Diskuse ke článku: Kontinuální výzva Nová zelená úsporám startuje 22. 10. 2015

Autor článku: Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Plné znění článku: Kontinuální výzva Nová zelená úsporám startuje 22. 10. 2015
Anotace článku: Zítra 22. 10. začíná příjem žádostí 3. výzvy programu Nová zelená úsporám pro rodinné domy. Žádat bude možné až do roku 2021. Podporována je nově fotovoltaika pro rodinné domy, připojení domu k soustavě zásobování teplem a samostatně systémy nuceného větrání. Při výměně zdroje na tuhá paliva se čerpá z kotlíkových dotací.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (3): Solární FV systémyTomáš Nevěřil03.11.2015 16:28
Re (6): snížení dotacíVojtěch Koudela23.10.2015 06:25
Re (2): snížení dotacíVojtěch Koudela23.10.2015 05:44
Re (2): Solární FV systémyBohuslav Vintr22.10.2015 06:57
Re (5): snížení dotacíŠárka Nedělová22.10.2015 00:12
Re (4): snížení dotacíPetr Bohuslávek21.10.2015 23:38
Re (3): snížení dotacíŠárka Nedělová21.10.2015 23:26
Re (2): snížení dotacíPetr Bohuslávek21.10.2015 23:15
Re: Solární FV systémyŠárka Nedělová21.10.2015 22:17
Re: snížení dotacíŠárka Nedělová21.10.2015 22:11
snížení dotacíVojtěch Koudela21.10.2015 17:04
Solární FV systémyBohuslav Vintr21.10.2015 13:09

Autor: Vojtěch Koudela
Datum: 21.10.2015 17:04 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120881
reakce na ...
Jestli jsem to správně pochopil, tak v oblasti podpory B (nový rodinný dům) znovu okrouhali oproti loňsku částku o 50.000,-Kč. Vzhledem k tomu, že jsem si propočítal rozdílové náklady mezi standardním domem a domem, kde se musím vejít pod 15-20kWh/m2 za rok, tak uvažuji, že svůj záměr na čerpání dotací změním, protože to přestává být zajímavé.

Nemluvě o tom, že v oblasti podpory B není nárok na dotaci na fotovoltaiku (kat.C), kde jsem doufal, že bude řešena samostatně. Nyní nemám jakýkoliv důvod ji instalovat, protože bych si ukrajoval z investic na dům.

Předmět: Re: snížení dotací
Autor: Šárka Nedělová
Datum: 21.10.2015 22:11 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 114036
reakce na ...
Na FTV můžete žádat, i když žádáte o B, ale nesmíte žádat dohromady.
Tzn., že musíte splnit požadavky na B i bez FTV, zkolaudovat, inkasovat dotaci a pak můžete žádat na FTV.
Viz závazné pokyny, str. 10:

Podporu nelze čerpat na budovy, které byly již dříve podpořeny v oblasti podpory B – Výstavba rodinných domů
s velmi nízkou energetickou náročností z Programu Nová zelená úsporám 2013 nebo Nová zelená úsporám.
Výjimku tvoří podoblast podpory C.3 – Instalace solárních termických a fotovoltaických systémů, kde je podání žá-
dosti při splnění níže uvedených podmínek možné:
– podat žádost v podoblasti C.3 je možné až po vyplacení podpory v oblasti B;
– nelze žádat o podporu na instalaci nebo úpravu solárního systému, který byl součástí žádosti v oblasti podpory
B;
– pokud byl součástí žádosti v oblasti podpory B solární systém pro ohřev vody či přitápění (termický či fotovoltaický),
lze žádat pouze o fotovoltaické systémy s akumulací elektřiny výhradně do akumulátorů (tj. v podoblasti
podpory C.3.5 nebo C.3.6);
– pokud byl součástí žádosti v oblasti podpory B solární fotovoltaický systém připojený do distribuční soustavy
či ostrovní fotovoltaický systém nelze podat žádost v podoblasti podpory C.3.

Předmět: Re (2): snížení dotací
Autor: Petr Bohuslávek
Datum: 21.10.2015 23:15 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 101354
reakce na ...
Dobrý večer,

jsem přesvědčen, že se mýlíte. Při žádosti o dotaci v oblasti B v aktuální výzvě nelze žádat o podporu v oblastech A a C. Viz Závazné pokyny na straně 11, v příloze článku z 21. 10.

