Vysoká spotřeba plynu na vytápění

Autor: Petra Traxlerová
Datum: 29.11.2016 23:23
uživatel: 123956

Dobrý den,
první zimu bydlím v bytě, ve kterém topím na plyn. Zjistila jsem, že mám extrémní spotřebu plynu. Za jeden den při vytápění na cca 22 °C během dne jsem měla spotřebu 18 m3 / den! A to ještě venku pořádně nemrzlo.
Snažila jsem se tedy co nejvíce spotřebu omezit, na prostorovém termostatu jsem nastavila na den 20 °C a noc 18 °C. Přesto je spotřeba stále enormně vysoká - v pracovní dny (topí se na vyšší teplotu jen 2 hod ráno, a pak až po 16. hod) je spotřeba cca 10 m3 / den, o víkendech, kdy je nastaven jiný program (topí se celý den) asi 12-13 m3/den. Pokud to přepočítám na peníze, obávám se, že se nedoplatím a to mi je v bytě zima.
Kotel Junkers je nastaven na 70 °C, čerpadlo na 3. stupeň. Spotřeba by údajně měla být 2,4 m3 / hod (žádnou příručku s technickými údaji ke kotli bohužel nemám).
Byt není ideální. Byl několik let neobývaný, s vysokými stropy 3,3 m, je to ve skutečnosti "nudle", ve které jsou pokoje za sebou, byt je ze 3 stran otevřený (nezateplené venkovní stěny), sdola a shora chráněný. Plocha bytu cca 90 m2, vytápěná plocha cca 70 m2. Plyn je používán pouze na topení. Okna jsou plastová, otočená na sever.
Měla jsem zde již plynaře na kotel a topenáře na OS, ale ani jeden nenašel vážnější nedostatky. V jedné místnosti je výkon otopného tělesa podhodnocen (není to ovšem místnost s prostorovým termostatem).
Mám pocit, že při odpoledním zapnutí v 16 hod na denní režim kotel jede bez přestání několik hodin než dosáhne požadované teploty vzduchu v místnosti s termostatem, přičemž na otopném tělese je v horní části kolem 70 °C a 50 °C dole.
Prosím o radu, jak dál situaci řešit, popř. zda je opravdu reálné, že náklady na topení budou v tomto bytě z hlediska výše uvedených údajů tak vysoké.
Moc děkuji za odpověď.
Petra

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 40   starší >>
Datum: 13.02.2017 23:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119986
reakce na ...
Nez vymysleni moznosti jak lepe vytopit byt bych se zameril na prvotni
problem a tim je snizeni tepelnych ztrat. Bylo by dobre zjistit, zda neprofukuje pres okna ci dvere a zvazit lepsi izolacni tesneni. Hlavne o jake venkovni zdivo bytu se jedna, zda je mozne, pouzit nejake zateplovaci prvky. Pokud chcete v byte dlouhodobe pohodlne bydlet, doporucuji zainventovat do zateplení, vhledem k nadchazejicim chladnejsim zimam.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 30.11.2016 19:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, tím plynem jen topíte, nebo i ohříváte teplou vodu ? Podle toho, co jsme se zatím dočetl, tak TZ bytu mohou být dost velké, klidně i až těch 8 kW, jak už poznamenal p. Jaskva. Pak taky záleží na reálné účinnosti toho kotle, ale předběžně vám mohu říci, že na té vaší spotřebě zas tak nic zvláštního není. Ale píšete jednou 18m3, pak 13, pak zase 10m3 (taky záleží na tom, jaké byly zrovna venku teploty), takže přesněji se vám k tomu sotva někdo vyjádří. Další věcí taky je, kolik lidí v bytě bydlí, jakým způsobem se byt užívá a jaké má různé tepelné zisky, protože i to může trochu se spotřebou plynu hýbat. Každopádně tu denní spotřebu 10-13 m3 u vás považuji za úplně normální za jistých okolností nemusí být výjimkou ani těch 18m3. Ale těch nejasností, za kterých jaká spotřeba nastává, je tolik, že nějaké úplně přesné stanovisko sotva můžete od někoho čekat. Základem jsou TZ bytu a ty jsou relativně velké (nezateplený podlouhlý byt s vysokými stropy, který má ze tří stran ochlazované obvodové zdivo), takže nemůžete čekat malou spotřebu plynu. Počítejte s tím, že na provozu domácnosti (topení, ohřev TV, paušální platby, ostatní spotřeba EE) si ten byt klidně 40.000,-Kč vezme.

