Topeni elektrinou Rejnok 15k

Autor: Radim Kurek
Datum: 18.04.2017 23:27
uživatel: 125115

Zdravím,mam dotaz. Koupili jsme cca 13let stary dum. Je tu topeni elektrokotlem. Zkousim jej nastavovat ale porad denne ted kdyz je okolo 0-5C spotrebuju na cely dum 80kW, coz mi prijde hrozne cislo, co se bude dit az bude -15C? Je to normalni nebo neco delame spatne? Zjistoval jsem info to Tc ale jeste zvazujeme investici. Napocitali nam teplnou ztratu asi 8kW. Diky za postrehy
PS: jeste doplnim obyt plocha cca 145m2, dům s podkrovnim patrem

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček19.04.2017 19:00
Radim Kurek19.04.2017 17:55
Laďa Jaskva19.04.2017 17:37
Jiří Kubíček19.04.2017 10:50
Radim Kurek19.04.2017 10:46
Jiří Kubíček19.04.2017 10:36
Radim Kurek19.04.2017 10:20
Jiří Kubíček19.04.2017 10:16
Radim Kurek19.04.2017 10:08
Jiří Kubíček19.04.2017 10:00
Radim Kurek19.04.2017 09:42
Jiří Kubíček19.04.2017 09:30

Datum: 19.04.2017 17:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Elektrokotel je provozně přijatelný pro lidi, kteří neřeší prachy. Kdo nechce, aby ho nenažrané účty za elektriku nesežraly, musí topit něčím lacinějším. Ve Vašem případě je tepelná ztráty asi tak 2 x vyšší, než je hranice přijatelnosti topení elektrikou. Já mám odzkoušeno, že u mého baráku, který má TZ 4,5 kW je výhodnější topit plynem. Testoval jsem to jeden celý rok. Účty byly naprosto jasné. Jaké máte možnosti ? TČ a nezateplovat. Nebo masivně zateplit a snížit TZ na polovinu. To by možná šlo a dala by se využít i dotace Zelená úsporám. Nebo můžete částečně zateplit a zakoupit za 25 tisíc nějakou topící klimatizaci ( neznám dispozice baráku a tudíž nevím, jestli by na celý barák stačila jedna ). Já jsem v jednom bytě, kde mám přímotopy celou zimu topil výhradně takovouto klimatizací a přímotopy byly odstaveny. Tím jsem snížil náklady na topení zhruba na polovinu.
S pozdravem Laďa

Datum: 19.04.2017 17:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
budu přemýšlet asi dál nad tím čerpadlem. 50tkč a víc za elektřinu už mi taky nepřijde moc fajn. Čekal jsem o pár tisíc míň, ale pokud bude zima jak letos, je mi jasné že to může být úplně jinde. Zateplit plánujem, ať z důvodu nějaké té úspory tak z důvodu vzhledu. Jen otázka čím začít dřív..a vypadá že to TČ vyhraje. Ted další otázka jaké? Mám nabídku od IVT AirX a ta cena je přes 250..otázka zda už není lepší jít do zemního. Nemáte někdo zkušenosti s těmi levnějšími typy vzduchových TČ? Např. stejnou kvalitu za méně pěnez?

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 19.04.2017 19:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, nemusíte zrovna brát to nejdražší na trhu, poptávejte takové značky jako Panasonic, Fujistu, LG, Samsung, Daikin atd. Při nominálním výkonu kolem těch 9 kW by jste se měl i s ohřevem TUV dostat na nějakých 170-180.000,-Kč. Kdybyste chtěl jít do zemního TČ, není špatná varianta a je to cenově přijatelné např. TČ od f. Eltex - Žeravík.

