Kotelna na TP a plyn?

Autor: Luboš Luboš
Datum: 11.09.2017 02:39
uživatel: 116804

Dobrý den,

prosím znalé o rady. Máme větší dům, kde je instalovaný kotel na tuhá paliva Atmos C50S. Pro lepší komfort uvažujeme o předělání zdroje na plyn. Rád bych před touto investicí měl však jasno v hlavě a uspořádal si náročnost této akce. Vše bude samozřejmě dělat odborník (ci), ale chci předem vědět, co mě bude čekat. Proto bych měl pár otázek:

- je možné mít v jedné soustavě více zdrojů, konkrétně právě kotel na TP a zároveň i kotel na plyn?

- je nutné vyčlenit ještě jednu místnost na druhou kotelnu (plyn) nebo mohou být oba zdroje v jedné kotelně? Případně co je nutné dodržet? (toto se mi z logického hlediska moc nezdá, ale nevím jaké jsou dnes možnosti a jaké jsou požadavky požárníků a předpisů, nerad bych z domu udělal raketu s jednosměrnou letenkou na Měsíc:)

- jaké jsou možnosti přepínání mezi kotli, co by bylo dobré si nechat udělat? Na co bych neměl zapomenout?

- nyní je celý dům na jednu větev (tzn. radiátory v přízemí "za sebou" a na asi 4 místech jsou stoupačky nahoru. Myslím si, že by bylo dobré nechat předělat na více větví, je nějaké doporučení, podle čeho se řídit, jak větve soustavy udělat? Dům je patrový, v budoucnu možná i půdní vestavba, v každém patře 5 místností a soc. zař.

Rád bych měl moderní kotelnu, která bude už něco umět, zároveň bych rád zachoval kotel na TP pro případ nebo příležitostné topení... a samozřejmě zároveň za rozumný peníz (tím myslím ne kotelnu za půl milionu:)) Budu velmi rád, pokud mi poradíte na co nezapomenout, na co si dát pozor a jaké vychytávky by byly dobré. Kontaktoval jsem již několik topenářů a vždy by bylo sděleno něco ve smyslu "jak to šéfe budete chtít, tak to uděláme" a jeden doporučí to a druhý zase tohle... Tak sháním a hledám informace.

Zároveň bych vás rád požádal o rady, jaký plynový kotel zvolit, typ, značku, klasický kotel, turbokotel??? Uhlí jsme spálili ročně kolem 18-20t (ano, 20 tun), ale nyní jsme vyměnili stará netěsná dvojitá okna (z 80-tých let) za plastová Salamander s 3-sklem, takže předpokládám určitou úsporu. Lze dle tohoto nějak odhadnout spotřebu plynu? Našel jsme zde kalkulačku, kde mi to vypočítalo, že pokud jsem spálil 20t LOR1, že by to mělo být asi 300GJ, což v přepočtu na plyn by dělalo nějakých 90tis. za sezónu, což je tedy darda:( Ještě že nás bydlí více rodin, které se podělí:)

Tak děkuji moc za rady.

Jo a časem uvažujeme i o kolektorech na střechu domu, ale to nevím, zda s tím úplně souvisí.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pavel Bozek18.09.2017 18:35
Jozef Homola17.09.2017 21:42
Luboš Luboš17.09.2017 21:19
Jozef Homola17.09.2017 19:04
Luboš Luboš17.09.2017 18:25
Vladimír Křen15.09.2017 15:58
Luboš Luboš15.09.2017 13:15
Stanislav Vinklárek14.09.2017 07:18
Vladimír Křen14.09.2017 06:40
Luboš Luboš13.09.2017 23:58
Jiří Kubíček12.09.2017 11:40
Jaroslav Dítě12.09.2017 11:29
Jozef Homola12.09.2017 10:14
Jiří Kubíček12.09.2017 09:52
Luboš Luboš12.09.2017 09:32
Jiří Kubíček11.09.2017 21:07
Luboš Luboš11.09.2017 21:07
Luboš Luboš11.09.2017 21:02
Luboš Luboš11.09.2017 21:00
Stanislav Vinklárek11.09.2017 13:02
Jiří Kubíček11.09.2017 12:27
Jozef Homola11.09.2017 07:41

Datum: 13.09.2017 23:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě nějaké rady prosím? Zatím se toho moc nevyřešilo... Jaký kotel byste doporučili a jakou regulaci?

