Špatná krbová kamna vs velikost topení

Autor: Aleš Tvrdík
Datum: 09.01.2017 04:30
uživatel: 124333

Zakoupili jsme RD v loňském roce a spustili rekonstrukci.. Prakticky vše se měnilo krom odpadů,k teré jen z části komplet elektrřina, nové rozvody na topení, vodu. Bojler 160l a prakticky vše místnosti dole (obývák, kuchyň, koupelna a chotba) tak i patro (2 místnosti). Problém je, že po zatopení v krbovkách s výěmníkem (zatím jediný zdroj tepla kvůli financím) je v místnosti s kamnama naprostý hic (i když jsou topení vyplé) - to bych přežil ale v ostatních místnostech je fakt zima. Chlad mi nevadí, ale toto je uz extremni. Koupání a pod jens největší nechutí.. Topenář, co dělal topení to svádí na dřevo resp obecně to čím topím, já si myslím, že jsou špatně navržené radiátory.. Stále si mám prý někde dole na radiátoru povolovat ty imbusy, kterými by se mělo nastavovat přítok a odtok a prý stáhnout ty,m co topí více a povolit, ty, co topí méně.. Bohužel každý topím málo, když je radiátor nhoře teplý (ale udržím na něm ruku) a dole malinko vlahý, je to asi špatně.. Kamna dle budíku u čerpadla je na 60°C a nejsem schopen jej vytopit na víc i když topím peletamy, briketamy a pod. Oprau nevím, kde je problém. Je nutno řici, že na vstupu resp první odběrné místo po vývodu z kotle je podlahovka, která je na masimum, tak je možné, že ta vezme vše teplé a zbvytek do radiátorů jde velmi pomalu a v menší míře.. nevím.. Vím ,že se takto špatně radí, ale nemáte tip, co by to mohlo být?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jan Kříž30.09.2017 22:40
Aleš Tvrdík19.01.2017 10:43
Aleš Tvrdík16.01.2017 04:12
jenda xd13.01.2017 14:40
Pavel Počátek13.01.2017 13:05
Aleš Tvrdík13.01.2017 12:39
Aleš Tvrdík13.01.2017 12:15
Pavel Počátek13.01.2017 10:44
Pavel Počátek13.01.2017 10:37
Aleš Tvrdík13.01.2017 04:33
Pavel Počátek10.01.2017 13:17
Jozef Homola10.01.2017 12:43
Laďa Jaskva10.01.2017 11:25
Aleš Tvrdík10.01.2017 10:34
Jozef Homola10.01.2017 07:00
Aleš Tvrdík10.01.2017 06:12
Pavel Počátek09.01.2017 14:15
Pavel Počátek09.01.2017 14:15
Aleš Tvrdík09.01.2017 10:49
Jozef Homola09.01.2017 09:16
Aleš Tvrdík09.01.2017 08:29
Aleš Tvrdík09.01.2017 08:28
Laďa Jaskva09.01.2017 08:08
Jozef Homola09.01.2017 07:17

Datum: 30.09.2017 22:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126158
reakce na ...
Dobrý den
k podlahovému topení v koupelně při napojení z vysokoteplotniho rozvodu musí být tzv. RTL (regulační sada pro podlahové vytápění)
K vašemu problemu s vytopenim 1 nadzemniho
Projektant dodá schéma otopne soustavy s parametry a montážní firma by se toho měla držet - protože změny materialu a vedení nohou "podělat" výsledné hodnoty.
Dnes se snaží každý šetřit: projektanti i topenáři spočítají výkon kotle a čerpadla na hranici možností...
Při realizací se zjistí že tudy to tedy fakt nepůjde a hledá se náhradní trasa nebo trasa kterou bude investor akceptovat bo si při návrhu nedokázal představit tu hrůzu z trubek která mu tam má vyrůst dle projektu.
Změny třebas zvýší hydraulicky odpor a čerpadlo již není schopné reagovat na stávající stav a vyvážení otopne soustavy je v čudu.
Řemeslníci mimo jiné měli před topnou sezónou naklusat na vyregulování otopné soustavy - nastavit hydraulický odpor radiátorové armatury, . Možná by včas zjistili že je něco špatně a vy by ste nemrzl ;-)

http://m.tzb-info.cz/uspory-vytapeni/8777-vyregulovani-otopnych-soustav-uspory-tepla-a-diagnostika