Datum: 19.04.2017 10:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
a jakou cestou by jste se vydal? Já o TČ samozřejmě přemýšlím dost..ale říkám si zda prvně nezateplit dům a teprve pak počítat TZ, aby pak čerpadlo nebylo zbytečně předimenzované

Datum: 19.04.2017 10:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Myslíte tím zateplení toho obvodového zdiva ? Jaká je celková plocha toho případně zateplovaného zdiva bez oken a dveří, kolem 150m2 ? Z jaké cihly je to přesně postaveno a kolik a jaké izolace chcete použít ? Jak už jsem psal, tak to zateplení podle mne sníží TZ o cca 0,5 - 1 kW, ale spíše k těm 0,5, ale můžeme to upřesnit, když doplníte ty údaje. To ale znamená, že ten dům stále bude mít TZ 7-7,5 kW, což ta čísla nákladů a úspor moc nemění a stále ten dům určitě není vhodný pro vytápění elektrokotlem, též na zvolený výkon TČ to má minimální vliv.

Datum: 19.04.2017 10:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
podle PD by to měl být Porotherm 44 P+D. Ano jak píšete jedná se zhruba o 150m2 s tím že bych použil EPS 140-150mm. Mě právě topenář strašil, že musím říct jak to bude. Aby to čerpadlo nebylo pak zbytečně silné. Takže jsem si říkal zda nebude lepší prvně zateplit a poté tepre navrhnout výkon čerpadla. Samozřejně na druhou stranu nejsme schopni zafinancovat obě věci naráz.

Datum: 19.04.2017 10:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To zdivo samotné je na hranici normy pro izolační vlastnosti obvodového zdiva, takže zateplení si určitě zaslouží, obzvláště, jestli není hotová fasáda, jinak pak už by to bylo dost na vážkách, zda vůbec zateplovat. Při těch 150m2 a použití 15 cm EPS se vám TZ domu sníží o cca 0,8 kW, takže celkové TZ klesnou někam k 7,2 kW. Pro výkon TČ už to není tak rozhodující, jestli to je 7,2 nebo 8 kW, obzvláště u TČ s inverterem (proměnlivým výkonem). Když vezmu tedy teplotu topné vody do 40-50°C a ohřev TUV, tak byste měl podle mne poptávat TČ s inverterem o nominálním výkonu při spádu A2/W45 (je potřeba projít technické specifikace TČ) kolem těch 9 kW. U vás je to celkem jedno, jestli nejdříve zateplíte nebo zvolíte TČ, ale osobně bych nejdříve pořídil TČ a upravil topnou soustavu, protože to vám uspoří podstatně více prostředků, než to zateplení stěn. Snížení TZ o 0,8 kW vám sníží náklady na vytápění s tepelným čerpadlem o cca 1.500,-Kč za rok, při vytápění elektrokotlem je to o cca 4.000,-Kč. Ale jen to, že vyměníte elektrokotel za TČ vám udělá úsporu podstatně vyšší.

Datum: 19.04.2017 10:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zní to logicky, budeme to směřovat tedy směrem k TČ a zateplení třeba do budoucna, fasáda je jen v nějaké hrubé omítce či co to je, takže stejně jednou bude potřeba dodělat. A zateplení vs. nějaké stěrkování, to už není až takový finanční rozdíl.

Takže myslíte, že pokud to zatím nechám v tomto stavu a platil bych zálohu 4000Kč/měsíčně je reálné se tam plus mínus třeba 5000Kč vejít? Nemusím se bát že to bude třeba 80tkč? Rád bych čerpadlo udělal, ale nevím zda budeme schopni to zainvestovat ještě letos.

Datum: 19.04.2017 10:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Záloha 5.000,-Kč by vám měla určitě stačit a mělo by to být i s nějakým přeplatkem, tedy jestli máte běžnou ostatní spotřebu EE a něco specifického vám neodebírá dost EE. Mohlo by se i stát, že by stačily 4.000,-Kč, ale to už je tak na hranici. Taky by možná nebylo špatné porovnat různé dodavatele EE a např. D-Test pravidelně vypisuje aukce na cenu EE, které se můžete zúčastnit.