Žádat v oblasti C nelze ani, pokud byl dům podpořen z oblasti B i v dřívějších výzvách Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám 2013 (strany 13 až 14 Závazných pokynů). Výjimkou jsou pouze solární systémy obecně (C.3), a to za daných podmínek. Lze žádat až po vyplacení podpory ze jmenovaných výzev. Dále nemůže být poskytnuta podpora, pokud byl solární systém součástí dřívější žádosti v oblasti B. Ale lze žádat o podporu na systémy s výhradně akumulací, pokud byl dříve součástí B systém pouze na přípravu teplé vody. Tak tomu rozumím - záleží na to, jak se vyloží výraz "již dříve podpořeny" - jestli se myslí v dřívějších výzvách nebo i v aktuální 3. výzvě.

Pro současnou výzvu platí, co jsem psal na začátku, že o kombinace B a C nelze žádat.

Předmět: Re (3): snížení dotací
Datum: 21.10.2015 23:26 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý večer,

dotazovala jsem se na toho na KP SFŽP a bylo mi řečeno, že lze, viz str. 10.

Ale že nelze, pokud je FTV součástí výpočtu, kterým se prokazuje splnění B, tedy primární neobnovitelné. Tzn, pokud nyní odevzdám B2 a vyjde mi primární neobnovitelná např. s TČ a o FTV ani zmínka, odevzdám realizaci, obdržím prostředky a za rok se rozhodnu, že FTV, tak mohu.

Tohle mi bylo potvrzeno a tohle je zcela zřejmé ze str. 10 závazné pokyny.

Předmět: Re (4): snížení dotací
Autor: Petr Bohuslávek
Datum: 21.10.2015 23:38 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 101354
reakce na ...
Díky za vysvětlení,
takže beru zpět. Otázka ale je, jestli se to tazatelovi (viz výše) tedy vůbec vyplatí - vymyslet a zrealizovat dům, kde všechno z hlediska tepla aenergií funguje, a pak do toho s podporou ještě zabudovávat fotovoltaiku... To v úmyslu určitě ani neměl...

Předmět: Re (5): snížení dotací
Datum: 22.10.2015 00:12 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
To je jasné.

Mimo téma: ono jsou dva typy investorů do PD, ti, co stavějí PD z přesvědčení (já třeba :-)) a ti, kteří PD nechtějí a je to pro ně nutné zlo, aby získali dotaci.
Ti druzí dělají jednu velkou chybu, a to, že uvažují jen v investičních nákladech a zapomínají na provozní úsporu.

Já jsem třeba za možnost dodatečné montáže FTV ráda. Nám vyjde B2 pouze s TČ. Ale celý projekt máme nachystán na případné zapojení FTV (takhle jsme uvažovali ještě před zveřejněním podmínek NZU). Jsme přesvědčeni, že FTV je budoucnost, zatím ale na hranici ekonomické návratnosti, dotace nás jistě přiměje pořídit si FTV dříve. A to je dobře. Mám totiž pocit, že to výrazně přispěje k rozumným návrhům domů. Současný stav, zdá se mi, je ten, že se dům obalí polystyrénem, vyjdou nějaké parametry a řekne se pasiv. A já doufám, že dotace do FTV bude znamenat, že investoři začnou poptávat inteligentní domy ve smyslu rozumného využití energií, kterou mám zdarma (pračka a myčka se mi sepne, když svítí slunce, TČ bude nahřívat akumulačku, když svítí slunce atd., atd.), zatím mám pocit, že pod pojmem inteligentní dům si mám představit čidlo na rozsvícení světel.

No nic, to jen taková úvaha. :-)

Předmět: Re (6): snížení dotací
Datum: 23.10.2015 06:25 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,
co se týče přesvědčení o přínosu či nepřínosu NZÚ, jsem stavař a hodnotím to pragmaticky. Návratnost investic je zajímavá do 10, max. 15 let (životnost některých součástí TČ i FV rozhodně není delší, na rozdíl od plynového kotle, který je v mém současném domě min. 25let).
Navýšení konstrukčního řešení pro PD vyjde o cca. 150t nad rámec dotované částky a za FV v mém případě 200t (v B.2 v rámci výstavby nedostanu nic) . To uvažuji s var. C.3.4., protože při fotovoltaice s akumulátory se bavíme o diametrálně odlišných číslech, nemluvě o životnosti akumulátorů, jejichž využití v praxi je zatím akorát teorií prakticky ověřenou akorát tak v laboratořích ...
Ke zvýšeným nákladům je třeba zvážit také to, že kdo nemá naspořeno a dotuje (částečně nebo zcela) výstavbu formou hypotéky nebo úvěru, pak musí též kalkulovat s úroky z CELKOVÝCH navýšených nákladů pro kategorii pasivního domu, tj. v mém případě (bavíme se jen o nákladech na stavbu, nikoliv projekt, blowerdoor test, inženýring,atd.) 450+150+200 = tzn. úroky z 800t navíc. K tomu je potřeba kalkulovat náklady na provoz (servisní prohlídky, po čase opravy).
Shrnuto podtrženo, pro někoho, kdo zvažuje výstavbu RD, nepřehazuje peníze vidlemi, je na vážkách s případným využitím NZÚ a trochu nad tím zauvažuje, tak myslím, že nic moc. Na energiích se to zas tak zásadně nevrátí. Pozitivum je, že se zhodnotí dům, nicméně pokud ho nemám na kšeft, ale pro sebe, dokážu v pohodě žít i v domě se standardními parametry. Je to věc názoru. Přeji pěkný den :)

