Tabulky a výpočty, rozdíl dvou kalkulaček

Autor: Luboš Remplík
Datum: 12.07.2017 11:03
uživatel: 125595

Fotogalerie:

Zaprvé chci poděkovat za velice dobré kalkulačky poskytnuté tímto portálem.

Snažím se vypočítat potřebu tepla pro vytápění RD, ale zjistil jsem, že 2 kalkulačky dávají 2 dosti rozdílné hodnoty a nevím které více "věřit. Myslím, že vstupní údaje jsou u obou stejné.

Kalkulačka 1
- Odkaz http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-tzb-info
- Výsledek výpočtu celkové roční spotřeby energie na vytápění je 3.5MWh/rok
- Odebrán výpočet ohřevu teplé vody

Kalkulačka 2
- Odkaz http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/47-potreba-tepla-pro-vytapeni-a-ohrev-teple-vody
- Výsledek výpočtu celkové roční spotřeby energie na vytápění je 10MWh/rok
- Odebrán výpočet ohřevu teplé vody

Dokážete někdo vysvětlit rozdíl 6.5MWh/rok těchto dvou kalkulaček? Viz obrázek.

Edit:
U kalkulačky 1 jsem měl použito "V objektu se používá řízené větrání s rekuperací tepla" s 75% účinnost, ale i bez tohoto parametru je spotřeba 6.5MWh/rok, což je rozdíl 3.5MWh/rok oproti kalkulačce 2

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček12.07.2017 14:00
Luboš Remplík12.07.2017 13:43
Luboš Remplík12.07.2017 13:39
Jiří Kubíček12.07.2017 13:28
Vladimír Křen12.07.2017 12:42

Datum: 12.07.2017 13:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, ta kalkulačka potřeby tepla na vytápění je starší a počítá kompletní potřebu tepla nutnou na vytopení domu, tedy vůbec nezahrnuje žádné vnitřní tepelné zisky, taky záleží na tom, jak si pohrajete s opravnými součiniteli. Kalkulačka nákladů na vytápění je novější a už jsou do výpočtu zahrnuty podle typu užívání objektu i různé vnitřní zisky, část jich můžete i upravit v položce spotřeba elektrické energie. Ten termín "potřeba energie" u té nákladové kalkulačky je trochu zavádějící, protože správně potřeba energie by měla být veškeré potřeba energie bez ohledu na různé zisky. Taky už jsou od toho tyto tepelné zisky odečteny a rozdíl mezi spotřebou paliva a potřebou energie je zde pouze v účinnosti topného zdroje a dále jsou zde ještě započítány do spotřeby paliva korekční faktory pro jednotlivé topné zdroje. Ten tedy zásadní rozdíl mezi potřebami energie obou kalkulaček je ten, že v nákladové kalkulačce už jsou od toho odečteny tepelné zisky (což může klidně dohromady dělat i kolem těch 4 MWh).

Co se týká započítání rekuperace a její účinnosti v nákladové kalkulačce, tak máte dvě možnosti. Buď zadáte celkové tepelné ztráty vypočítané už s rekuperací a pak už rekuperaci v této kalkulačce vůbec nezadáváte (nemá pak vliv ani objem vnitřního vzduchu, intenzita větrání a podlahová plocha, navíc byste měl vlastně rekuperaci započítanou 2x), nebo zadáte TZ objektu bez rekuperace, tedy s kompletními TZ větráním, a pak si v té kalkulačce můžete pohrát i s uvedenými veličinami - plocha, objem, intenzita, účinnost rekuperace. Jinak je to samozřejmě výpočet jen orientační daný nějakými dlouhodobými hledisky a normami, každá rodina se chová trochu jinak, každá zima je trochu jiná atd., ale pro orientaci vám bude stačit.

Datum: 12.07.2017 13:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji pane Kubíčku za objasnění a máte naprostou pravdu, když jsem u novější kalkulačky nastavil "typ provozu objektu" na "rodina s dětmi" a u "spotřebu elektrické energie (ostatní spotřebiče)" jsem vyloučil tepelný zisk spotřebiče, dostal jsem se na hodnotu 9 918 kWh/rok což odpovídá té hodnotám té starší kalkulačky.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 12.07.2017 14:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Tepelné zisky vám vlastně zkracují délku topného období pro topný zdroj. Takže když v té starší kalkulačce zmenšíte topné období na potřebu pro vytápění cca 6,5 MWh, dozvíte se vlastně, jaká je vaše individuální délka topného období.

Autor: Vladimír Křen
Datum: 12.07.2017 12:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100035
reakce na ...
Kalkulačky jsou určité vodítko. Druhá věc je skutečná tepelná ztráta dle vlastní vnější obálky domu. Do výpočtu vstupuje realita. Okna, dveře, obvodové zdi, poslední strop, podloží, způsob větrání. Doporučuji se řídit skutečným stavem. Výpočet je složitější ale více odpovídající.

Datum: 12.07.2017 13:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Máte pravdu, šlo pouze o odhad a zajímalo mě proč je tak výrazný rozdíl odhadu dvou kalkulaček. Pan Kubíček mně to objasnil.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czZačaly přípravné práce pro novostavbu na Václavském náměstíČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?