Topení AUTOMAT - samotíž

Autor: Mirek Lád
Datum: 11.09.2017 17:00
uživatel: 107082

Dobrý den, měl bych několik dotazů, ale nevím jestli někdo dokáže odpovědět.
Strýc 65 let si nechal namontovat automatický kotel (attack fd25 ne na dotace) a topí v tom dle mě nějak podivně a já bych mu chtěl pomoci, protože topenář a elektrikář se k tomu moc nehlásí...
Připadne mě, že dělají pouze jedno zapojení a tím, že tam chtěl nechat samotíž jim zamotal hlavu a oni nevědí co a jak.
Něco jsem na diskuzi již přečetl a také u něho v kotelně vyzkoušel, ale nějaké dotazy mám.

1) Kotel - kotlový okruh čerpadlo Alpha2
2) Radiátory - radiátorový okruh - čerpadlo grunfos a trojcestný ventil a řídící jednotka Adex Comfort (čidla adexu - černé na okruhu radiátor, červené na výstupu z kotle a modré na zpátečce).
3) Samotížný okruh - vypnuté obě čerpadla.

Pokud topí kotlový okruh na 60°C (kotel topí dobře na PID režim, spaluje uhlí na prášek) - na řídící jednotce ADEX teplotu TMIN 30°C a TMAX 60°C pro radiátory (obě čerpadla jedou), tak pokud je delší dobu trojcestný ventil uzavřen (ten je řízen pokojovým termostatem), hlavně v přechodném období, tak nastává to, že mu to topí samotížnou spátečkou (tedy teplá voda se tlačí do horního patra ) a teplota se v místnostech nedá regulovat - přetopeno.

1)dotaz - čím se to dá odstranit - špatné zapojení od topenáře... uzavřít zpátečku samotíže nejde, maximálně přivřít ventilem

Proto přistoupil k topení v automatu na samotíž, kterou si ponechal, ale to se mě vůbec nelíbí. V kotli topí na 35°C teď v přechodném období a je spokojen,
dům nemá přetopen a spotřeba uhlí malá. Ještě přivírá oba ventily samotíže, aby tak rychle necirkulovala voda.

2) Můžete mi tady dát nějaké vyjádření ohledně takového topení? Ode mne si to nenechá vysvětlit. Dle mě si může tímto topením poničit kotel (i když je to litina) a spalinové cesty.

Děkuji za jakoukoliv odpověď, nechám mu to přečíst.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Mirek Svejda14.09.2017 20:15
Mirek Lád14.09.2017 18:18
Mirek Svejda14.09.2017 10:24
Stanislav Vinklárek14.09.2017 08:16
Petr Much14.09.2017 08:02
Mirek Lád13.09.2017 21:35
Mirek Svejda13.09.2017 20:36
Mirek Lád13.09.2017 18:38
Mirek Lád13.09.2017 18:30
Mirek Svejda13.09.2017 17:49
Jaroslav Dítě13.09.2017 13:13
Stanislav Vinklárek13.09.2017 12:36
Mirek Lád13.09.2017 11:21
pavel pas13.09.2017 03:48
Mirek Lád12.09.2017 21:37
Jaroslav Dítě12.09.2017 18:15
Mirek Lád12.09.2017 14:40
Stanislav Vinklárek12.09.2017 07:26
Mirek Lád11.09.2017 18:04
Stanislav Vinklárek11.09.2017 17:14

Datum: 13.09.2017 13:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Fotogalerie:
V tomto místě jsou trubky propojeny? Pokud ano, docházi zde opravdu k cirkulaci. Co se týče ohřevu TUV, tak při odstranění čepadla se bude nabíjet pouze při provozu kotlového čerpadla.

Datum: 13.09.2017 18:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den, ne nejsou propojeny, schéma jsem použil tady z nějaké jiné diskuze a trochu poupravil. Snad takto, zkusím ho předělat a ještě popsat.

