Protherm zhasinanie plamena iba pri ohreve TUV

Autor: Peter Petrak
Datum: 12.09.2017 11:47
uživatel: 126003

Dobry den,
odsledoval som zvlasne chovanie mojho plynoveho kotla pri ohreve TUV a nezda sa mi to ako normalne chovanie. Kotol je Protherm Lev 28 KKO v.18, ma cca 8 rokov.

Pri ohreve TUV sa najprv zapne cerpadlo cca 30 sekund a nasledne sa zapali plamen ( ikona plamena svieti) a po cca 10 sekundach kotol chce zvysit vykon ale v tom momente plamen zhasne a pocujem len take "vyfuknutie", chvilu na to sa zase zapne plamen, hori cca 10 sekund a kotol ide zvysit vykon a opat zhasnutie/vyfuknutie atd... Toto sa opakuje 3-4 krat a az nasledne plamen pri zvyseni vykonu kotla nezhasne a kotol predpokladam zohrieva maximalnym vykonom zasobnik vody (TUV) az kym nieje zohriata na pozadovanu teplotu 42C. Skusal som ako funguje ohrievanie VV (do radiatorov) a tam mi to ide hned na prvy krat, po zvyseni vykonu kotla si zacne modulovat vykon a ohrieva na 55C (ktoru mam nastavenu).
Nedavno som tu mal servisaka ktory tvrdil ze je to "normalne"blby Protherm algoritmus pre tento typ kotla a ze ked mi to vadi treba vymenit riadiacu dosku.

Uprimne neviem ako fungoval kotol od zaciatku (kupa domu+kotol tri roky dozadu) nikdy som to neriesil, zatial ziadny problem nebol, servisak chodi kazdy rok na servisnu prehliadku.

Nestretol sa niekto s obdobnym chovanim?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Ondřej jjj26.10.2017 19:09
Peter Petrak26.10.2017 14:05
Peter Petrak11.10.2017 10:16
Roman Zaboj08.10.2017 10:36
Peter Petrak06.10.2017 16:37
Ondřej jjj03.10.2017 22:08
Peter Petrak03.10.2017 12:55
Peter Petrak23.09.2017 20:47
Šalý Jaroslav14.09.2017 06:35
Ondřej jjj13.09.2017 22:32
Peter Petrak13.09.2017 20:14
Ondřej jjj12.09.2017 21:34

Datum: 26.10.2017 14:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
takze ak by to niekoho zaujmalo, tak ten problem je uz vyrieseny.
Problem bol s napajanim ventilatora (stabilizacia 12V)
Pomohla vymena riadiacej dosky, nakolko pri merani napatia na ventilatore, kde ma byt stabilnych 12V, v case ked kotol isiel pri ohreve TUV zvysovat na maximum, dochadzalo k poklesu na hodnotu cca 10V, co predpokladam riadiaca jednotka vyhodnotila ako "problem" a uzavrela plyn a ventilator a takto to islo dokola.

Vymenil som celu riadiacu jednotku za novu a na starej som zmeral kondenzatory a podla ESR merania su vhodne na vymenu (cca 5ks), jeden ma vysoke hodnoty ESR, ale kedze nemam schemu neviem povedat aku ma ulohu.
Takze mozem predpokladat ze problem sa mohol vyriesit vymenov kondenzatorov cca 5euro, teraz ma to vyslo na 130euro...

Autor: Ondřej jjj
Datum: 26.10.2017 19:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Parada tadle informace se bude hodit. Prece jen bude trpet postupne asi kazdy tento kotel :)

Autor: Roman Zaboj
Datum: 08.10.2017 10:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126214
reakce na ...
Ja mam rovnaky problem na kotly ako popisujete, tiez mal Lev 28kkv. Trochu som znizil maximalny vykon (z 20 na 15kw) , zda sa mi ze teraz zapaluje a nezhasina tak casto, ale chyba stale pretrvava. Vy ste nejako pokrocili ?

Datum: 11.10.2017 10:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
vykon mam taktiez znizeny na 15kW, ale to je vykon iba pre vykurovaci okruh . Vykon pre ohrievanie vody v zasobniku sa neda (aspon o tom neviem) nastavit a kotol ide vzdy na plny vykon.

zatial chovanie stale pretrvava, ale prave vcera mi to nedalo a skontroloval som prepojenia, a vyzera to ze mam zle prepojeny zasobnik s kotlom. Vystup kotla OV pre zasobnik je zapojeny do vystupu OV zo zasobniku a vstup kotla OV zo zasobniku je na vstup OV do zasobniku.