Datum: 30.11.2016 20:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Počítala jsem s tím, že náklady na plyn budou vzhledem k nepříznivým parametrům bytu vysoké, ale 18 m3 / den mě dost vylekalo, protože jsem spočítala, že při takovéhle spotřebě zaplatím 300 Kč / den. Připomínám, že plyn využívám pouze k topení (TUV ohřívám pomocí elektřiny). Hned jsem se pustila do regulace kotle, prostorového termostatu, nastavení termostatických hlavic... Vyzkoušela jsem, co se dalo, až jsem si vytápění totálně rozhodila a nebyla schopna byt vůbec vytopit na požadovanou teplotu. Teď už jsem se alespoň dostala k tomu, že topím na 20 °C a není nám zima.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 30.11.2016 08:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. První základní průšvih je způsob topení. Musíte topit nepřetržitě. druhý základní průšvih jsou tepelné ztráty bytu. Ty jsou ovlivněny především absolutně mizernou izolací stěn, podlahy a stropu. Údaj, že okna jsou plastová nic neříká. Ta klidně mohou být horší, jak staré kastláky. Nedělejte si iluze, že nějaký m zázrakem rapidně snížíte spotřebu. Podle mě protopíte za rok cca 30 - 40 tisíc a to bez ohledu na něčí výpočty. Nastavte si zálohy na 3.500 Kč měsíčně. Nejdříve byste mohla požádat pana Kubíčka, aby Vám spočítal tepelné ztráty. Teprve potom má cenu něco řešit. Spotřeba 18 m3 je ale extrém a to bylo asi první den, kdy byl byt totálně studený. Ale vlivem klesající venkovní teploty bude denní spotřeba stoupat, protože bude narůstat momentální tepelná ztráty bytu.
PS Jestli to není Váš byt, tak si raději najděte něco jiného. Jestli je to Vaše, tak musíte zateplit. Nejvíce se projeví zateplení stropu. Ve Vašem případě se to dá lehce realizovat. Akorát do toho budete muset vrazit cca 100 tisíc.
S pozdravem Laďa

Datum: 30.11.2016 13:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, a myslíte zateplit stropy, i když je nade mnou byt, ve kterém topí?

Datum: 30.11.2016 14:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Zateplit strop, když se nad ním topí, je blbost. Z informace, že je byt shora chráněný jsem to nevyčetl. Čili, tepelné ztráty stropem a podlahou jsou nulové. Tudíž zbývají obvodové stěny, okna a větrání. Když se nebudu zabývat okny ( asi na tom budou stejně jako stěny ) , tak mě odhadem vychází TZ kolem 8 kW a k tomu cca 2 kW na větrání. Čili, v největších mrazech budete pokrývat TZ kolem 10 kW, ale převážnou část topné sezóny to bude polovina a méně. Tomu ale odpovídá roční spotřeba plynu cca 21 m MWh a to odpovídá celkové spotřebě necelých 2.000 m3 plynu. Při ceně cca 14 Kč/m3 to dělá cca 28.000 Kč za rok. Přesnější čísla by jste dostala, kdyby byl k dispozici přesný výpočet tepelných ztrát a také byste musela dosadit cenu plynu, kterou aktuálně platíte ( včetně všech paušálů ). Až toto budete vědět, tak můžete porovnávat teoretickou spotřebu a tu reálnou, kterou uvádíte. Nicméně, musíte topit standardně, čili žádný systém koitus interruptus, ale bez přerušování. Tak dosáhnete nějakého ustáleného stavu a budete topením pouze doplňovat aktuální tepelné ztráty.
S pozdravem Laďa

Autor: Jozef Homola
Datum: 29.11.2016 23:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Zkuste topit týden podle termostatu na stejnou teplotu ve dne i v noci a pak stopněte spotřebu. Pokud máte teplem nenabité zdi a okolní zařizovací předměty, tak pro pocit tepla potřebujete vyšší teplotu vzduchu. Tělo vnímá teplotu součtově tedy jako teplotu pocitu od vzduchu a od sálání okolních zdí a předmětů. Nárazové a přerušované topení se u těžkých staveb nevyplácí.

Datum: 29.11.2016 23:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A myslíte, že do budoucna budu muset počítat s takhle vysokou spotřebou nebo se sníží? Kolik byste tak odhadoval spotřebu u takovéto stavby?