S tím počítáme, když pojede kotlové čerpadlo, tak se bude dobíjet bojler. Kotlové čerpadlo pojede vždy, když se bude topit na regulaci.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 13.09.2017 20:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Dobrý večer
Vidím tady dva základní problémy. Jednak jste zapojení nakreslil natolik nepřehledně, že zřejmě nikdo nepochopil jak je to opravdu propojené. Druhý a hlavní problém je, že jste použil zapojení pro AN, ale tu jste zablokoval. Jde o to, že kotlovým okruhem MUSI protékat voda bez ohledu na polohu směšovacího ventilu. Tak jak to máte zapojené jde kotlové čerpadlo do zkratu, pokud je trojcestný ventil uzavřený.
AN zde totiž kromě akumulace funguje i jako anuloid.
Takže máte dvě možnosti
1) vrátit do systému AN. To je taky doporučené hned v úvodu manuálu a osobně nechápu proč ji nepoužíváte
2) použít některou z doporučených variant bez AN.
a) vyhodit oběhové čerpadlo a ZK před bojlerem. Kotlový okruh se bude uzavírat přes bojler a směšovací ventil bude podle potřeby odsávat teplo do topného okruhu. Okruh bojleru, ale nesmíte blokovat
b) použít čtyřcestný směšovací ventil
c) použít zapojení s anuloidem
Navíc mám pocit, že si neuvědomujete jak funguje topný okruh. To co tam máte nakreslené červenou čarou jako chybu je normální funkce směšovacího ventilu. V krajní poloze směšovacího ventilu (minimální teplota oběhu) se má veškerá ochlazená voda vracet zpět do okruhu.
Jinak doporučuji přečíst si návod. Minimální povolená teplota vratné vody je 65C. Což znamená, že by jste tam měl mít i termostatický směšovací ventil (v doporučených zapojeního ho používají). Tím Vaším topením na 35C ubližujete kotli. Kromě toho není vhodná ani otevřená expanze.

Datum: 13.09.2017 21:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za rady,
schéma jsem tady pořídil, budu to muset rozkreslit. Sháním info pro strýce, který tomu rozumí ještě méně než já.

Já rozumím topnému okruhu. Trojcestným ventilem prochází převážně vratná voda přimýcháva se teplá.
Zítra se pokusím nakreslit schéma a budu moc rád pokud se mi k tomu ještě jednou vyjádříte. U mě dochází k jevu, že v topném okruhu je voda na výstupu studenější než vratná voda z radiátorů, jak jsem to napsal, tak to vypadá jako totální kravina, ale je to tak, protože se tam přimýcháva voda z kotlového oběhu a nééééé stoupačkou (nepustí ji tam trojcesťák), ale tou 2" zpátečkou, kterou nemáme uzavřenou a máme ji společnou jakoby pro oba okruhy. Něco podobného se stávalo, když byly nahřáty AN!!! Nyní mě to dochází, strýc říkal, že pokud měl nahřátý celý systém, tak mu ke stejnému jevu také docházelo!!! Zkusím to nakreslit a posat lépe. Mac děkujeme za odpověď

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 14.09.2017 08:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Fotogalerie:
Na vašem místě bych nic nekreslil a mrkl do návodu k Adexu - je tam spoustu schemat ze kterých lze vycházet - http://www.ktr-adex.cz/comfort_r/Navod%20CR23_A4.pdf

Např. č. 8 je v podstatě to co potřebujete - viz obr.

Autor: Petr Much
Datum: 14.09.2017 08:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123057
reakce na ...
z jakého důvodu není vhodná otevřená expanze ? Pominuli ztrátu vody..
Litinové kotle fungovaly desetiletí s otevřenýma expanzema naprosto bez problému