Předmět: Re (2): snížení dotací
Datum: 23.10.2015 05:44 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Děkuji za odpověď.

Předmět: Solární FV systémy
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 21.10.2015 13:09 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Zajímalo by mne, jak se budou prokazovat hodnoty využitelného zisku FV systémů.
Třeba zde:
"Solární fotovoltaický systém bez akumulace elektrické energie s tepelným využitím přebytků a celkovým využitelným ziskem ≥ 1 700 kWh∙rok-1"
1) Ve výše uvedené kategorii se uvažuje využití FV energie i při ohřevu UV a tedy akumulaci energie ve formě tepla v akumulačním zásobníku UV? A naopak v dalších kategoriích s akumulací se uvažuje výhradně o akumulaci el. energie v (elektrochemických) akumulátorech?
2) Jak se prokážou hraniční hodnoty využitelného zisku (např. ≥ 1 700 kWh∙rok-1)?
Příklad:
Mladá rodina, žena s dítětem na MD. Zvýšená spotřeba energie přes poledne (nejvhodnější pro využití FV). Vaření na elektřině, zvýšený ohřev UV.
Za několik let oba rodiče v zaměstnání, dítě ve školce/škole, odběr elektřiny přes den minimální. Soustředí se do večerních hodin s daleko nižší možností využití zisků FV.
Ani v systémech s akumulací el. energie pak nemusí být dosaženo hraniční hodnoty využitelného zisku FV energie pro přiznání dotace. (záleží též na dimenzování a stavu akumulátorů).

Předmět: Re: Solární FV systémy
Datum: 21.10.2015 22:17 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ano, tohle mě taky zajímá.

Předpokládám, že tam bude nějaký přepočet na podlahovou plochu, ale zatím jsem nic nenašla.

Předmět: Re (2): Solární FV systémy
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 22.10.2015 06:57 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Zatím to vidím jako návod k účelovému "kouzlení s čísly" pro získání dotace, bez vazby na skutečné úspory energií a zlepšení životního prostředí.
Třeba "papírově" přihlásit do domácnosti babičku a hned nám naroste využitelnost FV elektřiny.
Jak se vůbec bude počítat třeba spotřeba (FV) elektřiny na vaření? Místo jednoho el. sporáku nainstalujeme raději dva?
Nebo pro větší využití FV elektřiny nebudeme instalovat žádné letní stínění, ale raději pořádně výkonnou klimatizaci ? To nám využití FV krásně poroste.
Také bychom mohli od časného jara do pozdního podzimu FV ohřívat nezastřešený venkovní bazén.
Pěkný návod k plýtvání energií kde účelem nebude nic "zeleného", ani úspory (z názvu programu), ale hlavně často bezúčelné čerpání dotací.
To už by bylo lepší dotaci na akumulaci jednoduše odvodit z prostého poměru kapacity akumulátorů k výkonu FV panelů. Přinejmenším by to bylo jednoduše prokazatelné.

Předmět: Re (3): Solární FV systémy
Autor: Tomáš Nevěřil
Datum: 03.11.2015 16:28 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 119487
reakce na ...
Já mám za to, že ten poměr tam je.
Na 1 kWp FVE musí být min. 1,75 kWh aku.
Jinak výkon FVE se počítá podle denní spotřeby domu a ne podle dotací a výkon baterií stejně tak.
Takže o nějakém zbytečném vyrábění nebo spotřebě "zelené energie" tam nic není, to jen dělá ve svých výpočtech zákazník nebo projektant, který o tom nemá páru.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czPardubice v roce 2018 dokončí investorskou soutěž na areál TeslyDům v drsné přírodě kterému nevadí, když okolí zapadne sněhemVIDEO: Blower door test vám řekne, zda vaše dřevostavba vyhoví na vzduchotěsnostSchiedel UNI ADVANCED – komín s inovovanou keramickou vložkou