Řízení kotle přes Thematronic JER-1

Autor: Tomáš Kupka
Datum: 18.07.2017 21:41
uživatel: 121419

Dobrý den všem,

Chtěl jsem se zeptat zda má někdo regulátor od firmy Thermatronic JER-1, jaké jsou vaše zkušenosti a jaké má výhody nevýhody oproti konkurenci v podobě ACD-01 od firmy ATMOS? Co jsem měl možnost vyčíst z nabídek a funkcí popsané na netu tak ceny a jednotka JER-1 je 1/2 levnější jak ACD-01 a umí toho o hodně víc.

Zajímají mě vaše praktické zkušenosti.

Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 69   starší >>
Datum: 13.12.2017 23:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím pana Petra En. Kotelna hotova a v provozu. Můžeme diskutovat a sdílet poznatky ohledně topení.

Autor: Petr En
Datum: 14.12.2017 09:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126041
reakce na ...
Zdar, super jaké jsou první dojmy? jaký kotel a jaké aku nádrže a zapojení nakonec máš? Jsi zaregistrován na thematronic.cz nebo thematronic.eu ?Na netu jsem právě našel registraci na (them.eu), najel jsem do dema a zdá se mi že tam je více funkcí. Zdar Petr

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 14.12.2017 10:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Pánové, neexperimentujte a nechte se řádně poinformovat od pana Ptáčka. Regulátor má tolik funkcí a variant, že člověk, který s ním není seznámen je většinou nedokáže správně využít. Regulátor se dá zařadit mezi ty "chytřejší" a vztahy některých parametrů jsou poměrně kombinované. Chce to opravdu pochopit. Jinak, pokud na firmu vznesete uvážený požadavek, provede nastavení na dálku a provede celkové doladění, podle toho, jak se bude systém chovat.

Datum: 14.12.2017 10:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím pane Dítě, pana Ptáčka neznám případně by jste mohl dát nějaký kontakt.Věřím že regulátor má spoustu funkcí a právě my laici musíme experimentovat. :)) Já osobně jsem s regulaci velmi spokojen a protože mám kotel Atmos DC25s pár měsíců a nedávno začala topná sezona stále se snažím najít ten nejlepší system jak se ke kotli nejlépe chovat. Npř. momentálně experimentuji s kouskem šamot cihly položené na stříšce ve spalovací komoře.protože mi spaliny lítali až na 378 st.( rada z webu) a opravdu funguje. max spaliny jsou teď 294 po zátopu pak teplota padá.Ohledně nastavení regulace i na dálku víme a já osobně jsem již toto využil ,pan Bača vždy poradil.

Datum: 14.12.2017 12:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud jsem napsal Ptáček, tak jsem si spletl jména. Jmenuje se Bača.

Datum: 14.12.2017 14:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud potřebujete kontakt, tak vám jej zašlu na vyžádání přímo na váš e-mail. . Pro širokou veřejnost jej nebudu zveřejňovat. Pokud je kontakt na stránkách firmy, pak je to něco jiného.

Datum: 29.12.2017 23:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím po delší době.

Byly Vánoce vůbec jsem neměl čas, takže se omlouvám za pozdní reakci. První dojmy jsou super. Měl jsem největší obavy, že stím nebudu vůbec umět topit, ale rychle jsem se dotoho dostal. Nakonec mám Atmos DC32 S, 2x1000 litrů AKU a bojler který mám už 5 let o objemu 125 litrů do budoucna ho vyměním za větší.
Komín jsem nakonec nevložkoval. Sehnal jsem si revizáka který mě revizi komínu udělal na stávající komín a vymluvil mě to vložkování. Ušetřil jsem 18.000 což je bomba. Měl jsem obavy ohledně teploty spalin, ale nakonec je to naprosto vpořádku. Když se kotel dostane na provozní teplotu tak u měkkýho dřeva mám teplotu spalin 140 - 155 C. Měřil jsem teplotu spalin na střeše na konci komína a bylo tam 110 C a po dvou měsících je komín stále čistý. Nic se tam neusazuje jen taková malá vrstva popela po obvodě komína. Když jsem před třemy týdny najel na tvrdé dřevo který mám opravdu vyschlé tak je teplota spalin 150 - 170 C. Tvrdé dřevo dokáže kotel hezky rozhicovat.

