Pořízení plyn. topení - novostavba

Autor: Adam Slovák
Datum: 24.01.2017 15:11
uživatel: 122243

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den. Pořád dokola přemýšlím nad vhodným způsobem vytápění našeho budoucího domu - TZ 4, 3kW. Prvně mělo být tepel. čerpadlo vzduch/voda. Ale máme na pozemku přiveden i plyn a čím dál víc se mně zamlouvá jít "do klasiky" i za cenu trošku vyšších nákladů na bydlení oproti TČ. Jen elektřinou topit nechci. V domě budou i krb. kamna - bez výměníku a rozvodů vzduchu. Jde mně o to, na kolik by mohlo vyjít zřízení plyn. vytápění, když máme doveden plyn do pilířu před domem? Viz. přílohy. Pár lidí mě odrazovalo od vysoké ceny zřízení apod. Tak bych to chtěl vědět tak cca - samozřejmě bez kondenzačního kotle a nádoby na TUV. Prostě "dotažení" plynu od toho pilíře do domu. Děkuju

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Bečvář Josef25.01.2017 15:38
Adam Slovák25.01.2017 15:18
Bečvář Josef25.01.2017 15:00
Jozef Homola24.01.2017 21:54
Adam Slovák24.01.2017 21:43
Jiří Kubíček24.01.2017 21:28
Adam Slovák24.01.2017 21:16
Jiří Kubíček24.01.2017 20:13
Adam Slovák24.01.2017 15:41

Datum: 25.01.2017 15:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115204
reakce na ...
Je to o stavební připravenosti. Pokud máte plyn 10 m od domu, tak by mělo topení s KK vyjít cca na polovinu TČ v pořizovacích nákladech. Píší cca, protože přesně to takhle říct nejde. Chce to udělat cenové nabídky na konkrétní případy topení a přesné typy KK a TČ. Pak se můžete rozhodnout. Já se měl např. rozhodnout mezi KK za cca 47 000 a TČ za 120 000 a šel jsem do KK.

Datum: 25.01.2017 15:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Děkuju za zkušenost! Ono pořizovací cena KK a TČ je značně odlišná - sehnat TČ za 120tis. kč se mn zatím nepodařilo - "méně zvučné značky" okolo 160tis. kč (bez montáže a většinou i bez DPH), značky jako Nibe, IVT, Stiebel apod. jsou kolem 180 - 200tis. kč (opět bez montáže) - tzn. finální rozpočty kolem cca 220 - 250tis. kč (invertory s výkonem 4 - 8kW a zásobníky TUV v "kompakt" jednotce - na oddělené nádrže (AKU + zásobník TUV nemáme prostory). Takže zatím se více přikláním k plynu. Návratnost jednotlivých způsobů vytápění se tu už řešila a je to cca podobné - jen u plynu není tak výhodná sazba EE na ostaní provoz. Každopádně to musím do konce ledna vyřešit - ať je čas na dodělání přípojky plynu - projekt, vyjadřovačky atd. Původně jsem stál za TČ - tudíž projekt s plynem nepočítal a teď to budeme muset dodělávat...moje krátkozrakost a taky blbost...

Autor: Bečvář Josef
Datum: 25.01.2017 15:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115204
reakce na ...
Já se rozhodoval mezi Daikin Altherma a Baxi nuvola platinum. Cena za daikina byla víc než kamarádská, nicméně jsem byl zrovna ve fin. tísni, takže jsem šel do KK

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 24.01.2017 20:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, nevím, zda to bude schopen někdo přesněji vyčíslit, ale dovedení plynu až do domu + komín + kotel + zásobník na TV + veškerý instalační materiál až po dovedení k topnému systému + cena práce. Počítejte minimálně 80.000,-Kč a to je ještě podle mne ta nejnižší hranice odhadu, klidně se to může vyšplhat i na 100.000,-Kč a více. Mého kolegu tohle vše nedávno vyšlo na cca 120.000,-Kč, ale neviděl jsem položkový rozpočet a je pravda, že přípojka do domu byla dlouhá asi 30 metrů.