Datum: 19.04.2017 09:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, jestli má ten váš dům výpočtové TZ kolem 8 kW, tak nyní má aktuální asi poloviční, takže ta spotřeba 80 kWh je úplně normální, i kdyby to bylo do cca 100 kWh, tak by to bylo při uvedených TZ v normálu (ve velkých mrazech si může vzít na vytápění i 2x tolik). Prostě ten dům má na vytápění elektrokotlem celkem velké tepelné ztráty a elektrokotel není pro takový dům z hlediska nákladů vhodný. Chtělo by to snížit energetickou náročnost domu, ale vzhledem k té velikosti domu ten dům už asi nějaké zateplení mít bude (běžné tomu, co bylo před 13 lety), takže k nějakým 4 kW, do kterých se dá rozumně dům vytápět jen elektrokotlem byste se asi špatně dostávali (jedině za cenu velkých investic), nebo vyměnit zdroj tepla. Z plně komfortních možností přichází do úvahy TČ nebo plyn, ale nevím, zda je v domě plynová přípojka. U TČ je zase problém, že potřebuje ke svému provozu se slušnou účinností nízkoteplotní topnou soustavu, takže buď podlahovku nebo nízkoteplotní radiátory s teplotou topné vody maximálně 45-50°C ve výpočtových mrazech. Lze sice pořídit i vysokoteplotní TČ, ale to má vyšší cenu a nižší účinnost, takže návratnost je horší. V případě podlahovky by vám to TČ i s ohřevem TUV pro 4 osoby nějakých cca 25.000,-Kč za rok uspořit mohlo, u nízkoteplotních radiátorů o nějaké 2-3.000,-Kč méně, vysokoteplotní TČ při vyšší teplotě topné vody by vám uspořilo někde kolem těch 18-20.000,-Kč. Ta čísla platí pro TČ vzduch/voda, u TČ země/voda by byla úspora o něco vyšší, ale taky i investice, vrty se nevyplatí a na kolektor byste potřebovali cca 400m2 pozemku.

Datum: 19.04.2017 09:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
no právě to řešíme..říkal jsem si že jednu zimu zkusíme..ale čísla už teď mě trošku děsí. Nerad bych platil za elektřinu 60tkč ročně. Dům je zateplený cca 27cm vaty ve stropě a 5cm EPS v podlaze. Jinak je postavený z Porothermu PD44 a má Eurookna. Zateplení fasády budeme muset vyřešit. Fasáda není hotová.
Co se týče změny topení - plyn tu není, přípojka s kotlem odhaduji co jsem se tak poptával někde ke 200tkč, takže asi nemá cenu o tom uvažovat. TČ by se nám líbilo, ale mám strach co najdeme v zemi, to víte vesnice a černá vedení. Zajímalo by mi vzduchové ale nevím zda pro nás bude mít nějaký velký efekt. Slyšel jsem že od cca -3°C již bude spínat elektrokotel. Dále pak se bojím hluku. Co se týče radiátorů, určitě bychom museli nějaké vyměnit, ale dle propočtů by to nebyla až taková tragédie. Investice by byla odhaduji někde cca 30tkč a to ještě možná přeháním.
Nevím jak se dále k tomu postavit. Moc jiných možností tu nemáme. Pevné nepřipadá v úvahu, nemáme kotelnu. Komín jen v obýváku, kde počítáme na občasné přitopení krbovými kamny.

Datum: 19.04.2017 10:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě jsem doplnil do minulého příspěvku nějaká čísla pro představu. Vy už TZ domu moc nesnížíte, i když zateplíte fasádu, udělá to jen pár desetin kW, něco mezi 0,5 - 1 kW. Jinak kompletní náklady za elektřinu kolem 50.000,-Kč za rok jsou při současném stavu dost reálné. TČ vzduch/voda se dá normálně použít, jen je potřeba zvolit správný výkon vzhledem k TZ domu, teplotě topné vody a klimatickému pásmu a neměla by vám spínat bivalence už při -3°C, je to jen o dobré volbě a návrhu. Chtělo by to znát TZ každé místnosti zvlášť a podle toho mít pak nadimenzované radiátory na nízkou teplotu topné vody. Moc možností na výběr nemáte a asi vám nic jiného na výběr nezbyde, než upravit topnou soustavu a zvolit TČ. Pak už mne jen napadá nějaký interiérový peletový kotel.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czZačaly přípravné práce pro novostavbu na Václavském náměstíČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?