Rekonstrukce podlahy v přízemí - nepodsklepeno (nová prkenná podlaha)

Autor: pavel dole
Datum: 07.10.2017 21:04
uživatel: 125858

Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně podlahy v jedné místnosti v přizemí (obývák), ikdyž ty nejsprávnější postupy bohužel nemohu aplikovat z důvodu nedostatku prostoru na výšku (již hotové dveře a podlahy okolních místností). Jedná se o starý dům s kamenocihelnými zdmi, relativně suchý, nikde žádné mapy nebo známky vhkosti.

Současná skladba odspoda:
hlína - podkl. beton cca 8cm - ipa

a dál mám v plánu:
mirelon 5mm (??),
dřevěný rošt 5cm vyplněný podlahovou minerální vatou, s dilatací u stěn,
nějaká folie nebo tenký mirelon (??),
podlahovky - prkna 25mm, s pero drážkou a dilatací u stěn,

Co mě zajímá jsou ty dva body s otazníky:
- dospodu ten silnější mirelon, jen jako taková vyrovnávací vrstva drobounkých nerovností, zároveň aby celý rošt seděl jakoby v "měkkém". (ikdyž vím, že mirelon se celkem zmáčkne, ale v celé té ploše by se to mohlo roznést) - dává to smysl?
- pak mezi rošt a prkna "něco" - to mi říkal známý, prej aby vata co bude v roštu neprášila skrz podlahu (ikdyž nevím jak, když podlahovky mají perodrážku) a pak i prý jako ochrana té izolační vaty před vlhkostí v případě třeba vylití vody na podlahu nebo vytírání podlahy, apod. no tak nevím. osobně jsem měl v plánu ty prkna dát rovnou na rošt vyplněný vatou, aby to jakoby celé "dýchalo". dává smysl, nebo nedává? :-))

Popřípadě, jaké jiné materiály by se daly použít obdobným způsobem?

Moc děkuji za rady.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
pavel dole07.10.2017 21:58
pavel dole07.10.2017 21:50
Jozef Homola07.10.2017 21:35

Datum: 07.10.2017 21:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
+ Také sem někde četl radu, že na hydroizolaci(ipu) dát pod hranoly roštu pásky filcu/koberce/textilie... co si o tom myslite? :-)

Autor: Jozef Homola
Datum: 07.10.2017 21:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Nejdůležitější je pevně sedící rošt aby vůbec nedopružoval. Jelikož jsou to nebo budou relativně malé hranolky, tak o to pečlivěji to provést. Musí sedět na celé ploše. Z toho důvodu bych volil kratší tedy dělené hranolky a posazené na nějakou lepící maltu (aby se vyloučily výstupky). Aby ta malta nechytla na dřevo (nebo aby nebobtnalo), tak přelepit styčnou plochu dřeva izolepou a tak zatlačit do malty a do vodováhy.
Druhá otázka přichycení desek k hranolkům je asi větší oříšek, protože klasické podlahy se stahují a postupně velmi dobře připevní do polštářů jinak to nedopadne dobře. Časem se zvětší mezery a může to i vrzat. U hranolků malého rozměru může nějaké stahování namáhat hranolky na ohyb a může se to "vyboulit". Zde je těžká rada. Uvidíte co poradí jiní.

Autor: pavel dole
Datum: 07.10.2017 21:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, děkuji za reakci. ohledně toho lepení maltou, místo toho mě právě napadl ten mirelon, který by byl navíc měkký. v případě podmazávání maltou bych se bál nějakého vydrolení po čase, a skřípání malty při pochozu přes podlahu v místě latě.

Ještě jsem našel např. toto, kde teda vůbec nepoužívají nic mezi prkna a rošt, což by se mi také líbilo. (mám v plánu prkna přitahovat k předchozím prknům pomocí stahováků, a přišroubovat / přisponkovat přes pero) - http://www.secacz.cz/rady-navody/montazni-navody-palubky/podlahovky/

Díky moc za názory

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czZačaly přípravné práce pro novostavbu na Václavském náměstíČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?