Tepelné čerpadlo Vz-Vo

Autor: Jaroslav Kroupa
Datum: 12.10.2017 09:55
uživatel: 126244

Vážení odborníci NA TČ.
Uvažujeme o zřízení bivalentního zdroje Plyn-TČ v 7 podlažním panelovém domě (T06B) pro ohřev TUV. Nabízí se dvě možnosti umístění 2 ks TČ (vzduch-voda).

1. Na střeše panelového domu, zavěšení na stěně výtahové šachty s odvodem média do sklepa domu (cca 30 m trasa) po fasádě (podél komínu pro odvod spalin z plyn. kotlů) nebo vnitřkem budovy (za výtahovou šachtou.

2. Umístění TČ pod balkonem spodního bytu, kde TČ může stát na patkách, tedy odděleně od budovy. Prostor pod balkonem je mimo čelní strany uzavřen (rozměry. š x v x h cca 3,60 x 1,60 x 1,20 m).
V tomto případě mám pochybnosti zda nedojde k nasávání již ochlazeného vzduchu z TČ.

Můj názor je, že co účinnosti je na tom celoročně lépe 1. varianta, protože v zimě, jsou dle mého názoru tepelné poměry při zemi horší než ty nahoře ve výšce 23 m. Nebo se mýlím?

Děkuji za radu nebo názor.

JaKr

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jirka Tham28.10.2017 22:01
Honza Kopřiva24.10.2017 16:56
Jiří Hejčík23.10.2017 06:28
Jiří Hejčík23.10.2017 05:46
Honza Kopřiva20.10.2017 16:44
Jakub Šafanda20.10.2017 16:29
Honza Kopřiva20.10.2017 14:53
Jirka Tham20.10.2017 13:40
Honza Kopřiva20.10.2017 13:09
Jirka Tham20.10.2017 13:01
Jaroslav Kroupa12.10.2017 18:08
Jakub Šafanda12.10.2017 12:10
Jakub Šafanda12.10.2017 12:08
Jozef Homola12.10.2017 10:16

Datum: 23.10.2017 06:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100806
reakce na ...
Dobrý den,

Z hlediska provozu je lepší varianta 1. Čerpadlo má dost prostoru pro sání vzduchu. Na teplejší vzduch na střeše bych moc nespoléhal. Výše je sice tepleji, čerpadlo však bude zase poblíž střechy, která sama o sobě bude fungovat podobně jako země (vychladí se přes noční oblohu). Volil bych asi kompaktní TČ a vodu vedl do domu co nejkratší cestou. Prostor mezi domem a TČ se dá pojistit topným kabelem. U split systému by mohl být problém s výškou domu a navíc by to snížilo účinnost tepelného čerpadla.

Veškeré výklenky jsou problém. Čerpadlo na zemi u paneláku je pak také terč pro nenechavce a sprejery.

Hluk budete muset řešit u obou variant. Pokud na Vaši střechu vidí okolní domy, tak budou čerpadla "hlučet" i když nepojedou.

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 12.10.2017 12:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
Při umístění pod balkonem bych se zabýval otázkou hluku.
Při umístění na střeše bych se zabýval i tím, zda dané TČ dovoluje takový výškový rozdíl TČ a kondenzátoru. Může pak být problém s mazáním.

Autor: Jaroslav Kroupa
Datum: 12.10.2017 18:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126244
reakce na ...
Pane Šafando, děkuji za odpověď.
Mělo by jít o TČ Mitsubishi Zubadan Inverter. Normová hladina akustického tlaku při 100 % výkonu je < 56 dB s možností nočního režimu (< 52 dB). Navíc uvažujeme o provozu za sníženého výkonu (životnost kompresoru) a větších zásobnících TUV pro vytvoření noční rezervy.

Ale můj dotaz byl zatím směřován k posouzení mého názoru, že když bude TČ umístěno pod balkonem (vlastně v jakémsi "výklenku", rozměry viz původní dotaz) bude problém s přívodem "čerstvého vzduchu" a s jeho mísením s výstupním "chladným vzduchem" a nasáváním ochlazeného vzduchu do TČ. Tedy podle mne zbytečné energetické ztráty.
Nejsem si jist zda jsem dost výstižně popsal situaci.

Autor: Jirka Tham
Datum: 20.10.2017 13:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111726
reakce na ...
Umístění ve "výklenku" je skutečně nevhodné. Krom zhoršené cirkulace vzduchu nastává problém při odtávání. Za určitých klimatických podmínek vzniká velké množství páry, která prostor zaplní. Následně je ventilátorem nasáta zpět do TČ, kde se obratem tvoří námraza.

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 20.10.2017 13:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
Rád bych to viděl.

