Do budoucna by bylo možné doplnit topnou sestavu tepelným čerpadlem, v případě, kdy by cena rostla... Elektrický kotel je stejně k tepelnému čerpadlu potřeba pro extrémní mrazy, nebo se pletu?

Datum: 04.09.2017 11:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Únosné to samozřejmě je, jen si myslím, že nový dům si zaslouží nižší náklady (samozřejmě záleží i na velikosti domu). S TČ a případnou bivalencí to není tak jednoznačné, navíc je bivalentní zdroj většinou přímo součástí TČ. Ono záleží na tom, jaký je zvolený výkon TČ vzhledem k TZ domu a teplotnímu spádu topné soustavy. Lze to navrhnout i na monovalentní provoz, což je většinou u TČ země/voda nebo když zvolíte TČ s větším výkonem často v kombinaci s AKU nebo taktovací nádrží. U TČ vzduch/voda je však většinou pravda a často se to i tak z ekonomického hlediska nejvíce vyplatí, když je to nadimenzováno na bivalentní provoz, ale těch dnů, kdy připíná elektropatrona je velice málo, když to tedy není nějaká hodně špatně navržená instalace.

Datum: 06.09.2017 09:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak jsem si nechal pro zajímavost udělat nabídku na TČ. Oslovil jsem firmu Revel, s.r.o. spíše náhodou - narazil jsem na ně na Googlu. Chlubí se bezporuchovostí, udávanou životností kompresoru až 20 let a nízkou cenou náhradních dílů (nový kompresor cca 5000,-). Na nejlevnější model LWRb 8kW + 3kW elektrický kotel pro tuhé mrazy bez možnosti chlazení vychází nabídka na necelých 110000,- bDPH. Je to tedy ranec, ale trochu o tom uvažuji, protože by to asi řešilo všechny mé starosti výše a ještě bych snad alespoň 10.000,- ročně ušetřil. V tuto chvíli uvažuji o kombinaci s klasickým bojlerem cca 160l. Myslíte si, že by to mohlo fungovat? Rozhodnut nejsem, ale trochu nahlodaný ano. Děkuji.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 06.09.2017 10:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Začíná to lží, že kompresor vydrží 20 let, ale pro jistotu Vám nabídneme nový (po dvou, pěti? letech) za 5 tisíc + práci k tomu nepočítají, atd.

Datum: 06.09.2017 10:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrá, nicméně kde je pravda těžko soudit. Zkušenosti majitelů jsou více méně pozitivní, co jsem koukal. Ale rozhodně to nebudu hodnotit, protože osobně nikoho neznám a problematice nerozumím. Docela mě překvapuje kritika, která tu na tento výrobek je, zejména od lidí, kteří jej nemají. Ale určitě tomu rozumí víc než já, takže něco na tom asi bude.

Každopádně, pokud bych tedy měl cenový strop řekněme 120000 Kč s DPH, volit obyč elektrokotel s pořizovací cenou cca 15000,- + změna jističe 3.500,- a nějaká elektroinstalace, v celku tedy cca 20000,-, nebo plyn, kde se bude muset realizovat přípojka od kapličky k domu, což je cca 10 m, odhaduji na 10000 kč (výkop už je), kondenzační kotel cca 40000,-, odkouření 15000,- + paušální platby za plyn, revize a ne příliš dobrý pocit z kotle umístěného v obytném poschodí a nebo nějaké TČ, které by se ale se započtením všech nákladů vešlo s DPH do té částky +- 120000,-, pokud existuje? Pokud by existovalo TČ za tyto peníze s úsporou alespoň 10000,-/ročně, pak bych o něm přemýšlel. Děkuji.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 06.09.2017 11:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Určitě občas shlédnete reklamu, třeba na matrace. Ti lidé, kteří v ní vystupují, spí jako mimina a jsou stále svěží a o 20let omládli. Nikdo si nedá do vlastních recenzí negativní posudek. Nejspíš si jej sám vymyslí a řádně se v něm pochválí. Dnes je obtížné rozlišit reklamu od nestranného posudku.

