Časté starty

Autor: kadel zidek
Datum: 17.09.2017 18:04
uživatel: 126052

Dobrý den, máme necelý týden TČ Sinclair 14 kw a při teplotách kolem 10 stupňů mě děsí časté starty a to 4x do hodiny. Čerpadlo běží zhruba 7 minut na výkon kolem 6,5 kw a vypne . Ptám se tedy jestli je to při těchto teplotách normální. Asi hloupá otázka, ale proč třeba neběží na 3-4 kw delší dobu? Jinak máme patrový dům nezateplený , plast. okna a všude radiátory, cca 200 litrů vody. Ještě dodám, že teď topíme na 32°C a uvnitř je kolem 25°C
Děkuji za odpověď.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Zapletal01.10.2017 22:03
kadel zidek24.09.2017 10:47
Karel Technik24.09.2017 06:16
Josef Zapletal24.09.2017 00:26
Jozef Homola22.09.2017 18:56
Josef Zapletal22.09.2017 17:13
kadel zidek19.09.2017 12:01
Petr Pokorný18.09.2017 22:18

Datum: 22.09.2017 18:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Tento obrázek dává představu co se děje při častém startu. Jaké jsou okamžité hodnoty v průběhu cyklu a jaké průměrné. Simulované nižším počtem radiátorů (je stejné jako přebytek výkonu v meziobdobí při větším počtu těles).

Autor: Josef Zapletal
Datum: 24.09.2017 00:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105248
reakce na ...
No , myslím že pan Homola poslal velmi pěkné grafy. Vřele doporučuji instalaci nejméně 500 litrové akumulační nádrže. Dejte jí na zpátečku do serie tj. zpátečka z radiátorů jde nahoru do nádrže a ze spodního vývodu jde voda do tepelného čerpadla. Tady je odkaz na nádrž bez izolace za cca 8000,-
https://akumulacni-nadrz.cz/cenik-lmg.php
výhodou takového zapojení jsou malé tepelné ztráty nádrže.

Izolaci můžete použít minerální vlnu a jako povrch třeba folii pod sádrokarton - velmi levné řešení. Ceny nádrží stoupají s jejich objemem minimálně. Takže spíše záleží kolik máte místa. Pokud si koupíte typ LMT a dáte nádrž na teplou větev (zapojit opačně) můžete tím předehřívat TUV pomocí nerez výměníku DN32 . (+10 tisíc) provozně je pak takové přihřívání TUV velmi levné a v létě můžete teoreticky ohřívat teplou vodu z nějakých 8-10°C na 20°C téměř zadarmo. Do nádrže si můžete koupit další výměník pro solární systém jako přípravu....

Autor: Karel Technik
Datum: 24.09.2017 06:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120043
reakce na ...
Dobrý den,
jen malá poznámka k těm grafům. Tazatel má invertor, tedy stroj s plynulým řízením výkonu. Nevím sice konkrétně jak u jeho modelu, ale u mého tepelka je rozběhový proud asi 1,5 násobkem jmenovitého. Měřeno proudovou sondou a osciloskopem přímo na fázi kompresoru za frekvenčním měničem . Ty průběhy tedy nebudou tak brutální jako na grafech. Z hlediska elektrického namáhání i elektromagnetického namáhání vinutí tedy žádné nebezpečí nehrozí. Zcela jinou kapitolou je ale mazání - tedy opotřebení při rozběhu. Na toto téma jsou v odborných článcích dalekosáhlé diskuze a závěry nejsou vůbec jednoznačné.
A poznámka na okraj-u všech čerpadel co jsem viděl šlo nastavit jakýsi ochranný interval -opatření proti častým startům. Já mám nastaveno, že po vypnutí může následující rozběh být po 40 minutách. Další variantou je použití programového časovače. Z dotazu je jednoznačně zřejmé, že instalace nepochází od odborné firmy. Profesionál by od takového stavu nikdy neodešel s tím, že je hotovo.

Datum: 24.09.2017 10:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Opětovní start mám nastaveno po 10 minutách, je to tovární nastavení. Tak jsem dal po 25 minutách, jen se bojím, že to bude znát na teplotě objektu - musím vyzkoušet. Už jsem dal i vnitřní čidlo teploty, nastavil na 22°C, ale TP si dělá stejně vše podle sebe. Včera jsme topili podle ekvitermní křivky 29°C a v místnosti kde je to čidlo ukazovalo 23,2°C. Proč tedy TČ zapínalo 4x do hodiny, když bylo přetopeno?

Datum: 01.10.2017 22:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Asi proto , že čerpadlo topí podle ekv. křivky. A čidlem jí jen upravuje. Doporučuji zvednout hysterezi tím se prodlouží doba provozu a stání. já topím na +- 3°C tj. při 29°C dojde k vypnutí při překročení 32 a analogicky start znamená pokles pod 26°C. Jinak nečekejte zázraky ani invertorová tč nejsou dobře řiditelné zdroje a provoz bez akumulace není optimální.

Datum: 22.09.2017 17:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
výkon TČ je dán minimálními otáčkami kompresoru a venkovní teplotou, když máte teplo, pak minimální výkon je zhruba polovina nominálního. Z tohoto důvodu máte problém se spínáním. S poklesem teplot se to bude rapidně zlepšovat. Invertory, lze provozovat většinou i bez akumulační nádrže. Lepší je ovšem akumulační nádrž instalovat právě kvůli přechodným obdobím. Kdybyste měl 500 litrovou nádrž, pak by se doba provozu tepelného čerpadla z 3,5 násobila takže by pracovalo zhruba 25 minut. Počet startů by klesl na 1 za hodinu a vzrostl by COP.

Datum: 19.09.2017 12:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, typ je to Sinclair GSH-130ERAD. Termostat nemáme, jen venkovní čidlo, ale chci dát ještě čidlo dovnitř někam do pokoje.

Autor: Petr Pokorný
Datum: 18.09.2017 22:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115206
reakce na ...
Dobrý den,

jaký typ toho Sinclairu máte? Kde máte umístěný termostat? Nastavte teplotu 22C a ne šílených 25C. Jaká je hysteréze termostatu? Napište sem více info!

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?Jak navrhovat, prodávat a instalovat řízené větrání a moderní vytápění