PS.
Dům má 1000m čtverečních nebo kubických ?
I kdyby kubických, je 12 kw nějak málo, pokud neni v pasivní

Autor: Pavel Počátek
Datum: 10.01.2017 13:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108352
reakce na ...
Dobrý den, neumím to spočítat jako pan Homola, kterého si vážím. Nemám výjimečný dům. Přízemí, patro se schodištěm uvnitř. Je zateplený, 1000m3 objem.
Topím někdy elektřinou někdy jen krbovou vložkou Bonart a Gonay s výkonem 12kW s výměníkem vzduchu a rozvodem po domě. Když je dům zahřátý krbová vložka jej vytopí celý absolutně bez problémů i na poměrně zbytečných 28 st. Běžně je v každé místnosti cca 23 st a elektrické topení topí jen podlahy ve dvou koupelnách, jinak je vše zavřené. Topíme dubem, bukem ,břízou. Nechápu jak mohou být radiátory nahoře teplé a dole studené, leda, že by byly zavzdušněné, ale to je asi nesmysl. Voda se v systému přece neochladí na tolik aby se to tak projevovalo. Chápu, že to člověka štve.

Datum: 09.01.2017 14:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

12kW musí vytopit celý dům, bez problémů. Musíte ale topit neustále, zvláště, máte-li těžký dům, není-li to dřevostavba. Zdi se naakumulují a můžete výkon snížit. Podle mých zkušeností z teploty cca 16 st. se do teplotní pohody dostane po dvou dnech, až po tom se ohřejí zdi, předměty a dojde k tepelné pohodě. Všude bych topil na stejnou teplotu ve dne i v noci. Pro nás je teplo 24 st. Snižování teploty je, podle mého názoru, neekonomické.

Teď u nás bydlí Brit a podle jeho tvrzení a mých zkušeností se na britských ostrovech topí max na 18 st a to je pro ně luxus a zbytečné plýtvání. Já jsem u nich seděl oblečený jako venku a někdy zamrzala voda v okrajových místnostech. Okna běžně nejsou dvojitá :o)

Datum: 09.01.2017 14:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

12kW musí vytopit celý dům, bez problémů. Musíte ale topit neustále, zvláště, máte-li těžký dům, není-li to dřevostavba. Zdi se naakumulují a můžete výkon snížit. Podle mých zkušeností z teploty cca 16 st. se do teplotní pohody dostane po dvou dnech, až po tom se ohřejí zdi, předměty a dojde k tepelné pohodě. Všude bych topil na stejnou teplotu ve dne i v noci. Pro nás je teplo 24 st. Snižování teploty je, podle mého názoru, neekonomické.

Teď u nás bydlí Brit a podle jeho tvrzení a mých zkušeností se na britských ostrovech topí max na 18 st a to je pro ně luxus a zbytečné plýtvání. Já jsem u nich seděl oblečený jako venku a někdy zamrzala voda v okrajových místnostech. Okna běžně nejsou dvojitá :o)

Datum: 10.01.2017 06:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Chápu, na mě osobně je to vcelku jedno, ale ta koupelna je masakr.. je to třeba dané tím, že oni jsou tak zvyklí ale cíl toho je aby mě totopilo ne abych si zvyknul na zimu.;) Přes týden to těěžko udělám že bych topil celý den, když jsem v práci to max víkend, ale to ne vždy jsem doma takže to je takvé roztahané, zkusím topit co nejdvíce, ale říkám.nikdy jsem nedostal teplotu vody nad 60°C a to jsem pálil pelety či brikety... Což mi je divné. y radiátory jsou dole studené a nahoře vlahé. Vím, že tam musí být rozdíl, ale tak markantní.. nevím :/

Autor: Jozef Homola
Datum: 10.01.2017 07:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Případ kdy jsou radiátory nahoře "vlahé" a dole studené je ještě horší než když topil pouze vršek (tam je špatný oběh). Je namístě otázka kam se ztrácí teplo nebo zda účinnost výroby tepla nemá nějaký zádrhel. Tedy co se spálí za jednotku času a jaká je teplota spalin jdoucí do komína.