Datum: 30.11.2016 06:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Stačí rovnoměrně topit asi týden (snížit teplotu výstupní vody) a denně zapisovat spotřebu, pak říci něco o topné soustavě (typ topných těles nebo počet a velikost) a dát jednoduchý náčrt domu jako půdorys, udat klimatickou oblast a dá se zhruba odhadnout kam by se mohly posunout spotřeby v případě "výpočtové zimy" (takové té krutější).
Zatím co víme, že máte vysoké stropy, ze tří stran ochlazovaný byt-dům, nepřesně označený kotel Junkers a na tuto dobu poměrně vysokou teplotu výstupní vody a topíte hodně nestandardně tedy přerušovaně.
Musím ale upozornit, že dosažení nějakého rovnoměrného stavu dočasně určitě zvýší spotřebu plynu následkem deficitu v akumulaci tepla. Toho se nelekat ale určitě nás to někam posune v predikci.

Datum: 30.11.2016 13:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Pane Homolo, v obrázku posílám náčrt bytu a otopná tělesa v jednotlivých místnostech. Jedná se o desková OT. Jak mám snížit teplotu vratné vody? Mám nastavit čerpadlo na nižší stupeň? Venkovní teplota se pro tuto oblast počítá -15 °C. Typ kotle v tuto chvíli nemohu blíže specifikovat. Kotel v bytě již byl instalován dříve, žádné podklady jsem k němu nedostala a štítek jsem na kotli bohužel nenalezla. Moc děkuji za rady.

Datum: 30.11.2016 13:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nemůžu přečíst označení pro radiátor v ložnici.
Večer vám dodám souhrné katalogové výkony těles pro různou teplotu nátokové vody.

Datum: 30.11.2016 13:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V ložnici je OT 21/600/1200. Do budoucna jsem uvažovala o výměně za 22/600/1400, protože je nedostatečné.

Datum: 30.11.2016 14:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
k čemu to bude tazatelce dobré ?

Datum: 30.11.2016 14:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Výměna je nutná, protože OT v ložnici nemá podle výpočtu dostatečný výkon na vytopení této místnosti, takže je v místnosti chladno, stěny jsou obzvlášť v rozích studené (10 °C), takže dochází v těchto místech ke kondenzaci a tvorbě plísní.
A co se týká tabulek pro OT s různými náběhovými teplotami, předpokládám, že bude sloužit k porovnání s vypočtenými tepelnými ztrátami jednotlivých místností. Už jsme zkoušeli počítat pro 20 °C, a vyšlo, že tepelné ztráty nejsou pokryty v ložnici a kuchyni, ale za tabulky budu ráda. Navíc jsem nevěděla, jakým koeficientem mám u tepelných ztrát násobit 1m3, tak jsem u většiny pokojů vybrala nejhorší, co byl v tabulce, kterou jsem měla k dispozici, a to pro rohové místnosti se 2 okny, sdola a shora chráněnou (45, popř. 50).

Datum: 30.11.2016 14:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Když neznáte tepelné ztráty bytu, natož jednotlivých místností, tak tu výměnu radiátoru odvozujete pouze z toho, že proti ostatním topí hůře, čili má menší, než požadovaný výkon. Zhruba by se dalo říci, že poměr výkonů radiátorů v jednotlivých místnostech by měl být v poměru k vytápěnému objemu místností v metrech kubických. Čili, když si za bernou minci vezmete nejlépe topící radiátor a jeho tabulkový výkon podělíte objemem místnosti v m3, tak následně můžete spočítat přibližný výkon radiátoru. Zde je tabulka : https://www.korado.cz/produkty/radik/radik-vk.html
Volit se musí nejbližší vyšší výkon.
S pozdravem Laďa