Datum: 20.10.2017 13:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pozorováno na vlastní oči. Můj tchán nuceně přesouval čerpadlo na "volné prostranství" před zeď, mohu někde vyhrabat fotky. TČ Nibe 16kW. Těch pár vteřin, kdy čerpadlo vyfukovalo páru z výklenku stačilo na to, aby se voda srážela na lopatkách ventilátoru. Následně namrzala na jejich koncích a vnějším krytu ventilátoru, což způsobovalo vibrace a "cinkání" lopatek o led.

U malých invertorů to nejspíš nehrozí, ale na přípravu TUV pro bytovku to asi úplný prcek nebude...

Datum: 20.10.2017 14:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pak muselo jít o nějaký šmejd pochybné konstrukce a regulace. Většinou když odtává tak pára stoupá vzhůru pryč, když skončí odtávání následuje krátká pauza před opětovným spuštěním ventilátoru. Když opět naskočí TČ v režimu topení tak opět trvá nějakou chvíli než výparník dosáhne mínusových teplot. Aby se pára začala srážet na lopatkách ventilátoru tak by musely mít nižší teplotu než ty páry. Proto píšu že bych to rád viděl.

Datum: 20.10.2017 16:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moje TČ tedy spouští ventilátor ihned na konci odtávání. TČ je ve výklenku ze 2 stran bez střechy. Přes TČ jde samozřejmě velké množství páry v okamžiku spuštění ventilátoru. Pára je to ale dost teplá. Jak moc rychle se dokáže plastová vrtule ohřát nevím. Nicméně za 9 let provozu TČ jsem nikdy nepozoroval jakoukoli námrazu na vrtulích a to za žádných podmínek. Maximálně jsem pozoroval jemnou jinovatku na příčce vrtule ale to s TČ nesouvisí, ta byla v tu dobu na všem. Je to FIX.

Datum: 20.10.2017 16:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já vím. Jestli máte pořád to původní TČ, tak jo. U dřívějších desek to tak bylo. Dnes jsou ale už podstatně sofistikovanější regulace a vesměs to funguje většinou jak jsem psal. Psal jsem to protože se mi nezdálo že by TČ namrzalo na vrtuli po odtávání jak psal pán.

Autor: Jiří Hejčík
Datum: 23.10.2017 05:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100806
reakce na ...
Fotogalerie:
No nevím proč by muselo jít o šmejd. Vím o jednom značkovém čerpadle, co to také dělá. Stejných jsou nainstalovány desítky (bavím se pouze o ČR) a toto jedno má problém. Čerpadlo má svislý výparník. Většina páry odchází zadní částí bez ventilátoru. Minimální množství z toho, co odchází přes ventilátor, zkondenzuje na límci ventilátoru (ten je kovový) a stéká dolů, kde při delších mrazech kondenzát namrzá. Jelikož prostor mezi límcem a lopatkami je u kvalitních ventilátorů poměrně malý, tak při rozběhu lopatky "odfrézují" námrazu. Občas se však stane, že se ventilátor zastaví s lopatkou dole a ta při odmrazování přimrzne. Proč to toto čerpadlo dělá se mi zatím nepodařilo zjistit.

Datum: 24.10.2017 16:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No bude tam nějaká vada konstrukce nebo algoritmu regulace. Jinak by to nedělalo.

Datum: 28.10.2017 22:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Ve výklenku pod balkonem bude právě se stoupáním páry problém. Mrška se plazí pod stropem, zaplňuje výklenek a pak není problém ji ve velkém nasát.

Zpět k čerpadlu. Značku jsem Vám uvedl :) Regulace originál,vestavěná, fw 2.02

Jinak dané čerpadlo spouští ventilátor těsně před koncem odtávání, výparník je tou dobou prakticky suchý. Teprve v průběhu roztáčení ventilátoru přepíná čtyřcestný ventil z polohy pro odtávání zpět do pracovní.

Zatím se mi nedaří fotky dohledat, tak alespoň nějaká starší z mobilu, takto to začíná. Vrstvička ledu postupně roste, kapky namrzají i na samotné vrtuli.

Problém jsme celkem úspěšně eliminovali přemístěním TČ z výklenku před zeď a, teď se nesmějte, 2x za zimu nástřikem lopatek silikonovým olejem a nanesením vrstvy vazelíny na límec. Na lopatkách již voda nenamrzá. Námrazu na límci pak lopatky snadno odhodí, případně bez zvukových efektů našlehají s vazelínou do formy emulze.

Autor: Jozef Homola
Datum: 12.10.2017 10:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
K tomu Vám mohu říci jenom tolik, že ve světě se při podobné kombinaci zásadně dává přednost čerpadlaám GSHP. Tedy těm co čerpají teplo ze země ať už vrty nebo kolektory. Důvod si "domyslete".

Datum: 12.10.2017 12:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak jestli jde o panelák, plošný kolektor budete dělat kde? Rozkopete přilehlý parčík?
Vrty mohou být drahé nebo nebudou proveditelné vůbec.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?Jak navrhovat, prodávat a instalovat řízené větrání a moderní vytápění