Datum: 10.01.2017 10:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kam se ztrácí teplo právě netuším. Tipnul bych podlahovku. a teplota do komína je řekl bych ok. po zatopení za pár minut nemohu položit ruku na kouřovot.. ten je opravdu teplý... takže spíše asi ta podlahovka.. a co se spálí za jednotku času? Spálíme 50-60 kg od 15 - 22 hodin tj za hodidu ca 10kg dřeva (váím že to dřevo není vyschlé)... ale i tak...

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 10.01.2017 11:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Teplo se Vám zcela určitě neztrácí. Akorát se nedostane tam, kde ho potřebujete. Je zcela jedno, jaký máte výkon radiátorů. Pokud nejsou teplé v celé ploše, tak jsou akorát dvě možnosti. Kamna nemají dostatečný výkon ( nebo netopíte na plné pecky ), nebo je chyba v nedostatečném oběhu topné vody. Do podlahy se asi teplo neztrácí, to by musela být přehřátá. Možná to vyletí komínem. Ale to je celkem jedno - podívejte se na filtr topné vody ( zcela jistě tam musí být ), podívejte se na nastavení výkonu čerpadla - většinou mají 3 možnosti a hlavně na přívodech radiátorů nastavte maximální průtoky. Odstraňte termostatické ventily, pokud je máte. Tím nastavíte výkon radiátorů na max. A topte nepřetržitě. Mezitím nakreslete, jak to máte zapojeno a dejte to sem. Pak se uvidí.
S pozdravem Laďa

Datum: 13.01.2017 04:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Topenář říkal, žeje to dřevem, když jsem zkoušel topit přes celý víkend briketama a peletama, které jsou opravdu suché.. Teplota v kuchyni vzrostla na 17°C což je výkon - standat přes týden je tak 7-8 °C... Radiátory nejsou v celé ploše teplé stejně to určitě ne.. nahoře jsou vždy teplejší spíše tak že na nich udržím ruku a dole jsou opravdu vlažné.. ale fakt se nevyznám co mam kde povolit a sundat. Termohlavice nemáme, reguluejem to pomocí těch malých kulatých ventilků na každém z radiátorů;) le vše je naplno... Kamna by měli mít, člověk co dělaá projekce a pod říkal že na tento barák by dakl 10-11 kw, topenář řekl že raději dáme víc a máme 14Kw kamna s výměníkem.. což si myslím že je poměrně vysoké číslo na výměník.. Ostatní mají kolem 6-7 Kw... Topím na plné pecky, alespon si to mylsím, kdyžten kotel naložím a nechám vše otevřené aby to přisávalo vzduch a pod, tak by ta teplota měa vzrůst.. oikud kamna zavřu tlumím tah komína, a výkon kotle. pokud se nepletu..,. Po komunikaci s topenářem ohledně teploty že máme 7°C říkal že topením to jistě není a že ten barák musí mít někde extremní ztráty.. Jediné co mě napadlo je, že pod chodbou je jakoby porostor do země z kamenů takovej sklípek tak tam zda ten chlad nejde ze spodu a nějak to neochlazuje nevím.. ale i tak ostatní místnosti by měli být ok... Čerpadlo máme klasické, ale je automatické bych řekl dle diod takže nemyslím si že by šel výkon zvednou, myslím is že si to reguluje výkon samo... Jak nastavím max průtoky na radiátorech? Filtr topné vody? po pravdě vubec netusim kde by mohl být. topení je cca 7-8 měsíců staré... zkouknout to mohu ale nemyslím si že bude problém v tomto. celý rozvor krbovky, čerpadlo je 7-8 měsíců staré. Topit nepřetržitě mohu pouze za předpokladu že je víkend, přes týden chodím do práce, kolem 22 naložím kamna navrch hodím noční briketu a podle stavu ráno (chodím do práce na 4) tam nakládám třeba ještě ráno ve 3 ale to uř je chladnější, protože to od napč 1-2 hodin vyhasíná.. ale víc v týndu prostě nedám. Mohlo by to být i dřevem ale zase nemyslim si že 7°C by udělalo mokré dřevo.. Nakres posilam v příloze. Celkem doma máme:
Radik Vk 225100 3x
Radik Vk 226080 1x
Radik Vk 225110 1x
Radik Vk 225080 1x
Radik Vk 226140 2x