Datum: 24.01.2017 21:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuju za informaci. Ono je samozřejmě nejlepší zajít za instalatérem a poptat to zapojení od něj. Ale než za ním půjdu, chtěl jsem mít hrubou představu. A proč zjišťuju plyn?:
- upřímně mám strach z životnosti + bezporuchovosti TČ (myslím pozáruční - cena servisu...+ dojezdy techniků). Servis kondenz. kotlů je tady kousek od nás - více značek
- nikdo mně zatím nedokázal přesně říct, co se stane, až za cca 15 let odejde kompresor (budou ty budoucí kompresory kompatibilní s jednotkou, kterou nainstaluju teď?
- cena kompresoru značkových čerpadel = cena kondenzačního kotle
- plyn je ověřený, o TČ nikdo neví, co bude za cca těch 15 let
) investice do plynu je, ale TČ je min. 2 - 3 x vyšší - nižší sazba EE to nevyváží
- vytápět dům elektřinou - z toho mám taky obavy, ono dost lidí tvrdí, že za všechno (myšleno provoz domu pouze na EE) zaplatí s podobnýma TZ jako budeme mít my cca 20 - 25 tis. kč/rok při podstatně nižších pořizovacích nákladech - ale zapomněli dodat, že CELOU zimu např. topné kabely nezapínají a topí POUZE krbem - to nechci, kotelnu nemáme a uprostřed domu ji mít nechci.

- shrnuto: čím víc se o TČ zajímám a dostávám postupně různé nabídky od různých značek, tím méně se mně do toho chce a přikláním se k plynu - možná je varianta čistě na EE + krb. kamna je dobrá, ale nějak se toho bojím. Proto toto téma s fotkama pilířů HUP.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 24.01.2017 21:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Existují i dlouhodobé instalace TČ a stále fungují, ale tím to nechci nějak obhajovat. Jinak nevím, kde jste vzal, že investice do TČ je 2x až 3x vyšší ? Když vás plyn vyjde na 100.000,-Kč a TČ na nějakých 160.000,-Kč, tak to není 2x až 3x tolik. I při vašich TZ 4,3 kW ta návratnost bude slušná. Ale je to jen na vás, i plyn je řešení. Já bych spíše ve vašem případě porovnával elektřinu s plynem, zde vám při TZ 4,3 kW a 4 osobách v domě vychází (při tarifu EE D02d), že s plynem budete mít provozní náklady asi o 5.000,-Kč za rok menší. Když ale pořídíte bojler s vestavěným TČ nebo do nějakého největšího otevřeného prostoru klimošku, která vypomůže s vytápěním, nebo obojí, nebo si občas přitopíte v krbu, jste na tom stejně nebo ještě lépe. Ono to není lehké rozhodování a ty hranice výhodnosti a nevýhodnosti jsou blízko u sebe, tak člověk neví, co má vlastně pořídit.

Datum: 24.01.2017 21:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V té poslední větě jste to pěkně vystihnul. Tu cenu TČ jsem s tím 3x mírně přehnal, ale 2x je realita. Ono TČ např. Fujitsu, Toshiba s výkonem 5 -8 kW mně bylo nabídnuto sice za cca 180tis. kč - ale vždy to bylo bez instalace a dání do provozu, tzn. finální částka vždy přes 200tis. kč.

Autor: Jozef Homola
Datum: 24.01.2017 21:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Zde takový obrázek jak to vypadá v jiných vyspělých krajinách. Každá krajina má trochu jinou "politiku topení". Co mne není jasné tak chybějící velký pokrok v tepelných čerpadlách a to v krajinách kde jsou příznivější podmínky pro jejich využití než u nás (nap. lednové průměrné teploty 5°C).

Datum: 24.01.2017 15:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě dodám, že od pilíře je to k domu - kde bude techn. místnosti - cca 10m (vedlo by to šikmo - ne přímo, kvůli umístnění domu).

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czZačaly přípravné práce pro novostavbu na Václavském náměstíČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?