Přehřívání NED

Autor: Petr Hvězda
Datum: 25.06.2016 21:13
uživatel: 116479

Prosím o radu:
Postavil jsem dřevostavbu NED a v teplých dnech dochází k zásadnímu přehřívání. Momentálně je 9hod večer a mám v obýváku 30. Dům je klasické konstrukce dřevostavby, venkovní izolaci jsem použil EPS 200mm, v podlaze je cca 250mm, stropy = 400mm foukaná izolace, AL okna s UG 0,6, zima ukázala, že dům je velmi dobře tepelně izolovaný.
Jak nejlépe dům větrat? Měl jsem za to, že dřevostavby mají malou tepelnou kapacitu a tudíž se dobře větrají.
Děkuji za jakékoliv postřehy.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
metball iGIN26.06.2016 21:56
Bohuslav Vintr26.06.2016 19:03
Roman Novák26.06.2016 10:54
Petr Hvězda26.06.2016 10:46
Petr Hvězda26.06.2016 10:34
Bohuslav Vintr26.06.2016 09:26
Jozef Homola25.06.2016 23:51
Laďa Jaskva25.06.2016 23:32
Bohuslav Vintr25.06.2016 21:18

Datum: 26.06.2016 09:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100268
reakce na ...
Omlouvám se za chybu, zde správný odkaz ke studiu:
http://stavba.tzb-info.cz/pasivni-domy/13198-vnitrni-tepelna-akumulace-pasivnich-domu-a-letni-tepelna-stabilita

Datum: 26.06.2016 10:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za odkaz, opravdu velmi podrobná studie.

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 26.06.2016 19:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jen dodám, že výsledek studie byl ovlivněn dle mého názoru tím, že byla uvažována jen krátkodobá (1 denní) akumulace a jednodenní kolísání venkovní teploty.
Pokud by se v modelu uvažovala i akumulace dlouhodobá, byl by kladný vliv akumulace daleko více pozitivní.

Autor: metball iGIN
Datum: 26.06.2016 21:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Ave,
tak jdu podpořit pár Disquaterus Nobilis...
Podle mých znalostí a zkušeností drtivá většina autorů, kteří simulují vlivy akumulace ale vůbec
NERESPEKTUJÍ NELINEARITU ÚLOHY.
Modely jsou "přelinearizované".
To u neogotických hradů fakt nevadilo,
u HyperAktivních Pastóšek modely ovšem poskytují tak do očí bijící PíErKvadrátoviny ...
Hmm, on fakt stačí jen blbě zateplený (moc odporu a málo kapacity) průměrný domek a model neposkytuje ani základní podobnostní vodítka k dalším úvahám.

Proto (ti aspoň trošku hloubavější akademici)
musí dříve či později narazit na rozpor všech v současnosti používaných linearizovaných modelů.
Rozpor tkví ve faktu, že od jisté míry akumulace
DOJDE SKOKOVĚ k jevu,
kdy akumulace SATURUJE VEŠKERÉ energetické potřeby sytému v rámci zvolené PERIODY (třebas "pětiletka", milion let, ...).
Ano, spory budou o to, jak se může měnit KVALITA vytčených parametrů (třebas pocitová teplota, rozložení osvětlení v čase a ročních obdobích...),
když už tedy uznáme, že "integrál kvantity" bude právě roven nule ...

Schola Ludus by SFO

PS?
Vymyslel jsem Křižákův KuloDům.
Aplikoval Effusivity, Diffusivity, pár meteorologických veličin (mj. radiační bilanci a vítr) a jen prostou TEPLOTNÍ neLINEARITU "obyčejné" tepelné vodivosti EPS (důsledek změny vodivosti vzduchu), doplnil pár dalších "vychytávek" ...
a mám víc otázek, než odpovědí O>:)

PPS:
Jukněte, jaké hodnoty (fixy) dosazuji autoři článku do modelu.
Radiace...
Těch 5.5 W m^-2 K^-1 ... hmmm, PT Vávra by určitě zjistil, v kterém bodě (na pK přesně) lze provést "linearizační nekonečný rozvoj" :-)

PPPS:
Už jen neprůsvitná konstrukce a radiační bilance se zohledněním geometrie dává v linearizovaném "festModelu" RELATIVNÍ chyby nepředstavitelných HODNOT.
Blbý je, že nikdo nezná základ, k němuž by bylo vhodné tyto chyby normovat ...
ale ten gráfek se srovnáním simulací a měření (v citovaném článku)
ukazuje už první brutální chybu - nesedí ani fázové zpoždění,
natož aby modeláři vysvětlili,
kde se vzal
"druhý noční HRB"...
Já to (ze svého KuloDomu) vím ...
a mám ověřeno "amatérskými pozorováními" různý děl (od dvojice model x dílo).

Majte sa a Bojujte!
Zpovzdálí sleduji, ... ?princ Drsoň?
Ne, Samozvaný Fyzikální Ombudsman (SFO)
alias iGoNY

Douška?
http://pr-asv.chmi.cz/synopy-map/pocasisp.php?ukazatel=puda5&pozadi=mapareg&graf=ano
Jj, letos na žádné ze zobrazených stanic nebyla dosažena zámrzná hloubka 5cm...
no, možná na pár dní jo...

Autor: Jozef Homola
Datum: 25.06.2016 23:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Dříve než se posoudí možnosti větrání (chlazení), tak by bylo dobré udělat bilanci nechtěných zisků.
- Jak velká jsou okna (zasklená plocha) a jak zastíněna
- jaká je generace tepla spotřebiči (vaření , lednice, elektronika), akumulační nádobou na TUV, počtem osob, jaká je barva oken, fasády a pod. To všechno hraje roli.
Poznámka:
Byl jsem v domě na hranici pasivního standardu a 600 l TUV nádoba s vodou ohřátou na 90°C kolektory už v květnu dělala pěkné "dusno" (i přes izolaci).

Datum: 26.06.2016 10:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Evidentně bude velký problém s velikostí oken, protože na JZ stranu, kde tedy svítí od 14 do 18 hod, jsou dvě fixní okna 2x2m a jde o štítovou stranu. Všechna okna v domě jsou osazena venkovními roletami a přesah střechy na jižní straně je 1m. Předpokládám, že stažená roleta tepelný zisk minimalizuje.

Autor: Roman Novák
Datum: 26.06.2016 10:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Fotogalerie:
Je to trochu běh na dlouhou trať, ale řešení je na fotografii. Okna mají sloužit k tomu aby se dovnitř dostalo světlo a přímým slunečním zářením i teplo pokud je to potřeba....
Žaluzie a rolety to první neumožní a to druhé řeší jen částečně.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 25.06.2016 23:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Odpověď je naprosto triviální. Musíte větrat studeným vzduchem. Pokud ten studený vzduch nebude venku, tak si ho musíte vyrobit. Jednoduše si pořiďte klimatizaci. Jiné řešení nemáte.
S pozdravem Laďa

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 25.06.2016 21:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zde něco ke studiu:
http://forum.tzb-info.cz/135026-prehrivani-ned

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?Jak navrhovat, prodávat a instalovat řízené větrání a moderní vytápěníPraha 8 chce jednat s majitelem o budoucnosti chátrajícího Paláce Svět