+ žebřík v koupelně (Koupelnový žebřík Classic Linear 1220/600 a podlahovku, které opravdu nevím, jak je napojní to netuším je toi za sdk tak nemám ani možnost se tam dostat. zřejm od žebříku je přívod...
Co se týká obrázku je to snad jasné, jen tam jsou dvě věci a to *, to je trubka které vede nahoru do patra kde jsou zapojeny další dva radiátory v každé místnosti jeden... a x, to je zase naopak do přízemí kde je připravené napojení na příp kotel na tuhá paliva nebo elektrokotel s nějakou nádobou - asi expanzní? vubec nevim k čemu tam je dobrá;) Jsem fakt laik v tomhle;)

Datum: 13.01.2017 10:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, promiňte, zdá se mně tato debata zbytečná. Měl by projekt a skutečný stav vidět odborník. Napište v jakém kraji bydlíte a jistě se najde někdo, kdo to posoudí a řekne verdikt, za kterým si bude stát.

Datum: 13.01.2017 12:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jsem z Turnova - Severní čechy;)

Datum: 13.01.2017 13:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak se můžeme pokusit, vážení diskutující, najít odborníka z tohoto kraje, který by rozvody a vše kolem posoudil. A hned se ho můžeme zeptat na cenu jeho práce.

Mezitím by měl pan Tvrdík reklamovat topení u projektanta a dodavatele systému a kamen. Je divné, že je podlahovka na stejném rozvodu jako radiátory. Do podlahovky, jestli se nemýlím, by měla jít podstatně méně teplá voda, než do radiátorů. Hodně teplá voda v podlahovce unavuje tělo a ničí klouby. Víc o tom jistě ví jak Laďa, tak pan Homola....

Autor: jenda xd
Datum: 13.01.2017 14:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120303
reakce na ...
Osobně největší problém bych asi řekl je vtom , že neroztopíte kamna na víc jak 60°c . Když by jste je měl naložit třeba těmi briketami tak by to mělo bublat a voda jen vařit . Problémem asi bude i to velké sklo které předává do místnosti hodně tepla.

Datum: 16.01.2017 04:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To jsem samozřejmě udělal, projektant se hájí, že vš eje spočítáno jak má, že celá topná soustava je naddimenzována než by na tenmto dům mělo být. Osobně to přičítá extrémním tep. ztrátám. Kupovali jsme dům před 15 měsící a energ. štítek, který musel v době prodeje být, byl a je sk. D, což není zas tak extrémní na starý barák
D8le se vymlouval, že topím špatným dřevem - pokud naložím krb briketami i tak nejedu víc jak na 65-70°C a voda ve výměníku se nestačí ohřát a jde vlahá do radiátorů, dále to sváděl na špatné dřevo - nevyschlé, když jsem mu řekl že topíme briketami, peletami a pod tak to začal házet zas na ty ztráty.

Ještě říkal, že teplota je na nižní urovni kvůli 3cestmému ventilu, který tam je, že pokud se vynmdá, pojede to jak u boha.. Ten tam je prý kvůli nízkoteplotní korozi aby se nevracela studená voda zpět do rozžhaveného výměníku..;) Nevím..
¨
Ale z jiného soudku o víkendu jsem dělal pokusy a napadla mě ještě jedna věc.. Není možné aby to bylo prozaickým důvodem - a to komínovou klapkou? Tu tam nemám od kominíka a napadlo mě, že pokud mám 14kw kamna a do výěmníku mi jde tuším 10-11kW.. tak to teplo se mi muze ztratit právě do komína a na výměník mi zbyde třeba 5-6kW což je málo... Bez té klapky mám furt jakoby otevřeno do komína, klasická kamna 25KW by to dali, krbovky ale tu sílu nemají ohřívají komín a nejdou teplem do výměníku, je to možné?

Datum: 13.01.2017 10:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Asi jsem nepochopil zapojení Vašeho topení. Prosím, vy máte teplovodní, podlahové topení zapojené na stejný zdroj tepla, na který jsou napojené běžné panely? Jak je regulovaná teplota vody přicházející do trubek v podlaze? Nebo je stejná teplota v podlahovce, jako v radiátorech, prosím ?