Datum: 14.09.2017 10:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den
Prakticky stejné schéma je i na stránkách attack
http://www.attack.sk/public/media/93487/Hydraulicke_schemy_zapojeni_kotlov_ATTACK_CZ_05_2017_A5_web.pdf
Obrázek 1 je pro variantu s AN. Všimněte si, že že mezi kotlem a AN je vždy termostatický ventil pro regulaci teploty zpátečky.
Obrázek 36 je pro variantu bez AN a s regulací. Za kotlem je opět směřovací skupina s termostatickým ventilem. Kotlový a topný okruh jsou odděleny anuloidem.
Pokud sháníte argumenty, tak strýci ukažte manuál.
Na Vašem obrázku jsem si všiml další chyby. K čemu tam máte zpětnou klapku nad modrým čidlem ? Nějak nemohu příjít na to, jak donutíte systém k průtoku ve směru ZK. Ta tam nemá co dělat. Touto trubkou se má vracet směrem dolů ochlazená voda do AN nebo kotle. Díky tomu musíte mít otevřenou tlustou zpátečku.
Na obrázku máte oba ventily pro AN zavřené. To může skončit destrukcí AN. Jeden z ventilů MUSI být otevřený.
Otevřená expanze je drobnost. Dostávají se pres ni rozpuštěné plyny do okruhu. U starých systémů s litinovým kotlem, litinovými radiátory a rozvody z 2" trubek to bylo jedno.

Datum: 14.09.2017 18:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za rady, ale to schéma je tak trochu špatně zakreslené a já vás tady matu. Omlouvám se!!!

Ta zpětná klapka je namalována obráceně (do nádrží se voda dostala, ale z nádrží zpátečkou nikoliv), byla tam dodána ze stejného důvodu jako bych ji potřeboval na 2" zpátečce. Ten důvod je pokud byly natopeny nádrže, pak voda ze spodní části natahovalo červené čerpadlo a ta se přes trojcestný ventil, i když byl uzavřen (na stoupačce) dostávala do topného okruhu.

To stejné se nyní děje i s tou samotíží. Jinak děkuji za vysvětlení, chybí tam opravdu termostatický ventil na zpátečce, topenář co to dělal strýci, to prý také věděl, ale říkal, že tam nemusí být, litina to prý snese.... Bohužel.

Postup zvolím následovný - nechám dodat termostatický ventil na kotlový okruh, aby se do kotle vracela voda minimálně 60°C a nechám přepojit a úplně odpojit samotíž. A uvidíme jak to bude vypadat.

Do topného okruhu se nebude dostávat nechtěná teplá voda a do kotle pak pojede teplá voda k podpoře dobrého spalování a nebude docházet ke kondenzaci. Moc děkuji a ještě jednou se omlouvám.

Datum: 14.09.2017 20:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer
S tou zpětnou klapkou je to divné. Nevěřím tomu, že by se v dobře zapojeném systému dostávala do okruhu teplá voda ze spodu nádrže. Spíše tam máte nějakou další chybu. Máte např. správně orientovaný trojcestný ventil ? Netočí servo opačně ? apod. Projděte celé zapojení. Vyzkoušejte ruční ovládání trojcestňáku a po zatopení sledujte kudy postupuje teplá voda
Jinak odstranění samotížných trubek je rozumné. Při takto velkém průměru uzavření ventilu v podstatě nezabrání přenosu tepla.

Datum: 11.09.2017 17:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
1) kotel Attack - má malý výměník - jen 31litrů takže žádné zázraky nečekejte při kombinaci se samotíží a tím pádem patrně velkým objemem vody v systemu

2) regulace - termohlavice na některých radiátorech jsou prostě nutnost - viz to přetápění ..

ps: uvítáme schema současného zapojení

Datum: 11.09.2017 18:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Stáhl jsem si tady takové zapojení a trochu předělal.
Čím myslíte, že má pouze výměník 31 litrů a nemá čekat zázraky? Bude to špatně regulovat?
Co to topení na 35°C?

Děkuji z reakci.

Datum: 12.09.2017 07:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V podstatě je problém v regulaci - přetápění, ovšem nevím dle vašeho popisu jestli je přetopeno i při zavřených radiátorech - topí silné trubky?
Topení na 35C - u některých návodů hořáků se doporučuje min. topit na 60C, aby měl hořák "dobré podmínky". Ale když je namontován Adex, měl by se logicky využívat; možná by pomohlo namontovat zpětnou klapku aby netopila zpátečka, ale více asi neporadím.