Datum: 06.09.2017 12:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To samozřejmě chápu, nicméně aniž bych se chtěl výrobce zastávat, napsat, že to je lež a že to nefunguje bez bližších infromací a zkušeností má podobnou vypovídací hodnotu. Prosím, nechme to tedy být, nemá cenu se v tom vrtat, v jiném příspěvku je okolo tohoto témátu skoro 800 odpovědí. Poprosím, pokud by někdo měl připomínku k mému výše uvedenému příspěvku, budu rád. Děkuji.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 06.09.2017 12:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Když věříte, že není lež, že Vám ten kompresor vydrží 20 let atd, ani ta debata s 800 příspěvky Vám nic neříká, tak nezbývá, než-li popřát. Kdo chce kam, pomozme mu tam.

Datum: 06.09.2017 12:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já jsem neřekl, že to koupím. Jen bych rád získal renomovanou odpověď. Pokud mi řeknete, že za 130000 se TČ realizovat nedá, rád ušetřím 110000 a nainstaluji elektrokotel dle původního plánu. Podle toho, co jsem se dočetl, to tak nakonec stejně vypadá. Děkuji.

Autor: Jozef Homola
Datum: 06.09.2017 13:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
O životnosti průměrné u TČ se dá najít všechno stačí zadat LIFE EXPECTANCY AND HEAT PUMP nebo LIFESPAN. Jedno je jisté, že to záleží na motohodinách, kvalitě a typu. Geotermální vydrží vprůměru o 3 roky déle.
Ukázka z nějakých článků.

Datum: 06.09.2017 13:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Měl byste porovnávat dvě stejné věci, v ceně TČ je většinou započítáno vše až po dovedení k rozdělovači podlahovky, včetně práce a veškerého instalačního materiálu. To vše byste měl počítat i u plynu atd. Jinak při vašich TZ a i kdybyste pomocí TČ ohříval TV, baly by roční úspora oproti elektrokotli větší, jak 10.000,-Kč, podle mne tak kolem 15.000,-Kč.

Datum: 06.09.2017 13:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, nechtějte po mě, abych se vyjadřoval k předělaným čínským jednotkám bez inverteru (a instalaci většinou i bez ohřevu TV, aby jim vycházel lepší COP), jako je Revel. Osobní zkušenost s takovým TČ nemám, takže nechci nikoho hanit, ale osobně bych si to asi nepořídil. Zkusil bych raději poptat značky jako je LG, Samsung, Fujitsu nebo Panasonic. Taky nezapomeňte na to, že když TZ vašeho domu budou někde kolem 5-5,5 kW, většinu topné sezóny budete pokrývat TZ jen poloviční a Revel je 8 kW bez inverteru. Nevím, jak by instalace vypadala, jestli by byla s nějakou AKU nebo taktovací nádrží, ale hrozilo by cyklování TČ. Prostě mám proti takovým TČ určité výhrady, ale ať si to každý rozhodne sám.

Datum: 06.09.2017 15:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji. Z příspěvků výše jsem odvodil, že v mém případě, kdy by se "na krev" pořizovalo jedno z nejlevnějších tepelných čerpadel, to nemá příliš cenu. Půjdu tedy cestou elektrokotle a budu doufat, že vše projde. Pokud by byl problém, případně by do budoucna byla cena energií neúnosna, možnost přechodu na plyn. vzhledem k umístění kotle poblíž obvodové zdi a přívodu k domu, není neřešitelná, stejně jako instalace tepelného čerpadla. Žádost o navýšení hodnoty jističe a změnu charakteru odběru jsem již odeslal. Děkuji za postřehy a rady.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 06.09.2017 15:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Bohužel jste vůbec nepochopil, že při TZ < 4 kW je vhodný elkotel, při TZ 4-6kW tep. čerpadlo, a nad 6 kW plyn .... ;-)

ps: nicméně jde pouze o peníze ... :-)

Datum: 06.09.2017 20:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak super, jsem netusil, ze je to takto jednoduche.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 06.09.2017 20:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
S elektrokotlem neděláte dobře,neumí chladit.Invertor split lze pořídit již za 85k,monoblok 120k.

Datum: 06.09.2017 20:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Chladit urcite nebudu. Mam rad teplo.

zobrazuji 1 - 30 z 39   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czVětší rekonstrukcí prošla v posledních letech polovina českých domácnostíElektrifikovaná dálnice v NěmeckuČeši se doma hádají kvůli pokojové teplotěJak správně zazimovat závlahový systém?