Datum: 13.01.2017 12:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
podlahové topení mám zapojené na stejný zdroj tepla jako radiátory s tím, že je regulována ventilem, jsou tam dva ventily. jeden klaiskcý co je na radiátorech a druhý velký. ale orpavdu nevím jak to přesně funguje:/ jedním se tuším nastavuje ta voda co se vrací ale říkmám, nevím o podlahovce nic:/

Datum: 19.01.2017 10:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Včera byl u m topenář a říkal že je to praecky zapojeno. mam jednu místnost utopenou oproti ostatnímo cca 30 cm... v té vyšší mám kamna a natažené trubky do té nízké. tj trubky mi vyjedou 30cm nad podlahou. prý by to mělo být zapojno tak že trubk dotáhnu k podlaze. a dále natéčkuju nahoru do patra a podé místnosti. já to mam prý natéčkované v té urovni kde to vyjedu a tudíš ta voda jede vždy nao´horu a do okruhu v kuchyni co je ta vědět dole. to nejede, prootže to natápí hlavně nahoru do patra kam ta teplá voda stoupá. je to možný že to má vliv? tvrdil žem to ma extrémní vliv na soustavu, že jsou všude samá kolena 90°, že jsou lepší oblouky a pod,. má smysl to předělávat? alespon napojení od kamen na tu zem a potom nahoru abych nemel spoj v 30cm vysce od spoda a pak riziko ze teplá voda jede nahoru a podel mistnosti mi nejede skoro nic. pro lepsi priklad prikladam obrázek....díky moc

Datum: 10.01.2017 12:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud bude výtěžnost z kg dřeva 3 kWh, tak to bude celkem 150 kWh a podělením 24 h to vyjde průměrně na 6,25 kW výkonu a to není v těchto mrazech nic moc, tedy záleží na TZ domu a oblasti.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 09.01.2017 08:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Jestli to někdy spolehlivě topilo, tak to neumíte ovládat. Nicméně si myslím, že to nikdy nebyl žádný zázrak a komfort byl nulový. Asi by to chtělo sdělit asi tak 100 x více podrobností. Pak se o tom může debatovat. Nicméně v takovýchto mrazech musíte topit celé dny, a ne když je radiátor vlažný, přestat.
S pozdravem Laďa

Datum: 09.01.2017 08:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
zatím netopilo. máme to první rok - toto je první topná sezona. Jaké podrobnosti. Krbovky máme Krbová kamna máme https://www.romotop.cz/krbova-kamna-romotop/riano-03-w-kamen-krbova-kamna-s-teplovodnim-vymenikem. Myslím si že na RD docela silná. Je možné, že s nimi jeste neumim tolik pracova, ale zkoušel jsem různé varianty topení - na otevřené pruduchy, zavřené, nejaký střed. přisávání horní zavřené, spodní povolenéa pod a výsledek byl +- stejný. Jasně niance tam jsou ale ne tak aby byl výsledek tak rozdílný. Standardní Cu truby, radiátory KORADO. Celé dny topit nemohu - chodím do práce.. ale i přes víkend, kdy topíme celý den tam je tepleji, to ano, ale teplota není stále tak abych řekl super. obývák má 28, kuchyn 18...

Datum: 09.01.2017 09:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V době kdy skutečné průměrné teploty překračují ty výpočtové, tak se musí topit celý den i noc. U nás je výpočtová teplota -16°C a na to jsem navrhoval topení a skutečnost z posledních 3 dnů jsou průměrné teploty pod -18°C, takže kdyby nebyla určitá rezerva, tak nebu mít 22°C v obýváku.

Datum: 09.01.2017 10:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
tomu rozumím, nicméně teď nyní s tím tedy neudělám nic..:/ jestli to chápu správně...

Datum: 09.01.2017 07:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Možná, že ty radiátory jsou právě dobře akorát zdroj tepla není dostatečný co se týká výkonu do vody. Špatný může být i oběh vody, protože lepší oběh vody více odebere tepla kamnům a méně jej zbyde do vzduchu. Bez znalosti podrobností o systrému a o tepelných ztrátach domu nelze nic konkrétního říci.

Datum: 09.01.2017 08:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak by mohl být špatný oběh vody? je tam klasické čerpadlo a pokud se kamna natopí tuším na 50°C, tak se teplá voda držená v výměníku pustí do okruhu. Nejsem topenář, moc tomu nerozumím v detailu, proto se ptám.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?Jak navrhovat, prodávat a instalovat řízené větrání a moderní vytápěníPraha 8 chce jednat s majitelem o budoucnosti chátrajícího Paláce Svět