Datum: 30.11.2016 15:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
(p. Traxlerová)
Věci se mají asi takto.
Souhrný výkon radiátorů při dobrém oběhu vody (horké i na spodním okraji) je 7,8 kW při teploitě pokoje žádané 22°C a to za předpokladu, že do nich natéká voda 75°C a odtéká 65°C.
V případě nátoku 55/45°C už dají výkon pouze 3,8 kW.
Když bude kotel pracovat 24 hodin, tak dodá otopná soustava cca maximálně 187 kWh tepla.
Když bude pracovat s parametry 55/45°C tak to bude 91 kWh.
Pokud by byly tepelné ztráty bytu odhadem 9 kW na výpočtovou teplotu -15°C, tak za 24 hodin potřebuje byt 216 kWh a to už radiátory při této teplotě nedají a při přerušovaném topení ani náhodou.
Kolik plynu je asi zapotřebí pro dodání 216 kWh za 24 h.
Výhřevnost plynu pro nekondenzační kotle je 9,5 kWh z metru kubického plynu. Když se to upraví na nejlepší možnou účinnost a to 90% (pravděpodobně nižší), tak dostaneme z metru krychového 8,5 kWh tepla. Pak stačí podělit 216/8,5 = 25,4 m3. Na tuto hodnotu se může vyšplhat spotřeba plynu za uvedených podmínek. Pokud teplotní ztráty jsou větší, tak spotřeba bude větší než 25,4 m3.
Bez výpočt TZ se dále nedostaneme.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 30.11.2016 19:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, jestli platí, že jsou plně ochlazované ty dvě delší strany bytu a jedna boční, tak TZ bytu mohou být někde mezi 7-8 kW.

Datum: 30.11.2016 20:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, je to tak, ochlazované jsou 2 delší strany a 1 kratší.

Datum: 30.11.2016 20:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Měla bych to chápat tak, že pokud bych chtěla topit na 22 °C a venku bylo -15 °C, spotřebovala bych až 25,4 m3? To je přímo šílené! To bych za den propálila 430 Kč (platím cca 17 Kč / 1 m3).
Zítra snad přijde do bytu odborník, který slíbil, že ztráty spočítá, tak pak dám vědět. V tuto chvíli mám spotřebu 16 m3/ 20 hod při nastavení prostorového termostatu na 20 °C na den i noc (zapnula jsem hned, jak jste mi poradil).
Všem moc děkuji za cenné rady a informace!!!

Datum: 30.11.2016 20:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To platí za podmínky, že venku bude -15°C průměrně tedy průměr teplot ze dne a noci a neplatí to pro první až druhý den po nástupu takových teplot. Až se vyčerpá tepelná kapacity zdiva, pak to udeří naplno.
Ještě jsem si ověřil, že vámi požadovaný radiátor typ 22/600/1400 bude na konci oběhové smyčky a portřebuje pro svůj výkon průtok 191 l/hod a to určitě bude problém. Možná už je to problém i v současnosti. Tlaková ztráta jenom na běžném termoventilu V-kompakt je přes 50 kPa. Přívodní potrubí na konci např. v provedení DN 10 to nedá taky a byla by tam překročena rychlost vody doporučena (0,5 m/s). Takže větší průměr trubky a průtočnější ventil.

EDIT. Už za těch 20 hodin víme, že dům měl tepelné ztráty 6,8 kW. Do jisté míry se mohou časem snížit až se nabije dům ale do velké zimy ještě máme daleko. "Bude hůře".

Datum: 30.11.2016 20:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Máte pravdu, že mě upozorňovali na to, že mám hned od začátku velice úzké trubky. Co je dál, není vidět, protože trubky jsou zasekané do zdi, popř. do podlahy. Bylo by tedy nutné předělat rozvody na větší průměr nebo by stačilo přidat ještě jedno čerpadlo? Nebo to je nesmysl?
Jinak tloušťka venkovní stěny je 50 cm (cihla).

Datum: 30.11.2016 21:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Stačí dát snímek rozvodu za kotlem a z toho se usoudí co za trubky tvoří páteřní rozvod.
Ještě otázka. Nejsou zeslabeny zdi za radiátory? Dříve se to tak dělalo.

Datum: 30.11.2016 21:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Teď to nemůžu vyfotit, ale mám pocit, že chlapi říkali, že jsou jen 22" (a ještě ke všemu jsou v plastu). Uvažovali jsme o předělání rozvodů, tak se mluvilo o tom, že by to chtělo min 28" v mědi. Jinak zúženou stěnu za radiátorem nemám, to by mělo být v pořádku.

Datum: 01.12.2016 21:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak se dnes přišli podívat odborníci a bohužel mi bylo řečeno, že tepelné ztráty objektu mi zjistit nemůžou, že to dělá někdo jiný. Oni dokáží vypočítat pouze potřebný výkon OT v jednotlivých místnostech.
Nicméně zjistili další informace. Páteř tvoří plastové potrubí o velikosti pouhých 20". Typ kotle je Junkers ZW23-1AE23S5205, jmenovitý příkon 25,3 kW, jmenovitý výkon 23,0 kW, specifický průtok vody 10,4 l/min.