Autor: Vladimír Křen
Datum: 14.09.2017 06:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100035
reakce na ...
Není se čemu divit. Máte instalovaný kotel jako hrom. Nikde jste nenapsal jaká je tepelná ztráta. Chcete instalovat plynový kotel a pokud chcete plynem plnohodnotně topit musí se zde vyrobit odpovídající množství energie a to v plynu bude taky něco stát. Odpovídající postup je ponechat zatím jenom kotel na tuhá paliva a postupně zateplovat. Začít u posledního stropu, to se projeví opravdu nejvýrazněji. Potom následuje to ostatní. Až se zateplení výrazně projeví na spotřebě paliva pro původní kotel je reálné uvažovat o plynovém kotli. Výměna stoupaček vám nic neušetří, doplnění základních regulací vám pomůže reagovat na změny po zateplení.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 14.09.2017 07:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Současný kotel má max. výkon 48kW. Plynový by měl mít méně - cca 30-35kW. Jestli obyč nebo kond. to již popsal p. Homola.
Regulace - termohlavice na radiátorech - nemusí být úplně všude, ale další byste už měl konzultovat s projektantem vytápění.

Datum: 15.09.2017 13:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Našel jsem nějaké starší podklady, kdysi byly TZ spočítány na 75KW, radiátory jsou měněny před cca. 7 lety a celkem mají výkon 50KW (v některých místnostech v patře je podlahové topení teplovodní, v suterénu se nyní dělají nové podlahy se zateplením a podlahovým teplovodním topením). Topení zcela dostačující, i při -15 bylo dostatečně vytopeno.

Možná blbá otázka, ale jak je možné když kotel na TP má 48KW tak plynový by stačilo 35KW?

Autor: Vladimír Křen
Datum: 15.09.2017 15:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100035
reakce na ...
V největší zimě topíte kotlem na tuhá paliva do celkové doby 8 hod. To znamená že kotel vyrobí za 8 hod 48x8=384 kWh tepelné energie. Plynový kotel nepotřebuje stálou obsluhu a stejné množství energie vyrobí za celých 24 hod. To znamená že potřebuje výkon 384:24=16 kW. Dále zde zajišťujete topný výkon pro ohřev TUV. Tak že výkon 35 kW je opravdu dostatečný s výkonovou rezervou. Doba provozu kotle na tuhá paliva je jenom přibližná skutečnost znáte vy.

Datum: 17.09.2017 18:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jelikož přikládá více lidí, udělali jsme si "statistiku" přikládání, abychom věděli, kolik se kdy spálí.

V přechodném období, tj. většinou záři až říjen a duben až květen se zatápí pouze odpoledne a v noci se nechá vyhasnout. Tím se spotřebuje cca. 30 - 60kg uhlí (dle teploty).

V zimním období, tj. listopad až březen se topí celý den a spálí se za ten den cca. 80 - 130 kg uhlí (dle teploty).

Celkem tedy za sezónu těch 18-20t uhlí. Do kotle se vejde cca. 40kg uhlí, máme tak nějak vypozorováno, že kotel spálí 10kg uhlí za cca. 2h, při plně naloženém kotli v noci vydrží kotel cca. těch 8-10h do vyhasnutí. Většinou se ale přikládálo ještě na žhavé, aby se nemuselo zatápět.

Jestli tomu dobře rozumím, v největší zimě se topí ale 24h, tj. celý den. Je pravdou, že když dohořívá, má asi kotel menší výkon, ale i tak kdyby se uvažovalo o topení na vysoký výkon třeba 20h denně, tedy by kotel vyrobil 20x48=960 kWh ne? Toto je samozřejmě včetně ohřevu TUV v topném období, kdy se elektřinou vůbec neohřívá a vše jde z kotle.

Tedy z tohoto my ale vychází, že plynový kotel by měl mít kolem 40kW výkonu, aby měl dostatečný výkon v největší zimě. Nebo se pletu? A domnívám se, že je lepší mít plynový kotel trochu naddimenzovaný, jelikož u plynového kotle lze jet i dlouhodobě na nižší výkon, alespoň tak mi to jeden topenář řekl.

Autor: Jozef Homola
Datum: 17.09.2017 19:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
130 kg x 3,4 kWh/kg = 442 kWh/den

to je 18,4 kW čistý výkon do domu

Když to podělíme účinností plynového kotle 0,9
Tak to je 20,5 kW
Z toho plyne, že plynový kotel 24 až 28 kW zcela postačuje.
Uvedu příklad:
Panelák 4 podlaží (nezateplený) vchod o 8 bytech (4x 3+1 a 4 2+1) spotřeboval průměrně za topnou sezónu na topení těch vašich 300 GJ plus mínus něco podle daného roku a to mám z ciferníku kalorimetru na patě a v oblasti výpočtové pod -15°C. Denní špičková spotřeba na kalorimetru v zimě byla asi 540 kWh.

Datum: 17.09.2017 21:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak teď mám zamotanou hlavu úplně, jsou zde dva výpočty a každý diametrálně odlišný.