Ohledně regulace. Instalace od p. Bači byla OK, ale pak následné donastavování bylo katastrofální. P. Bača dělá všechno sám a měsíc jsem ho naháněl, aby mi regulaci donastavil. Mám wifi verzy a ta mi nejela, takže jsem to jak pitomec pořád nastavoval přímo na regulaci což mě hodně vadilo. Jako ta podpora byla katastrofální, až mi to nastavil tak už je to všechno OK. Jsem registrovaný na thematronic.eu. Nechápu proč jsou tři portály .com, .cz a .eu. Přes den mám nastavenou teplotu na 21C a přes noc na 19 C. Ovládání přes web naprostá spokojenost, kam se hrabe ACD01 i topenář který mi instaloval kotel instaluje ACD01 a koukal jak je to vymakaný.

Co se týče natopení domu, tuv a nádrží přítmo kotlem všechno v pohodě. Docela mě překvapilo, že z nádrží při těchto teplotách přes den 3C v noci -2 vydržím z nádrží jet od 8 hodin do 19 hodin pak už musím jít zatopit. Když bylo venku tepleji vydržím jet celý den a ještě druhý den dopoledne. Jediný co ještě řeším a přijde mi to nedomyšlený i od Atmosu je ohřívání TUV z nádrží. Zatím TUV nabiju jen při zátopu, protože z nádrží m to přijde nefektivní. Mám zpátečku z TUV zapojený k nádržím dvěma způsoby. První je, že zpátečka jde do horní třetiny první nádrže. Toto zapojení je super v tom, že při zátopu nemusím řešit horkou vodu ze zpátečky. Blbý je to v tom, že dokáže využít teplo jen z první nádrže, ale když topím zároveň do baráku přechází teplo z druhé do první, takže se to využije. Druhé zapojení zpátečky mám napojeno na zpátečku od druhé nádrže. Je to blbý v tom, že se musí přiškrtit ventil. Jinak jde teplá voda přímo do spodku nádrže. Ještě jsem to pořádně nezkoušel zatím se mi to nepodařilo vychytat/nastavit.

Co se týče spotřeby mám spáleno něco přes 5 metrů. Počítám, že spotřebuji za sezonu 15 metrů což bude to samé co jsem doposud spálil. Rozdíl je ten, že topím celý den, protože přítelkyně a dítě jsou doma. Určitě, ale ušetřím, protože při starém kotli při každém zátopu od rána bych spálil aspoň 18 metrů a to jsem ještě nenabíjel TUV a to nemluvím lítání okolo starého kotle, když se topilo celý den minimálně 10x se k němu muselo jít. Ted tam jdu 3x než to nabiju a vytopím. Je to o hodně komfortnější.
Musel jsem dát všude termohlavice na radiátory bez nich by to bylo hodně špatný. Neměl bych stejně vytopený místnosti. 1NP bych měl přetopený a v 2NP by byla teplota o 2C menší jak v 1NP. Měl jsem to tak když jsem topil plynem. Navíc bez termohlavic se mi vracela 50C voda do zpátečky a lezlo to do spodku druhé nádrže bylo to o ničem tahle mi jde do spodku nádrže tak 30C voda když topím přímo z nich.

Doplňující informace. V průměru vytopení domu, nabití TUV a nádrží trvá celkem 5 hodin. Pak jde kotel do útlumu a většinou je už noc a topím z nádrží až ráno po celý den.

Snad jsem napsal vše.

Jak jsi na tom ty?

Datum: 30.12.2017 11:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zřejmě jste směřoval informaci někomu, kdo má stejnou regulaci. Vaše problémy mě ale zaujaly a vzhledem k tomu, že jsem řešil obdobné, tak bych vám možná pomohl některý vyřešit. Potřeboval bych ale schéma vašeho zapojení. Jinak, co se týče ACD01, tak hlavní problém je v tom, že řada montérů ji nedovede řádně seřídit. Jinak jeji logika je podobná s vaši regulací, pouze její vývoj se zastavil někde před desíti lety. I vy píšete, že bez seřízení panem Bačou by to nebylo ono. I kotle Attack používají stejný regulátor, pouze pod jiným označením a možná s troch jiným softwarem. To jen tak naokraj.