Datum: 03.10.2017 12:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
nevie mi niekto poradit kde sa da zmenit dobeh cerpadla pre TUV pre tento kotol Protherm Lev 28 KKO?
V manuali sa pise, ze je to mozne aj pre TUV (zasobnik), ale neviem najst kde. Viem zmenit iba dobeh cerpadla pre VV (do radiatorov)

mimochodom, nove info ohladne toho zvlasneho chovania co som popisoval na zaciatku:
ked kotol ohrieva VV (do radiatorov) a pride poziadavka na ohrev TUV, tak kotol sa zapali a zvysi vykon na maximalny bez toho aby plamen zhasol. cize standardne chovanie
Ked ohrev do radiatorov nebezi ale treba ohriat iba TUV tak to stale 3-4x zhasne

Datum: 03.10.2017 22:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Procetl sem servisni navod a dobeh nastavit do zasobniku tam neni napsaný jen na zacatk odstavec ze to jde, ale v popisu parametru ne leda kdyby tam logicky byl parametr 2 kdyz jednicka je dobeh ov

Chyba bude asi fakt v ty desce ale je otázka zda to nebude tak i u nové. Snad se najde nekdo kdo ma treba stejny kotel se zasobnikem aby rekl jak to ma on :)

Tudle poruchu sem videl kdyz byly ucpany trubky co jdou do zasobniku ale kotel nahral ryvhle na 80c vodu pak vypl, zapnul u 60ti a takle cykloval ale to nebude tendle pripad

Datum: 06.10.2017 16:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ano, v popise na zaciatku je to napisane, ale nikde nieje uvedeny parameter na zmenu dobehu cerpadla pre TUV.

na inom portali som cital, ze existuje servisna uroven L2 pre tento kotol, ale ziadny dalsi pospis som nenasiel pre tieto nastavenia

o tych ucpanych trubkach do zasobnika som rozmyslal, kedze idem na studnovu vodu a ta je dost tvrda, ale stale nerozumiem preco by sa mi to malo chovat prave takto? Ak by tam bol slaby prietok, tak by to vypinalo stale.

reakce na ...
ano,

reakce na ...
ano,

Datum: 23.09.2017 20:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
uz vecer prikurujem a plati co som pisal na zaciatku, pri ohreve VV do radiatorov je to OK, ale pri TUV stale to iste, niekedy na 3x a niekedy az na 6 krat zacne ohrievat na plny vykon.
Nemozu byt nejako zanesene horaky ? Ako laik myslim ze pri malom objeme plynu to hori normalne, potom (tych cca 10sek) pride skokovo ku zvyseniu vykonu a nasledny objem plynu tento plamen zhasne, az kym sa horak "nezahreje" po tom x-tom zapaleni a nasledne to hori ako ma...???

Inac zasobnik vody mam klasicky Protherm 60L priamo pod kotlom, nieje tam ziadny externy filter. Neviem ako je to riesenie priamo v zasobniku.

Vie mi niekto poradit kde sa na tomto kotli da nastavit dobeh cerpadla TUV? V popise je napisane ze je to mozne menit od 0-800s ale kde? V servisnom menu L1 sa da nastavit iba dobeh cerpadla VV.

Teraz ked kotol dohreje vodu na 42C tak sa vypne a cerpadlo bezi iba cca 30sekund a kotol sa vypne.Ale tym padom mam v kotli podla displeja stale cca 75C vodu vo vymeniku a keby som nastavil dlhsi dobeh cerpadla, vedel by som si svoju vodu ohriat viac a zaroven schladit viac kotol.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 14.09.2017 06:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Vypadá to, jestli není nedostatečný průtok vody - je tam někde filtr? Není ucpaný?

Datum: 12.09.2017 21:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Podle me ma kotel problem s ionizaci. Zkusil bych nez desku vymenit ionizacni elektrodu

Jinak do tohodle kotle moc neinvestujte ma uplne naprd vymenik ktery se bohuzel neda cistit a az se ucpe coz je zazrak ze jeste neni ucpany.. kotel vyhodite

Datum: 13.09.2017 20:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
dakujem za nazor, s tou ionizacnou elektrodou to asi nebude zly napad, nakolko som pozeral v servisnom menu "L.1 44 Kontrola ionizacneho prudu" kde mi ukazuje hodnotu 7, co je podla manualu "ionizacny prud nie je uplne v poriadku- hrozi strata plamena"
Servisak ju mal vybranu aj ju precistoval, ale o vymene nic nevravel.
ale o tom vymeniku tvrdil to iste,ze sa neda dobre vycistit.

zaujmave je ze toto "zhasinanie" robi iba pri zohrievani TUV.

Datum: 13.09.2017 22:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud pri topeni to ani jednou neudela je fakt ze to ionizace asi delat nebude. Leda zkusit kotel nastartovat rovnou do maximálního vykonu do topeni

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czPardubice v roce 2018 dokončí investorskou soutěž na areál TeslyDům v drsné přírodě kterému nevadí, když okolí zapadne sněhemVIDEO: Blower door test vám řekne, zda vaše dřevostavba vyhoví na vzduchotěsnostSchiedel UNI ADVANCED – komín s inovovanou keramickou vložkou