Můžete mi vysvětlit těch 8h jak psal p. Křen? Tomu moc nerozumím, ale jeho výpočet s těmi 8h je velmi podobný tomuto Vašemu, který je také logický. Dle tabulek a účinnosti kotle jsem také vypočítal výkon 1kg uhlí na cca. 3,5kwh, tedy tento Váš výsledek v tomto směru sedí.

V tom případě ale, když se nad tím zamyslím, kotel má výkon 48kW, když pálí 130kg denně tak je skoro pořád plný (pravda, nepřikládá se každou chvíli, ale až po vyhoření cca. 80%, ale i tak to podle mě moc na výsledku nemění) a jak je tedy možné, že dá jen oněch cca. 20kW?

Datum: 17.09.2017 21:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pro správné kalkulace je potřeba vycházet z reality a tudíž z účinností jaké doma můžete dosáhnout při spálení uhlí za sezónu a ty jsou na hony vzdálené zkušeben, kde se přisává teplý vzduch pro spalování 25°C (doma i -15°C), kde se měří až po 2 hodinovém provozu na parametrech kotle a to kotle nového. Ten nemá zaneseny vnitřní plochy výměníku (byť nepatrně), ten nemá zanešeny venkovní teplosměnné plochy sazemi a taky netopí přerušovaně a nemá nadměrný komínový tah. Takže suma sumárum kolem té výtěžnosti 3,5 kWh z kilogramu uhlí můžete počítat a to ze suchého uhlí.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 11.09.2017 13:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Pokud bych měl kupovat nový plyn. kotel tak bych jsem se vyhnul značkám které jsem již měl a zklamaly mě - Dakon a Buderus.
A dal bych šanci české Thermoně - thermona.cz
Pokud by to bylo jen trochu možné, šel bych na vašem místě i do kotlíkových dotací.
A už bych ani neuvažoval o žádném kotli na tuhá paliva - ceny tuhých paliv nejsou nízké a uhlí stále zdražuje....

Zároveň bych si našel energ. poradce - při velkém odběru plynu je to hodně zajímavé řešení když máte po ruce někoho kdo dlouhodobě sleduje situaci na trhu a hájí zájmy svého klienta.

Úspora při výměně oken - jejich prodejci tvrdí že ušetříte až 31% za teplo, ale našel jsem i číslo 7% - což odpovídá zhruba poměru plocha oken/obálka domu (=plocha podlahy + fasády + plocha posledního stropu).

Datum: 11.09.2017 21:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Okna jsou jen perlička, ty vyměnit potřebovali jako sůl, takže to beru jen jako "bonus". Co se týče kotlíkových dotací, tak ty nehrozí, protože náš dům je veden jako objekt občanské vybavenosti a na tento nám dotace nedají a ostatní spolumajitelé nemají moc chuť řešit změnu.

O kotli na TP uvažuji z toho důvodu, že je asi 5 let starý a když už je... tak bych ho tam nechal co kdyby... pak rusko zavře plyn a budu moci topit alespoň dřevem:) Nikdo neví co v dnešní době bude... Takže určitě nechat a nepoužívat než vyhodit a pak zmrznout.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 11.09.2017 12:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, vy byste měli především řešit zateplení domu a nepřemýšlet o investici do kolektorů, které vám toho moc neuspoří a mají význam především při ohřevu TV. V plynu vám ta útrata kolem 80-90 tis. určitě hrozí. Co se týká těch nových oken ve starém domě, bez zateplení stěn bývá pak často problém s plísněmi, protože dům je utěsněn a s omezenou infiltrací, musí se pak častěji a lépe větrat, takže s tou úsporou je to takové všelijaké.

Datum: 11.09.2017 21:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

děkuji za reakci. O tom jsme také uvažovali, ale bylo mi několika firmami řečeno, že při síle zdí (plná cihla) 70 - 90 cm je zateplení zbytečný luxus a že by tedy nedoporučili.

Datum: 11.09.2017 21:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je nějaký vtip, co to bylo za firmy ? Z čeho přesně je to zdivo postavené ? Strop nebo střecha posledního vytápěného podlaží jsou zateplené ?

Datum: 12.09.2017 09:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vtip to není, měli jsme tu dvě stavební firmy a všichni se shodli na tomto - zateplení není nutné, zdi jsou dostatečně silné a izolující, investice do dodatečného zateplení by měla velmi dlouhou návratnost.

Nicméně tu odbíháme trochu od tématu.