Datum: 31.12.2017 13:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Ano odpověď byla na pana Petra. Přikládám schéma zapojení. P. Bača mi defakto nic neseřizoval. Měl jsem problém v tom, že jsem na webovém rozhraní nenašel možnost ovládání plynového kotle a nastavil mi teploty blokací na TUV a radiátorech. Jinak stím nic víc nedělal. Jestli vás něco napadne co by šlo vylepšit budu rád.

Datum: 31.12.2017 20:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
U jednoho zákazníka jsem řešil přepínání a provedli jme to takto- vis. obrázek. Přepnutí na velký okruh ( do spodku druhé AN) bylo na základě dosažení určité teploty ve vrchní části první AN. přepnutí na malý okruh bylo spojeno se spuštěním kotlového čerpadla. Pro přepínání byl použit stykač IKD 20-11 230V. Na druhém obrázku je přibližné schéma zapojení. Pokud vám to nebude jasné a budete mít zájem, mohu to překreslit trochu lépe. Toto jsem měl jenom jako zápis myšlenky.

Datum: 08.01.2018 22:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den

Není mi to úplně jasné, jestli můžete prosím o lepší schéma. Děkuji

Datum: 09.01.2018 10:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak budu mít trochu času, tak to překreslím a popíšu.

Datum: 09.01.2018 10:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak budu mít trochu času, tak to překreslím a popíšu.

Datum: 10.01.2018 22:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ok děkuji.

Datum: 29.01.2018 21:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Připomínám se o schématické zakreslení zpátečky z bojleru do nádrží.

Děkuji

Datum: 31.12.2017 14:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím , tak to mne těší že jsi už spokojený. S tím nastavením jsem také ze začátku bojoval i když mi to nastavil poprvé kamarád (revizák) tak to nebylo ono. Nastavení přes net jsem také musel upravovat třeba dva dni mi to jelo jak má pak to blblo , problém vyřešen po telefonu s p.Bačou chyba byla v týdenním nastavení kde jsem nechal prázdný řádek a pak to blblo prostě tam nesmí být žádný nevyplněný všechny odstranit.

Můj kotel je dc25s a od začátku bojuji se spalinama, ty byli i přes 360°C. Dnes jsem vložil L profil 45x45x300 do odtahové komory(výměníku) na ty plocháče které tam jsou a spaliny mám max 249°C tak snad už mám spaliny vyřešené.

Také jsem zvedl teplotu na zpátečce a kotel lépe spaluje a komora je čistější jen takový prášek.

Topím smrkem 12-16% vlhkost , jeden den jsem si zapisoval spotřebu jen tak pro zajímavost : Nádrže 2x750l byly na 34° na zátop 1/3 kotle 8kg, 1 přiložení 12,5kg 5ks dřeva, 2 přiložení 20kg 9ks dřeva celkem 40kg smrkových polen barák natopený na 21,4 , nádrže na 90 ° Nádrže pak vydrží v tomto počasí jeden a půl dne topit barák.

Škoda že jsem se nechal ukecat na kotel 25 ku také jsem chtěl 32 ale kamoš mi to spočítal na tu 25-ku že to bohatě stačí.Dnes už vím že 32 má lepší výměník než 25. Tak i tak jsem s Atmosem a regulací JER 1 velmi spokojený.

Tak ať nám to hoří jak má.

Zdar Petr

Datum: 31.12.2017 17:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pozoruji, že si zde vyměňujete zkušenosti jako uživatelé regulace JER 1.
Přesto se opět zamíchám do vaši diskuze. Máte trochu představu o tahu vašeho komína? Já jsem řešil podobný problém u kotle C20S. Nejprve jsem odzkoušel regulátor tahu. Výsledek byl ten, že jsem měl dokonale vyvětranou kotelno a pokles teploty spalin tak o 5°C. Proto jsem si vyrobil jednoduchý tubulátor a uzavírací šupák přívodu vzduchu, který je vložen pod kulatým přívodem vzduchu do kotle. Musím velikost průchodu měnit podle počasí, ale spaliny udržím mezi 180 a 215°C. Ve spodní části kotle máte zřejmě t.z. střechu. Do ní lze vyrobit z plocháčů 35 na 5 turbulátor. Od Atmose je docela drahý.