Datum: 01.12.2016 23:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Podíval jsem se na ten kotel a u vás pokud je to NOVASTAR, tak je minimální výkon 10 kW a tudíž můžou se vyskytovat problémy s odebráním výkonu kotle a kotel musí cyklovat a jakož i s množstvím oběhové vody. 800 litrů je na teplotní spád 20°C a ten na vašich radiátorech a v bytě nedokážete realizovat.

Datum: 02.12.2016 00:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A jak to mám řešit? Nový kotel? Nové rozvody, aby se vešlo více vody?

Datum: 02.12.2016 00:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Stále mám nastaveno den i noc 20 °C. Za včerejšek jsem ve finále měla spotřebu 18,6 m3 / 24 hod, za dnešek 16,6 m3 / 24 hod. Sice mě těší, že mi konečně není zima, jinak se ale bojím, že se nedoplatím.

Datum: 02.12.2016 07:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
U vás může být skutečně velká spotřeba plynu nejen vysokými TZ bytu ale i stavem kotle. My neznáme stáří ani stav kotle. Zatím víme, že má nadvýkon, chabý rozvod vody a radiátory jsou vzhledem k výkonu kotle poddimenzované (ve skutečnosti můžou stačit). On může pracovat s velmi nízkou účinností. Nevím jak je servisován, jak má zanešený výměník, s jakým přebytkem vzduchu spaluje plyn a jiné. To vše by nám objasnil "malý lísteček" z anylyzátoru kouřových plynů. Servisman pro kotle to umí udělat.
Abychom si dotvořili představu nezaškodilo by několik snímků. I ten průměr potrubí není dobře značen neboť 20" by znamenalo 20 palců.
Stálo by zato postát u kotle chvíli a zjistit jestli je schopen pracovat alespoň 20 minut bez přerušení chodu (zhasnutí plamene) a u plynoměru stopnout za 60 sekund spotřebu plynu, Tím se ujistíme o výkonu.

Datum: 02.12.2016 14:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To máte pravdu, že to nemá být 20". To je asi DN 20, ne?
Hned jak kotel po pauze naběhl, zjistila jsem následující: ze začátku měl spotřebu 19 dm3 / min, asi po 25 min se spotřeba snížila na 17,6 dm3 / min, po 50 minutách od začátku hoření má 15,5 dm3. Kotel v kuse topil bez vypnutí asi 70 min. Když to tedy přepočítám, vychází mi, že kotel spotřebuje v průměru 1 m3 / hod, což by znamenalo, že topí 16-18 hod / den. Tomu bych opravdu věřila, protože se mi stane poměrně málokdy, že se trefím do doby, kdy netopí.

Datum: 02.12.2016 16:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Trochu jsme se posunuli. Už z těchto výsledků je vidět, že dům je "hladový" po teple. To, že se nížil příkon z 19 dm3 na 15,5 dm3 je způsobeno tím, že oteplal vzduch a i zdi se o něco oteplily a tím pádem kotel pracující s konstantní výstupní teplotou (zatím ji neznám) si ubere plyn aby výstupní teplotu dodržel.
Bylo by zajímavé co se dělo po 70-ti minutách. Za jak dlouho ktel zapnul a zda udržel konstantní chod bez nějakého přerušování. Škoda, že nebyla uvedena spotřeba plynu celková za 70 minut.
Ten průměr DN 20 platí pro tu měděnou trubku a je to vnitřní průměr. Jenže vede do koupelny na 2 blízké tělesa malého výkonu a je to větší trubka než na zbytek domu (plast) a to na nepoměrně delší trase. Tudíž špatně. Potřeboval bych vnější průměr toho plastu abych mohl soudit na vnitřní průměr. Stačí ovinout pásek papíru a po rozvinutí říci délku na milimetry. Pak už si poradím.
V současnosti nevím jak často a kvalitně byl servisován kotel, kolik let má naběhané a jaký je stav. Toto jednoznačně může posoudit servis, vyndání výměníku (dobré by bylo foto) a změřit přístrojem spaliny. Nelze totiž vyloučit, že kotel pracuje s velmi nízkou účinností a posílá tepelnou energii do "nebes".

zobrazuji 1 - 30 z 40   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?Jak navrhovat, prodávat a instalovat řízené větrání a moderní vytápěníPraha 8 chce jednat s majitelem o budoucnosti chátrajícího Paláce Svět