Datum: 12.09.2017 09:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, nenapsal jste, z čeho je to zdivo postaveno. Jestli to je nějaký starý materiál jako obyčejné cihly nebo kámen, pak je úplně jedno, jestli je ta stěna silná 45 cm nebo 80 cm, pořád má mizerné izolační vlastnosti, jen součinitel prostupu tepla není třeba 1,4 W/m2K, ale 1,1 W/m2K, což je ale pořád hodně daleko do hodnot běžných po zateplení nebo u novostaveb, které se pohybují kolem 0,2 W/m2K, takže i takové zdivo si 100% zaslouží zateplení a TZ domu se vám podstatně sníží. Jestli vám někdo z nějaké stavební firmy říká něco jiného, tak k tomu měl pravděpodobně jiné důvody, které ale se snížením TZ nesouvisí, nebo tomu vůbec nerozumí a mluví nesmysly.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 12.09.2017 11:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Víte, ono to se zateplením starých staveb není tak jednoduché. Většinou mají žádnou, nebo porušenou hydroizolaci. Když je zabalíte do tepelné izolace, tak z nich uděláte skleník na tropické rostliny. Něco jiného je zateplit stropy, či šikminy někde v podkroví. Dále ají většinou kamenný cokl, tak že se s dodatečnou izolací stejně těžko dostanete pod úroveň podlah. Pokud není řádná hydroizolace, tak po zateplení bude plíseň, ale tepličko.

Datum: 12.09.2017 11:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bavíme se o zateplení silných starých zdí obecně, samozřejmě, že kontaktní zateplení předpokládá, že do zdiva nevzlíná vlhkost. Jinak je potřeba rozlišovat plíseň uvnitř konstrukce (na rozdíl od plísní uvnitř domu na stěnách), která právě vzniká, když je zdivo mokré nebo je složení za sebou jdoucích materiálů z difúzního hlediska takové, že vám někde kondenzuje uvnitř zdiva vlhkost, ale to není případ zateplení starého zdiva, to lze úplně bez problémů klidně zateplit z venkovní strany polystyrenem. Navíc zdivem odchází procentuálně velice malé množství vnitřní vlhkosti.

Možná ale máte na mysli plíseň vznikající na vnitřní povrchu stěn uvnitř domu, ze které se často z neznalosti viní venkovní zateplení, což je ale nesmysl a často se tím ohánění firmy, které upřednostňují jiné materiály pro zateplení, než polystyren. Tyto plísně vznikají hlavně v místech, kde je nízká vnitřní povrchová teplota zdiva, tedy u starého nezatepleného zdiva a hlavně na severních stranách domu a v místě styku konstrukcí, kde jsou největší tepelné mosty. Právě zateplení zdiva je nejlepším lékem na tyto problémy, protože se tím zvýší vnitřní povrchová teplota zdiva. Samozřejmě je potřeba taky dobře větrat, především u utěsněných domů s omezenou infiltrací (domy s novými okny, parozábranou ve stropě atd.).

Datum: 12.09.2017 10:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ty firmy mají pravdu jenom v tom, že zdi jsou dostatečně silné. O tom jak izolují například s odporem 0,9 je k smíchu. Co kdyby to bylo 2x nebo 3 x lepší? Samozřejmě ne vždy je to pěkné ale to si musíte rozhodnout sám.

Datum: 11.09.2017 07:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jen tak letmo jsem to přepočítal a vyšlo mne, že při vložení reálné účinnosti by to v tom plynu mohlo být i přes 100 tisíc. Sezónní účinnost toho kotle na TP nebyla větší než 70%, takže do domu bylo dodané 20 000 x 3,4 kWh/kg = 68 000 kWh. To když podělíme velmi dobrou reálnou účinností kondenzačního kotle(0,9, jestli to dovolí otopná soustava) tak budete potřebovat 74 444 kWh v plynu. Plyn má spalné teplo 10,5 kWh/m3 a pak to vyjde 7090 m3/rok. Teď už stačí vynásobit cenou za kubík plynu.
Dva kotle v jedné kotelně mohou být ale musí to být správně naprojektované.

Datum: 11.09.2017 21:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

děkuji za reakci. Při mých výpočtech jsem vycházel z informací od výrobce kotle a z webu. Nějak jsem si neuměl představit, že by v jedné kotelně mohl být kotel na TP a zároveň kotel plynový.

Autor: Pavel Bozek
Datum: 18.09.2017 18:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125355
reakce na ...
nekdo tady uvadel at rozhodne nejdete do Dakonu a Buderusu.Ma spatne zkusenosti.
Je to kazdeho nazor.U mne funguje buderus 15 let s jednou poruchou ktera se po 5 letech zjistila ze poruchou nebyla.minimalni servisni naklady .
ale hovorim o kotli litinovem klasickem.
A v kotelne pouzivat kotel na TP a dalsi na plyn.Tak si predstavte ze tu nejde vubec o tom jak bude zapojeny sam to delat nebudete .Ale te prach od uhli vsecek nasaje plynovy kotel .Dalsi dusledky jsou jasne.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czVětší rekonstrukcí prošla v posledních letech polovina českých domácnostíElektrifikovaná dálnice v NěmeckuČeši se doma hádají kvůli pokojové teplotěJak správně zazimovat závlahový systém?