Datum: 31.12.2017 19:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
zdravím , ano trochu přehled o mém komínu mám. Komín 160 nerez 10,8m . Původně jsem chtěl 180 ku ale kominík mi to rozmluvil, že prý by mi to tahalo špalky z kotle. Spaliny jsem řešil již od počátku ,proto jsem dal na stříšku šamot cihlu asi 12cm a teplota spadla cca o 50°. Spaliny se odráží na stěnu spalovací komory a neletí přímou cestou.

Ten turbulátor (brzdič) jsem hledal už dávno ,ale na DC252S v náhradních dílech Atmos jsem ho nenašel.

Na netu jsem našel vychytávku z toho vinklu tak jsem to zkusil a funguje parádně . Opravdu teď mi vyletí spaliny při zátopu max 249° pak klesají.

ten uzávěr přívodu vzduchu vyzkouším , na kolik ho přivíráte cca?

Datum: 31.12.2017 20:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
V příloze posílám nákresy. Já mám přívod vzduchu přivřen na 1/5 až 1/3. Je to ale potřeba odzkoušet podle teplota spalin a teploty vody z kotle.

Datum: 08.01.2018 22:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To opravdu regulátor tahu nefunguje? Co takhle změřit tah? Já měl velké obavy jak to budu mít já se spalinama a naštěstí nepřekročí 180C. Při zátopu ten kotel docela hulí, ale jak se dostane na provozní teplotu, tak nevidím vůbec na komínu, že bych topil. Co se týče spotřeby tak k dnešnímu dni mám spotřebu 7m dřeva, Počítal jsem to že v průměru denně spálím 0,1 m dřeva což je cca 40 kg dřeva denně. Předpoklad je ten že bych měl spálit cca 17 metrů dřeva. Trošku víc to papá než jsem čekal, ale topím od rána 8:00 do 23:00 na 22C. Navíc mám nezateplený barák, nezateplenou střechu, ztráty mám určitě velké.

Nádrže natápím tak na 86 C zkoušel jsem i na 93 C ale to kotel vypne odtahový ventilátor a víceméně jde do útlumu. Stejně do rána teplota v nádržích klesne minimálně o 3 C.

Petr En, nakolik C máš nastavenou zpátečku ?

Datum: 09.01.2018 10:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nepíšu, že by nefungoval vůbec. Pokud jde o mírnou regulaci, tak samozřejmě funguje. Při nadměrném zvýšení teploty spalin v kouřovodu vzroste tah komínu a je přisát studený vzduch, který sníží teplotu a tím i komínový tah. Není však účinný u komínů, které mají tah příliš vysoký.
Tam to prostě nefunguje. Tato moje úprava je vlastně řešení pro tento případ a v provozu je velice labilní. Polohu klapky musím v průběhu topení průběžně při přikládání upravovat. nenašel jsem ale na trhu zařízení, které by reagovalo na teplotu spalin. Věřím, že šikovný elektrikář by dokázal vyrobit regulátor otáček ventilátoru podle teploty spalin, případně s další korekcí podle teploty vody. Ta by ale musela být značně podřadná a její závislost regulovatelná.

Datum: 09.01.2018 10:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nepíšu, že by nefungoval vůbec. Pokud jde o mírnou regulaci, tak samozřejmě funguje. Při nadměrném zvýšení teploty spalin v kouřovodu vzroste tah komínu a je přisát studený vzduch, který sníží teplotu a tím i komínový tah. Není však účinný u komínů, které mají tah příliš vysoký.
Tam to prostě nefunguje. Tato moje úprava je vlastně řešení pro tento případ a v provozu je velice labilní. Polohu klapky musím v průběhu topení průběžně při přikládání upravovat. nenašel jsem ale na trhu zařízení, které by reagovalo na teplotu spalin. Věřím, že šikovný elektrikář by dokázal vyrobit regulátor otáček ventilátoru podle teploty spalin, případně s další korekcí podle teploty vody. Ta by ale musela být značně podřadná a její závislost regulovatelná.

