Výpočet tepelné ztráty budovy

KK Klamer Ka @klamer.ka před 7 roky16.07.2017 12:15:00
Výpočet tepelné ztráty budovy

Dobrý den

Stavíme RD a pohrávám si s variantami provedení. Mimo jiné se pokouším vypočítat tepelnou ztrátu budovy a narazil jsem na několik online kalkulátorů.

Ač dosazuji stále stejné hodnoty, vždy dostanu odlišné údaje a tak bych se rád zeptal:

Naše parametry budovy jsou:
- Zastavěná plocha: 146,25 m2 (Půdorys domu je 16,25 x 9 m)
- Podlahová plocha je 123 m2
- Výška budovy: 3 m (Střecha je pultová až do výšky 4,5 m, ale zateplení je mezi vazníky hned nad věncem a to je právě 3 m)
- Objem budovy: 440 m3 ( [[16,25 * 9] * 2] = 440 )
- Plášť budovy: 151 m2 ( [[[16,25 + 9] * 2] * 3] = 151, zde nevím, zda mám tedy počítat plášť i se střechou, nebo jen obvodové zdivo. Také nevím, zda neodpočítat m2 z výplní otvorů)
- Výplně otvorů: 20,3 m2 (uvažujeme o eurooknech s trojskly, kde je uvedeno u celého okna Uw = 0,89)
- Obvodové zdivo je vystavěno z Porotherm 30cm, který má dle parametrů součinitel vodivosti 0,175 [W/mK]
- Zateplení: Uvažujeme o 15 cm zateplovacího polystyrénu s hodnotou 0,039 W/mK
- Mezi krokvemi by měla být foukaná izolace, jejíž hodnoty neznám
- Pod podlahou je uvažován 20 cm polystyrén

Stačí tyto údaje k hrubému výpočtu? Projektant kalkuloval s vytápěním pomocí elektrických rohoží, ale já stále uvažuji o teplovodním vedení a levném tepelném čerpadlu vzduch/voda. Dostal jsem nabídku a dvě nezávislé spokojené reference na Nordline, které se asi nerovnají IVT, nebo Nibe a podobně vychvalované řešení zde na fóru (ale mám i nabídky na tyto a finančně na ně nedosáhneme). Proto ještě uvažuji nad variantou elektrických rohoží a například fotovoltaických panelů na střeše (i když v zimě, kdy budeme potřebovat vytápět, to slunce právě moc nesvítí, no).

Mohu poprosit o tipy, jak správně kalkulátory vyplnit, abych dostal co nejpřesnější údaje?

Děkuji

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

24 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.