Datum: 12.09.2017 14:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Při regulaci je silná 2´´ trubka stoupačky uzavřena!
Voda z kotle jde kotlovým oběhem k třícestnému ventilu, který řídí ADEX a termostat z pokoje (pokud je delší dobu uzavřen, že není potřeba topit do místností) pak se vrací zpět do kotle.
Zde asi nastává ten problém, protože pak se moc ohřívá 2´´ zpátečka (tu nelze samostatně zavřít - teď mě napadlo, jestli by nepomohlo mítro zpětné klapky přivření ventilu a tím omezení průtoku na spátečce???) a teplá voda se tlačí do radiátorového oběhu a dům se tímto způsobem přetápí. Nedokážu to lépe vysvětlit jako nedokážu strýci vysvětlit, že to pit na 35°C je totální nesmysl (dehtování atd...)

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 12.09.2017 18:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
K čemu slouží propojení mezi nuceným okruhem a zpátečkou (nad modrým čidlem, vedle zpětné klapky)?

Datum: 12.09.2017 21:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To sloužilo k AKU nádrži, mám ji odpojenou.

Autor: pavel pas
Datum: 13.09.2017 03:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119755
reakce na ...
Čerpadlo Alpha2 bude mít roční spotřebu cca 500kč.To se vyplatí tohle řešit kvúli pětikilu??

Datum: 13.09.2017 11:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tady nejde o žádnou pětistovku.
Regulace nefunguje jak má a dnes v noci jsem konečně u strejdy zjistil proč...

Radiátorové čerpadlo si přicucává vodu z 2" zpátečky z kotlového okruhu, když se voda vrací do kotle kotlovým okruhem. Bude muset nechat přepojit kotlový okruh přímo do kotle (vynechat 2" zpátečku) a zavřít ventilem samotíž jak stoupačku, tak zpátečku!!! Snad to tak bude a konečně bude ta regulace k něčemu... jinak mě zabije...

Ještě bych se chtěl zeptat jestli není čerpadlo pro bojler zbytečné? Kdyby to tam měl místo čerpadla propojené. Jela by tam voda jak do kotlového okruhu, tak do bojleru, tedy jestli to takhle nějak funguje. Dík za všechny rady a čas, který mě a strýci věnujete.

Datum: 13.09.2017 12:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Když jsem se pozorněji na schema znovu podíval - tak to vypadá že se Vám tam teplá voda točí dokola ... - viz obrázek.
Projektant by na celém schématu našel patrně i další chybky.
ps: čerpadlo bojleru zkuste vypnout - elektricky, pokud se i nadále bude bojler nahřívat, je tam asi zbytečné.

EDIT: bohužel se obrázek po zvětšení dole ořeže .... :-((

Datum: 13.09.2017 17:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mohu se zeptat proč si vymýšlíte vlastní špatné zapojení ? Nebylo by vhodnější použít to, co doporučuje výrobce ? Tak, jak je to nakreslené to nemůže fungovat. Jako první věc by jste si měl ujasnit, zda chcete používat AN. V každém případě to jak Attact tak Atmos doporučují. Bez AN by bylo vhodnější použít čtyřcestný ventil.

Datum: 13.09.2017 18:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Strejda měl AN, plechovej kotel a adex - jeden okruh kotlovej + AN a druhej radiátorovej. Po vypnutí čerpadel a AN mohl topit i samotíží, protože je starší a nechtěl zatápět každý den, tak si koupil automat.

Topenář mu řekl, že ponechá regulaci jak je (attack, adex) a bude to fungovat a regulovat jak má a že AN odpojí, ale nechá je v kotelně. (Má je vypojené - uzavřeny ventily)

Voda se tam netočí, ale pouze se přimýchává teplá voda z kotlového oběhu přes samotíž do radiátorového okruhu Trojcestný ventil uzavřen - topná voda se vrací zpět do kotle, ale přes tu zatracenou zpátečku se dostane do druhého okruhu.

Jinak pokud vypnu čerpadlo k bojleru, tak mě přes něj voda neprojde a bojler není natopený.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czPardubice v roce 2018 dokončí investorskou soutěž na areál TeslyDům v drsné přírodě kterému nevadí, když okolí zapadne sněhemVIDEO: Blower door test vám řekne, zda vaše dřevostavba vyhoví na vzduchotěsnostSchiedel UNI ADVANCED – komín s inovovanou keramickou vložkou