Datum: 12.01.2018 18:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
zdar konečně mám trochu čas tak odpovím , tu zpátečku mám na 70, jinak ty spaliny jsou u tvého kotle jiné protože 32 má jiný výměník. Já jsem minulý týden udělal takový brzdič a super. Dnes konečně testuji a po zátopu max 240. přikládám foto

Datum: 29.01.2018 21:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Ahoj
Co brzdič spalin? Pořád šlape?

Přikládám zde obrázek nátopu horní třetiny první nádrže. Dle obrázku jsem ve 3 ráno dosáhl teploty cca 92 C. Jednotka mě pouští teplo do baráku v 8:00. Od 3:00 do 8:00 dojde k poklesu teploty v nádržích cca o 5C, dělá ti to taky?

Datum: 03.02.2018 10:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Ahoj, nějak nestíhám. Brzdič šlape, ale je rozdíl v tom jestli topím já nebo můj syn.Já jsem udělal max 279° syn do 300° Včera jsem přenastavoval regulaci na thematronic.eu takže k tvé otázce na graf se moc nevyjádřím protože ve starém (thematronic.cz) nebyla možnost sledování stavu soustavy vyjádřeného grafem. Zatím se s novou appkou seznamuji, ale ty grafy jsou opravdu super. Nastavení je také vylepšené oproti staré se dají nastavení dnu a teplot kopírovat do dalšího dne takže super. Zítra udělám sken grafu a za 24h a pošlu. Připínám graf soustavy od včerejška. Zdar Petr

Datum: 05.02.2018 19:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak jsem Vám již zde uvedl a předložil nákres, dosahuji snížení teploty spalin zmenšením vstupního otvoru pro vzduch. Dosahuji tak výstupní teploty do kouřovodu okolo 200°C. Velikost otvoru však musím podle počasí a změny komínového tahu upravovat. V těchto kotlech, zejména s nižším výkonem není opravdu moc místa pro turbulátory. Jinak můžete hledat inspiraci na stránkách ATMOSu v rubrice náhradní díly.

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 05.02.2018 20:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Pomohl brzdič z řetězů a hlavně , regulace teploty spalin na základě teploty kotle a spalin a dost pomohl i regulátor tahu. Teplota spalin je daň za výměník, co má vodu jen z jedné poloviny.

Datum: 11.02.2018 16:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
K již zde uvedené vložce k průchodu k ventilátoru jsem použil zavěšení řetězu. Vzhledem k tomu, že kotel ATMOS C20S má na pravé straně ovládání zatápěcí klapky, jsem mohl použít jen jeden řetěz. síla drátů 8mm a šířka oka cca 30mm. Po dvoudenním provozu se dá říci, že teplota spalin se snížila o cca 20°C, při zachování výstupní teploty vody z kotle (88°C +- 3°C). Na výkon a účinnost to zřejmě nemá velký vliv, ale funguje to.

Datum: 03.02.2018 10:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Ještě graf Aku

Datum: 05.02.2018 21:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mohl by jste mi poskytnout soupis funkci nebo příručku k JER-1.
Chtěl bych se podívat, zda by tam nebyla funkce, která by mohla aktivovat přepnutí zpátečky z krátkého na dlouhý okruh u akumulace. Ještě vám ho dlužím. chtěl jsem to kreslit za pomoci termostatu připojenému k vrchu nádrže, ale JER a ACD si jsou funkčně značně podobné a tak si myslím, že by to mělo jít na řízení i přes JER.
email: .

zobrazuji 1 - 30 z 69   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czKoupě nemovitosti zatížené exekucí: Jak postupovat, abyste minimalizovali rizikaPraha by měla zanést do Metropolitního plánu metro na ŽižkovPřihlaste svou firmu, školu nebo obec do soutěže Přeměna odpadů na zdrojeBarevnost okna dotažená k dokonalosti