Diskuse ke článku: Tepelné čerpadlo a příprava teplé vody

Autor článku: Ing. Roman Vavřička, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí
Plné znění článku: Tepelné čerpadlo a příprava teplé vody
Anotace článku: Využití alternativních systémů dodávek energie je dnes v oblasti vytápění běžnou praxí. Příspěvek je zaměřen na využití tepelných čerpadel pro provoz otopných soustav a přípravu teplé vody.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: 65 °C není takový problém, pokud využijeteJozef Homola16.01.2016 21:15
65 °C není takový problém, pokud využijeteSýkora Pavel16.01.2016 20:56
Kaskádový ohřev TUV nebo bojler s TČLukáš Čeřovský23.12.2015 19:59
velice dobrý článek.Josef Zapletal22.12.2015 00:10

Příspěvky
Předmět: 65 °C není takový problém, pokud využijete
Autor: Sýkora Pavel
Datum: 16.01.2016 20:56 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117149
reakce na ...
přehřátých par chladiva a pak máte TUV klidně s topným faktorem 5. Takových tepelných čerpadel se tu prodalo tisíce, již před 10 lety. Nic nového pod sluncem.

http://www.jakbydlet.cz/clanek/512_tepla-voda-jak-snizit-naklady-na-ohrev-moderni-priprava-tuv.aspx

Předmět: Re: 65 °C není takový problém, pokud využijete
Autor: Jozef Homola
Datum: 16.01.2016 21:15 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
Jsou v tom článku taky "pěkné věci" například věta:
"Udává se, že měděný zemní kolektor má až 1000 x vyšší účinnost, než plastová trubka, ve které koluje líh."
K čemu je ta vyšší tepelná vodivost, když sousedící zemina má lambda tak maximálně do 2,5

Předmět: Kaskádový ohřev TUV nebo bojler s TČ
Autor: Lukáš Čeřovský
Datum: 23.12.2015 19:59 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 119363
reakce na ...
Také by mohl být kombinovaný zásobník: např. v první části 60 litrů předehřátá voda z 10°C na 35°C a v druhé části elektrický doohřev 20 litrů na požadovaných 55°C.

Možná je pak lepší samostatný bojler s tepelným čerpadlem, umístěný v místnosti, kde chceme mít chlad. V létě super a v zimě se v té chlazené místnosti dle potřeby trochu přitopí hlavním tepelným čerpadlem nebo pootevřenými dveřmi. Ovšem bojler s TČ není zrovna levná záležitost.

Předmět: velice dobrý článek.
Autor: Josef Zapletal
Datum: 22.12.2015 00:10 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
který popisuje problematiku ohřevu TUV.
Autor velmi dobře upozorňuje na nárazovost odběru TUV.
Většina tepelných čerpadel a to zejména vzduch /voda není celoročně schopno zajistit rychlý ohřev TUV z důvodů aktuálně nízkého výkonu čerpadla. Na druhou stranu se autoři až podle mého názoru příliš zabývají problémem přechodného snížení otopné vody v topných tělesech 1) otopný systém tepelného čerpadla obsahuje zpravidla akumulační nádrž a za 2) pokud přechodně klesne teplota otopných ploch v domě , pak pokud má budova rozumný poměr mezi izolací a akumulací nepředstavuje krátké přerušení vytápění problém. Z tohoto důvodu nemá smysl zapínat přídavný zdroj. Podle mého názoru autoři se příliš upínají na ohřev TUV jednou technologií , tedy pomocí nepřímotopného akumulačního bojleru.

Přitom jak správně uvádějí ohřívat TUV na 55 nebo dokonce 60°C je přinejmenším zbytečné. Při dnešních možnostech akumulačních nádrží s vloženým výměníkem TUV je podle mého názoru lepší aby byl ohřev vody řešen průtokově, tím nebude nutné z hygienických důvodů ohřívat vodu na tak vysokou teplotu neboť ve výměníku nehrozí rozmnožení patogenů, tepelné přestupy jsou navíc takové , že výstupní teplota TUV je jen o několik °C nižší než teplota topné vody v nádrži / například 48 /44°C. Topný faktor se proto zvyšuje. Další poznámku bych měl k topnému faktoru při ohřevu TUV . Který je obecně špatný , pokud se na systém podíváme z energetického hlediska topný faktor při ohřevu TUV nemusí být nízký.
Pokud ohříváme TUV z 10 na 45°C pak udržovat teplotu na 45°C je z hlediska topného faktoru značně neekonomické. Je proto lepší dodávat většinu tepla na nižší úrovni třeba na 35°C a pouze menší část na vyšší. V energetice říkáme tomuto systému carnotizace a je to vlastně zvýšení účinnosti carnotova cyklu neboť tepelné čerpadlo je v podstatě reverzní c. cyklus.
Topný faktor tím stoupne, toho lze dosáhnou zapojením deskového výměníku mezi topnou vodu a vstup TUV (10°C) předehřátá voda pak jde dále do vstupu výměníku akumulační nádrže kde se voda dohřeje na požadovanou teplotu cca 44°C. Tím se zabijí 2 mouchy jednou ranou - fiktivně stoupne výkon tepelného čerpadla při odběru TUV neboť polovina tepla se odebere otopné soustavě , dále výrazně vzroste topný faktor čerpadla při ohřevu TUV a jako bonus v letním období lze ohřát TUV téměř zadarmo na cca 22 °C topnou vodou. Výsledkem je také možnost instalování slabšího TČ a menší nádrže k ohřevu TUV. Celkový topný faktor SCOP roste a u domů s nízkou spotřebou /NED/ poměrně výrazně , protože tyto stavby mají velký podíl energie pro ohřev TUV. To platí i pro bytové domy. Podle teploty v otopné soustavě umístíme výměník pro předehřev TUV buďto na zpátečku nebo na napájecí vodu. U velkých soustav pokud je zapojena akumulační nádrž pro topný systém lze uvažovat o zapojení 2 předehřevů - do zpátečky a pak do napájecí vody. Tímto je topný faktor při ohřevu TUV zvýšen maximálně. Tímto systémem šetříme nejen provozní náklady ale i samotné tepelné čerpadlo pokud jde o systém vzduch /voda s frekvenčním měničem , protože rotačním kompresorům nevyhovuje provoz na plné zatížení a počet hodin v tomto režimu poklesne.
Tolik můj příspěvek k ohřevu TUV pomocí tepelného čerpadla.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 

Aktuální články na ESTAV.czČernobílý interiér obývacího pokoje je vyladěn do posledního detailuPraha zapracuje do územního plánu podzemní železniční tratěNový bezbariérový práh EasystepOdborná porota vybrala vítěze „Soutěže o nejlepší projekt“ společnosti Wienerberger